:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,036
Активни 847
Страници 966
За един ден 1,302,066
Анализ

Иконата и орелът

Ако САЩ искат да водят разумна политика, трябва максимално да насърчават развитието на Русия към по-голяма съвместимост с демократичните норми
Снимка: РОЙТЕРС
Путин и Буш имат възможността да използват оставащите им няколко месеца на власт, за да преодолеят някои от поводите за напрежение, които отслабиха основата на дългосрочното сътрудничество между САЩ и Русия.
Отношенията между Русия и САЩ се характеризират с двойственост. Президентът Владимир Путин критикува поведението и политиката на Америка, а външният му министър повтаря, че Русия има интерес да партнира със САЩ. Вашингтон търси съдействие от Русия в неразпространението на ядрени оръжия, а същевременно води до границите на Русия политики, които се приемат като силно провокационни от Москва и от мнозина руски граждани.

И двете държави са заплашени от радикалния ислям. Задължително е да има сътрудничество между световните ядрени сили, а възникващите проблеми като околната среда и климатичните промени може да се решат само на глобално ниво.

Предвид степента на взаимно преплитане на националните им интереси нито една от двете държави



не може да иска или всъщност да си позволи нова студена война.



Двете страни достигнаха сегашното положение при управлението на президенти, които встъпиха в длъжност почти едновременно и ще напуснат постовете си почти по едно и също време. Трябва да се отбележи, че личните взаимоотношения на двамата президенти останаха много по-градивни от националните двустранни отношения.

Доколкото личното доверие може да оформя политиките, двамата президенти имат възможността да използват оставащите им няколко месеца на власт, за да преодолеят някои от поводите за напрежение, които отслабиха основата на дългосрочното сътрудничество.

Отношенията са охладнели по две основни причини - от американска страна има разочарование от вътрешнополитическите тенденции в Русия и нерешителността на Русия по иранския ядрен въпрос, както и резерви към грубото отношение на Русия към придобили независимост бивши части на руската империя.

Русия пък има усещане, че Америка не се съобразява с нея, иска нейните проблеми да се зачитат, но отказва да уважава тези на Русия, предизвиква кризи без подходящи консултации и се намесва по недопустим начин във вътрешните й дела.

Макар и оплакванията на всяка една от двете страни да са донякъде оправдани, трудността да бъдат решени проблемите отразява огромна разлика в историческия опит.

През XIX век, действайки сякаш паралелно, и двете държави посветиха голяма част от националната си енергия на експанзия в съседни слабо населени региони. Имаше обаче една основна разлика. Експанзията на Америка бе извършена от мъже и жени, които бяха обърнали гръб на родните си страни, за да изградят личното си бъдеще. Руските заселници пристигали в завладени територии по следите на армията, докато местните населения бивали асимилирани от империята. Почти всички градове в Южна Украйна и, естествено, Санкт Петербург са били основани от царе, които насилствено преселвали хиляди хора в новозавладени райони.

Огромните територии и отворените граници предизвикали



претенция за изключителност и в двете страни



Американската изключителност обаче се опирала на индивидуалните постижения, а руската - на някакво мистично чувство за национална мисия.

Американската изключителност породи външна политика, която бе основно изолационистка, а от време на време бе белязана от морални кръстоносни походи. Руската изключителност се изрази чрез военна експанзия. В периода между Петър Велики и Михаил Горбачов Русия се разшири от сърцето на славянска Русия до центъра на Европа, бреговете на Тихия океан и навлезе дълбоко в Централна Азия.

До края на Втората световна война Русия и Америка рядко взаимодействаха на глобално ниво. Америка се чувстваше в безопасност, заобиколена от два океана, поне докато се появиха руските ракети с голям обсег, и може би до 11 септември 2001 г. Русия, която няма естествени граници, особено в западната си част, смяташе, че е постоянно застрашена.

Америка отъждествяваше нормалността и мира с разпространяването на своите политически ценности и институции. Русия се стремеше към тях чрез "буферна зона" в съседните територии. Колкото повече езици се говореха в руската империя, толкова по-застрашени се чувстваха руските лидери, докато експанзията се превърна в определяща черта на империята.

Това раздвоение обяснява психологическите напрежения от последните години. За Америка разпадането на Съветския съюз бе победа на основните демократични ценности; за повечето руснаци - дори антисъветски настроените - рухването на империята е шокиращо оскърбление на руската идентичност.

За американците 90-те години в Русия бяха период на реформи и прогрес. Повечето руснаци възприемат тези години като време на унижение, корупция и национален упадък. Мнозина американци критикуват Путин, че е направил обратен завой към авторитарно управление. Поддръжниците му изтъкват, че непосредственият приоритет на Русия трябва да е възстановяването на международната й репутация. Според независими допитвания обаче този възглед се споделя от мнозинството руснаци.



Путин включва себе си в традицията на Петър Велики



и Екатерина Велика, които направиха Русия велика сила. Те са били автократи дори по стандартите на монархиите от XVIII век, но са се възприемали като реформатори, които насила тласкат изостаналата страна и противящото се население към модерността.

В много отношения Америка е най-желаният партньор за връщането на историческия статут на Русия. Русия не превръща Азия в център на политиката си отчасти защото Китай би избегнал такова партньорство. Русия поддържа по традиция връзки с Европа, но Европа, докато обединението й не напредне, е силно резервирана да приеме рисковете, които може да са нужни за преодоляването на радикалния джихад или да налага система от наказания и награди за предотвратяване на разпространението на ядрени оръжия.

В стратегическо отношение Америка и Русия имат голямо значение една за друга. Обаче за нови градивни отношения между Америка и Русия ще трябва да се променят две традиционни нагласи - склонността на Америка да се стреми към глобално господство и уклонът на Русия да набляга на грубата сила в дипломацията.

В качеството си на двете най-големи ядрени сили



САЩ и Русия носят специална отговорност



за неразпространението на ядрени оръжия.

Ключът е Иран. На пазарлъците около тактиката на Съвета за сигурност трябва да се сложи край. Стреми ли се Русия към специална позиция в Иран и ако да, с каква цел? Има ли различна оценка по въпроса за сдобиването на Иран с ядрен капацитет в съвсем близко бъдеще?

Най-щекотливият психологически аспект в отношенията на Америка с Русия се отнася до това, което руснаците наричат "близката чужбина" - новите независими държави, които някога бяха част от руската империя. За мнозина руснаци е трудно да ги възприемат като изцяло чужди държави и те реагират агресивно на онова, което за тях са американски опити за намеса в исконно руски според тях територии.

По този въпрос е нужно и двете страни да проявят сдържаност. Аз силно подкрепях разширяването на НАТО до сегашните му граници, но ме смущава възможността тези граници да бъдат преместени още по-нататък освен в случай на крайна провокация.

В същото време Русия трябва да разбере, че Америка неизбежно разглежда истинската независимост на тези държави, сред които са Украйна и Грузия, като основен елемент от мирния световен ред.

Голямо предизвикателство е до каква степен вътрешното развитие на Русия трябва да се отразява на американско-руските отношения.

Руските лидери трябва да разберат, че американското обществено мнение е точно толкова повлияно от историята си, колкото Русия от своята. Америка в някаква степен винаги ще преценява другите общества по това доколко те спазват правата на човека.

Когато се премине границата между застъпничеството и открития натиск, се появяват по-трудно решими проблеми. Вътрешнополитическото състояние на Русия по необходимост е смесица от историческото й автократично минало и новите възможности, възникнали от разпадането на комунистическата идеологическа система.

Демократична политическа система от западен тип не може скоро да се изгради от елементите на политическото минало на Русия; нужен е нов поглед. Русия на Путин е преходен синтез на сблъсъка между затворената система на СССР и изискванията на глобализиращия се свят. Този синтез съчетава елементи от исторически авторитарната централизирана бюрократична руска държава и новите възможности, които се разкриват чрез отношенията на сътрудничество с обединяваща се Европа и приятелска Америка. Засега превес имат авторитарните централизиращи аспекти, макар и в по-малка степен, отколкото в който и да е предишен период от руската история.

Ако САЩ искат да водят разумна политика, трябва максимално да насърчават развитието на Русия към по-голяма съвместимост с демократичните норми. Водещите фактори в това развитие ще са вътрешнополитически, а не външни. Прекомерните усилия да се предопределя политическото развитие на Русия по-вероятно ще укрепят авторитарните тенденции, отколкото ще ги отслабят.

В този ред на мисли отношения между Русия и САЩ, при които се премахват търканията и се търси активно сътрудничество, ще са първостепенен принос към мира, прогреса и стабилността.



/По БТА/
91
3798
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
23 Март 2007 00:10
Всяка голяма държава граби, независимо какви мотиви използува - индивидуализъм, мистицизъм, а най-често тоягизъм. На нас в САЩ ни е гот, когато Чичо Сам граби в наша полза.
*
Всички, дето седят върху американския петрол да на .
23 Март 2007 00:24
Ето , това е истинската американска политика -" My endless love"
A hilarious video of President Bush and Prime Minister Blair singing "Endless Love" (by Diana Ross and Lionel Richie). I saw this when my dad was watching the Fox News Channel



Пуснете си звука!

Натиснете тук


Редактирано от - Fabi на 23/3/2007 г/ 00:49:33

23 Март 2007 00:30
Като идея е мижаво, обаче като напасване е уникално
23 Март 2007 00:33
Нооого гот са коментарите, нал ?

23 Март 2007 00:36
"....които насилствено преселвали хиляди хора в новозавладени райони." Авторът си затваря очите за цялото коренно население на Америка. За какво ми е да го чета по-нататък.

23 Март 2007 00:51
Много е навременна публикация
Въпросът е защо!
При толкова сходни интереси, при толкова ресурси не се разбират Америка и Русия
Без да е лично, но авторът все пак е американски евреин.Т.е. по принцип е интернационалист
А отговорът е прост - американците говорят английски , а руснаците руски
Сега просто пребройте лицата, които ползват единия и тези, които ползват другия
Разликата обяснява неразбирането
Не е петрол, не е Иран
Просто няма как да се разберат говорещите толкова различни езици
Пардон
Най-много ненавиждам всякакъв вид национализъм
Но в случая става дума за глобално различие, не за национално или етническо
Това че примерно г-н Путин подценява значимостта на езика за разлика от др Сталин е въпрос на образование и възпитание. Но и на история
Просто дълго време в Русия и прибрежните страни езикът на властта бил руски
Сега е обратното - това е английски
И не е въпрос елита на Русия да проговори на английски
Въпроса е че няма да е руски (елит)ако го проговори. Царят Николай ІІ, примерно пострада тъкмо защото семейно е говорил немски, а с приятели английски и само с подвластните на развален "российский".
Ето това е корена на проблема
Видит око да зуб неймет
Последното е непреводима игра на думите
Иначе разбират се елитите, но я проговорят и ..не става Различни са им езиците с които заповядват!


Редактирано от - Минавам от тук на 23/3/2007 г/ 01:07:53

23 Март 2007 01:36
САЩ и Русия носят специална отговорност....
интелигетно заглавие с лингвистична семантиката, иконата, прозорец към духовния свят, орелът, свободата
23 Март 2007 04:15
Забележка към превода: "Експанзията на Америка бе извършена от мъже и жени..." - трябва да бъде "Експанзията на Америка бе извършена от хора..." - "men and women" е политкоректен заместител на "men", както се казваше доскоро. На български нямаме нужда от евфемизъм. Също "such as" се превежда "като", а не "такива като".
*
Истина е, че Америка и Русия си приличат по мащабите, "широтата", "frontier mentality", мисионерското чувство=религиозността в различни форми, вкл. мистицизма и природничеството, липсата на европейската акуратност и подреденост (продукт на теснотията). Но и се различават по много неща - и на първо място Америка е родината на (просто)народната демокрация, Русия - родината на робството. И двете ревностно изнасят стоката си по света.
*
Истина е, че Америка и Русия имат общи интереси. Не само в борбата с ислямизма, което е конюнктурна задача. На повече ни интересуват интересите на Русия, свързани със САЩ. Русия има нужда от американски капитали и технологии, за да развива енергийния си отрасъл. Тя праща децата на елита си в американски университети. Руската икономика е доларизирана. Русия копира почти във всичко Америка, не Европа. Московските небостъргачи, Волгите и Москвичите - неща, които сме дъвкали много.
*
Д-р Кисинджър като реалполитикер разглежда Америка и Русия като равнопоставени сили. Това е само реалистическа фикция. Те не са равнопоставени. СССР й беше равнопоставен поне юридически, понеже имаше алтернативна програма за развитие, която пропадна. Русия сега няма никаква алтернативна програма. Няма алтернативна програма и Китай, и затова и той не е и няма никога да бъде истинска свръхсила. Америка, продукт и синтез на европейската модерност, дете на цялото човечество, е сега световният лидер. Стихийното развитие на американския живот постоянно изпреварва и авангардната мисъл на европейските модернисти, вкл. марксисти (а не само европейския живот).
*
Русия на Путин сега върви по пагубен за нея път. Русия не може да стане богата страна само от износ на енергия дори при много високи цени. Русия има само един добър дългосрочен път на развитие - да се реформира, европеизира, демократизира, демилитаризира - да се превръща в една голяма Швеция или Канада. Швеция някога също била страшна военна сила, вършеела по цяла Европа и Русия. Всичко друго носи риск от криза, депопулация, разпад и загуба на територия. САЩ трябва да й казва това в очите.
23 Март 2007 04:51
"САЩ .... трябва максимално да насърчават развитието на Русия към по-голяма съвместимост с демократичните норми"
Напълно съм съгласен Хенри!Но ти с руснаци имал ли си работа?
Този народ ни се води ни се кара.
Коя друга полугладна, мизерстваща страна ще строи толкова атомни ракети да унищожи цял свят?А и изнася атомни оръжия на терористи.
23 Март 2007 05:17

Браво на СЕГА за подбора на една смислена статия!
23 Март 2007 05:46
Хе, хе! Чичо Фичо, каква демокрация, какви пет лева. Няма демокрация, има консумация. Или поне там, където има консумация, има демокрация (бре, как го измислих, да има как да ме види учителката по литература). Грабеж на ресурси на по-силния от по-слабия. Ти поне си близо до Wall Street и го виждаш. Затова чичката Сам скоро време ще ошамари и Иран, после Нигерия, Венецуела (не и Зимбабве, щот там няма петрол) и всички други петролни непослушковци. Защо ли, защото ако не стане някое енергийно или консумативно чудо до известно време, свършено е със западната демокрация, дето е изградена върху енергийната ефективност на петрола. Идва енергийният фашизъм. Остава да се надяваме някой енергиен Айнщайн да ни спаси.
*
Абе разбира си дядо Чейни от занаята. Пуска напред хитреци като Кисинджър, а сам той яко пердаши след него.
*
Много ми е гот, когато Чичо Сам прецаква чужди интереси, заради моето (и на ламята ми) благополучие. Добре, че дойдох в Америка, аз да съм експлоататор, а не експлоатиран. Long Live Uncle Sam!
23 Март 2007 05:54
А на Русия не и остава нищо друго, освен да се присъедини към Чичо Сам, и да му помага в раздаването на шамари. Например да му зарежда самолетите в Бургас, когато започне войната с Иран.
23 Март 2007 06:02
А пък може един ден двете държави и да се обединят - да стане USAR. 450 милиона души, биячески манталитет, гигантска територия. А пък, ако смачкат и Канада, още по-много. Е тогава светът ще го духа.
23 Март 2007 06:06
Бае ви Ганьо па е дошел у Америката.
*****

Редактирано от - bot на 23/3/2007 г/ 10:14:45

23 Март 2007 06:28
А ти къде си, бе *****

Редактирано от - bot на 23/3/2007 г/ 10:15:01

23 Март 2007 08:20
Абе тоя луд ли е или луд го е е..л-има една такава поговорка за човек който иска да направи другите будали?!!
Та нали досега всички от това се хранят , включително и всички дебели мишоци отвъд океана-страх, страх, страх!!!
И трябва да се подържа огъня, че иначе току виж бедните надигнат глава и после лошооо!!!
23 Март 2007 08:23
Българин в УСА,
Надявам се си чувал, че САЩ и демокрацията съществували още преди откриването на двигателя с вътрешно горене, респ. придаването голямо значение на петрола. Последното станало в началото на 20 в., особено след Първата св. война, а откриването на нефт в Арабия и възникването на Арабско-американската компания станало чак в 30-те и 40-те години. Уверявам те, че САЩ и демокрацията ще останат и след свършването (или загубата на статегическото значение) на петрола.
*
Било е време *преди 400-500 години), хората се трепали не за петрол (който служел само за Аладинови ламби), а за чай, индийско орехче и чер пипер. Холандците заменили о. Манхатън срещу един малък индонезийски остров, богат на инд. орехче (или каквото е на български нътмег). Сега никой не се трепе за подправки, отиваш в бакалницата (колониала по старому, когато черния пипер идел от колониите) и туйто. Преди малко повече от сто години най-бързите англ. ветроходни кораби се надпреварвали... кой да донесе първия чай за годината от Цейлон в Лондон. Така ще мине времето и на петрола и ще се надпреварват за нещо друго.
*
На хората, които обясняват капитализма с "контрол на ресурси" или с "алчност и страх" (greed and fear) винаги казвам: контрол на ресурси, както и алчност и страх, има в изобилие и в другите страни. Например сега Русия, Саудитска Арабия и Венецуeла контролират големи ресурси, но влиянието им в света е равно на нула (става дума за съществено влияние - другите да ги имитират, да се възхищават от тях, или да им завиждат). Алчност и страх има в изобилие и у нас, и на Маркизките острови, но по една случайност там те не са породили американската корпорация.
23 Март 2007 08:40
Веста,
Коренното население на Америка, където е измряло (понеже в много страни - от Мексико до Чили - сега то е голямото мнозинство от населението, в Чили - 95%) измряло най-вече от болестите, донесени от европейците, за които нямало имунитет. Амер. биолог и географ Джаред Даймънд написа интересна книга по въпроса. Притежаването на такива микроби от испанците (придобити от домашните животни) и изграждането у тях на имунитет с вековете съжителство било оръжие за завладяване на Новия свят, не по-малко страшно от пушките и конете (от които се плашели инките). Индианците нямали много домашни животни освен лами и пуйки, нямали и много имунитет.
*
Най-много (всичките) индианци измрели в Карибите - малки острови, и в крайбрежна Бразилия, и били заменени на плантациите с африканци и източни индийци. Но в гъсто населените земеделски земи на Мексико и надолу не измрели, а останали мнозинство и досега.
*
За разлика от Мексико, индианците в днешен САЩ не били още земеделци, а примитивни ловци и събирачи. Съответно населението в САЩ било много - малко от това на Мексико. По съвр. оценки в САЩ имало толкова индианци, колкото има и днес - около три милиона. В Централна Америка имало около 25 милиона. Борбата на белите заселници земеделци в САЩ с индианците ловци и събирачи се водела на пресекулки, имало отделни кланета на едните и на другите, но нямало целенасочена държавна политика за изтребване на индианците. Напротив, отрано бил регулиран въпросът да ги заселват в разни затънтени места и им дават привилегии, да могат да се изхранват.
*
Трябва да прочетеш и истината за политиката на Русия спрямо завладяваните от нея примитивни народи, особено в Кавказ и в Средна Азия. Например за съдбата на черкезите от Новоросийск и на чеченците в 19 в. Положението на сибирските народи също не било цвете. Отбележи, че никъде в САЩ в момента няма бунтове на индианци, нито правителството разрушава градове като Русия в Чечения.
23 Март 2007 09:12
Двуличието на едноглавия орел и еднопосочието(праволинейността) на двуглавия.

23 Март 2007 09:16
Чичето, какви бунтове, като не са останали индианци? Ако и руснаците бяха избили всякаквите малки народи - нямаше да има бунтове, искаш да кажеш. А у вас индианци истински няма.Някакви мелези представяте по цирковете. И не ми говори за вируси - защото в учебниците има разни гравщри как робуват, как ги дъвчат песове, а има и книги от онова време. Ти голям американец стана, а? Или си просто дьонме?
Има некоректност в заглавието. Символът на Руся е двуглав орел, на янките евреите са дали не толкова орела, колкото други знаци - окото в триъгълника, звездата на Давид и т.н.
Ако се използва пък виждането на П.Пейчев - излиза доста метафорично. Иконата е духът, казва той, орелът силата. Бих добавил - хищническата агресия. Излиза, че САЩ дух си нямат, а само шкембе, дето го тъпчат с крадени неща.
Ние трябва да се бои, и от двете империи. Русия е по-близо - и с газ ни държи, и с нефтопровод сега, и с атомно гориво. А на САЩ не им пука за нас. Ние сме евентуална база за евентуални неща. Щом потрябва - ще ни дарят някому, както направиха с протежето си Югославия.
Четете и не забравяйте - Кисинджър служи на много господари в едно лице. на евреите, на банкерите, на военните, на политиците. Които са в едно.
Иначе е добра статията - то един опитен политик може да завърти нещата майсторски.
23 Март 2007 09:20
Впрочем, и преди, и сега Щатите се заселват не от обърнали гръб на дома си, а от изгонени престъпници, еретици, декласирани елементи. И как се опитва да оправдае чичето унищожението на коренните народи. Били изостанали, та тия им взели земята, за да развиват стопанство. Нищо ново в агресията срещу Ирак - пак не им харесват хорските работи и се намесват със сила. За да заграбят чуждото.
23 Март 2007 09:25
Фичо я кажи някой по-големичък индиански град. Ама град, не село от каравани. А за имунитета на месното население, което измряло от вируси, щото не искало да работи на плантациите и за това били заместени от африкански емигранти..... ....ти верваш ли си или не гледаш, какво копи-пействаш?
23 Март 2007 09:31
не разбирам горното... индиански град... ама не от каравани...

това в северна америка ли, или как?

в северна америка би требвало да търсим град от вигвами или пък да идем да видим, как живеят инуитите...

иначе съветвам веселите пиксита да не се подвеждат по чичо-фичовите индиански номера, а да се върнат към изконната и благодатна тема за негрите, най-вече в алабама, които също си нямат град, даже от каравани...
23 Март 2007 09:43
семантични смисъли много има, путин издигнат като икона в русия, буш орелът на свободата, но орел, с една и две глави е в герба и на двете страни, напомни колегата, затова използвах интелигентно заглавие, носи допълнителни послания, модел за бъдещето на света ? свобода и духовност....
23 Март 2007 09:50
Бира, не си политически и етнически коректен. Негърчетата в Алабама има още веко9ве да целуват креаката на белите, защото са ги измъкнали от мизерията в джунглата и са ги закарали бял свят да видят /ама че ирония има тук!/. И са се научили памук да берат, да копаят, да сервират, да ноисят даже бели ръкавици, когато возят господаря в каляската. А сетне някаква война за икономическа власт, обявена против робството, и - се наложило сами да се оправят. Та ако не бяха роботърговците и робовладелци в САЩ до средата на деветнайсетия век - едно десет години след премахването на крепостничеството в Русия - негрите нямаше да са щастливи в Алабама.
Впрочем, защо сега масово стават мюсюлмани и не щат да са християни? Може би, защото все още господар е UASP? Не нашия от форума, а белиятанглосаксонец протестант. Което почти не отговаря на семейство Чичеви Фичеви. Нито на бай ти Асан. Ама нали и те са американци...Абе, полубогове. Даже цели. Чао до следобяд. Че сега излизаме от компютърния кабинет. Показах на нашите писанията на тъпактурчето и се осефериха - решиха да учат, защото никому не се иска да е хем беден, хем прост, хем балон.
23 Март 2007 09:54
П.Пейчев, малко се съмнявам. най-вече за белоглавия лешояд. Надали е толкова свободна птица, колкото агресивен и хищен мършояд. Биологически, де. А май и политически. Да не говорим за орел с две глави. Колко ли са му стомасите и как ги пълни?
Де да беше прав за свобода и духовност.
Чао, че голямото междучасие замина.
23 Март 2007 10:00
някакъв опит уж за обективност, който пак завършва, че Русия трябва да слушка Америка.
много показателно е, че статията се е харесала на форумния двубуквен идиот дето започва с F и завършва с L. Познайте кой е той.
23 Март 2007 10:33
изкуство е словото и знака, г.н кисинджър ги може щом ни е предложил висока лексикална сематика, тя отразява и света, около и в нас
23 Март 2007 10:43
От статията, любезно и компетентно допълнена от Чичо Фичо, разбрах три неща:
1.Америка винаги е била демократична държава, даже още преди да я открият европейците, но това не е било известно докато Кисинджър не се е заел с изучаването на този въпрос.
2.Политиката на Горбачов и Елцин е била много по-правилна, от гледна точка на американците, а следователно и за света, и в частност за самата Русия, от тази на Путин.
3.Демокрацията изисква политиката на САЩ да се приема като обективна даденост, единствено правилна и всепризнат критерий за демократичност.Противното, както и защитата на националните интереси (с изключение на американските, които са идентични със световните) е ретноградност и носталгия към комунизма.
23 Март 2007 10:55
Едните изнасяха революция, другите изнасят демокрация.И все-доброзорлем.
23 Март 2007 11:00
ама анализът не буди чудовищата от миналото, не противопоставя, говори за отговорност за бъдещето историческата причинност изисква мъдрост, интуиция, висок интелект, само деца гледат реалност без причини

Редактирано от - Пейчо Пеев на 23/3/2007 г/ 11:17:54

23 Март 2007 11:20
Индианците в Чили са оцелели защото никой не ги е гонил и унищожавал, както например в Северна америка или в Аржентина.
Приказките за бацилите са глупости. Винаги има "обмяна на микроорганизми" когато се осъществи контакта между две изолирани групи, както е станало през 16 век и едните са измирали, и другите...
Как така чилийските индианци са резистентни на бацила а аржентинските не са?
Друго смешно твърдение е, че Русия не била "реална алтернатива" на щатите, още по-смешно: че Китай не били реална алтернатива.
В политиката хилядите балистични ракети с ядрени глави или един милард китайци, натораващи по три контейнера в секунда с дестинация САЩ (100 милиона ТЕУ годишно) - това са неща мноооого реални
23 Март 2007 13:17
Ако и руснаците бяха избили всякаквите малки народи - нямаше да има бунтове казва един бая запален. руснаците главните виноновници за избиването на турците на балканите и всяването на омраза към тях, кримските турци гагаузите, черкезите които още не ядат риба от Черно и
Каспийско море защото мислят че рибите се ранят с телата на дедите им, алтайците азербейджанците балкарите башкирите булгарите чувашите казаците къпчаците киргизите куманите сибирските тюрки юзбеките тюркмените ама един ден всичкото тово ще му се сгромоляса на глават. милионите вътре и по републиките и Изтоцна Европа под името на диктатурата на пролетариата.
23 Март 2007 13:18
Хитрия евреин/КисинджЪр/, размахва пръст и на Русия и на САЩ, но явно за да го направи му е прекипяло от филофичозни геополитици...Има една максима, когато двама се карат трети или четвърти пИчели, а в случая без да споменава някого се разибара ислямските държави и Китай. Тази статия задължително може би трябва да се изучава дума по дума от младите американофилчета и гугълкоментаторчета у форума...За сетен път се убеждавам, че евреина няма родина, а винаги има интереси...Браво Генри, ако и да не те уважавам...?!
23 Март 2007 13:44
Милчо,
Не че е много важно, но знаеш ли как се казва шефа на МОСАД? Даган! Та си мисля да не е роднина на нашия Доган?! Допускам, че разликата може да е само в руското произношение на думата "Доган"- "Даган".
23 Март 2007 14:13
Майсторът си е майстор, дори и да е стар.

Намерил е решение как да редуцира руския фактор.
Направо казва, че разумната политика на САЩ изисква Русия да изчезне.
И - как това може да стане - чрез налагане на демокрация в Русия.
(американската демокрация. Каквото и да значи това)

23 Март 2007 14:35
за разлика от глобалната икономика с много участници, глобалната сигурност изисква двама, така е от времето на студената война, чърчил късно го разбра, след като го усети....
23 Март 2007 14:39
Агато, няма кримски турци - още при Екатерина са ги прогонили от чуждите земи, има кримски татари. Потомци на прабългарите. И в Крим освен татарите сая избивани и бхългари, а 15 000 са изселени през 1945 година. Казаците не са отделен народ. Няма "юзбеки", а узбеки, както е по цял свят, освен в писанията на кюрда Тургут Юзал.
Що се отнася до разпаления - аз, де - помисли много и утре ще се сетиш, че иронизирам чичо Фичо и постинга му.
А, че руанците са поизбили някой и друг турчин тук - ами като са се засилили дедите ти да завоюват, да са се сетили, че и други могат да колят. Та и руснаците са клали башибозук и въоръжени милиции, докато дедите ти векове наред са клали мирни българи.
Но - стига история, че не е много приятна. Освен ако се гордееш, че си потомък на диво анадолско племе, убивало, за да живее. И движило се със скорост 650 години след цивилизацията. Досега.
23 Март 2007 14:40
руснаците - не руанците.
23 Март 2007 14:50
Змей те от Мосад са измислили не само Саваот, но и Христос и Мохамед и... Осама бин Ладен...Не е за Ха Ха.
23 Март 2007 15:03
милчо лъскай чифтето, бойната готовност зареди със гащи и да си готов, все на некой фронт ще те вземат, печен си, ставаш пиши нещо умно ве
23 Март 2007 15:13
Маркс го е казал много точно за " Форумният идиот"
23 Март 2007 15:16
Пейчо,
Ън-тъй де, двама трябват.
Като в сеха.
Единият - да напиня, а другия да не МУ дава и да се извърта.
Щото - а е поела империята дори и малко демокрацийка, свърши, все едно цианкалий.
Ще се разпадне на съставните си феодални княжества. А ще почнат и войни помежду си.
Това не е тюрлю гювечът в САЩ, дето хомогеността на разнообразието е основа на единството(?!?)
Тук имаме етнически групи, с история, съответно пртенции...
23 Март 2007 15:19
чичка Фичка се е разпасал на темата за Русия и Америка.
Пък някакъв автор известен със своята неизвестност амер. биолог и географ Джаред Даймънд написал някаква си книга известна със своята неизвестност, в която предложил хипотезата (известна със своята неверност), че индианците сами си измрели, за да оправдае американския геноцид над тях, и наш фичка ния навира сега тук.
23 Март 2007 15:31
вчера четох в "Монтьор" (пардон в "Монитор" много интересна статия от известнен със своята известност американски автор. Че в нея ясно се казваше, че след нахлуването в Ирак по поръчка на Чейни една Хюстънска група икономисти тясно свързана с петролните концерни е разработила план за Ирак, така, че производството на суров нефт да е на нивото, на което е сега - 2 пъти по-малко от това на Садам. Именно за това цените на нефта скачат от 18 долара на барел при Клинтън на над 50 долара при Буш. От това разбира се печелят нефтените компании и съпътващите производства.
Сега светна ли ви защо беше обесен Садам и защо бяха избити на 600 000 иракчани в тая война.
само, че тук има и страничен ефект. Не само американските компании приближени на бУш И НА ЧЕЙНИ печелят, но и Русия.
23 Март 2007 15:35
И, кво стана ся, то май и руския петрол бил еврейски!
23 Март 2007 15:37
дъртреалист, чета те с уважение, напреднало познание притежаваш, а бай милчо на дядя вася работает
23 Март 2007 15:39
Ей такива дървени фолософи, които бърборят за американските индиянци са ми най-смешни. Навремето индиянците на Северна Америка са живеели само от лов на бизони. Ако има бизони - живеят, ако няма - масово умират от глад. Затова те са били малобройни и бързо са изчезнали. Никой не ги е избил. Имало е конфликти с белите заселници, но рядко.
Много от местните са се интегрирали в обществото на белите. Доколкото знам днес в Америка има специални закони, които им дават предимства в университети, при постъпване на работа, при социални осигуровки и т.н.
Като бях там минахме през един индиянски резерват. Бедни малки къщи, но индиянците живеят там, защото получават помощи от правителството и не работят нищо. Ако напуснат резервата ще трябва да работят и да се грижат сами са себе си. Но никой не ги държи там насила. Въпрос на личен избор.
И една друга подробност. За какво крякате срещу белите заселници. Те повечето са били европейци, нашите предци, които са бягали от идиотизма на Европа. Ирландци, англичани, французи, датчани, поляци, руснаци, гърци, италиянци, китайци, индиици и какви ли още не. Имало е и много българи. Никой не е бягал от хубаво. Ако Америка днес съществува, то е благодарение на жестокостта и тъпизма на Европа и Азия, на нашия древен тъпизъм.
23 Март 2007 15:56
Пейчо
аналогично.
Гледам, че и ти имаш достъп до Шамбала.
23 Март 2007 16:00
Това не е статия а визия, демек какво трябва да се случи според премъдрия Хенри и как блеснатата-от-Год-Америка ще пребъде във вековете. Както повечето визии и тая най-вероятно ще се окаже неверна, а пък премъдрия Хенри ще седне и ще избачка една нова визия. Това можеше да случи преди 15 години след разпада на СССР, когато руснаците вярваха в добронамереността на САЩ. Нищо чудно тогава при по-мъдра политика от страна на САЩ Русия да беше демократизирана по ЮЕсЕй стандартс. Да ама САЩ верни на своята примитивна алчност се втурнаха да гризат трупа на Съветската империя, без да съобразят че тя не е съвсем умряла още. И стана тя каквато стана - Русия си пое въздух, на власт дойде ВВП, хората му повярваха, абе въобще язък за хубавата визия. Единственото утешение на американците е че успяха да спечелят няколко души в състояние на диагноза за каузата "Америка - зоненкинд, Русия - унтерменши". Българската секция на организацията на бойскаутите-американофили в състояние на диагноза днес са се изказали масово във форума. Все пак искам да ги попитам: Абе бойскаутчета, вие лично готови ли сте да вземете автомат и да отидете да защитавате каузата на Америка и визията на премъдрия Хенри? А? Ама без оправдания тип "Ние сме много стари"; "Малки сме още", "Аз съм късоглед и пея в хора", оправданието е като гъза - всеки си го има.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД