Просветното министерство ще има право да инициира промени в учебниците. Това предвиждат идеи на ведомството за промени в наредбата за учебниците и учебните помагала. В момента подобно право имат само издателят или авторът. Това съобщи Дияна Вълчинова, и.д. шеф на дирекция "Учебници, учебни помагала и учебна документация" в МОН.
Ако се промени териториалното деление на страната например, просветното ведомство може да обяви нова процедура за промяна на съдържанието на учебниците по география, за да няма фактологични грешки, обясни тя. По-непосредствената задача на министерството обаче ще бъде постепенно да промени учебниците за втори и четвърти клас. Те са безплатни, а в същото време съдържат задачи за попълване, които ще ги направят неизползваеми за следващия випуск.
МОН предлага и нова процедура за избор на учебници. До миналата година конкурсите бяха съпроводени с неизменни скандали и обвинения в корупция от издателствата с отхвърлени проекти. Тази година ще се избират учебници за VI клас. Според просветния закон за всеки предмет се одобряват до 3 учебника. Учители от цялата страна редовно се оплакваха от съдържанието на книгите по време на срещите с министър Даниел Вълчев.
Идеята на министерството е всеки експерт в комисията по оценяването сам да преценява дали учебникът отговаря на критериите. Досега цялата комисия даваше обща оценка на проекта. Когато оценителят работи сам, ще има по-голяма обективност, защото в рамките на комисията някои членове е възможно да влияят на мнението на други, обясниха от МОН. Според издатели обаче така се връща практика отпреди 4-5 години, която предполага голяма доза субективизъм.
Ако промените бъдат приети, комисиите по оценяване ще са от трима до девет души, а не петима, както е сега. Отделно ще има по трима оценители за графичното и за полиграфическото изпълнение. Комисия на МОН ще обобщава резултатите, но няма да влияе на мнението на оценителите, посочи Вълчинова. Шефът на издателство "Архимед" Пламен Паскалев предложи кандидатите да получават резултатите от протоколите при гласуването. Според него трябва да има ясни критерии за определяне на членовете на комисиите и да се предвиди процедура по обжалване. До 5 март министерството очаква мненията на издателите по предложенията.
|
|