:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,299
Активни 827
Страници 229
За един ден 1,302,066

Реформа в либерален стил

Трябва да се въведе много ясна йерархия на дипломите. И тя трябва да се направи не от български, а от европейски експерти
Ивайло Дичев
Сигурно не съм единственият, който с надежда следи битката на министър Даниел Вълчев с абсурдите на българското висше образование. Нямам никакви причини да се подмазвам, не се готвя за служба, а и не всичко в това, което г-н Вълчев предлага, одобрявам. Например тази работа с назначаването на ректорите наистина не е добра - би трябвало държавата да назначава мениджър, който да управлява субсидията й, както в някои други страни, не академичният ръководител. Нека само напомним, че шефът на БАН се назначава именно така, а съдбата на тази институция днес е доста нерадостна - хиляди висококвалифицирани хора живеят на един вид социални помощи и правят частни проекти, а държавата работодател рядко се сеща да им възлага нещо (когато й трябва някаква разработка, тя се обръща към NGO-сектора).

Това, което харесвам у господин министъра, е преди всичко либералният стил. Всъщност позата му е по-скоро на публична фигура, която



събужда и насочва един обществен дебат,



отколкото на управленец, който налага решения. В това виждане политиката в крайна сметка е балансиране на интереси, не налагане на някакви твърди, отвъдни ценности. И все пак колко са българските политици, които са готови да отстъпят от публично заявена позиция? Загуби ли той, като отстъпи пред несъгласието на съсловието с назначаването на ректори, или спечели? Преди да получим отговор от социолозите, нека припомня прочутото наблюдение на Токвил, че демокрацията има това предимство, че позволява грешките да се поправят.

Плачевното състояние на нашето висше образование не е тайна. До 1989-а една негова важна функция, наред с другото, беше да социализира бъдещите елити, като ги обучава на идеологическия дървен език (не казвам "идеология", защото тя толкова криволичеше и си противоречеше, че няма особен смисъл да я взимаме на сериозно). По-скоро става дума за овладяването на система от клишета, които позволяваха да се разпознават "висшистите" сред останалото население - те умееха да говорят за бази, надстройки, качествени скокове и тъй нататък. След стъписването на 90-те години днес има едно силно изкушение тези "чужди" клишета да се заменят с едни "родни", патриотични: с баба Илийца, тефтерчето на Левски, величието на хана, мистерията на траките. Или с новия дървен език на "състейнабъл дивелъпмънт", "екшън план" и "пайлът фейз".

Един смисъл на реформата е символичното легитимиране на елитите - като тези, които владеят клишето, които могат да стоят начело на социалния ритуал - да се замени с практическо, основно на тяхната способност да се справят с реални проблеми. Затова е важно бизнесът да участва в насочването на образованието. И не само той - институциите, гражданският сектор, партиите, медиите, всички възможни потребители на кадри. Но трябва да имаме предвид, че



бизнесът отчита едно моментно състояние на обществото



- ако питаме само него, сега най-добре да обучаваме главно готвачи и оберкелнери, чат-пат някой компютърен техник или мениджър. Наред с непосредствените нужди на обществото някакъв държавен разум трябва да мисли малко по-стратегически. За развиване на един, не друг клон на науката, за инвестиране в едни, не други мрежи. Не забравяйте ,че бизнесът днес изобщо не се интересува от дипломите, които даваме, а само от английски и компютър.

Другият момент е



автономията, този път в смисъл на самооценка на съсловието



Вярно, не е хубаво чиновници от министерства да преценяват академични занимания. От друга страна, може ли една група хора - да кажем факултет, съвет, институт - сама да си поставя цели и сама да ги отчита? Вижте само какви абсурди поражда опитът да се въведат някакви обективни критерии. В Софийски университет, където работя, в момента тече разработване на критерии за оценка на преподавателите - това с благородната цел най-после да се въведе някаква диференциация в заплащането според качествата и труда. Питат ни дали сме чели лекции в чужбина и ако сме чели в престижни университети, получаваме повече точки. Но кой ще каже, че е чел в непрестижни? Кои са престижните университети? Или - отчитат научните ви публикации. Само че какво точно е научна публикация? По света съществува понятието (анонимно) реферирани списания, само че у нас - поне в моята сфера - такива няма. За научна публикация минава всичко - например издал си книга, т.е. отишъл си при един издател, платил си му, ставаш автор на научна публикация. Не случайно, както научих, на експерименталната фаза в прилагането на въпросника, в категорията на най-добрите били попаднали 95 на сто от анкетираните.

Някак в цялото това предприятие отново (както става и във всички други сфери) прозира отчаян опит



да се сведе едно социално явление до машина



- пускаш 103 критерия и хоп - йерархиите са готови, този е първи, онзи е втори. Няма как да се определят механично такива неща като "престижен университет" или "научен принос" - това се прави от хора. Но не хората, с които пиеш кафе всеки ден, а от международната научна общност, хора от въпросните престижни университети и с въпросния научен принос. Трябва да разберем, че няма българска наука (тъй както руснаците разбраха, че няма класова, а германците - че няма арийска наука). Науката по определение е международна: единственият сериозен начин да оценяваме нашата работа тук е това доколко тя е адекватно интегрирана в световни центрове, теории, издания и т.н. И, разбира се, тук отново се сблъскваме с проблема на езика, но хайде да не досаждам пак с тази тема, да кажа само, че сериозна наука на български в обозримо бъдеще няма да има.



И една дума за пазарната страна на реформата



Идеята е да се либерализира - учебните заведения да определят сами таксите си и да приемат повече студенти. Това, разбира се, е чудесно, г-н министърът е прав, че го няма никъде по света този абсурден ритуал на инициация, какъвто е у нас кандидат-студентският изпит. Нека влязат повече - но пък тогава трябва по-стриктен контрол на изпитите, за да отпаднат онези, които не са си на мястото. Колкото по-лесно се влиза, толкова по-строг трябва да е контролът по-нататък.

Нека университетите сами определят кой да получава стипендия и съответно - пари от държавната поръчка според успеха. А на държавата да оставим да осигури нисколихвени заеми, които студентите да връщат след завършването (а в някои стратегически направления - да им се опрощават). И все пак либералното мислене е преди всичко мислене за правилата. В случая - грижата за потребителя. Както не можем да преценим сами дали в марулята има нитрати, така и младежите не знаят какво точно получават под етикета "висше образование". Трябва да се въведе много ясна йерархия на дипломите и не от български, а от европейски експерти. Тя трябва да е проста - да речем 3-степенна скала, която да дава възможност за бързо ориентиране на младежи и родители. Например: А - отлични университети, Б - приемливи, В - държавата не поема никакви гаранции.

Опасността от либерализирането е, че и в държавните университети ще се установи това



отношение към студента като към клиент, който винаги е прав,



което виждаме в частните. Защо да късаш човек, който ти носи пари? Защо да отблъскваш кандидат-студенти с това, че при теб следването е трудно? Най-добре би било изобщо да се заложи един принцип, според който студентът да не плаща повече от даден процент от цената на своето следване. Америка е емблема на качествените частни университети и все пак в места като Харвард само 10% от издръжката на студента се покрива от неговата такса - другото е индаумънт, т.е. пари, натрупани от дарения. В резултат студентите там ги скъсват от учене, а университетът е световен лидер.

Аз бих предложил и една съвсем механична мярка, която да принуди университетите да бъдат по-взискателни: от приети 100% студенти учебното заведение да има право да дипломира само примерно 80%, т.е. всяка година задължително да отпадат по около 5% от най-лошите студенти. Една такава проста мярка - докато чакаме индаумънти, престиж и световни сътрудничества.

