Партньорството на САЩ с 48-годишния Бойко Борисов, бивш министър на вътрешните работи, е последният пример за политически сделки на администрацията на Буш в борбата с тероризма, които вкараха Пентагона, ЦРУ и ФБР в един креват с някои от най-корумпираните и гангстерски лидери.
Борисов - бивш бодигард на последния комунистически диктатор в България и на неговия посткомунистически наследник, а после и назначен за главен секретар на МВР през 2001 г., твърди, че играл главна роля за откриването на служба на ФБР в столицата София.
Маниак на тема карате - някога е бил треньор на българския национален отбор, - чието типично облекло е черно кожено яке, Борисов бе също основен играч при миналогодишната сделка с администрацията на Буш за американски военновъздушни, военноморски и сухопътни бази в България, която е потенциален плацдарм за нападение на Иран, който се намира на около 800 мили източно през Черно море.
За Борисов, който навежда на сравнения с Арнолд Шварценегер и напусна вътрешното министерство миналата година, за да стане изключително популярен кмет на София, в България има малко съмнения, че маневрира, за да поеме контрола над правителството след изборите през 2009 г.
Но според дебелия 3 инча поверителен доклад, изготвен от екип бивши високопоставени служители от правоохранителни органи по поръчка на швейцарска финансова къща, Борисов е смятан и за "бизнес партньор и бивш съдружник на някои от най-големите мафиоти в България".
Изготвеният преди 18 месеца доклад бе даден с уговорката, че няма да бъдат разкрити имената на банката и на нейните анализатори.
През четирите години като главен секретар на МВР 2001-2005 г. Борисов е използвал според доклада своя пост, за да помогне на мафиоти да ликвидират свои конкуренти в подземния свят.
"Откакто Бойко Борисов бе назначен за главен секретар през 2001 г., са извършени много поръчкови убийства на хора, които са свързани с криминалните групировки в България", се посочва в доклада.
"До момента нито едно от тези убийства не е разкрито. Много от разследванията, които са били водени от Борисов, са приключили безрезултатно", пише в документа.
Докладът представя множество детайли за връзките на "Ипон", личната охранителна фирма на Бойко Борисов, както и за неговите, както се твърди, близки контакти с престъпната групировка СИК. Пресслужбата на българското посолство във Вашингтон не обясни какво значат на английски "Ипон" и СИК.
"Борисов има документирана история за бизнес отношения с лидери на организираната престъпност в България", пише докладът, който включва и подробни описания на заподозрени престъпни съдружници на Борисов и на 28 неразкрити "убийства", станали под неговия поглед.
"По времето, когато Борисов е заемал поста главен секретар на МВР, са изправени пред съда само дребни гангстери, чието разкриване не води до сериозни последствия, докато бившите партньори на Бойко Борисов преуспяват, а конкурентите им са систематично избивани", посочва докладът, като цитира широко известни публикации в български медии.
Проучвателният екип на банката заключава, че гангстерските връзки на Борисов "трябва да държат нащрек правоохранителните органи на САЩ, които са отговорни за връзките и информационния обмен с България".
Разследването на ЕС
Следователи, работещи за ЕС, стигат до същите изводи, но цитират пет пъти повече гангстерски убийства от посочените в частното разследване.
През май 2006 г. комисарят по разширяването на ЕС Оли Рен заяви пред Европейския парламент, че има "твърде малко разследвания и съдебни дела" срещу криминалните групировки в България. "От 2000 г. насам са извършени повече от 150 поръчкови убийства, свързани с организираната престъпност, но няма нито един осъден", се казва в доклада на европейските следователи.
Осем месеца след изявлението на Оли Рен българската полиция свика пресконференция, за да обяви, че трафикът на хероин, основен източник на насилие и корупция, е бил ликвидиран.
"България вече не е основен канал за трафика на наркотици", се казва в материал на софийската информационна агенция Novinite.com от 6 февруари 2007 г., цитиращ изказване на директора на отдела за борба с организираната престъпност.
Българският посланик във Вашингтон препрати въпросите относно Борисов към офиса на генерала в София, откъдето не беше даден отговор на двата подробни въпросника.
Клаус Янсен, германски следовател, назначен от ЕС да проучи напредъка в борбата с престъпността в България, заяви, че всеки път, когато се е опитвал да разследва служителите и да ги разпитва относно реформите, се е натъквал на поведение от типа "цуни ме по гъза". "Те вярваха, че въпреки всичко ще влязат в ЕС", заяви Янсен пред "Файненшъл таймс". "Не може да им бъде оказано позитивно влияние".
Наистина България бе приета в ЕС на 1 януари 2007 г. През 2004 г. бе приета в НАТО и бързо изпрати 400 войници в Ирак.
Според някои съобщения през миналата година България е предоставила на ЦРУ един от тайните центрове за задържане на предполагаеми терористи, който според експерти е бил пряко свързан с Бойко Борисов в качеството му на вътрешен министър, но правителството в София отхвърли тази информация.
"Най-популярният политик в България" според един от сондажите Борисов неотдавна формира нова дясна популистка партия, като с рейтинг от 80% одобрение е на водеща позиция за поста премиер.
"Едно нещо е сигурно…", пише български анализатор - "Борисов е и ще бъде силният човек".
Приближен на американското разузнаване,
"Бойко Борисов често се появява в българската преса, като се представя за български уши и очи на ФБР и американските специални служби", се посочва в частното разследване. "Смята се, че българското общество уважава Борисов, защото си мисли, че той е приближен на ФБР, американските тайни служби и Интерпол".
Визитата на Борисов през май 2006 г. във Вашингтон, където той се срещна с високопоставени лица от ЦРУ и Сената, трябваше да потвърди това.
Джон Маклафлин, бивш заместник-директор на ЦРУ, който бе ангажиран с новите отношения за сигурност с България, заяви, че не си спомня срещата специално с Борисов, но посъветва да се проявява търпение към държавата от бившия съветски блок.
"Те са интересни хора, които искат да бъдат полезни", заяви Маклафлин. "Те все още търсят позицията си в света след десетилетия на подчинение от СССР. Това ще отнеме време".
Но новият алианс може вече да е "платил" антитерористичния си дивидент.
Два месеца след визитата на Борисов в САЩ България залови камион с радиоактивен материал, предназначен за Иран, съобщи на 23 юли 2006 г. френската агенция АФП.
Конгресменът Джо Уилсън, републиканец от Южна Каролина, който заявява, че "се е влюбил в България", когато е бил там като наблюдател на избори през 90-те години и после създаде група за приятелство с България, приветства новия алианс.
"Добрите взаимоотношения с България са възлови", заяви той в интервю по телефона, "защото България има стратегически разположение в Югоизточна Европа".
Други бази
Българска информационна агенция съобщи неотдавна, че американски "невидими" бомбардировачи може да нападнат Иран от България през април. Но Уилсън каза, че не вярва американските бази в България да послужат за атака срещу Иран.
"Ние имаме други бази и самолетоносачи, които са по-близо до Иран (в Персийския залив)", отбеляза той.
Уилсън също заяви, че България "е отбелязала напредък" в борбата с корупцията заради присъединяването си към ЕС.
Но бивш сътрудник на ФБР изрази съжаление от прегръдката на администрацията на Буш с България и връзките с Борисов като антитерористичен съюзник.
"Борисов може би е изминал дълъг път, за да се изчисти", заяви анонимният източник. "По мое мнение през 2005 г. той е бил много по-уязвим от критика, отколкото е днес".
Но той добави "правителството на САЩ е направило ужасен избор с кого да си легне в България".
"По дяволите, изглежда ние приемаме помощ от всекиго, независимо колко е компрометиран, само заради "войната с тероризма".
----------
"Сега" публикува статията на Джеф Стейн без съкращения и без корекция на фактологичните грешки.
-------------------------------
Оригиналът на статията можете да прочете на адрес: http://public.cq.com/docs/hs/hsnews110-000002461932.html
Кой е Джеф Стейн?
Джеф Стейн е дългогодишен редактор и разследващ журналист, специализиращ в областта на разузнаването, отбраната и външната политика на САЩ. През септември 2002 г. става основател и пръв редактор на отдела за вътрешна сигурност в сп. "Конгрешънъл куотърли" и прави информационен сайт към изданието. На сайта се поместват анализи за дейността на Министерството за вътрешна сигурност и сродни институции като ЦРУ, ФБР и Министерството на правосъдието. Служил е като военен разузнавач във Виетнам. Джеф Стейн е редактор също в отдела за национална сигурност на "Конгрешънъл куотърли" и коментатор на радио СпайТок (Шпионски разговор). През 80-те г. е заместник-завеждащ международния отдел на "Юнайтед прес интернешънъл", а "Ню Йорк Таймс" и "Вашингтон пост" често публикуват негови статии. В качеството си на коментатор по въпроси на сигурността Стейн има чести изяви по телевизии като Си Би Ес, Си Ен Ен, Фокс Нюз, Би Би Си и др.
През октомври миналата година "Ню Йорк таймс" публикува статията на Стейн "Различавате ли сунитите от шиите?" В нея той доказа, че американски конгресмени, шефове и членове на комисиите за службите за сигурност и по отбрана, висши служители във ФБР нямат елементарни познания за исляма. Те не могат да назоват какви са разликите между шиитите и сунитите, защо са враждебни едни към други и съответно каква разновидност на исляма изповядват в Иран, "Ал Кайда", "Хизбула". Статията беше препечатана в много световни медии.
"Конгрешънъл коутърли", създадено през 1945 г., е лидер в областта на политическата журналистика, се посочва в сайта на изданието. През този период то придобива несравнима репутация на обективен, партийно независим и авторитетен информационен източник за Конгреса и политиците, а днес е водещо информационно издание както в печатен, така и в онлайн вариант.
Списанието има най-големия новинарски екип, отразяващ Капитолия. В него работят над 125 репортери, редактори и изследователи. Награждавано е за публикации, отразяващи законодателната дейност, разполага с уникална база данни за Конгреса и правителството.
Разпространява се предимно на абонаментен принцип. 95% от членовете на Конгреса са негови абонати, висшите академични среди, медии, бизнес лидери, правителствени и неправителствени организации, органи на изпълнителната власт.
През октомври миналата година "Ню Йорк таймс" публикува статията на Стейн "Различавате ли сунитите от шиите?" В нея той доказа, че американски конгресмени, шефове и членове на комисиите за службите за сигурност и по отбрана, висши служители във ФБР нямат елементарни познания за исляма. Те не могат да назоват какви са разликите между шиитите и сунитите, защо са враждебни едни към други и съответно каква разновидност на исляма изповядват в Иран, "Ал Кайда", "Хизбула". Статията беше препечатана в много световни медии.
"Конгрешънъл коутърли", създадено през 1945 г., е лидер в областта на политическата журналистика, се посочва в сайта на изданието. През този период то придобива несравнима репутация на обективен, партийно независим и авторитетен информационен източник за Конгреса и политиците, а днес е водещо информационно издание както в печатен, така и в онлайн вариант.
Списанието има най-големия новинарски екип, отразяващ Капитолия. В него работят над 125 репортери, редактори и изследователи. Награждавано е за публикации, отразяващи законодателната дейност, разполага с уникална база данни за Конгреса и правителството.
Разпространява се предимно на абонаментен принцип. 95% от членовете на Конгреса са негови абонати, висшите академични среди, медии, бизнес лидери, правителствени и неправителствени организации, органи на изпълнителната власт.