:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,399
Активни 859
Страници 18,302
За един ден 1,302,066

МОН си дава право да променя учебниците

Първо ще бъдат извадени задачите за попълване в книгите за втори и четвърти клас
Просветното министерство ще има право да инициира промени в учебниците. Това предвиждат идеи на ведомството за промени в наредбата за учебниците и учебните помагала. В момента подобно право имат само издателят или авторът. Това съобщи Дияна Вълчинова, и.д. шеф на дирекция "Учебници, учебни помагала и учебна документация" в МОН.

Ако се промени териториалното деление на страната например, просветното ведомство може да обяви нова процедура за промяна на съдържанието на учебниците по география, за да няма фактологични грешки, обясни тя. По-непосредствената задача на министерството обаче ще бъде постепенно да промени учебниците за втори и четвърти клас. Те са безплатни, а в същото време съдържат задачи за попълване, които ще ги направят неизползваеми за следващия випуск.

МОН предлага и нова процедура за избор на учебници. До миналата година конкурсите бяха съпроводени с неизменни скандали и обвинения в корупция от издателствата с отхвърлени проекти. Тази година ще се избират учебници за VI клас. Според просветния закон за всеки предмет се одобряват до 3 учебника. Учители от цялата страна редовно се оплакваха от съдържанието на книгите по време на срещите с министър Даниел Вълчев.

Идеята на министерството е всеки експерт в комисията по оценяването сам да преценява дали учебникът отговаря на критериите. Досега цялата комисия даваше обща оценка на проекта. Когато оценителят работи сам, ще има по-голяма обективност, защото в рамките на комисията някои членове е възможно да влияят на мнението на други, обясниха от МОН. Според издатели обаче така се връща практика отпреди 4-5 години, която предполага голяма доза субективизъм.

Ако промените бъдат приети, комисиите по оценяване ще са от трима до девет души, а не петима, както е сега. Отделно ще има по трима оценители за графичното и за полиграфическото изпълнение. Комисия на МОН ще обобщава резултатите, но няма да влияе на мнението на оценителите, посочи Вълчинова. Шефът на издателство "Архимед" Пламен Паскалев предложи кандидатите да получават резултатите от протоколите при гласуването. Според него трябва да има ясни критерии за определяне на членовете на комисиите и да се предвиди процедура по обжалване. До 5 март министерството очаква мненията на издателите по предложенията.
3
1175
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
19 Февруари 2007 08:35
Абе щом така наречените "експерти" на Вълчев ще оценяват отново кандидат-учебниците работата е ясна V Довиждане обективност , довиждане безпристрастност .Добре дошла отново , госпожо Корупция .Спомнете си скорошната история с служителите на МОН дето издали над 2000 фалшиви дипломи .И жестокото им наказание : преместване в друга дирекция .В това министерство корупцията си е екзистенциална даденост V Да му мислят даскалите и дечурлигата , у че те ще учат по одобрените учебници
19 Февруари 2007 14:09
Прав си, Мите. Едно време в цялата система се учеше само по един учебник в зависимост от вида на училището - примерно всички гимназии с един учебник по литература, всички техникуми - също. И излизаха грамотни хора. Щом ще има единен държавен изпит, трябва да има и единен учебник, съдържащ онова учебно съдържание, което ще се проверява на матурата. От реализираните икономии може да се увеличат и учителските заплати. Крайно време е да се спре пилеенето на нашите пари.
19 Февруари 2007 15:19
За дадения пример с учебниците по география горе-долу мога да се съглася.
Но за учебниците по ИСТОРИЯ, какво ще стане? Отново ще цензурираме съгласнополитическите пристрастия на работещите в Министерството.
Напълно съм съгласен с мнението на Шопова , че при единни критерии за полагане на държавен изпит не трябва да се изучава преподавания материал от различни учебници.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД