:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,701
Активни 794
Страници 5,631
За един ден 1,302,066
Грижи

Фондът за лечение на деца - скритият благодетел

Държавната структура досега е помогнала на 60 малки пациенти. Почти никой обаче не знае за това
Снимка: Архив "Сега"
Д-р Николай Добрев (вляво) обяснява, че от БЧК са посъветвали обществения съвет на фонда, че набирането на пари с sms крие известни рискове.
У нас благотворителността има две отличителни черти. Първата е, че повечето българи обичат да даряват, но държат да се знае, когато го правят. Затова благотворителността у нас е често показна, а акции по кръводаряване например нямат особен успех, тъй като там е нужна анонимност.

Другата отличителна черта е липсата на доверие, базирана на десетките случаи на присвоени дарения и съмнителна дейност на фондации - арестуваният директор на БЧК, парите, които се събират по улиците уж за болни деца...

"Имах куриозен случай, показаха ми на улицата дете, което ние сме пратили в чужбина, лекувано е с пари от нашия фонд и отдавна се върна. А те ми показват снимката му и искат да ми продадат картичка", потвърждава и директорът на държавния фонд за лечение на деца д-р Николай Добрев.

Откакто фондът се появи в края на 2004 г., кампаниите в медиите за набиране на средства за лечение на деца намаляха. Създаден като предизборен PR на НДСВ, фондът успя да заработи и за 2 години е платил лечението на 60 деца. Нищо, че фактът не е широко известен, тъй като за фонда напоследък рядко се чува. Което би могло да бъде фатално за организация, набираща пари от дарения.



Дарина от Варна



В последните месеци се чуваше и виждаше друго - кампанията във всички медии за събиране на пари за костно-мозъчна трансплантация на 3-годишната Дарина от Варна. За около 2 месеца бяха събрани близо 28 000 евро и 480 000 лв. Почти толкова, колкото фондът е събрал за 2006 г. - 546 000 лв. Защото за детето пари се търсеха активно и е видно за всички.

Само че се оказва, че фондът е можел да помогне на Дарина. Той не е отказал да финансира лечението, просто родителите са подали молба на 17 януари - около месец след старта на кампанията за набиране на средства. Липсва обаче задължителното становище от комисията по лечение в чужбина в здравното министерство. Без него фондът е с вързани ръце.

В тази комисия има много подкомисии, в които са включени водещите специалисти по отделните болести. "Те преценяват дали детето може да се лекува у нас или не може, тъй като фондът има право да плаща само за лечение, което не може да се осигури в България", пояснява д-р Добрев.

Ако специалистите преценят, че детето трябва да бъде пратено в чужбина, те посочват и къде по света са най-добрите лекари. С това становище родителите подават молба към фонда, който се свързва с препоръчаната болница, и пита за цената. "Ако има две оферти, след консултация с нашите специалисти се избира коя да е клиниката, като не е задължително цената да е водеща при избора", казва директорът на фонда.

В случая с Дарина е подадена молба, но няма санкция от комисията за лечение в чужбина. Родителите обаче са се обърнали към националния консултант по детска онкохематология проф. Драган Бобев. Неговото становище, пратено на комисията, е, че трябва да се изчака, тъй като детето е в много тежко състояние след химиотерапията. "Освен това операцията би могла да се направи и у нас", обясни пред "Сега" проф. Бобев.

По принцип фондът поема костно-мозъчни трансплантации, ако специалистите го препоръчат. При нужда се поема и таксата за търсене на донор в световната донорска банка, което струва 20 000 евро. Ако трябва да се прави операция, децата се пращат в Израел при един от водещите хематолози в света проф. Славин. "В Германия една такава трансплантация е около 200 000 евро, във Франция - 170 000 евро. А в Израел е 120 000 долара при сравнимост на резултатите", мотивира Добрев решението.

Затова не е логично предположението, че родителите на Дарина просто не са знаели за съществуването на фонда. Възможно е да му нямат доверие или пък в българските лекари. Или просто да са били объркани и уплашени. Факт е, че парите са събрани и Дарина замина за Израел, където ще бъде оперирана от проф. Славин, същият, при който и фондът би я изпратил. Цената на трансплантацията също е 120 000 долара - по-малко, отколкото средства набра кампанията. Близките на детето твърдят, че ако останат пари, те ще бъдат дарени на друг нуждаещ се.



Прозрачността



"Имаме интернет страница, на нея е описано всичко. Прозрачността се осигурява с пълна счетоводна отчетност, като отчетите се публикуват в сайта. Фондът може да се проверява от Сметната палата, от инспектората на МЗ пращаха проверка. Всеки ден подписвам по 10-15 удостоверения за дарителство", уверява Добрев. Адресът на сайта е cfld-bg.com. За 2 години има 34 000 посещения.

Освен интернет страницата фондът няма обратна връзка, обществен отчет с дарители. "Вдигате телефона и питате какво става с вашите пари. Малък ни е съставът, за да можем ние да търсим дарителите", отвръща Николай Добрев.

В името на прозрачността фондът събира пари само по банков път, не прави акции с продажба на картички, събиране на пари в кутии и дори с sms. "Иначе няма как да гарантирам, че ако съм отчел 2000 картички, те всъщност не са 5000, като 3000 отиват в нечий джоб. С sms-те също не е напълно сигурно. Двама от членовете на управляващия фонда обществен съвет, които имат опит с набиране на пари по този начин - БЧК и Агенцията за защита на детето, имат горчив опит и не препоръчват този начин за събиране на приходи. Затова и общественият съвет реши да не се използва този вариант", обяснява Добрев.

Въпреки това големите фирми освен няколко упорито продължават да отказват да даряват във фонда, въпреки че законът позволява по този начин да пестят данъци. Доста от дарителите са служители в държавната администрация и медии, които са по-добре запознати с работата му. "Дарителите се увеличават", твърди обаче Добрев. За 2005 г. даренията са били 650 000 лв., като от тях 360 000 са били от таксите на партиите, които не успяха да влязат в парламента. За 2006 г. от дарители са събрани повече - 540 000 лева.

Освен това периодично изникват съмнения, че дарени пари се връщат в държавния бюджет. Защото, колкото и да е странно, фондът не успява да похарчи всичко, което постъпва в него.

"Не вкарваме дарения в хазната, ние имаме бюджетна субсидия, но по закон сме длъжни да харчим първо парите от дарения и след това субсидията. За м.г. даренията са 540 000 лв., но платеното лечение е за 747 000 лв., т.е. похарчени са и 200 000 лв. от субсидията", обяснява Добрев.

В края на 2006 г. в сметката на фонда остават малко под милион лева - дори повече, отколкото са похарчени. В края на годината те се връщат на хазната, тъй като сметката трябва да се занули. В началото на следващата година държавата отново отпуска пари. В последните 2 г. парите от бюджета са 1.5 млн. лв.

Странно е, че на фонда дори му остават пари, а има достатъчно деца, които се нуждаят от лечение. Въпросът е, че има строги критерии, по които може да отпуска средства. Той покрива само лечение в чужбина, което не може да се осигури у нас, поема разходи на чужди специалисти, които да консултират и лекуват деца тук, а също и лекарствата за изключително редки болести.

Идеята е да се разшири дейността, доверяват хора от фонда. Обмисля се тепърва да се организират и финансират научни срещи в България - отново да идват чужди специалисти, но операциите например да се предават на живо, за да могат и други хирурзи да ги видят. Така хем децата няма да ходят в чужбина, а ще получат най-добрата помощ, хем ще се развива детското здравеопазване у нас. Предвижда се и фондът да може да плаща и скъпи консумативи за детски операции у нас, което в момента е забранено. Например скъпите импланти за неврохирургични операции за бедни деца. Те се правят без проблем у нас, но здравната каса не плаща консумативите.



