В Струмяни вървят поне година-две напред с обслужване на едно гише и въвеждане на електронно деловодство. |
За мнозина това вероятно е химера. Представата за чиновника никак не се връзва с усмивката. Но е факт. Не в София, Пловдив или Варна, а в една малка селска община, на няколко километра от Сандански.
Около два часа и половина отнема пътят от столицата до най-усмихнатата община в България - Струмяни. В момента там овошките цъфтят като полудели и селото е потънало в розово-бели облаци. Прави впечатление новото строителство - големи, кокетни къщи. Но пришълецът е много по-впечатлен от чистотата в селото. На т.нар. "мегдан" пред сградата на общината и читалището има нови пейки, кошчета за смет, чешма - всичко блести от мраморна белота. Възрастни хора се тълпят пред входа на общината - там е единственият банкомат, от който си теглят пенсиите. Точно срещу него е стъкленото гише на дежурния, който за разлика от представата ни за охранителя като суров и намръщен човек, е млад и се усмихва. А когато трябва, и помага. В общината също блести от чистота и ред. Зад гишето, на което се приемат всички документи, стоят две служителки в раирани тъмносини костюми с баджове. В община Струмяни задължително е въведено работно облекло.
Двете служителки търпеливо помагат на някакъв гражданин да си попълни молбата. Говорят на специфичния пирински диалект. На едно от таблата в центъра на залата са попълнени примери за всички формуляри, които се подават до кмета, но въпреки това чиновничките не отказват помощ. Вдясно от гишето има огромно табло, на което са написани всички услуги, които общината предоставя и таксите за тях.
"Да накараш чиновника да се усмихва не е лесна работа",
признава кметът Валентин Чиликов, който пристига запъхтян отвън. Той също е млад и много енергичен. Привършва втори мандат. "Не знам дали сме най-усмихнатата община в България, но поне се опитваме да бъдем", допълва той. Гласът му е тих. Създава впечатление, че е от началниците, на които можеш да им се качиш на главата. Но от поведението на служителите става ясно, че Чиликов зорко следи всичко и изисква много.
В община Струмяни има 7340 жители, като 2/3 от тях са в трите големи села Струмяни, Микрево и Илинденци. В общинската администрация работят едва 32 души. Средната им възраст е под 32 години. "Предпочитам по-млади кадри, защото за един по-възрастен чиновник е непонятно как така трябва да остане и след края на работното си време, ако има нещо да се довърши", обяснява кметът. А в община Струмяни това е честа практика. "Навръх националния празник 3 март например екипът ни от две служителки от звеното за подготовка на проекти работи през цялото време и продължи през нощта, за да успеем да хванем последния срок по ФАР-Трансгранично сътрудничество", дава пример Чиликов. За последните 8 години общината има 25 спечелени и реализирани проекти по програми на ЕС, като най-големият е по САПАРД за 1.5 млн.лв. за канализация на четири населени места.
От края на 2005 г. всеки от 32-мата служители в общината участва в
състезание по професионализъм и етично поведение.
На практика това са нещо като мини избори, които кметът и политическият му кабинет правят, за да излъчат най-добрия. Месечната премия за победителя е 150 лв. върху заплатата, а годишната - 300 лв. Има нещо като избирателна бюлетина, урна, ден, в който се провежда вотът от 8 до 17 часа. Кметът твърди, че избирателната активност е около 80%. Гласуването не е по задължение, но има интерес към него. Няколко пъти досега са сменяли системата за гласуване. Първоначално започнали с пропоционални листи - гласувало се за няколко имена, посочени от кметския екип. После постепенно се минало към мажоритарен вот. За кратко се допитвали и до гражданите, потребители на административни услуги. Но се отказали. "Тяхната оценка не е много обективна, защото те контактуват само с няколко служители от общината и имат представа само за тяхната работа", обяснява кметът. От тази година пак е сменен механизмът. Сега най-добрият служител ще бъде определян на три месеца. Така че "изборите" в администрацията на Струмяни ще бъдат в началото на април.
Първата, която става "служител на месеца и на 2005 г.", е Величка Чорбаджийска. Тя е на 26 години и едновременно е директор на дирекция "Канцелария и човешки ресурси", шеф на протокола, пресаташе и секретарка на кмета. "Винаги се усмихвам, лично на мен ми идва отвътре", казва младото момиче. "Даже когато колегите ме видят, че не се усмихвам, ме питат какво ми е, дали не съм болна", допълва тя. Смята, че наградата й е оценка за цялостната й работата от 1999 г. до сега. Когато постъпва в деловодството на общината, е на 18 години и току-що е завършила средно образование. През това време успява да завърши публична администрация и в момента учи за магистър. Завършила е и финанси.
"С тази практика за стимулиране на служителите не съм открил топлата вода", обяснява кметът Чиликов. Видял я е по време на обучение в САЩ в Северна Каролина, както и в две общини в Полша и Дания. "Някои може да кажат, че това прилича на социалистическо съревнование, но едва ли можем да кажем същото за американците", допълва той. Освен това редица водещи компании също въвеждат подобен начини за оценка на работата на служителите си.
"Служител на годината" за 2006 г. е Кирилка Стойчева. Тя печели "изборите" и за януари миналата година. Кирилка е инспектор в Инвеститорски контрол. Родена е през 1981 г. "Тя е най-добрата. Много работи момичето, за нея няма събота, неделя", казва Бойко Томанов. В момента той е дежурен към Общинския съвет за сигурността. Той пък е бил "служител на месеца" за юни миналата година. Бойко Томанов е на 36 години и се усмихва естествено между насечения си говор.
След толкова много "избори" в Струмяни кметът Чиликов вече има виждане за най-добрия подход.
"Когато се гласува мажоритарно, е винаги по-добре,
отколкото за листи", казва той. И допълва, че хубаво би било, ако и за изборите за парламент се въведе мажоритарен елемент или преференциална листа. Освен това се е убедил, че хората отиват до урните, когато имат интерес от изборите или когато знаят за какво точно гласуват. Ето защо Чиликов смята, че за изборите за евродепутати избирателната активност в страната ще бъде много ниска. "Никой не си прави труда да обясни на хората каква е целта на тези избори, защо са важни, а това е работа на политиците", допълва кметът на Струмяни. Според него, когато се говори за евродепутатите, се акцентира предимно върху високата им заплата, без да се обяснява с какво могат да бъдат полезни на България.
Община Струмяни е част от проекта "Електронна област-Благоевград". От две години цялото им деловодство е електронно - всяка молба се завежда и от 7 до 14 дни получава отговор.
"Отговаряме дори на най-странните молби",
казва кметът. Една от тях е предложение на жителка на Струмяни в селото да се изгради летище, което да поеме трафика при мъгливо време в София. Кметът е на мнение, че това не може да стане, но е длъжен да й отговори. Друг жител пък пуснал молба до общината да му намерят съпруга. И на него отговорили както подобава.
Община Струмяни предоставя 40% от услугите за гражданите, за които държавата има ангажимент. Имат амбицията да поемат още 20% от тях. Тук са поели част от услугите, които предоставя НАП и съда - например може да се подаде заявка за удостоверение за актуално състояние. Кметът е амбициран общината да поеме и регистрацията на трудовите договори, за да спести разходи на бизнеса. Сега работодателите пътуват до Сандански или Благоевград.
След няколко месеца идват местните избори. Дали ще се кандидатира за трети мандат Чиликов още не е решил. И той като повечето от служителите си още учи. Завършил е мениджмънт на социалните дейности и международно търговско право, а сега е записал публична администрация. Усмихва се, когато казва, че има много пътища пред себе си.