Въпреки симпатията ми към медийната поза на г-н Вълчев трябва да кажа, че вече трябва да почва да налага някакви реформи независимо от писъците на настъпените. Времето изтича: средата на мандата е моментът за действие. Последният възможен.
Снимка: Борислав Николов
Идеята правителството да назначава ректорите на големите университети бе остро разкритикувана от преподавателите във ВУЗ и просветният министър Даниел Вълчев се отказа от нея.
Снимка: Велислав Николов
Младежите трябва да знаят кои университети са отлични, кои - приемливи, и за кои държавата не поема никакви гаранции.
19
2375
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
21 Март 2007 01:56
/:/ "...Това, което харесвам у господин министъра, е преди всичко либералният стил..."
......................................... ......................................... .....................................
Е, ми, поотъркал се е човекът о "либералния" Доган и "либералното" Му ДПС - и прихванал чист български "либерализъм"!!!
21 Март 2007 02:23
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 21/3/2007 г/ 09:28:29

21 Март 2007 02:25
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 21/3/2007 г/ 09:28:41

21 Март 2007 02:32
става дума за овладяването на система от клишета, които позволяваха да се разпознават "висшистите" сред останалото население - те умееха да говорят за бази, надстройки, качествени скокове и тъй нататък.


Според тезата на г-н Дичев излиза, че за да е признат тогава за висшист по технология на полимерите (примерно), на човек му е стигало да изрецитира някое и друго ИстМат идиомче, а през това време индустрията си е бачкала по интуиция
Препоръчвам на автора да извади за момент затормозената си от постсоц клишета глава извън хуматитаристкия си курник, да вдиша заводски въздух и да се огледа наоколо

Забелязвам, и в осветляването на директните казузални връзки е не по-малко вещ:
в места като Харвард само 10% от издръжката на студента се покрива от неговата такса - другото е индаумънт, т.е. пари, натрупани от дарения. В резултат студентите там ги скъсват от учене, а университетът е световен лидер.


Аз пък, наивника, си мислех, че въпросният университет има светован слава поради факта, че е първата академична интитуция в Новия свят и че в 350-годишната си история, независимо от финансовия си мениджмънт, е приемал и култивирал най-качествени интелектуални артефакти.

Изложените аргументи в подкрепа на либерализацията във висшето образование са, меко казано, едностранчиви: авторът представя досегашното образование само от гледна точка на неуспехите и неадаптираността му, а пък "бизнесът" - спасителният либерализиращ фактор - е обрисуван като легитимен и легален по презумпция и ни остава само да внимаваме с прекалено прагматиската му претенциозност, иначе шуробаджанащина, липаса на ясни критерии за подбор на кадри, корупция - няма такива работи...

21 Март 2007 03:26
Истина е, че в големите частни университети в САЩ повечето пари идват от техните фондове, не от таксите. Но тия университети по начало са си създадени от дарения, често на едно лице - някой си роботърговец Браун от Провидънс, Роуд айлънд, направил университета Браун, някой си Джон Харвард - Харвард. Андрю Карнеги направил Карнеги Тек, Езра Корнел - Корнел. Дали им земите, построили им къщите, оставили им пари. По-нататък други хора дали пари за нови къщи (всяка ун-тетска къща носи името на някого, Джон Браун хол), за нови професорски бройки (д-р еди-кой е "Джон Смит професор по технология полимерите" - примерно), за стипендии за студенти.
*
Сега наизлязоха много книги за приемните стратегии на елитните ун-тети. Как Харвард тихомълком ограничавал приема на евреи в 1920-те (и сега - на китайци), които били страшни зубрачи. За Харвард се смята, че не приемал най-големите читанки (макар че за да имаш шанс трябва задължително да си с "пълно шест" от училище и много висок САТ плюс друга дейност), а изявени лидери, които ще станат големи босове и ще му дават големи дарения. Големите читанки да отиват в Чикагския ун-т.
*
В България също имаме примери как бизнесът бил достатъчно компетентен и състоятелен да помага на ун-тета. Софиянци знаят за братя Георгиеви, но не знам дали знаят, че вторият (и пръв частен) бълг. ун-т - варненското Висше търг. у-ще (1920) е създадено от група частни лица - Варненската търг. камара, пръв ректор бил американски професор (завършил Цюрихската политехника) - Цани Калянджиев (химик). Свищовската търг. академия "Д. Ценов" е създадена в 30-те от Димитър Ценов, частно лице.
*
В нашия край частни лица построили след освобождението и катедралата (1886, най-голямата църква и сграда в Княжеството до завършването на Ал. Невски в 1912), и двете гимназии (девическата била най-голямата учебна сграда на Балканите в 1882). Това били местни търговци (Велико Христов, Стамат Сидеров, Никола Провадалиев...), някои имали кантори и в странство, ама никой не бил Рокфелер. Един такъв търговец, гарибалдиецът Михаил Колони, от чийто чифлик Петрушан във Влашко тръгнала четата на Х. Димитър и Караджата, дошъл във Варна с много пари, бил два пъти кмет, диктатор го наричали враговете му, европеизирал града и умрял без една стотинка (като А. Карнеги).
21 Март 2007 04:18
Най добрите университети в света са частни!
Комунистическите университети в България произвеждат и сега масово НЕКАДЪРНИЦИ!
21 Март 2007 04:33
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.1)

Редактирано от - bot на 21/3/2007 г/ 09:30:59

21 Март 2007 08:39
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 21/3/2007 г/ 09:29:04

21 Март 2007 08:56
Пре-любезний Вълчев, хранителят на журналистките, ли чакате да направи качествени реформи!?
От любезност няма да направи нищо.
Очаква ви само дълго чакане
21 Март 2007 08:58
Фичка
Ти като забогатял в Хамериката що не основеш един университет у Варненско и да останеш без стотинка, ами си къташ париците. Абе ти с булята само акъл давате ама нищо не правите.
А Бот спи ли, че не е фраснал ония двамата по-горе дето пишат на латиница.
21 Март 2007 09:12
Lord Nephilim Thurizaz


Дичев, оставям настрана вкиснатия гювеч, който отново ни сервираш, а напомням на читателите за материала ти от 15.03. "PR скандалът". Цитирам те:"Специалисти по човешката памет ще ви кажат дори, че лошото се запомня много по-силно от доброто!"
Та в тази връзка проблемът с теб е не толкова, че настоящия вестник ти дава възможност всяка седмица да опресняваш назубреното в Унгария и USA на курсове по теория на масово съзнание, масмедии и т.н., а това, че "преподаваш"/запомнят те/ на млади хора в университета.
21 Март 2007 09:13
Разбира се Дичев си пише от своята камбанария на хуманитар. При тях и тази статия в "Сега" се води за научна продукция. При нас в точните науки само действително научни статии се водят за такава. Аз имам около 13-14 научно-популярни статии ама ги описвам в отделен списък и никой не ми ги признава за научна продукция. Условията за професорска титла, която скоро получих, бяха 50 статии, от които 35 в международни списания с висок импакт фактор (фактор на цитирания на списанието), над 50 цитата, статии в монографии и т.н. Въпреки това оценяването е пак много трудно и доста субективно.
Въпросът за БАН не е, че ръkоводството се назначава от държавата, а че за наука няма пари. Моето нение е, че трябва да се направи решителна реформа, така че висококвалифицираните специалисти от БАН да влязат аудиториите - малките университети в провинцията се нуждаят от това, а университетските преподаватели да участват в съвместни проекти с БАН.
21 Март 2007 09:28
Аз смятам да продължа да уча. И ме тревожи един въпрос - чувам за куп фалшиви професори /Евг. Дайнов, Б. Димитров/. И какво ще науча при хора, дето сами не са доказали какво могат?
Пък и много се говори за фунията, дето всеки влизал, но малко излизали. И пак приемни изпити, пак такси - някой има полза от това.
Що се отнася до наука и бизнес - познавам някои хора, дето си платиха и имат диплома. А сега се заговори, че ще амнистират дипломите им. И аз да уча, те да плащат - накрая с еднакви документи, а те с реално по-големи шансове, защото са си част от мафията.
Та сега се загрижили от намаляването на студентите у нас. Ами ще намаляват - искам да уча, а не да оправям далаверите на някой си "професор".
21 Март 2007 10:34
Академик Дичев отново прави по сериозни за тази многострадална страна въпроси лайняна литература.Той няма никаква вина.Това е интелектулната мощ в държавата.Бил съм в Университет и знам с очите си какво преписване става от международните книжки и списания.Всеки опит да бъдеш честен в науката при нас е пълен провал.Спасението все още е някъде навън.За да се преобърнат при нас нещата е необходима революционна мозъчна атака върху философията на проблема.Дори да се появи идеята, академиците от сорта на Дичев и Дайнов ще се препънат в нея и ще я подритват.
21 Март 2007 10:57
И друг път съм чувал, че точните науки били единствено наука, докато при хуманитарните признавали всичко за наука. Това, разбира се, е плоска лъжа, която някои използват, за да покажат, колко са чисти и неопетнени, незамисимо от миналото си през комунизма. Умирам от смях
Реформата във висшето образование отдавна е закъсняла, ако Вълчев успее дори малко нещо да промени - берекет версъм! Съгласен съм с Дичев, че оченката на нашите университети трябва да е и международна. Но в тази оценка ми се струва смешно непрекъснато да се сравняваме с Харвард. В България няма да има Харвард, но въпреки това може да има достатъчно добри университети. Не съм съгласен също така, че добра наука няма да се прави на български. Това зависи от университетските преподаватели и интелектуалците - ако го приемат, така и ще стане. Както нидерландците вероятно ще изоставят окончателно холандския като академичен език - добре че са фламандците в Белгия.
21 Март 2007 11:24
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 21/3/2007 г/ 12:02:22

