Главният прокурор Борис Велчев се прицели вчера във втори обвинител от Оряхово.
Районният прокурор Николай Николов бързо склони да подаде оставка, след като столични медии съобщиха, че е празнувал в работно време отстраняването на разследвания за корупция свой заместник Димитър Викентиев.
На прощалния обяд в четвъртък в местен ресторант освен Николов са били районният съдия на Оряхово Велислава Кипрова, районният съдия на Козлодуй Георги Боровански, други магистрати и роднини на Викентиев.
Николов обаче бе порицан от главния прокурор не затова, че е пил с Димитър Викентиев, а защото не е бил на работното си място. Според Велчев не е нормално действащият районен прокурор на Оряхово да участва в "пир в работно време" и да коментира, че "неговите дела били до обяд, а следобедът му бил свободен".
"За мен районен прокурор, който схваща следобедите си за свободни, се приравнява по поведението си на адвокат, който се явява само по делата и в другото време е свободен. По добре е по-скоро да си потърси работа", препоръча Велчев от ефира на Нова телевизия вчера.
Няколко часа по-късно Николай Николов обеща сам да напусне. Според запознати бързата му оставка може да се обясни и с предстоящата ревизия на прокуратурата в Оряхово.
Шефката на окръжния съд на Враца Татяна Александрова междувременно поиска обяснения от другите присъствали на събирането - Велислава Кипрова, Георги Боровански и един съдия по вписванията от Козлодуй.
Александрова ги защити, като обясни, че командировала съдиите от Козлодуй, за да подпомогнат колегите си в Оряхово и да гледат дела на 13 и 22 февруари.
Самите съдии от Козлодуй пък се оправдали, че заедно с районния съдия на Оряхово Велислава Кипрова са гледали пет дела до 12,30 ч. на 22 февруари и след това отишли заедно да обядват. По-късно в ресторанта се появил и Димитър Викентиев. Именно тази случайна среща е обяснението за Кипрова, която не може да обясни присъствието си с командировка.
Окръжният прокурор Светлозар Лозанов и шефката на Врачанския окръжен съд Александрова обясниха, че въпросът със скандалния обяд е по-скоро морален. Те са назначили проверка, след което може и да направят предложение до ВСС за санкция.
ОБВИНЕНИЯ
Скандалът в Оряхово се разрази, след като зам. районният прокурор Викентиев бе арестуван по обвинение в корупция на 12 февруари. Към него бяха повдигнати общо 7 обвинения, сред които и за кражба. Съдът откри обаче куп закононарушения и пусна обвинителя под гаранция от 5000 лв. Междувременно ВСС го отстрани от поста. Прокуратурата поиска и имунитета на депутата Тома Томов, срещу когото имало доказателства по същата корупционна схема.
Много малко!Много късно!
Повече уволнения са нужни!...Доста магистрати трябва да са и в пандиза!