Българската Коледа



Пример за това какво може да свършат медиите и публичността е "Българската Коледа" - инициативата за месец събира над 1 млн. лв. Но там се въртят клипове ежедневно, а след това се правят пресконференции, на които лично патронът - президентът Георги Първанов, отчита за какво се харчат парите. Тази година например ще се помогне на 32 деца и 10 детски клиники в страната. Освен това за "Българската Коледа" се дарява по-лесно, тъй като това може да стане с sms или обаждане. "Фондът не може да се мери с авторитета на президентската институция", отвръща директорът Николай Добрев.

Освен това фактът, че две инициативи, подкрепени от държавата, защитават сходни каузи, при това породени от липса на пари и организация на самата държава, действа доста смущаващо за дарителите.

Целите ни са различни, отвръща обаче д-р Добрев. "Коледата" претърпя развитие, особено след възникването на фонда. Ако преди беше насочена основно към лечението на деца, сега 80-90 на сто от събраните пари отиват в болниците - за апаратура и ремонти", обяснява той. А част от молбите, постъпили към "Българската Коледа", са за лечение в чужбина и се прехвърлят към фонда.

Тепърва, за да няма подобен "шум в канала", има идея двете инициативи да обединят усилията си, т.е. и двете да купуват апаратура за българските болници. Дано това извади поне малко фонда за лечение на деца от анонимността.



-----------------

УПРАВЛЕНИЕ



За да се гарантира прозрачност, решенията по всеки случай се вземат от обществения съвет на фонда. В него има 11 души, председател е проф. Иван Черноземски, сред членовете има лекари, представители на медиите, на социалното, здравното и финансовото министерство, на агенцията за закрила на детето, на БЧК.

Те се събират всяка трета сряда на месеца, за да разгледат постъпилите молби. Ако обаче случаят е спешен, директорът може да свика съвета и извънредно. Решението трябва да се одобри и от здравния министър, който може да поиска и допълнителна документация. След парафа на министъра се прави уговорка с избраната болница. "Проблем има само при френските болници, които искат всички пари предварително и след това казват кога ще приемат детето. Според мен това е доста непочтено", казва Добрев.

Нямаме отхвърлена нито една молба, която да отговаря на условията - кандидатстващият да е под 18 г., да няма лечение у нас и да е лечимо заболяването, допълва Добрев. Доста са молбите за бъбречни трансплантации, но в чужбина винаги искат да се ходи с донор, т.е. ако пациентът има осигурен орган, операцията може да се направи и в България.

От 27-те деца, получили помощ от фонда през 2006 г., на 2 е платено търсенето на донор на костен мозък от световната банка, като операцията се прави у нас. Едното е починало. В края на 2006 г. изпратихме в Израел друго дете, за което се казваше, че има до 10% шанс. Но все пак му даваш някакъв шанс. Иначе стоиш и го гледаш как умира", разказва Николай Добрев.
Снимка: Импактпресгруп
3-годишната Дарина Пенчева, която е болна от левкемия отлетя заедно с родителите си за Израел с надеждата там да й бъде намерен донор на костен мозък, който да й бъде присаден. Мащабната кампания във всички медии, организирана от сестра й, помогна необходимите средства да се съберат за месец . Оказа се, че и държавният фонд за лечение на деца би могъл да й помогне. Но въпреки че документите на Дарина вече са били във фонда, родителите явно с цел да печелят време срещу болестта, отпътуваха за Израел с парите от дарителската кампания.
22
6129
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
22 Февруари 2007 08:57
Много добре, но фонда трябва да придобие известност! Трябва да си намери постоянно място в електронните вестници - като СЕГА. Сигурен съм, че все ще се намери място за малък банер.
22 Февруари 2007 09:32
Много добра статия! Поздравление за авторката!
Благотворителните фондове могат да влеят един сериозен финансов ресурс в българското здравеопазване. Предполагам че много операции в български болници биха били по-изгодни от финансова гледна точека, отколкото подобни в чужбина. Според мен е редно да се предпочитат български клиники, когато това е възможно. В чужбина да се изпращат пациенти тогава, когато в България няма условия за лекуване.
Подкрепям напълно предложението на alabala12 за по-голяма активност на пресата в популяризирането на този, а защо не и на други фондове. Малко каренце във вестника няма да намали кой знае колко приходите на изданието от реклами. Пък и все пак става дума за благотворителност.

Редактирано от - Федя на 22/2/2007 г/ 09:35:16

22 Февруари 2007 11:20
Два въпроса:

1. Защо никой не каза, че молбата до комисията е подадена на 27.12? И след като на 17.01 становището й все още липсва, кой е виновен за това, Даринка, може би?

2. Лично говорих със завеждащия детската онкохематология на една трансплантационна клиника в Германия, и цената, която ми цитира, е между 140 и 160 хиляди евро, в зависимост от това дали ще се наложи да се търси донор или ще се използва материал от член на семейството.

Та така, уважаеми Федя. Статията можеше да бъде добра, ако беше проучена като хората, а не съдържаше просто дословни цитати на сакатите оправдания на изненадани от събитията чиновници. Напълно съм съгласна, че е такъв фонд има своето място в българското здравеопазване и е редно да се даде повече гласност на работата му. Но защо хората, които работят в него, не са се сетили досега да направят нещо по въпроса? Защо се размърдаха чак след като други им показаха какво може да се направи? И защо се търси оправдание за собственото бездействие чрез намеци за непочтените намерения на хора, които жертваха време и средства, за да помогнат на едно дете в нужда, и чиято най-голяма (и единствена!) отплата беше усмивката на това дете?
22 Февруари 2007 12:00
От 27-те деца, получили помощ от фонда през 2006 г., на 2 е платено търсенето на донор на костен мозък от световната банка, като операцията се прави у нас. Едното е починало.

Това означава ли 50% успеваемост? И дали звучи обнадеждаващо за родителите?

22 Февруари 2007 12:07
браво за статията! това е тема, по която още трябва да се говори, за да се даде публичност на легитимните и добри медии за благотворителност и да се заклеймят съмнителните и откровено измамническите. иначе малко мошеници могат да хвърлят сянка върху всички останали.
22 Февруари 2007 13:39
Maggie, права си. Мудно работят чиновниците в България. Когато похвалих статията, по-скоро визирах целта. Както виждаш и преложението ми до вестниците е в тази посока.
Нека, обаче, да се огредаме и ние. Трудно е да надскочиш себе си. Затова винаги подкрепям опитите за скок А и Янина Здравкова напоследък натрупа доста добър опит по темата за здравеопазването. Вярно, има какво да се желае още много, но нека я подкрепим в усилията й. Да се надяваме, че тя чете форума и ще може да оцени нашата подкрепа.
Защото истината може да излезе на яве само след добър анализ и правилно подбрани сравнения.
А благотворителните фондове, особено визиращи здравеопазването, трябва да бъдат всячески насърчавани.
Жива и здрава.
22 Февруари 2007 14:59
Здрасти, Федя. Статията е интересна от много страни. Съгласен съм с твоето мнение за Янина Здравкова и затова всячески ще подкрепим нейните усилия.

Затова и няма да правя разбор на някои откровени неточности, дори и в датите, сроковете или механизма за получаване на разрешение и самото финансиране.

Мисля, че авторката не е имала време да провери всичко. Все пак, тя пише статия, а не прави журналистическо разследване.

Да не говорим, че длъжността, която заема г-н Добрев, предполага доверие в думите му, но както знаем, това не винаги се случва.

Пример - господинът, с който е Добрев на снимката в началото на статията.

(снимка: натиснете тук)

Но при една евентуална среща в редакцията, можем да й представим цялата документация, свързана с Дари. И не като отговор на неверните думи на Добрев, а като доказателство за безхаберието и мудността, които царят там.

Добрев днес е там, утре - не! А от адекватно лечение на болни дечица винаги ще има нужда...

И се надявам, че това ще е само началото на взаимно сътрудничество, с цел - лечението на децата.

Никой не би тръгнал да прави кампания, ако има кой да даде парите, нали? И най-важното, да ги даде навреме...

Не оставяй със заблудата, че като разреши фонда и парите се дават веднага или процедурата се задвижва същия ден. Всички знаем тромавостта на държавния чиновник.

Затова съм най-съгласен с текста до снимката - "родителите явно с цел да печелят време срещу болестта, отпътуваха за Израел с парите от дарителската кампания."

Ползата от статията е огромна, защото:

- показа недвусмислено, че макар и бавно, гражданското общество у нас, което е все още повече интернетно, успя да размърда нечии....
Е, засега само словесно, но това е първата стъпка.
Е, словесното е насочено повече към оправдаване на своето бездействие с действието на другите. БГ Коледата или http://www.save-darina.org/oldsite/

- провокира дискусия за самия механизъм на работа на МЗ, Комисията за лечение в чужбина и фонда. Тромава, бавна, отчайващо неефективна. Оправданието, че остават пари, защото критериите за отпускане са строги е престъпно и нелепо.

Затова заставам напълно зад твоите думи:
Защото истината може да излезе наяве само след добър анализ и правилно подбрани сравнения.[/quote]
22 Февруари 2007 15:32
Федя,


разбирам сега, че си визирал статията. Аз лично визирах позицията на Комисията и Фонда, която прозира в написаното. Тя е, която ме притеснява. Както каза Макарена, какво значи "строги критерии", когато към тях се обръщат за помощ наистина болни дечица, а те в края на годината връщат пари в хазната?
Относно статията, на мен лично би ми се искало журналистката да спомене и позицията на родителите на Дари, вместо да гадае по какви, аджеба, причини, те са вече в Израел, вместо кротко и примерно да гледат как детето им си отива, докато чакат становището на Комисията. Ако не е успяла да говори с тях лично преди да заминат, нека поне се опита да се свърже за разговор с хората зад дарителската кампания, това не е трудно. Иначе излиза, че умишлено се подхвърлят намеци за измама и шарлатанство с цел да се опетни достойнството на хората, дръзнали да се опълчат срещу мудната процедура на Фонда. А това не е в полза даже на самия Фонд.

Редактирано от - Maggie на 22/2/2007 г/ 15:34:15

22 Февруари 2007 15:49
Фондът бил скритият благодетел?!? Надявам се, това е казано с нужната ирония!

Да кажа, че съм изумена от цинизма, който лъха от статията, ще е малко! Да кажа, че съм отвратена от наглостта, с която се подхвърлят неверни твърдения както от управляващият фонда и Бобев, така и наричащата себе си журналистка, ще е малко! Как може усилията на толкова доброволци, на половин милион състрадателни българи да се пренебрегнат с лека ръка?!?

Как да се тълкува изказването на журналистката " Близките на детето твърдят, че ако останат пари, те ще бъдат дарени на друг нуждаещ се"?!? Какво се очаква да бъде направено с тях? Естествено, че ще бъдат дарени на други деца... Нужно ли е да се напомня, че цялата кампания- превърнала се в най-масовата в интернет започна и се поддържа изключително на доброволни начала, с огромните усилия на шепа хора, които са се сблъсквали в овчедушието, студенината и бюрокращината на " компетентните" органи на всяка крачка.

Защо, както всяко нещо в България, се обърна внимание на тези проблеми не, защото трябва, а защото хората се разбунтуваха? Защо за шепата ентусиасти нещата станаха възможни и се случваха, а за Фонда ня могат. Да питам аз- на колко деца е помогнал Фонда досега?

А уж България е социална държава...

Отначало, като четях статията, бях бясна! Сега ми е само тъжно. От опитите на директора на фонда да смуче от пръсти. SMS- ите не били добра идея?!?От отчаяните опити на Бобев да си осигури материал за следващата дисертация.
И нито мисъл за болните деца, нито мисъл!