21 Март 2007 12:45
Никакво съгласие не може да има що се отнася до реформата във висшето образование и науката - така че желанието на доц. Вълчев да го постигне е неосъществимо. Така е защото огромното болшинство от работещите в тази сфера не са заинтересувани от каквито и да било промени - най-вече издигналите се някога по партийно-профсъюзна линия хабилитирани псевдоучени и техните отрочета и подлоги. Точковата система на акредитация, за която се говори в статията, при нас отдавна работи и аз самият бях атестиран по нея, но тя сама по себе си не може да придвижи нищо към по-добро - че нали навсякъде най-много точки ще съберат местните феодали, дето подмазвачите се надпреварват да ги пишат за съавтори, че иначе са за никъде. Струва ми се, Министърът трябва да престане да го увърта и да се определи - или да започва да работи за реформата, или да продължава с концепциите, стратегиите и вижданията. През последното десетилетие съм присъствал на не по-малко от 50 форума, на които се е обсъждала тази реформа, всичко дето има да се казва, вече е казано, време е за действия.
21 Март 2007 19:41
Г-н Маркс, обикновено с интерес чета постигите ви, но тук не сте прав. И в хуманитарните науки тази статия НЕ е публикация. Но писането на повече статии от тоз вид води до мнения като това на Пикси, който докато чете вестника изпада в ужас от професорското съсловие в хуманитарните науки. Така че в създаването на имидж нЕма нищо лошо, но прав сте, не това е науката.
От друга страна, за статията- писна ми да чета кой как щял да ни оценява. Аман от оценки-външни и вътрешни. Другото от което ще кажа аман, е аман от реформи. Висшето образование кой откъдето дойде го подхваща и Оп, квото стане. То и без друго резултатът от реформата не се наблюдава, щото на другата година се прави нова радикална глупост в противополжна посока.
Друго, тука се говори за наука. Честно да ви кажа, аман от интиутивни стратегии и методи в стил просветна ми внезапно докато си четях вестника в тоалетната...Къде е научния подход в изграждането на стратегия? Къде са показателите, проучванията, анализите? Таквоз нещо няма, ние още сме на етап творческо вдъхновение в момент на изтрезняване от пиянство. СТрах ме хваща, като виждам че вчера завършилите същия университет недораслячета дават акъл как тряяя да се управлява (визирам великите стратегии тактики предлагащите се под път и над път навсякъде). Торкоз за престижността у важението към образованието и образованите у нас.
21 Март 2007 20:39
Злобарче, това за недорасляци - "бизнес" стратези, даващи акъл как се управлява е болест не само за българските университети, но и за европейските такива. В момента ги изучавам тия стратегии като част от тукашното ми обучение и ситуацията е горе-долу същата - едни хора ти обясняват как е трябвало да постъпи фирма която е фалирала преди няколко години че да се отърве. Е верно тия хора имат дипломи и титли, ама не мога да се отърва от усещането че цялата "бизнес наука" е още във "Аристотелова фаза" - засега се трупат емипирични набблюдения и причинно-следствени връзки и макар че има някои опити за извеждане на модели, тоест закономерности това все още не е точна наука. Дали някога ще стане такава е спорно - форумците могат да се изкажат по въпроса.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД