Пликовете със заявки на петимата участници в търга за втория GSM бяха отворени вчера. В продължение на няколко часа експертна комисия полагаше по два подписа на всеки лист, преди пакетите да бъдат затворени отново в метална каса. Спецкомисията, назначена от премиера, ще ги отвори още днес, за да прегледа дали кандидатите отговарят на предварителните условия.
Зад 5-имата кандидати на практика се крият 8, а може би и 9 фирми
"Правилата на търга не допускат да съобщаваме коя фирма с кого се е коалирала преди 15 декември, когато е наддаването", заяви шефката на отдел "Правен" на Министерския съвет Малина Новкиришка.
Напълно невъзможно е обаче турската "Telsim" да се е явила самостоятелно, тъй като не отговаря на условието да има поне 2 GSM-мрежи в две отделни държави с поне 2 млн. абоната. "Telsim" е част от турска индустриална групировка "Roumeli". Интересна подробност е, че "Telsim" е единственият GSM-оператор в света, в чието управление държавата директно се е намесила. Това стана през 1996 година заради разногласия между акционерите й и тогавашния премиер Тансу Чилер.
Напълно неясно е и колко абоната има "Telsim", тъй като данните й се разминават с няколко милиона с тези на другия турски оператор - "Turkcell".
Най-големият по мащаби играч в търга безспорно е "Vodafon"
Тя е в челната десетка на фирмите с най-голяма пазарна капитализация в света. Създадена е преди 15 години и експлоатира GSM-мрежи във Великобритания, САЩ, Мексико, Карибските острови, Канада, Австралия, Югоизточна Африка и Гърция. В южната ни съседка "Vodafon" е собственик на 55% от първия и най-голям гръцки GSM-оператор "Panafon".
Според данните на световната GSM-асоциация "Vodafon" декларира общо 32,280 милиона абоната.
В края на 1998 година от лондонската централа на фирмата изпратиха няколко емоционални писма до тогавашния вицепремиер Евгений Бакърджиев, в които открито се предлагаше да се раздели БТК от втория GSM. В писмата се твърдеше, че така ще получим поне $ 100 млн. за мобилния лиценз.
Вторият по значимост участник в търга е единият от 4-те италиански GSM-оператора -
"Telekom Italia Mobile". Тя е собственост на "Telekom Italia Group", бившата СТЕТ - основния фиксиран оператор на Италия. Преди две години тя заедно с гръцката ОТЕ купи 49% от сръбския телеком и има участие в единия от сръбските GSM-и.
"Интересуваме се от България, защото имаме интереси в целия регион, да не говорим, че тук има само един GSM-оператор. Предстои ни бизнес и в Турция", казаха лаконично от фирмата. Тя декларира 20,700 милиона абонати към 30 септември 2000 година само в Италия и още толкова в чужбина.
"Turkcell" се явява на търга от името на инвестиционната групировка "FinTur" - съвместно дружество между "Turkcell" и финландския GSM-оператор "Sonera". Двете фирми са създали и смесени дружества за експлоатация на GSM-мрежи в Азербайджан, Молдова, Казахстан, Грузия и Северен Кипър.
Петият участник е гръцката ОТЕ. Общият брой на мобилните й абонати е точно около 2 милиона, като се съберат механично данните за GSM-операторите, в които ОТЕ има някакво участие.
|
|