:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,674
Активни 835
Страници 604
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

"Геополитикус"

Проектът за трансбалкански петролопровод Бургас-Александруполис е за един милиард евро. Бургас-Александруполис е най-късият и най-евтин път за Русия да излезе от Черно море, без да минава през Босфора (имаше и други идеи, между които и една на САЩ - от Бургас до Адриатика през България, Македония и Албания).

Тръбата Бургас-Александруполис заобикаля босфорската запушалка, където е ветровито и при лошо време танкерите чакат до 10 дни. Прочетох коментари в руския печат, че след 15-годишни опити Русия най-после успяла да заобиколи хем Босфора, хем Украйна, хем тръбата Баку-Джейхан. Путин бил преначертал световната енергийна карта.

Твърде преувеличено е това. И бравурно. По световните стандарти 280-километровият трансбалкански петролопровод е "къс и тънък". Капацитетът му е една четвърт от този на дългата тръба през Аляска например. Ако всичко върви по план - нещо, което никога не става - по тръбата ще потече нефт през 2009-а, а проектираният капацитет (800,000 барела дневно) ще бъде достигнат към 2012.

После ще се види дали българското дялово участие (24,5%) ще остане българско, или ще стане чуждоземно (макар че "Шеврон" например е "транснационал", напоследък се надигат газово-петролни национализми, но това е друга тема).

Струва ми се, че тепърва ще се преговаря - и то в условия на променяща се стопанска и военополитическа обстановка - какъв нефт ще докарват от Новоросийск танкерите, акостиращи на терминала в Бургас: само руски нефт или "и" руски.

Мисля, че Путин, който стана президент на Русия в края на 1999 г. и през 2007-а уличи САЩ в нарушение на някои военни договорености, е принуден да се отклони от схемата на бившия премиер Евгений Примаков. Тя оспорваше модела на еднополюсен свят и съдържаше кълнове на противостоене на Вашингтон. Нещо, което Русия не може да си позволи. Защото за нея е по-важно да се интегрира в световното стопанство, така че да се модернизира,.

Проектът Бургас-Александруполис стана реализуем поради предизвиканото от САЩ покачване на нефтените цени и в този смисъл е страничен продукт от политиката на САЩ. Руска тръба все още не значи североамериканска тръба. Но като кажем нефт, значи газ. Не се смейте. Зная, че това ви напомни за "Като кажем Ленин, това значи партията и като кажем партията, това значи Ленин" и се захилихте. Добре, не ви се сърдя, и аз се подхилвам заедно с вас. Но вижте защо нефт значи газ:

Неизбежната енергийна зависимост на ЕС от Русия е повече газова и по-малко нефтена. Сега ЕС си набавя от Русия една трета от нефта и 40% от газа, който потребява. След постигнатата руско-българско-гръцка договореност за петролопровода Бургас-Александруполис Путин вероятно отново ще натисне Караманлис за участие на "Газпром" в трансграничния газопровод от Турция (за ?300 млн. = $400 млн.). Той ще влезе в експлоатация през юни. Тази тръба с капацитет 11 млрд. куб. м годишно е джойнт венчър между "Depa" and "Botas", чиито контролни пакети държат гръцката и турската държава. По споразумение с италианската Edison group тръбата ще продължи по дъното на Адриатика и ще стигне до Италия към 2012.

Сега Гърция внася руски газ от България и втечнен газ от Алжир. Не е изключено Гърция да предпочете да купува азербайджански газ през новата тръба от Турция, вместо да увеличи своята зависимост от руски газ през България. Забележете:

Докато ЕС се напъва да изработи обща политика срещу енергийната зависимост от Русия, унгарците се договориха с "Газпром" подморският "Син поток" до Турция да стигне до Унгария и Австрия през България и Румъния. Почти по трасето на "Набуко" (проекта на ЕС), за да стане Унгария енергийно-разпределителен център. Когато и ако бъде завършен (най рано през 2011 г.), този "Навуходоносор" (за ?5 млрд. = $6.6 млрд.) би доставял на 27-те от ЕС над 30 млрд. куб. м газ (сега ЕС внася от Русия 150 млрд. куб. м).

Енергийният комисар на ЕС (Андрис Пиебалгс) иска газът, стигащ до Австрия, да не е руски, а азербайджански. Трасето на "Набуко" е почти успоредно и също дълго над 3 хиляди км, но нали през януари 2006 руснаците и украинците се скараха за транзитирането и европейците се вдървиха от страх да не останат на студено. Там е работата, че за разлика от европроекта "Набуко" "Синият поток" вече си тече.

Но "Син поток" засега изпомпва под 3 млрд. куб. м газ годишно, което е недостатъчно. Той тече под най-дълбоководната тръба на света. Трябва му компресия, която не може да се постигне без тръбите от Украйна и Беларус.

Трудно е за България да загуби в този световен покер. Но аз се обзалагам, че ние ще преодолеем тази трудност.
35
5821
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
21 Март 2007 02:59
С малко повечко усилия може и да загуби-България, а някой да напредне , както винаги е ставало-а познайте от коя котерия ще е?!
21 Март 2007 03:01
Геополитикус-Булгарикус -редко срещан!
21 Март 2007 04:18
Здравейте г-н Иванов.Аз имам 2 въпроса към Вас:Кой ще пълни "Набуко"? и В последните 100 години от историята колко партий покер са спечелили нашите политици на международната маса?И децата знаят, че нашият дял ще бъде продаден на Шеврон/преди подписването Р.Овч. беше при новите господари за одобрение/, а пък при гърците е малко по-заплетена историята та затова руснаците си вързаха гащите с 51% дялово участие.Аз се замислям в/у друго:каква е тази истерия с газовата и енергийна независимост.Да предположим, че утре се измисли алтернатива на петрола какво става след това?Според мен логично цената му ще спадне и на западните икономики ще са необходими огромни инвестиций за пренастройване на новото гориво.Страните пък които сега го изнасят ще пренасочат тази енегия към производство на торове, машини и др. продукти които на пазара ще бъдат с по-ниска себестойност.В крайна сметка се получава парадокс-в момента западните икономики внасят енергия/нефт и газ/ за да произвеждат продукция която после продават на същите тези износители.Измисляйки алтернатива на петрола те ще закопаят своите икономики и ще настане световна рецесия.Това е моето скромно и неангажиращо мнение. Бъдете здрав.
21 Март 2007 05:13
Новото гориво /предполагам/отдавна е измислено.Но не са изчерпани възможностите за печалба от старото.Някъде бях чел, че ако само един ден никой не си зареди резервоара в САЩ и Канада, нефтените корпорации ще загубят 7 милиарда $.
21 Март 2007 06:03
Сефте, комендански..., за загубата на България..."Не щеме ний енергийна зависимост от Русия"...No comment!
21 Март 2007 07:23
Много чело, много знай.
*
Бедните да на .
21 Март 2007 08:11
Трудно е за България да загуби в този световен покер. Но аз се обзалагам, че ние ще преодолеем тази трудност.
Черен хумор, но от сой!
Димитри,
21 Март 2007 08:17
Тръбата така и така обаче ще има и две хранилища в България и Гърция и както се очертава ще бъдат за по няколкостотин милиона тона е там кой се докопа да е жив и здрав!!!
21 Март 2007 08:53
тръбата засега успешно наказва беларус, последната баталия май с тях беше, btw, разбрах в русия висшето образование било безплатно, значи путин знае пътя за бъдещето
21 Март 2007 09:37
Димитри, мойте уважения, но като си решил да се правиш на нефтен и газов геополитик, поне научи фактите.
Азърбейджан има доказани запаси природен газ в размер 850 милиарда куб.м..
Това ще стигне на Европа за не повече от три години, и после какво?
Проектът Набуко е с идея да се внася природен газ от Иран. Иран има доказани запаси в размер 26 трилиона куб.м. Това вече е огромен запас. Русия има запас в размер 47 трилиона.
Но я виж как се забърква кашата около Иран. Като как си представяш внос на ирански газ при една война там. Явно САЩ работят за Кремъл . Тъй че проекът Набуко е от сферата на научната фантастика.
21 Март 2007 10:03
За тръба не знам
За образование...
То има един виц за това как в Ленинграде инвалидам войны раздали бессплатно сто автомобилей "Москвич", но всъщност не в Ленинграде, а в Одесе, не сто автомобилей, а пятьдесят велосипедов, и не бесплатно а по 100 рбулей штуку.
Безплатно е било образованието
Днес се заплаща - може някой отличник и да минава
Цените са солени 30000 рюбли - почти 1000 евро за семестър. Това са т.н. коммерческите студенты. Всуки университет и всеки факултет има такива стотици.
А за труба
Доживем увидим
21 Март 2007 10:07
Кандило,
Много си се объркал с твойто цифраняколкостотин милиона тона Явно не си наясно, какво значи това количество петрол за съхранение. Ами да ти обясня :
1. Това е 3 по няколко пъти годишния капацитет на тръбата. Такива резерви за транспортни съоръжения просто не се правят. Няма кой да плаща, няма и кой да ги пълни, щото пак трябва да плаща за нищо.
2. Най големия резервоар за нефт който съм виждал е 70000 метра кубически, а в българия най големите са 50000 куб.м. Тези от 50х. са със диаметър да кажем 80 метра. Можеш сам да сметнеш колко парчета трябват и къде ще ги разположиш.Става дума за земята де.
Ако ще смяташ , имай предвид че нефта има примелна плътност 850 кг. куб. м.
резервоарите се пълнят максимум на 90% от капацитета си., и като се нареждат имат разстояние помежду си не по малко от един диаметър.
Желая ти приятно смятане при условие, че не реши сам че си написъл глупост(

Редактирано от - star_pisa4 на 21/3/2007 г/ 10:09:38

21 Март 2007 10:08
И откога таз наредба! Статията -в "Наблюдател", а коментарите в "После"... много оригинално!!!
П.П. Е, така вече си е както трябва!

Редактирано от - kunert на 21/3/2007 г/ 11:19:22

21 Март 2007 10:11
Много добро утро, искренно се развеселих
21 Март 2007 10:37
"партий", "инвестиций" - две нови думи в българския език.

Досега бях само читател, но започнах да се дразня от определен тип грешки в българския правопис, които за съжаление откривам и в най-добрия български форум.

Съжалявам за упрека![/b]
21 Март 2007 11:31
Наукообразно, ама не ни грее!! България ползва ~ 3 млрд. нм3/год или ~ 0, 8% от потреблението на ЕС. Така че газ за нас винаги ще има! Проблемът за бедните българи ще е цената, която се очертава да е висока поради:
- газ няма достатъчно и в Русия
. Китай ще вдигне потреблението си с ~ 200 млрд. нм3/год в следващите 15 години.
- Синият поток, като проект ориентиран към "голямо" потребление в Турция излезе ялов, затова сега се инвестират нови пари за да се преориентира към ЕС. И досега вложените и новите пари за разширения ще трябва да се връщат чрез цената на доставяния газ
- НАБУКО ще е дълъг ~ 3400 км и скъп колкото си иска, затова и при него цената ще е бъди здрав
- страните от западна Езвропа нямат потенциал да намалят енергоемкостта си и да построят достатъчно АЕЦ за да намалят потреблението на газ в следващите 15 години.
Следователно, който мисли да ползва газ в България и в бъдеще, да се стяга да плаща яка цена (което си е напълно прилична опция, много бачкаш, много печелиш и си купуваш качествено гориво).
Газът ще става като черният хайвер, малко и много скъп!
21 Март 2007 12:21
Трудно е за България да загуби в този световен покер. Но аз се обзалагам, че ние ще преодолеем тази трудност.

Ахахах, Димитри, как успя да синтезираш целия коментар в два реда!Е, майсторът и е майстор.
21 Март 2007 12:34
Трудно е за България да загуби в този световен покер. Но аз се обзалагам, че ние ще преодолеем тази трудност.

в две изречения е казано всичко - за БГ политиците невъзможни неща няма! дори в години на всеобщ растеж и развитие нашинките все ще измислят как едва-едва да кретаме, при това на заден ход, и вместо печалби да реализираме загуби. хвала таквиз светли умове - те са си чисто ОМП

21 Март 2007 12:50
Приятен джентълменски тон по темата след множество неистови изпълнения в медиите от седмица насам.
В последната панорама на БНТ чух група умници да коментират, че тръбопроводите ни осигурявали международно влияние и брадясах.
Дават ли ти-земай и т.н.
21 Март 2007 13:17
Минавам от тук:
За тръба не знам
За образование...
- също не знаем.
В руските университети както и у нас има регламентиран брой безплатни студенти (с приемен изпит, държавна поръчка) и платени.
21 Март 2007 13:23
.... ооо, ще съумеем : развалихме кольора и ще играем за каре тузове ...
21 Март 2007 14:00
Никога не могат да спечелят всинца...


21 Март 2007 16:33
Хм... май да! де, да можехме да кажем че няма!
21 Март 2007 17:06
След няколкодневни сметки 600 хиляди тона!!!
21 Март 2007 17:30
Кунерт, много спиш момче, сабаАлем статията беше в "После", но сега я намирам в "Наблюдател", явно наблюдават ни през руската тръба...Ха Ха
21 Март 2007 17:50
На бедния се е у гъзопровода....
21 Март 2007 17:58
Браво Кандило,
Сега цифрата поне изглежда нормална, особено ако имаш в предвид, само в Бургас.Бъди здрав.
21 Март 2007 20:05
павлик, в бг няма политици! има само покерджии, които джуркат само своя си покер! да ама те тия (наш'те) сядат на масата да играят само ако им е "вързано в кърпа" а не просто да се хващат на вързано! и естествено винаги печелят! това е малко като да са казино! то винаги е на печалба!дали има нещо общо с банка!?т'ва е нов прочит на старата максима, че всички битки печелим, но всички войни губим! с други думи: проЗ народ - слаба държава!
21 Март 2007 20:16
Тръба като тръба - няма какво толкова да и се пеним. Проблема е че руснаците натиснаха за преразпределението на дяловете в тръбопровода. Ама имаха на какво отгоре да натискат - нефта е техен. Е ако имахме политици без вродени навеждащи условни рефлекси, можеше и да изкярим някой друг процент отгоре или някакви странични придобивки. Що се отнася до "икономическото руско робство" - абе дяца вие наясно ли сте че в момента няма частна руска нефтена компания без чуждестранно участие?? ТНК отдавна е част от Бритиш Петролеум, Лукойл обмениха акции (стратегически алианс) със Коноко-Филипс (7 по големина от американските). Съвместните проекти в Сахалин също ще се реализират чрез обмяна на акции между Шел и Роснефт. Отделен е факта че акции на Газпром и Роснефт се търгуват на международните борси. Р.Овч. ще продаде българския дял на Шеврон, ама това е съгласувано с Путин - бъдете сигурни. Няма да се учудя ако дялове в компанията която ще управлява тръбата имат и други нефтени акули. А че ще се изакаме на метеното, няма спор, въпроса е как точно. Аз например смятам че търга за строителство на нефтения терминал ще бъде спечелен от турска фирма с огромен опит в строителството на турски бани, но не и терминали.
21 Март 2007 20:18