Колкото до написалата тази статия- поздравления! *****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 22/2/2007 г/ 15:51:39

22 Февруари 2007 15:55
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 22/2/2007 г/ 15:58:57

22 Февруари 2007 16:10
***** Тук става дума за детски животи!
Добре, ще го формулирам по друг начин- АМАН ОТ КОМУНИСТИЧЕСКИ ПОДЛОГИ!


Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.2.4)

Редактирано от - bot на 22/2/2007 г/ 16:23:44

22 Февруари 2007 17:11
Ето защо родителите заминават без да получат помощ от Фонда

[/blue]Минаха пет месеца в чакане фонда да отпусне пари.Принципно сме одобрени. Детето е с доказана нужда от лечение в чужбина , но бюрокрацията ни съсипва.Крайният срок за първата операция за отстраняване на тумора и освобождаване на нерва
/ако се наложи и трансплантация/е Февруари.
Затова неможем да чакаме повече фонда. [/blue]

Не съм сигурна, че е коректно, затова не посочвам линк към страничката на детето. Но този проблем съществува, не при едно или две деца. С неотложността на лечението Фондът трябва да съобрази процедурите и правилата си. Така ще бъде много по-ефективен. Защото сроковете, които са разписани във вътрешния му правилник са нелепи:
.10 Вносителите на молби за лечение следва да получат одговор за решението на ОС най-късно 14 работни дни след вземането му.


Натиснете тук

14 работни дни са три седмици, децата нямат време за това

Редактирано от - bot на 22/2/2007 г/ 17:38:20

22 Февруари 2007 18:31
Daylight, редактирането се състои в махане на синьото от цитата, постът ми не е променен иначе.
Нека не забравяме, че в. СЕГА отделяха място за призива на Даринка през цялата кампания. Дори да е поръчкова статията, добре е, че дава пространство за дискусия. Много ми се иска Фондът да заработи така, че да помогне на повече деца, които се нуждаят. А те, за съжаление, никак не са малко.
Струва ми се, че една публична дискусия по темата, може би дори на страниците на вестника, само би допринесла за оптимизиране на дейността на Фонда, както и за популяризирането му. Уверявам те, че далеч не е толкова известно съществуването му, колкото би следвало да бъде - както сред тези, които се нуждаят от подкрепата му, така и сред потенциалните дарители.
22 Февруари 2007 18:59
Добре, а защо вие успяхте, а те -не? Какво е това, което при тях липсва? Мотивация, може би? Нека, само ще ме радва, ако Фонда проработи. За това, обаче се иска голяма доза безкористност!

За вас :
22 Февруари 2007 20:28
Липсва разгласа!
Липсва прозрачност!
Липсва доверие!
Липсва експедитивност! Документално узаконена.

За размотаването на съсипаните родители пък изобщо няма да говоря. Ние, които сме в София, не можахме да се преборим с бюрокрацията и търканията между Добрев и Бобев, какво остава за родители, които са във Варна, както бяха майката и таткото на Дари.

Само един случай и то от миналия месец. А по форумите са десетки такива.

Re: Туморна формация-имали други като нас?
« #106 четвъртък, 25 януари 2007 , 19:30 »
НЕЗНАМ!Стоим и си блъскаме главите.Днес говорих с др.Добрев:принципно ще ни отпуснат пари, НО чакат по ниска оферта от Франция, което значи, че наистина няма да получим цялата сумаи по лошото е че няма да имаме резултат по рано от месец.Виктор се притеснява, че сме се отказали и как не като минаха пет месеца.Цялото това чакане се отразява и на Ивка.Крачето се е скъсило с още 2 см., вече започна да се изпуща при пишкане/това знаехме, че може да се случи/.Незнам много съм объркана наистина незнам какво да правя. Crying or Very sad
Срам ме е да си призная, но ми пада гарда.

сряда, 21 февруари 2007, 17:57 »
Не само, че не дойдоха, но не се знае кога ще стане!
Днес се опитахме отново да разберем какво става!След като никой не можа да ни обясни какво чакаме позвънихме всички телефони в министерството и се оказа, че докладната не е стигнала до министъра MadПредставяте ли си какво безобразие!
Просто документите си стоят на нечие бюро, а ни уверяваха, че са при министъра!
Дори посмяха да ни обвинят, че сме си правели собствено разследване и сме им пречели да работят!
Дали сме си срок до петък, ако няма развитие търсим медиите!


http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic =136859.140

Искрено се надявам, че г-н Добрев няма да използва това за репресия срещу родителите и живота на Ивет, а като повод да си свърши работата.
22 Февруари 2007 22:10
Майка
принципно ще ни отпуснат пари, НО чакат по ниска оферта от Франция

срещу
"Ако има две оферти, след консултация с нашите специалисти се избира коя да е клиниката, като не е задължително цената да е водеща при избора", казва директорът на фонда.

Да си сложа ръка на сърцето и да призная, че вярвам на г-н Директора?!
Нали, ама надали!

Относно прозрачността...
Прегледах сайта под микроскоп и не ми стана ясно как са използвани парите на дарителите.
Ето това се нарича прозрачност!
Натиснете тук
23 Февруари 2007 09:57
Само да не се бърка "Фондът за лечение на деца" от този линк http://www.poveche.net/kauza.php?id=1&kau za=deca&type=1
с Център Фонд за лечение на деца, който се обсъжда в статията
23 Февруари 2007 16:36
Великолепна статия, изцяло издържана в традициите на така популярния в съвременната българска журналистика жанр - PR! Може да послужи за основа на христоматия. Възхитителна способност за едностранчиво и повърхностно разглеждане на един обществен проблем. Изключително професионален и обективен подход при подбора на мнения, очевидно основан на типичното журналистическо доверие към заслужаващите го български институции. Будната съвест на автора не му позволява да се отклонява от поставените цели в проверки, търсене на други мнения и позиции. Не може да не се впечатлим от деликатното вмъкване на дребни детайли, които обезсмислят и дискредитират някакви спонтанни дарителски кампании.

Спете спокойно, деца - скритият благодетел бди над вас!


P.S. Използват Ви, колега, и то много грубо.
23 Февруари 2007 16:56
Хаха! "Ако не искате да ви купуват, не се продавайте"
(Като не става дума за продажбата на вестници, да уточня )
27 Февруари 2007 21:13
"Те преценяват дали детето може да се лекува у нас или не може, тъй като фондът има право да плаща само за лечение, което не може да се осигури в България", пояснява д-р Добрев.
тази извадка от статията показва, че Добрев не е наясно, че Фондът финансира и лечение на деца в България (както потвърди и министър Гайдарски в репортажа на Д.Сеизова по БТВ). Но Добрев явно не се занимава с подробности.
08 Март 2007 17:30
Не ни баламосвайте с тоя фонд!!! Като са такъв благодетел защо не помогнат на Ивет! Знам също, че много фирми също внасят пари във фонда.

http://www.help-ivet.info/index.php?optio n=com_content&task=view&id=5&Itemid=6

Ето и какво фонда отговаря на един мой колега чието дете също се лекува в Израел.
http://www.tsvety.net/blog/index.php?/arc hives/12-, -....html

"КЛЧ взе решение да представи медицинската документация на детето на профилната комисия по детска онкология, хематология и костно-мозъчна трансплантология за становище по исканото”

Както той пише коментарът е излишен. Само ще спомена че Цвети беше оперирана преди 2 седмици --- успешно.


15 Март 2008 00:19
ЦЕНТЪР ФОНД ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕЦА

Временно не работи.

Моля уведомете администратора.




Дари си отиде.... Светльо си отиде.........
124 дни от молбата в Комисията за лечение на Александра.......
528 дни от подаването на молбата в Комисията Георги Корфонозов ........





Децата ни не знаят за документите, за парите, за пречките за овчедушието на държавата към тях, ТЕ ПРОСТО ИСКАТ ДА ЖИВЕЯТ.






Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД