Ако някоя българска партия бъде отъждествена с понятия като „фондове", „пари" и „усвояване", сигурно първо ще се изчерви, а после и възмути. Но не и ДПС. И как няма да е иначе, след като в този „нов европейски инструментариум" Ахмед Доган почти видя национален идеал. „Оползотворяването на фондовете е най-голямото предизвикателство пред българското общество", реди наляво-надясно Сокола, формулирайки вероятно най-странната, но и най-близка до сърцето и джоба на българина политическа теза.
Да е само на теория начертана тази задача, ДПС сигурно щеше да отнесе много критики, и то справедливи. Но не е. Отскоро активисти на партията са се отдали и на просветителска дейност - ограмотяват гражданството как точно да се добере до прословутите европари. НДСВ и разни други партии също се втурнаха да правят образователни семинари, но в ДПС си държат на патента: „Да, ама те обучават само своите членове... А пък ние консултираме абсолютно всички."
Засега девизът
„усвояването на европарите - дело на всеки"
се изпълнява само във Варна, където в края на февруари врати отвори т.нар. „консултантски център" на ДПС. Лентата бе шумно прерязана от местния депутат Йордан Цонев и вицепремиера Емел Етем. „Консултациите ще са безплатни, това е лична идея на Ахмед Доган", гръмко прокламираха депесарите и обещаха още много подобни центрове и в други градове. Стига „във Варна да тръгне работата"...
Пък тя, лека-полека, тръгна. За пет-шест работни дни (като всеки офис за услуги и този си има работно време - от сряда до събота) информация са потърсили двадесетина души, повечето бизнесмени. Съветват ги 15 експерти - чиновници в местната администрация, юристи, има и специалисти по писане на проекти.
Всъщност т.нар. „консултантски център" се помещава централата на ДПС. Намира се в широкия център на Варна, на 100 метра от джамията и на 500 от пазара - прекрасно място хем за офис на ДПС, хем за бизнес. Става дума за около 200 квадрата, спретнати и модерно оборудвани с мебели и техника. Има даже и кафене за чакалня. Заради консултантското занятие стаите са прилежно обозначени с табелки. Те трябва да са в услуга на прииждащите, та да не се объркат в коя стая за какви програми се дава информация. Чак наплив от развълнувано гражданство няма, но от ДПС уверяват, че това е заради списъка, който акуратно изготвят - за да няма опашки, всеки желаещ си записва ден и час. По европейски.
Незапознатите с особеностите на депесарския живот сигурно се питат защо първият „център" отвори врати във Варна, а не в София например. Но в партията знаят -
Варна е градът, в който ДПС преживява най-бурен подем
Това се дължи изцяло на новия му общински лидер Янко Станев (взе поста преди година), който пък има таланта не просто да развие партийния потенциал, но и чак да засрами „Атака". Стига никой да не му пречи, а ако пък му помогне - още по-добре. Консултантският център е точно такава помощ.
Станев е истинска местна легенда. Виден седесар от зората на демокрацията, смятан за успешен кмет на размирния район „Владиславово", изборджия... Но пък наказван от Костов за непослушание, а после и от Надежда Михайлова за същото. Михайлова обаче сглупи и го изключи. Тогава Станев оглави предизборния щаб на ДПС и на парламентарните избори за първи път Доган спечели мандат от Варна. После оглави и партийната структура. И тъй както ДПС имаше едва двама общински съветници, изведнъж се оказа с доста повече, защото верни на Станев се оказаха и други седесари от съвета. Той пък стана зам.-председател на местния парламент. Така с едва 2500 гласа от местните избори ДПС зае уважително място във властта на град със 130 млн. лева бюджет. Е как централното ръководство да не се впечатли от почина във Варна?
Освен това местните депесари са се специализирали в изработването на печеливши проекти. Имат си даже и цял
аналитичен тръст, който им подготвя бизнес стратегиите.
Последният успешен проект е за създаване на дневен център за стари хора на стойност 172 000 евро. Спечели го фондация „Владиславово", чийто председател е Станев. Парите са по ФАР и са отпуснати от социалното министерство за срок от година и четири месеца. Някои опозиционни неверници веднага промърмориха, че тези 172 000 евро са малко множко за старчески дом, могат и да не бъдат похарчени по предназначение... Но не са прави. Парите ще отидат за европейско обслужване на старите хора, за рехабилитатори и аниматори - пише го черно на бяло в проекта.
Самият Станев също дава консултации в евроцентъра. В кабинета виси портретът на Левски, а вдясно - табло с грантовите схеми на ЕС. Изкарва железни доводи, че последното нещо, което ДПС желае, е да консултира фирми от обръча си... „Имаме петима представители на ключови властови позиции във Варна. Имаме и 15 зам.-министри... За нашите хора няма смисъл да отваряме център, на тяхно разположение са хората ни във властта", заявява Станев.
За краткото време от функционирането на центъра съдействие са потърсили хора от Варна, Шумен, Търговище, Омуртаг, Русе, Бургас. Имало даже и запитвания от София по телефона. Един искал да отваря ортопедична клиника и питал на какви пари от ЕС може да се надява... Друг се вълнувал дали ще получи финансиране за изкупуване на земи. Някакъв Станишев също се появил, рибно стопанство щял да развъжда. Но не бил нито Сергей, нито Георги.
Станев разказва как
бизнесмените се ревнували един от друг
Хората не искали да бъдат консултирани в обща стая с други „колеги", за да не си изтърват ноу-хауто. Експертите на ДПС с мъка увещавали, че докато не разберат за какъв бизнес става дума, трудно могат да дадат съвет.
Без страхове е Петър Няголов - бивш театрал от Варна и София, сега продуцент и рекламен спец. Чул, че за изкуството също има програми и може да се кандидатства от 200 до 400 хиляди евро. Няма сантименти към ДПС и си признава, че е дошъл единствено заради парите. „Няма значение дали си правят партийна пропаганда. Ако ми помогнат - добре, ако - не, ще търся други начини", практичен е Няголов.
Малко по-сантиментален е 24-годишният студент Ивайло Донев. Чул от телевизията за консултациите и тръгнал да търси адреса. Но като вижда голяма табела на ДПС на входа, се спира. Колебае се, не иска да се забърква в политически истории. „Ще се запиша за някои от следващите дни", решава Ивайло след кратък размисъл. Неговата болка е, че иска да си купи микробус, с който да извършва транспортни услуги, и се чуди дали като на млад човек ЕС ще му отпусне пари. Надява се ДПС да го окуражи.
Не са доволни обаче двама мъже от Варна, развиващи според думите им „среден" бизнес. Всичко им било много добре обяснено, но само на теория, без никаква практическа насоченост. „Нямало документи по програмите, нищо не се знаело... Тая цялата информация също толкова безплатно мога да си я взема и от интернет", реди единият от мъжете.
„Ние не сме като в играта „Бързи пари"
Мнозина си мислят, че като дойдат, ще си тръгнат с пачките. Оказваме методическа помощ", разясняват ситуацията експертите от консултантския център.
„Някои хора например не знаят, че структурните фондове са за развитие на настоящ бизнес, а не за стартиране на нов. Ние им спестяваме време и средства да разберат това", обяснява Радостина Петрова, която консултира по програмата „Човешки ресурси". За Румяна Божилова, която дава съвети в областта на екологията, пък липсата на информация е предпоставка за големи проблеми. Както станало с „Натура 2000". Затова нейният съвет е хората да не се вайкат, а да се информират.
„Не пишем проектите на посетителите на центъра. Даваме им насоки за развитие", категорични са в ДПС. И твърдят, че помагат, но европари не раздават. Според тях главните усилия трябва да положат самите хора, защото който не работи, няма да яде от европейската баница.
А пък ДПС работи и похапва.
Аз Пактурцин предлагам тука всички да гласуваме на следващите избори за ДПС понеже ако тези хора работят толкова много във сегашната враждебна атмосфера, те ще правят чудеса като дойдат самостоятелно на власт!
hubavo momce ama turce