Ревизията, назначена от Борис Велчев, показа, че прокуратурата е работила зле по време на предшественика му Никола Филчев. |
Не може да има спор, че новото ръководство на държавното обвинение, особено в лицето на главния прокурор Борис Велчев, се опитва да промени нещата в прокуратурата. За пръв път има арестувани или уволнени прокурори. Почти всеки ден се образуват проверки срещу настоящи или бивши обвинители за забавяне на дела, спасяване на престъпници, получаване на подкупи. Т.е. професионалната омерта, действала години наред в тази сфера, престана да съществува. Поискани бяха и имунитетите на дузина депутати, обвинени бяха смятащи се за недосегаем бизнесмени, разследват се случаи за десетки и дори стотици милиони левове щети за държавата.
Наред с похвалите обаче не могат да бъдат подминати и неуспехите на обвинението. Мина повече от година, а на практика нито един емблематичен бандит не е влязъл в затвора, а нито едно дело срещу прокурор не е стигнало до съдебна фаза. През последните две седмици пък съдът пусна на свобода обвинения в корупция зам. районен прокурор на Оряхово, както и почти всички арестувани за източване на пари от САПАРД.
Напрежението рязко ще се вдигне и след като се разбра, че за последните няколко години прокурори не са изпълнили задълженията си и фактически са провели амнистия в държавата, докато в парламента се спори дали да има законна такава. Както "Сега" вчера писа, ревизията на прокуратурата показа, че поне 10 000 души, извършили престъпления - някои от които и много тежки, ще се спасят от наказателна отговорност заради изтекла давност. И това защото прокурори и следователи, повечето от които и сега работят в системата, години наред са бавели досъдебните производства.
Проблемът не е за пренебрегване. Първо, защото въпросните дела може да се окажат много повече, след като ревизията приключи. И второ, защото, ако започне проверка на основанията, въз основа на които са прекратявани преписки през годините, резултатите ще бъдат още по-впечатляващи. И после се чудим, че престъпността в България не намалява.
Доста спорен е и въпросът как ще бъдат наказани провинилите си прокурори. Практиката досега показва, че никой от тях не свива засрамено знамена. Напротив - голяма част от 10-15-те обвинители, махнати през последната година, съдят Висшия съдебен съвет за отстраняването си. Те познават добре закона и могат да намерят оправдание за всеки свой пропуск, а и имат достатъчно добри контакти в съдилищата. Отсега можем да се обзаложим, че повечето от тях или изобщо няма да бъдат осъдени, или ще получат по няколко месеца, и то условно. След което всички ще станат едни добре платени адвокати.
Допълнителен аргумент в тази посока е, че по-голямата част от старото ръководство на прокуратурата фактически не е пипнато. Какво стана със заканите на Велчев срещу прокурорите с хотели и с доходи, които не може да докажат? Нищо. Забравени досиета. Така нова философия със сигурност не се прави. Затова наистина е крайно време прокуратурата да мине през чистилището. И да реже до кокал първо в собствената си система, а междувременно да започне да си върши качествено и ефективно и работата. Докато все още в обществото е останал кредит на доверието.