21 Март 2007 20:44
България абсолютно нищо не печели от Бургас-Александруполис (освен екологически риск). ЕС също.
*
България внася нефт от Русия през същия терминал - Росенец, и газ от Русия по газопровод Дружба. Газ се транзитира за Гърция и Македония. Има от време оно два магистрални газопровода. Те влизат в Б-я при Кардам (Добричко). Има и отклонение за Турция, не знам дали се внася още, като имат Син поток, но може би потока не стига още до европейска Турция.
*
Син поток засега е губещ проект - Турция не може да купува достатъчно газ от Русия. Има европейски проект за газопровод от Азърбайджан през Турция до Гърция. Това е далечна работа. Засега Гърция ще внася газ от нас и нефт от Баку-Джейхан.
*
Азърбайджан може да няма много големи газови запаси, но Казахстан и Туркменистан имат, и износът от тях е най-лесно да става през Баку-Джейхан. Казахстан има и много нефт, както и Азърбайджан. Баку-Джейхан има вече построено отклонение до Супса на Черно море (Грузия).
*
Според мене Б-я трябва да развива най-вече внос на неруски нефт и втечнен газ от Супса. Да инвестира в завод за втечнен газ там ако трябва. У нас в Белослав вече се строи (от левскаря Т. Батков) терминал за втечнен газ. Да се увеличи вноса на неруски нефт, който да не минава през Росенец и Лукойл. Да се увеличи добива на бълг. газ от Галата. Най-важното е енергийната ни независимост (колкото може) от Русия и развитието на енергоспестяваща икономика, а не приходите от транзитни такси, които не са големи и никой не е забогатял от тях. Щенията на Румъния за тръбопровод Констанца-Триест са утопични.
*
Решенията на Станишев за Бургас-Александруполис и Белене са вредни за България.
21 Март 2007 20:59
Азъ-т раздбира се, знае всичко до ..Буки
Рагламентиран брой студенти - ...
Другото е 30000-40000 рубли, ако няма кой да те регламентира
Ех знающи, знающие - что где и никогда
21 Март 2007 21:11
Големите инвестиции в образованието?
Колко са големи - щом като университетите оцеляват не от реграментираните, а от комерческите си студенти?
А и как се инвестира, щам като учените, които би трябвало да образоват едвам свързват двата края на живота Професор на С.Пб Д.У - 9000 рубли - 400 долара-600лева.
Не е ли същото положение тук ... където последната мярка за оцеляването е въвеждането на тази спасителна категория студенти-плащащи миза срещу собствената неграмотност? При това, че тук няма собствен петрол, но има тръби ...отвсякъде и завсякъде
21 Март 2007 21:18
кстати о птичках
много едностранчиво тече дискусията
не трябва да се взимат наличните ресурси - малко, лоши са от идейно-политическа и геополитическа страна. Руски са
Айде сега - другите Откъде как и срещу колко, а
А образованието за съжаление нито тук, нито там, нито другаде не е на преден план
Освен разве що в Китай
Но там казват в университета учат средното за началното
Другото учат другаде, в другите университети, чужди
То и тук май стига до това китайско благоразположение
И се получава един кръг - бъргарите учат от европейците, европейците от американците, американците от индийците и китайците, китайците от американците, индийците от руснаците, българите от руснаците, които от никой не се учат а само копаят дупки с петрол....

Редактирано от - Минавам от тук на 21/3/2007 г/ 21:23:11

22 Март 2007 08:13
Обикновено е така - пяна, клечки и някоя-друга умряла риба се събират на едно място, теченията ходят другаде.
Минаващия ме докара на такива мисли и, дори и късничко, принадлежат тук. Наистина, това петрола и газта не текат към борсата или към някакви абстрактни "пазари", а се подчиняват на конкретна икономическа гравитация. Факт, Китай ще е думата.
Тук някой пита, май не риторично, кой ще ги пълни европейските тръби. Вярно е че, част от нефта, разбиран като "руски" е транзит от Казахстан. Вярно е също, че Казахстан сговори да вкарва 10 млн тона в Джейханката, но два пъти толкова вече отиват на изток. И продължават да строят нови. Сега вече и за газ. При това Китай има и дялове в добива. Освен това, източната посока спестява значително европейските транзити и бакшиши, да не говорим за сигурността - щом е китайска тръбата, дори и някой бродещ привърженик на частната инициатива ще се замисли дали да припари. Казахстан може да се пише "наш" "съюзник" в "борбата" с "тероризма", но действителните му интереси са в отношенията с Китай (не е малко нещо да си комшия на такъв икономически локомотив) и двете страни приказват за стратегическо партньорство. Щото имат дипломатически отношения от 15 години и икономически - от 5, но при темповете на Китай шикалкавене да си представим какво следва е опасно защото най-вероятно там ще преодолеят всякаква подобна трудност като прекалено консервативна прогноза.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД