Няма нищо по-грозно от зле подредената зимна градина, твърдят опитните в тази област. Проблемът обаче не е само естетически. Лошо подбраното място на саксията може да унищожи завинаги растението. И за това помещение си има правила, които е добре да се спазват, иначе старанието ви при отглеждането на някое цвете ще отиде на вятъра.
Хубавата зимна градина е разкош, който за съжаление могат да си позволят малцина. У нас обаче много домакини са превърнали остъклените си балкони в миниатюрни подобия на оригинала. В това няма нищо лошо. Основният проблем е, че в тези зимни градини пространството е твърде ограничено. А затрупването с безброй саксии води само до едно - унищожаване на растенията или в най-добрия случай - разваляне на хубавия им вид. Запомнете - остъкленият балкон не е мястото, където трябва на всяка цена да приберете всичките си саксии.
Бъдете разумни при разпределението на цветята
По принцип на балкона (който е без отопление) могат да бъдат поставени растения, които не обичат сухия въздух и прекалената горещина. Тези, които зимуват, а така също мушкатото и здравеца, спокойно може да извадите на стълбището. С тях може да аранжирате и мястото около входната врата. Разбира се, това важи само за семействата, които живеят в малки кооперации, без много съседи. В многолюдните блокове подобно нещо е просто невъзможно. В самото жилище също оставете саксии с растения. Най-удачно е това да бъдат топлолюбивите и екзотичните разновидности. Общо правило, валидно за почти всички растения, е да бъдат далеч от парното и на сравнително светло място.
Истинската зимна градина обикновено е просторна и много слънчева, тъй като всичките й стени са от стъкло. Тя може да бъде като парник, разположен някъде в двора. Може да бъде като лятна пристройка към къщата. А може да е и отделно помещение, излязло сякаш от Ренесанса.
Независимо от вида си зимната градина
не бива да се претрупва с растения
Тези, които са долепени за къщата, имат две символични зони - слънчева и сенчеста. Първата обхваща цялата ивица до стъклата, а втората се движи плътно до стената. Добре е да съобразите подредбата с тези две зони. Което означава, че трябва да разположите цъфтящите видове и тези, които обичат повече светлина, в зоната до прозорците.
Зимната градина-парник обикновено приютява екзотични видове, които имат нужда от определена влажност и топлина, при това през цялата година. Такива са орхидеите. Те обикновено си остават в затвореното помещение и рядко биват изнасяни извън него, дори през лятото.
При градината, която наподобява стъклена беседка или ренесансов павилион, нещата са най-сложни. Това е така, защото тя от всички страни е стъклена, тоест и слънчева. Вътрешността й обаче е доста просторна, което решава донякъде проблема, позволявайки да поставите в самия център растения, недолюбващи силното слънце. Хитро решение е да построите този тип градина до дърво. Така през лятото ще имате нужната сянка.
|
|