:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,205
Активни 761
Страници 5,135
За един ден 1,302,066
Прогноза

Децата трябва спешно да се върнат в училище

На доброто образование и правилната имиграционна политика се основава успехът на развитите икономики
Лалко Дулевски
Наскоро правителството поиска от Икономическия и социален съвет становище по проекта за национална програма за реформи 2006-2009 г., или по-популярна като програмата на България за повече работни места и по-голям икономически растеж.

В съвета, в който са представени трите основни групи на неправителствения сектор: работодатели, синдикати, граждански организации, имаше, както се досещате поради различните интереси, горещи спорове по много от предложените или "непредложени" мерки. Идеята на документа е да направи България по-конкурентна за следващите 3 години. А това само по себе си е най-важната цел за цялото ни общество, защото само тогава ще имаме по-високи доходи, по-високи пенсии, по-качествен живот и с една дума - ще живеем по-добре от днес.

В проекта на програмата е отразен един изключително неприемлив, но обективен в момента факт - всяка година 20% от децата в училище отпадат от образователната система. Това означава, че сега от пет деца едно остава без образование. И това дете заедно с връстничетата си ще живее в обединена Европа и ще трябва да изкарва хляба си на пазара на труда заедно с други 450 млн. работещи. Ако детето в момента е на 8 години, да кажем, след още 10 ще тръгне да търси работа без образование, може би напълно или частично неграмотно, за чужди езици няма какво да споменаваме. След 10 години представяте ли се какво ще се случи с технологиите - сигурно скокът напред и нагоре ще е по-голям и рязък, отколкото можем да си представим. И така, каква съдба очаква децата, които днес не ходят на училище - във всички случаи тежка: нископлатена несигурна работа, безработица и, разбира се, социални помощи за образование, за квалификация и т.н. Вече на всички ни е ясно, че за тези социални разходи



ще плащат чрез данъците си другите 4 деца,



които са учили и работят.

Подобна картина въобще не може да бъде приемлива от обществена гледна точка за една европейска държава в 21-и век. Спомнете си какво пише английският журналист Макгахан по време на обиколките му в България след Априлското въстание - в България всички деца ходят на училище и знаят да пишат и смятат. Било е 19-и век!

В проекта на националната програма се предлагаше намаление на дела на отпадащите деца от училище през 2009 г. от 20 на 15%. Икономическият и социален съвет категорично не може да се съгласи с такава цел и я смята за минималистична. Тя означава, че след 2 години всяко седмо дете ще се включи в бъдеща армия на безработни. Хайде сега да изчислим ефекта с натрупване през годините. Ако годишно се раждат около 70 000 деца и 20% от тях отпадат от училище,



за десет години ефектът е поразяващ -



около 140 000 неграмотни, безработни и абсолютно неконкурентни на пазара на труда хора, които ще тежат на публичните фондове - здравеопазване, квалификация, безработица, социално подпомагане и пенсии. Още сега дефицитът в пенсионната система е близо 1.5 млрд. лева годишно. Обсъжда се идея за повишаване на здравноосигурителната вноска заради недостиг на средства за здравеопазване. Ако искаме да спрем навреме лавината, трябва да знаем, че не можем по никакъв начин да си позволим да произвеждаме бъдещи безработни. Трябва да произвеждаме висококвалифицирани кадри, които ще работят, ще получават добро възнаграждение и ще внасят високи вноски в публичните фондове. Така ще има средства и за по-високи пенсии.

Затова ИСС изразява много категорично и по много поводи в редица свои становища, че образованието е основата за обществено и икономическо развитие, за конкурентоспособност и дори за оцеляване.

Ние смятаме, че са необходими много спешни и сериозни мерки за задържане и връщане на децата в училище още сега. Вярно е, че още от предишното правителство стартираха програми с такава цел - безплатни учебници, закуска в училище, транспорт. Необходимо е вече да се отчете социалният ефект от тях и ако са недостатъчни или неефективни, да се потърсят и други пътища. Сегашният министър на труда и социалната политика Емилия Масларова



правилно прилага принципа за "моркова и тоягата" -



семейства, чиито деца не посещават редовно училище, губят право на социално подпомагане. Но тази мярка е ограничена поради характера си, тъй като едва ли само деца от бедни семейства отпадат от училище. Заслужава да се замислим и дали самото училище е наистина интересно, приятно и безопасно място за самите деца?

Публична тайна е, че част от родителите не допускат децата им да завършат образование, за да ги използват в незаконни и недопустими дейности за печалба. В този случай, но и не само в него, на преден план излиза въпросът как защитаваме равните права на всички деца за достъп до образование. Кой и с какви средства? Засега на бойното поле в защита на децата се забелязват само МОН и МТСП. Време е да се намесят и правозащитните органи, време е може би законодателството да стане много по-сурово към недобросъвестното родителство. У нас социалните работници все още нямат достатъчно силен авторитет, защото са и законово безсилни. Всички сме гледали американски филми, в които родители треперят да не би социалният работник да отнеме родителските им права. Май е време да се замислим защо там е така.

И понеже става въпрос за бъдеще, за образование и за пазар на труда, е време да обвържем темата за образованието с още един процес, който, ако не е започнал, то всеки момент ще започне. Имиграцията. България, колкото за някои това да звучи абстрактно,



става привлекателна страна за имиграция



от страни, които не са членки на ЕС. Заради болезнените последици на многогодишна демографска криза у нас е ясно, че в бъдеще младата квалифицирана работна сила ще е недостатъчна и участието й чрез вноски в публичните фондове няма да може да осигури прилични пенсии и здравеопазване. Но въпросът е докога ще чакаме, за да определим своя имигрантска политика. Защото опасността да натоварим пак публичните си фондове с нови хора на социално подпомагане или нуждаещи се от обучение и първоначална квалификация е толкова по-реална, колкото повече закъсняваме с критериите за имигрантите. Има от кого да се поучим - целият ЕС, Канада, Австралия, а и България от началото на миналия век. Смятаме, че за нашата страна ще бъде много вредно и недалновидно имиграцията да не се регулира по квалификация и образование.

Когато обаче говорим за образование, трябва да възприемаме образованието вече като един непрекъснат процес през целия живот, а не ограничен само в училищната възраст. Продължаващото обучение през целия живот е още една възможност и гаранция за по-висока конкурентност не само за отделния човек, но и за националната икономика като цяло. Все пак всички вече знаем, че като принадлежност към европейската общност ние участваме в общия проект за икономика на знанието. Например при едно допитване на Евростат за продължаващото обучение на въпроса "През последните 4 седмици колко хора са били включени в някаква форма на обучение?" 27.4% в Дания отговарят положително. За сравнение в България положително отговарят 1.3%. Вярно е, че Дания има много фондове и отделя значителни средства за обучение. Но е вярно и обратното, че Дания има мощни фондове, защото отделя сериозни средства за образование.

Време е и ние да разберем простичката истина, завещана ни още от прадеди - образованието е злато, и то в буквалния смисъл на думата. Образованата нация има силни публични фондове, добри заплати и добри пенсии. Образованата нация е силна икономически нация.
Снимка: "Сега"
Тези деца не ходят на училище и ще се влеят в армията на безработните един ден. Такива като тях в момента са 20 % от децата в България.
38
2036
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
09 Март 2007 01:12
нафталин мохабети, векът е сменен
09 Март 2007 02:31
Що за глупости. Без значение и неадеквартни са конкурентността, производството на "кадри" и" следващите 3 години".
Единствено определящо е образованието. За една страна няма по-голяма и по-важна инвестиция в бъдещето от образованието. Така че, нито сегашния министър Масларова и другите сегашни министри (като, например, някой с визитка за "просвета", нито предишните министри от предишните правителства са направили нужното. Това, което правят е "правилно прилага принципа за "моркова и тоягата" - и подобни краткосрочни, преходящи, безсмислени, нерядко увреждащи и най-вече "изборни' салтанати.
09 Март 2007 08:47
За образованието - 2 коментара, за Бубойко са вече към 100 (общо под двата материала). Интересуваме се повече от мутри и политика, отколкото от работа и образование - пък после се чудим що така сме на този хал и чакаме мутрите и политиците да ни "оправят"

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
09 Март 2007 09:03
Теоретични баналности. Практиката пък е повече от ясна - неграмотен народ по-лесно се манипулира.
Начини за излизане от кризата. Първо, децата намаляват. Значи не трябва да се намаляват, а да се увеличават срдствата за образование. Което означава средно повече на едно дете.
Второ, официален приоритет. И от там - средствата.
Трето, материалната база. В поруртени селски училища какво да учат?
Четвърто, ако ще е приоритет - значи няма нужда, даже е вредно да се броят децата в една паралелка. Паралелки и от 10 души, а на места - и по-малки. Само и само в името на децата да учат.
Пето, заплащането на учителите, строг контрол, резултати, привличане на кадри. Но привличане не с тъпотии от рода на "възрожденски дух", а модерни. Тоест, колкото и да не се харесва на дрънкала като министъра - материално.
Има и шесто, има и седмо, има и осмо. Има какво да се прави. Но господа теоретиците напират за обсъждания, а не за работа. Е, учителите ще напускат - ще остават последните будители и покрай тях куп недоносчета, децата ще бягат от час - навън е по-интересно, а самото училище ще е отблъскващо.
Извод - бъдещето на България са децата? Не, ако се съди по приоритетите - политици, чиновници, проститутки, бандити.
09 Март 2007 09:37
сенаторът демократ и президентски претендент барак обама каза, родители накарайте децата си да заобичат училището, то е път за добър живот.... та мотивация, манталитет е
09 Март 2007 10:09
Няма "правилна" имиграционна политика...
Без тотална асимилация, всякаква имиграционна политика е обречена на неуспех.
09 Март 2007 10:12

Статията е странна смесица на вярни и невярни неща.
Идеята на документа е да направи България по-конкурентна за следващите 3 години. А това само по себе си е най-важната цел за цялото ни общество, защото само тогава ще имаме по-високи доходи, по-високи пенсии, по-качествен живот и с една дума - ще живеем по-добре от днес.

Типичен пример - от една страна вярно, но от друга стрна точно това го говорят и ни убеждават, че го правят всички, които дойдоха на власт след 1989-та година.
В България винаги има разминаване между общото, което обикновено е вярно и реалното проявление на това общо нещо, което почти винаги е точно обратното.
Затова казваме, че България не е нормална държава.
09 Март 2007 10:17

Вярно е, че голяма част от децата отпадат от училище, но същевременно статията не съдържа информация кои по-точно деца отпадат, групирани по етнически групи. Затова и това твърдение за отпадането на децата същевременно е и невярно. Ако се направи разрез по етнически групи да кажем сега и преди няколко години, предполагам че едва ли би имала някаква съществена разлика между процента на отпадналите цигани преди и сега, между процента на отпадналите от училище турци преди и сега, същото и за етническите българи. Неотчитането на този факт означава, че в този документ няма как да бъдат направени нормални изводи и предложения и документа предварително е обречен на неуспех.
09 Март 2007 10:22
за десет години ефектът е поразяващ -

около 140 000 неграмотни, безработни и абсолютно неконкурентни на пазара на труда хора, които ще тежат на публичните фондове - здравеопазване, квалификация, безработица, социално подпомагане и пенсии. Още сега дефицитът в пенсионната система е близо 1.5 млрд. лева годишно.

Отново хем вярно, хем невярно.
Защо да са неконкуренти на пазара на труда в БЪЛГАРИЯ, където се използва най-масово точно такъв труд - напротив. Ако погледнем обаче от гледна точка на работа в ЕС те наистина са неконкурентни. И тук обаче отново се забравя, че етническия състав е определящ. Проблемът е в друго - в България има огромен брой цигани, които не желаят да учат, а в повечето случаи и да работят. Сегашната политика в областта на социалното подпомагане насърчава прекалено много хора да не работят и да разчитат на помощи. Точно това трябва да спре, за да бъдат накарани да работят, да учат, да се квалифицират и т.н.

Редактирано от - XYZxyz на 09/3/2007 г/ 10:24:31

09 Март 2007 10:28
България, колкото за някои това да звучи абстрактно,

става привлекателна страна за имиграция

от страни, които не са членки на ЕС.

Пак има объркване на желаното с действителността. Това, което по принцип е вярно - ако една страна е членка на ЕС, то има повече желаещи за имиграция е вярното. Но отново в действителността на България истината е обратната - за какво да идват в България, когато в коя да е друга страна от ЕС ще получават поне десет пъти по-високи доходи. После, ако някой е достатъчно образован да не е луд да идва в България при тези заплати, а ако не е за какво ни е - и тук си ги имаме достатъчно.
09 Март 2007 10:51
Елитна софийска гимназия, клас от 28 деца като нито едно от тях не е от малцинствата и няма умствени увреждания, в края на първия срок всяко едно от децата има поне по една 2-ка за срока Коментар на преподавателите: "Ами така ще ги амбицираме", коментар на децата: "Да уча и да не уча пак ще ми пишат двойка, защо трябва да уча тогава", коментар на родителите: "Пълно безобразие и липса на компетентност на учителите те си правят експерименти с нашите деца"

Чудя се какво ли е положението в не толкова елитните провинциални училища, чудя се защо е необходимо с двойки да се амбицират деца да учат, а не със знания и интересно поднесен материал, чудя се защо спят проверяващите от МОН и най-много се чудя колко ще им издържат нервите на тези родители и дали няма да си преместят децата от тази гимназия в някоя частна или в училище в чужбина.
09 Март 2007 10:58

Slavena,
а колко е заплатата на тези учители в това елитно училище?
Колко е заплатата на учителите там където родителите ще преместят децата си - частни училища и в чужбина? Какво би мотивирало децата да учат, когато виждат през прозореца кой в България разполага с пари?
09 Март 2007 11:21
Еее, аман от амбициозни родители.

Една двойка през срока никому не е навредила нито на образованието , нито на резултатите нито на здравето.
А е особено ефективна в елитните гимназии, прилаган от способни учители върху талантливи ученици(които много бързо се разхайтват по простата причина, че им се удават лесно предметите).

То е малко като да се изпльокаш в кална локва с новите дрехи. Много неприятно, малко унизително но нищо сериозно.
Ако следваме логиката на Славена, ще трябва да съдим общината, че има локви в "елитният" ни квартал и как може калната локва в Горно Нанадолнище да е по-плитка и с по-нецапаща кал от тази в Лозенец. СРАМОТА!!!!
09 Март 2007 11:25
Ако не се лъжа, над 70% от отпадналите /основно след6-7 клас/ са от малцинствените категории.Не виждам смисъл с администранивни мерки и финансови поощрения да вкарват децата в училище, защото няма ефект.
Училището трябва да ограмотява децата, а не да ги събира на едно място, иначе би се наричало събиралище.Какво като цигането ходи заради едната закуска.нали в края на срока е точно толкова неграмотно, колкото и в началото.Насила хубост не става.Знам за два сел.стоп.техникума в нашия регион, пълни с ромчета, които в 9-10 клас още не могат да четат.Как са стигнали до тази обр.степен? Икато им "подарят"дипломите в 12 клас, те ще ги направят ли по-образовани и конкурентно способни на трудовия пазар?
09 Март 2007 11:40
Какви са тези смешки с отнемане на детските, след като детето с просия ще изкара много повече? Не отнемане на детските, а отнемане на родителските права, отначало временно, а ако няма резултат и за постоянно. В детските домове ще ги накарат да ходят на училище, по-добре разходи на държавата сега, отколкото след това да издържа безработни и ситуацията да се повтаря поколения наред. Просто порочният кръг трябва силово да се прекъсне.
09 Март 2007 11:41
XYZxyz
Като не им стига заплатата да не стават учители с по 3 месеца ваканции(отпуска) и с по-малко от 6 часа на ден работа. Да отидат в една фирма, в която се работи по 12-14 часа на ден включително и събота и тогава да видим колко ще идържат.

Лунатик
Ееее аман от посредствени хора в тази страна, ако един човек няма амбиции и мечти ще си живурка свит някъде между работата и семейството и ще пречи и завижда на тези, които искат да постигнат нещо в живота си.
09 Март 2007 11:44
Хммм... и какво е лошото, че даскалите са нацвъкали 2-ки?
Да пишат 6-ци по милост? Или?
А българските родители са болно племе когато стане дума за образование...

Само тотални матури до дупка може да въведе малко ред и критерии.
09 Март 2007 12:03
Някои хора май забравят , че златен медал от кое и да е образование е само необходимо, но не и достатъчно условие за успех в кариерата.
Много по-важни са знанията и уменията на конкретния човек.
Училището не служи за раздаване на оценки, а за преподаване на знания и умения. Оценката е доколко ученикът е усвоил предадените му знания и умения.
И друго. това , че някой е влязъл в елитно училище, съвсем не означава че е много голяма работа....
И последно. Моите съболезнования към човек, чийто мечти и амбиции са свързани с оценките в училище. Животът така ще го смачка, че няма да разбере откъде му е дошло.
09 Март 2007 12:28
Съгласна съм с мнението, че матурите ще отстранят субективизма при оценките и ще приравнят дипломите от всички училища по тежест. Така дипломата ще отразява реалните знания на ученика, а не мнението на учителя за тях.
Между другото, практика е работите от матурите да се преглеждат и оценяват от учители от други училища, което изключва разпознаването на почерка.
09 Март 2007 12:28
Не мога да се съглася със Славена, че учителите работят само 6 часа на ден. Може би за нея не е работа подготвените вкъщи разнообразни начини и задачи за предаване на урока и ровенето в Интернет или книги за такива.Подготовката и проверката на контролни и класни отнема доста време.Да- учителите вероятно не са натоварени по 12 часа на ден, но работят повече от 6. Не смятам че продавачките от бутиците са с по-тежка работа, но заплатите им са по-високи от учителските.
09 Март 2007 12:56
Коментар на преподавателите: "Ами така ще ги амбицираме"

Пълна неспособност да мотивират - не са ли ги учили на това още в университета?
коментар на децата: "Да уча и да не уча пак ще ми пишат двойка, защо трябва да уча тогава",

Много лошо - след като става въпрос не за първолаци, а за гимназисти, при това от елитна гимназия - щом не знаят за какво трябва да учат.
коментар на родителите: "Пълно безобразие и липса на компетентност на учителите те си правят експерименти с нашите деца"

Прави са, но ако се погледне коментара на децата, родителите също имат голяма вина.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
09 Март 2007 13:00
за образованата нация не знам, но образованието и културата са елементи на духовността, широката култура пък е здравната, обществената, битовата
09 Март 2007 13:20
Увеличаването на броя на неграмотните е неизбежно, понеже е в пряка зависимост от броя на циганския етност, който при това се увеличава в геометрична прогресия.В ценностната система на ромите образованието не заема никакво място, така че единствения начин да се образоват ромските деца е да се извадят ат средата, в която живеят, което обаче на практика не може да стане.За съжаление броят им расте лавинообразно и в един момент те наистина ще се превърнат в доминиращият етнос, което неизбежно ще доведе до срив в осигурителните и социални фондове.
09 Март 2007 13:46
ама тука са объркани нещата, образование и наука, висока, с широко разнообразие, за производство с висока принаденост, източник на просперитет.... и решението, данък хак парась за който учил и продължил навън, вместо спонсор, истински, защото и сега ти казват, спонсорирам ако си приет, университета пък, приемам ако имаш спонсор....

Редактирано от - Пейчо Пеев на 09/3/2007 г/ 14:12:28

09 Март 2007 14:47

Slavena,
що не се пробваш и ти като учител щом твърдиш, че те работят по 6 часа на ден и имат 3 месеца отпуска през лятото. Пробвай се, пък после говори.
09 Март 2007 15:08
Славена,
Някога в един филм се казваше, че ако глупостта има способността да лети, то героинята би полетяла, като гълъбица.Това с пълна сила важи и за теб!Продължавай да абдикираш от родителските си задължения и прехвърляй вината и отговорността за образованието и възпитанието на детето си, само върху учителите и после чакай, то да успее и да се реализира...
09 Март 2007 15:36
Филмът се казваше "Болница на края на града" и фразата бе на д-р Щросмайер.
Ако не ми изневерява паметта, разбира се.
09 Март 2007 15:37
Славена, не е необходимо да криеш възмутената си душа зад учителиТЕ, децаТА и родителиТЕ. Иначе излиза, че си правила социологическо проучване в елитната гимназия.
09 Март 2007 15:37
"Народ, който не строи училища, ще строи затвори..."
Без коментар...
09 Март 2007 17:22
Щом като си спомняте филми като "Болница на края на града" ясно от кое поколение сте онези надъхани "комунисти", които до 10-ти са се страхували да дишат, а след това сте се превърнали в "репресирани" - плачещи, че им били малки пенсиите.
Сигурна съм, че голяма част от писалите по темата нито имат деца в училищна възраст нито са преподавали някога в училище.
09 Март 2007 17:33
А поне позволено ли ни е да сме били ученици в елитни гимназии и на гърба си да сме изпитали ефективността на подобен род мерки.

И да оценяваме сега с благодарност благотворното им действие.
09 Март 2007 17:42
Разрешавам!!!
09 Март 2007 17:53
Що ли са намесих??
09 Март 2007 18:56
Славена, Отново проличава, колко си бедна духом и изпълнена със злоба.За твое сведение съм на 37 год и когато съм гледала този филм съм била детеОсвен това имам син в 9 клас и съм учител в гимназияКато ученичка и като студентка щях да бъда изключена от Комсомола, поради това че имах смелостта да се противопоставя на решения, унижаващи индивидуалността ни.А за твое сведение, съм завършила специалността, която беше мое първо желание и работя, като учител защото обичам децата, професията си и намирам, че тя е моето призвание.Следващият път не прави изводи, почиващи на злоба и заслепеност-жалко е!
09 Март 2007 21:02
Славена, това че имате дете в училище въобще не означава, че ви е ясна ситуацията в българското образование. Знаете ли, че при приема в тъй наречените елитни гимназии, които станаха твърде много, се влиза и с тройка. Тоест, елитните са онези едновремешни езикови и математически гимназии, другото е шкарто, където се влиза много лесно. Знаете ли, че учителите в обикновените и в псевдоелитните гимназии така са снижили критериите си поради нежеланието на учениците да учат, че за да пишат двойка, това значи, че ученикът абсолютно нищо не знае. Много родители просто нямат представа, че децата им в училище въобще не са такива, каквито се показват в къщи. То че образованието е в криза е ясно, но че освен държавата, и родителите до голяма степен са абдикирали от задължението си да мотивират отрочетата си да учат, е повече от ясно. Детето е ваше, не на училището, ваше е задължението да следите как и дали учи. Много ми е интересно защо масовият българин се счита за много компетентен в образователните работи. Това си е професия, за която се учи. Всеки се счита подготвен да критикува неща, които не познава.
09 Март 2007 21:51
Неуважаема Славена, за твое сведение пилотите летят няколко часа и сетне и, ат денонощие почивка. Просто прави разлика между твоята натовареност зад щанда и напрежението другаде. А, че не познаваш проблемите на училището и си озлобена от някой "недооценил" генийчето на майка ти и твоето генийче учител - то си маха с крила.
Всъщност, кой знае по кава милостиня са си писали тройките, но...пази, Боже, сляпо да прогледа! Виновни са даскалите, дето са ти подарили диплома.
Да знаеш, че в 'елитните" училища се влиза с тройка? Кой знае защо, мисля, че и ти, и отрочето ти, сте подобни кухи "елитари".
А пък, ако беше толкова лесно - защо не пробва? Или е по-лесно да метнеш детето в държавния гардероб и да го искаш научено? Аааа, не - подобни на теб не искат знания, искат тапия с оценки! Както ти казаха - пърхай с крилца, голяма бяла птицо!
09 Март 2007 21:59
Не виждам за какво са споровете, след като матурите биха били добър критерий за знанията на учениците. По-обективна оценка - здраве му кажи!
Българското образование може да има много проблеми, но все пак е крайно време да се направи оценка на работата и на учители и на ученици, както и на реалната тежест на дипломата.

09 Март 2007 21:59
не ми е писано да разбера намусени пози защо си дал мнение във форума, ами защото имам свобода, на словото, на съвеста, емоция и отношение и ако ясеново чете, верно ли е че в русия висшето образование е безплатно и дипломите важат по света

Редактирано от - Пейчо Пеев на 09/3/2007 г/ 22:14:36

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД