:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,812
Активни 705
Страници 15,377
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

Паноптикум!

Насам, насам! Елате в моя паноптикум! Ще видите 28 март 1947. Преди 60 години на изток от Елба пееха, че разцъфтели ябълките и крушите, по реката плъзнали мъгли и излязла на брега Катюша. На запад от Елба Ендрю Систърз пееха с оркестъра на Глен Милър: Don't sit under the apple tree/ With anyone else but me/ Anyone else but me/ Anyone else but me.

Светът лудееше по хитовете на Глен Милър "Настроение" и "Чатануга чу-чу". Слушахме ги по Ей Еф Ен (American Forces Network - Europe). Ей Еф Ен съобщаваше на Ем Пи (военната полиция) да издири самоотлъчилия се редник еди-кой си. После - свистене на спирачки и гуми, трясък, звън на потрошено стъкло и гробовен глас предупреждава: "Drive carefully!" После пак "In the Mood" и "Chattanooga Choo Choo". Но най-много войнишки писма имаше за "Don't sit under the apple tree".

Нямаше интернет и AFN изпълняваше желанията на войниците. Те се бяха сражавали от Нормандия и Ардените до Окинава. В САЩ ги посрещнаха като герои. Държавата им предложи стипендии. Бизнесмените бяха петимни да назначават ветерани. Там ги чакаха момичетата, обещали, че няма да сядат с друг под ябълката.

Но част от войниците останаха в гарнизоните в Европа. Те питаха: "Защо, по дяволите, сме тук?" Тогава Ей Еф Ен започна да излъчва политинформациите "Why are we here" на един сержант, чието име щеше да стане световноизвестно. Хенри Кисинджър.

Въпреки че realpolitik е дума от времето на Метерних и Бисмарк, тъкмо Кисинджър я вкара в повторна употреба. След 1990 доктрината за еднополюсен свят и "нов световен ред" демодира realpolitik. Но май временно. Доктрината "Кисинджър" е противовес на идеологизираната политика, която пее "Аз съм Мис Демокрация, няма да сядаш под ябълката с друг освен с мен". Демокрацията се е родила в робовладелския строй и пак може да ни поведе към него. Абсурдно е да има демократична тирания. Но малко ли абсурди има по света!

Преди 60 години, през 1947, президентът на САЩ Хари Труман каза, че на карта е поставено бъдещето на следвоенния свят, и поиска от Конгреса да гласува $400 млн. за Турция и Гърция. Това бяха големи пари тогава. По-големи от милиардите, потребни за реализиране на сегашните проекти за пренос на газ и нефт към Европа. Но конгресмените подкрепиха доктрината "Труман", защото, освен че в Ялта получи Източна и Централна Европа, Сталин поиска да завладее Турция и Гърция.

Анкара не беше в състояние да устои на натиска от Москва без финансова инжекция и военна помощ. Атина - също. През границите с България, Албания и Югославия се инфилтрираха хора и помощи за гръцките партизани, които бяха натрупали боен опит в съпротивата срещу немската окупация и бяха предимно комунистически индоктринирани. Ако не беше военната намеса на Великобритания през декември 1944, те щяха да вземат властта и без Червената армия за разлика от случилото се в България няколко месеца по-рано.

Доктрината "Труман" не допусна след Втората световна война в САЩ да вземе връх изолационизмът. Също както след Първата световна война Удро Уилсън се противопоставил на изолационизма със своите 14 точки, предвиждащи право на самоопределение за народите в многоезичните империи (Австро-унгарската и Османската).

За 14-те точки Иван Вазов написал одата "Уилсону". Тя натрива носовете на онези, които мислят, че Вазов е непоправим туркофоб и заклет русофил. Те не са чели "Уилсону", нито "Чичовци".

И в наши дни има мислене по калъпа на "филите" и "фобите", които Вазов еднакво иронизира. Лепват ти етикета туркофоб или US фоб, ако кажеш нещо за османлиите, или за Буш-Чейни-Ръмсфелд, или за концлагера в Гуантанамо. Или за НАТО. Или за Косово. Предстоящото признаване на Косово е realpolitik, смущаващо напомнящ за фашистката доктрина. През 1939 Мусолини изпъди от Косово 190 хиляди сърби и черногорци, засели там албанци, присъедини Косово към Албания и провъзгласи италианския протекторат Велика Албания, през който нападна Гърция. Там той закъса и прати граф Чано да обяснява на Хитлер, че закъсал поради лошото време и българите, които не застрашавали достатъчно гърците, затова гърците хвърлили всичките си сили срещу италианците. Тогава ни индоктринираха с маршове:

"От Черно море до Охрид,/ от Дунав до Бяло море/ единен народ живее,/ той свойта съдба кове." Или: "Рим, Берлин и Токио,/ верни във борбата,/ скоро ще наложат/ нов ред на Земята."

Немските дивизии в Румъния тръгнаха през България към Гърция да спасяват италианците. Цар Борис III каза: "Като видиш, че идва порой, направи му вада, че да не залее целия бостан". България се присъедини към оста Рим-Берлин-Токио и на 13 декември 1941 обяви война на Англия и САЩ.

Като чуете някой да плаче за българска национална доктрина, спомнете си какво видяхте в моя паноптикум на доктрините.
89
10034
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
89
 Видими 
28 Март 2007 00:51
не разбирам умните мисли на борис за вадата, той е докарал червената армия, после за едни имало план маршал, тук в '47 сталин сменил играта на народна демокрация, тръгнала си съюзническата комисия, дошъл вишински, от всички партии останали две ако не броим оф и нататък знаете, а още една връткана стъкълцата вади фердинанд, съкратил територията ни с междусъюзническата съдба, хиляди бягали пред щиковете, оттам е бежанец та сега симеон хасан без капка българска кръв звездите ми го били родили за цар, пак
28 Март 2007 00:55
Какво видяхме? Загадъчно-купешки лафове в насипно състояние и "тънки" намеци хич да не се надаме на ябълката, ами да си кютим под синята слива, която е червена, защото е зелена.
28 Март 2007 01:15
доколкото разбирам дим и 3 съжалява че с неговите колежи и езици и любов към радио слушалките не е живял в западна срана а в комунистическа
де гиди млади години
28 Март 2007 01:15
оло, браво, брей как си го намъдрил
28 Март 2007 02:21
Я, Пеичо ми ти нъл беше царедворец, мър маика?! Ко стана, маи и ти обърна резбата - ама викаш сефте. Бе то добре че са комунягите, че и ти да можеш да демонстрираш постоянство. Сега чакам ниснаика и зивзьека да прокълнат на асаня деда му и я втасахме откъм царедворци.
28 Март 2007 03:13
Димитри, днес си СУПЕР!
28 Март 2007 03:36
Димитри е супер днес, а Пейчо е супер всеки път! Я пак е спретнал едно късо изреченийце със само стотина думи. Брях Пенчо, отде таз дарба да се пишат таквиз дълги изречения, бре? Ти ще да си пропускал с лекота цели начални класове обучение по български език....
28 Март 2007 03:47
Има две недомислици, или по-скоро свръхдомислици: сякаш заради тях е написано всичко друго:

"Демокрацията се е родила в робовладелския строй и пак може да ни поведе към него."

Живели сме и при реалсоца, и при развития кап, и знаем, че недемокрацията е все пак по-пряк път към "робовладелския строй" от демокрацията.

и

"Предстоящото признаване на Косово е realpolitik, смущаващо напомнящ за фашистката доктрина."

То е колкото реал- (независимостта е свършен факт, дело на Слоба), толкова и идеалполитик: сръбските претенции за Косово са несъстоятелни, както си изяснихме с подробни демографски данни в няколко минали теми, следователно там се възстановява историческата справедливост, идеална цел. Още в края на 19 в. и началото на 20 в., според българските, западни и руски пътешественици, както и според сръбските администратори след Първата св. война, най-многочислени в Косово след албанското мюсюлманско мнозинство били българите християни. Границата между българския и сръбския език минавала посред Косово. За нас, българските патриоти, значи трудно може да се намери по-идеална цел от възстановяването на историческата справедливост, развалянето на сръбския Пиемонтски монстер. Което ще продължи с Войводина и Санджака, ако Сърбия не се вразуми.



28 Март 2007 05:03
Не мисля, че някой може да обсъжда умственния капацитет и езиковите познания на г-н Иванов. Трудно ми е да не обърна внимание обаче, че в желанието да изтрие спомена от комунистическо време се мята като риба на сухо в опита да звучи сякаш има свое мнение. Също и касапската работа на българския, който ползва. Може вече да изкарва английските цитати под чертата. Вече знаем, че англ. му е като втори майчин език. Реалполитик= политика на силата, нали така Фичо?
28 Март 2007 05:06
Малко народи имат късмета да си имат собсвена политика, всички други се нагаждат на тези късметлии, казано накратко, България не е от тия късметлии и няма да бъде, ВЕЧЕ! Да ви е Честита европейската политика, докато разбирасе работи във ваш интерес!

hubavo momce ama turce
28 Март 2007 05:20
Много пъти съм го казвал - географското положение пак изигра голям номер на България. Ако гърците бяха по-близо до Русия от нас , то англичаните щяха да ни отърват от нашите червени боклуци , а гръцките комунисти щяха да си направят Гръцка ССР. СЕГА гърците щяха да се натискат да копаят лозето на дядо ми под Милин Камък за жълти стотинки. А гъркините щяха да правят свирки по жп гарите за по едно кебапче.
28 Март 2007 05:43
Вокиле, може и на силата, ама най-вече прагматична политика без идейни принципи и сантименти. Кисинджър например се сближи с комунистическа КНР за да вреди на СССР, Бжежински натисна Египет да сключи сепаративен мир с Израел. Разглежда света като арена на противоборство на велики държави, не на идеологии, търси баланс на силите. Бат Джимо мисли, че Косово уж се откъсвало от Сърбия с груба сила, безпринципно.
28 Март 2007 06:01
Паноптикум!
Какво ли означава?
Абракадабра някаква? От трън та на глог? Манджа с грозде? Миш-Маш? Анархия? Ентропия? Брауново движение? Доста кандидати има. Каквото и да е обаче, автора добре е предал основната идея - обърканост и хаос. Толкоз много оплетени мисли, че на безмислица бие. Не го харесвам ( Паноптикума, не автора).
28 Март 2007 06:07
Добре, добре... Нещо по различно е тази статия, а и да си призная някои неща не ги знаех...
28 Март 2007 06:15
Автора!!!! Браво на Автора!!!
28 Март 2007 07:34
Думата ми беше, че израза на български се нарича политика на силата. Това като продължение на миналия ни разговор. Г-н Иванов като име в българската публицистика би могъл да използва статиите си да дава пример как се пише хубаво на български. За жалост той се притеснява дали английския му е наред и дали изказа му е в тон с времето и политическия климат. Тук е същността на проблема като дори интелектуалци от неговото положение и известност се държат с езика ни като с доведено дете.
28 Март 2007 07:37
Четенето на журналисти, писатели, публицисти.....израснали и живяли през комунизъма е губене на време!..По лошо!Води до тотално объркване!
Ако искаш да придобиеш и модикум от знание и интелегентност go West young Man!
28 Март 2007 07:48
ако българия граничеше с бялото море щеше да е в интереса на британците, черното е вътрешно море и не ги интересува, пак заради крайбрежиетото си бе ухажвана югославия, на търговията и трябва корабоплаване и крайбрежие,
цар, rex, идва от вярванията на семейството.държава, посредник бил между държавата и божеството и необходим за щастието на държавата, бил едновременно и жрец, притежавал фетиши в които уж живее духът на божеството, патерица или скиптър при различните народи, други искали да е войн и да ги води в битки, там фетиша е меч, крал артур, зигфрид, трети да има занаят, да показва на младите, да организира и ръководи работите.... та османците, те турците малко братовчеди от алтай са на прабългарите, и комунистите са унищожавали роден елит, за да дойде друг, по кръв и идеология верен другиму

Редактирано от - Пейчо Пеев на 28/3/2007 г/ 09:14:55

28 Март 2007 07:56
http://en.wikipedia.org/wiki/Fourteen_Poin ts
28 Март 2007 07:57
Chattanooga е малко симпатично градче в щата Тенеси. Минавал съм през и съм спал в това градче на път за Тексас. От Масаджузетс. Въпреки, че технически Уошингтън ДИСИ е първият град-южняк в географски смисъл (намира се на една географска дължина със София и за тоова климатът е подобен), то Чатануга е първото градче, на юг, където можете да чуете пеещия, провлачен, южняшки акцент. Хората пеят като говорят. Но са симпатяги. Добър край, добри хора.
28 Март 2007 07:59
Ей, толкова глупости на 1 място отдавна не бях виждала. Авторът да вземе и да прочете нещо друго освен съветските учебници по история. Косово е заселено с албанци от 17 век, а не от Мусолини.
28 Март 2007 08:00
Чичо д-ре, Вашингтон е на ширината на Атина (38), Ню Йорк - на Солун (41). Бостън - на София. Маями - на Кайро
28 Март 2007 08:03
^Сега^ е на печалба с г-н Иванов.Това за Вазов трябва да се подчертае с червен химически молив.Онзи ден една се похвали, че прочела ^Под игото^ и била смаяна, че в книгата всичко имало.Та, г-н Иванов ни подбутва да мислим в много посоки, щото навремето преди Девети в кръчмите са се дърляли и от многото ракии последни в света разбрахме, че руснакае прецапал реката.Сега пак се повтаряме нещо в дърлянето и загледани само в западната посока, не се усещаме изотзад каква турска косоварщина ни натъкмяват.Нали ние сме припявали ^Drang nach Osten^, после пяхме ^да се прегърнат милионите^ на Шилер.Голям миксер си джуркаме, чалга си слушаме, дето само не чуваме нотите на зурлите.
28 Март 2007 08:32
Never loose you cool!-както казва една реклама!!
Стей фокюсд!
Отличник!!
28 Март 2007 08:37
Чичо Фичо, за щастие обаче климатът в София е досущ като този в Уошингтън ДИСИ, а не като този в Бостън, където зимата трае до май месец. Аз съм живял и в двата града и ти го гарантирам. Па ти си гледай колкото искаш справочниците!
28 Март 2007 08:37
А текста на песента Чатануга чу чу и още много други ги има изписани с метални букви на една алея в град Чатануга, щата Тенеси, близо до входа на най-големият в света аквариум със несолена вода!!Всъщност беше до преди 2 години-сега е Атланта!!!
28 Март 2007 08:39
Паноптикум, Sta е комсомолско събрание!Колкото по гръмко и безсмислено толкоз по добре!Партията ще го приветства!
Ще има скандиране на "БКП" и вдигнати юмруци, (палци в нашият случай)!
28 Март 2007 09:01
"...през 1947, президентът на САЩ Хари Труман ...поиска от Конгреса да гласува $400 млн. за Турция и Гърция. Това бяха големи пари тогава. По-големи от милиардите, потребни за реализиране на сегашните проекти за пренос на газ и нефт към Европа..."


Съгласно калкулатора за нивото на инфлация (например, Натиснете тук) , USD 400 млн. от 1947 са през 2007 г. около USD 3 млрд.


Колкото до цената на "сегашните проекти за пренос на газ и нефт към Европа", то сметките само за един от тях - Nabucco - излизат към USD 6 милиарда, без да са окончателни. Ако се сложат всички ракива проекти в една "кошница", сумата ще надхвърли няколко десетки милиарда.


Дето викаше Рейгън едно време - "Doveryay, no proveryay".
28 Март 2007 09:09
Той така ли ти викаше ?
28 Март 2007 09:33
Това, че Сталин е искал да завладее Гърция и Турция е малко нещо неверно. Има версия, че Сталин е предупредил гръцките комунисти да не възстават и, че няма да ги подкрепи, която с оглед на събитията след това е май най-вероятно. Нещо повече има версия, че на Добри Терпешев му беше наредено да изтегли българската армия от Беломорието. Има и друга версия, че маршал Толбухин е размахвал пистолет пред Добри Терпешев заради това му действие.
Истината е, че ако Сталин е искал Гърция да бъде комунистическа той лесно е можел да направи това. Северна Гърция тогава беше окупирана от Българската армия, която вече беше под командването на комунистите. Основната съпротива срещу фашистите в Гърция беше от гръцките комунисти, само те имаха оръжие и имаха изключително голям морален авторитет сред гръцкия народ като борци за освобождение.
Ако не бяха англичаните Гърция щеше да е комунистическа. Обаче Сталин е бил реал политик и по това време държеше на добри отношения със западните съюзници, които, обаче го изиграха и обявиха студената война и издигнаха желязната завеса.
След английската инвазия, забележете тогава от страна нито на съветските нито на българските комунисти нямаше протести в Гърция беше потушено комунистическото възстание и беше проведено политическо и етническо прочистване като много българи трябваше да напуснат Северна Гърция. затова за тези събития у нас не се знае много.
Когато запъртъците от Форума рИват за събитията в Унгария е хубаво да им се напомнят тези събития в Гърция, където беше потъпкано най-жестоко желанието на народа. Това беше първата груба намеса на Западът срещу Гърция, втората беше военния преврат. Ето това е обяснението на антиамериканизма на гърците.
Разбира се и след първата груба намеса и след втората гърците бяха компенсирами с пари, както пише Дмитрий, а след това с прием в европейската общност, от където те изсмукаха също огромни средства, докато ние всичко трябваше да си го изработим сами и даже и инвестициите в нашето модрнизиране. Ето това е обяснението за по-добрия им стандарт сега и за не много големите ни заплати по време на социализма.
28 Март 2007 09:40
Фичка
И ти откога стана български патриот. Ти май си патриот само когато става въпрос за Сърбия. Га става въпрос за Туркето и Хамериката патриотизма ти се изпарява.
28 Март 2007 09:48
Юмжагийн Целденбалд
Не е само индексът на инфлацията, който отчита кои са големи пари. През всичките тези години е имало огромно развитие. По това време 500 долара в Америка е била много добра заплата, сега 1000 долара са мизерстване на социална помощ. Така, че не е чудно, че 4000 милиона тогава са били големи пари.
28 Март 2007 09:56
Марксе, точно така е било , С добавката , че това са го съгласували и в Ялта, вече след събитията в деември44г, през февруари , 45г, А на Митрето да кажа, че веке го нема СССР-а, ние си викаме ура в ЕС и чакаме да паднат на кога мъд, те
28 Март 2007 10:00
Маркси, Гърция не е в Сталиновата зона на влияние. Да ти припомня, тези зони, очертаните на срещите от 1943г. нататък имам предвид. Или ти за Техеран или Ялта не си чувал? Затова и Сталин иска гръцките партизани да кротуват - вече е уредил достатъчно голямо парче от европейската торта
Ако Гърция беше в Сталиновата зона тя щеше да е по-болшевишки настроена и от теб.
Кръволокът си имаше достатъчно работа у нас и в другите източноевропейски държави, че и у дома, къдено след войната до 1953г. терорът се разгръща по-бурно отвсякога и с напредването на сталиновата възраст става все по-хаотичен и непредсказуем.
28 Март 2007 10:17
Що забравяте, че Тито на свой ред изгони над 200 000 сърби от Косово, щото беше интернационалист (майка словенка и баща черногорец или обратното) и пръв борец със сръбския национализъм? Сега Косово ще стане независимо, а Република Српска тогава моментално ще се отдели от дейтънското изобретение Босна и Херцеговина и ще си стане сръбска провинция. Естествено, изобретението ще престане да съществува и е интересно какво ще стане с другите останки. Може хърватите да решат да си вземат своето, дори ако им струва още 10 години чакане за ЕС. То след 10 години я камилата, я камиларя. Но пък може да мирясат за малко сърби и албанци докато съберат сили за нов кютек.
Да се готви за изчезване, обаче, Македония. Лошото е, че като си вземем нашата част от коминтеровското недоносче, ще трябва да граничим с албанци. А това е смъртоносно, особено като сравним нашата с тяхната раждаемост. Но така очевидно било писано.
28 Март 2007 10:34
По повод хвалбите за 400-те милиона долара помощ за комшиите от 47-ма се сещам, че десетилетия наред получавахме от Съюза годишва помощ от 500-600 млн преводни рубли (отделно от бизнеса ни със СИВ).
Откровено, спорът "какво щеше да стане ако беше друго" не ме кефи
28 Март 2007 10:38
Най-сетне великите сили ще успеят да си го върнат на сърбия, че им развали рахатлъка в началото на миналия век.
28 Март 2007 10:43
Както обикновено, не мога да разбера какво всъщност (ново) казва Димитри (освен че за пореден път демонстрира празна начетеност).

И както обикновено форума е пълен с мнения (които не прочетох).

Ще взема най-после да си изпълня обещанието и да не "кликам" повече по надписи над които пише Димитри Иванов.
28 Март 2007 11:00
Димитри, всеки във форумът знае, че Косово фактически е отделна държава. Но как ще стане юридически? - това е достойна задача за тебе
Повдигни завесата, очертай пътя, Бъди още по real
28 Март 2007 11:09
бате джимо мисли, замисля, белязан, забелязан, не си липсвай без него, те, можещите правят невъзможното за кефа на неблагодарните
28 Март 2007 11:18
Цар Борис III каза: "Като видиш, че идва порой, направи му вада, че да не залее целия бостан". Много умно, няма що! Такава вада направи че болшевиките ни заляха за 45 години!!!
28 Март 2007 11:20
... тиквите са вещи в бостанските дела ...
28 Март 2007 11:26
Откровено казано не мога съвсем да схвана основната нишка нито в статията, нито във форума - доста размити мисли и недомислици, въпреки че уважавам много автора. Ако темата е за това, че България няма и не знае как да прави /респ. защитава/ нац. си доктрина, с кого и как да съюзничи, значи можем да обобщим, да, днес, събитията у нас приличат на тези отпреди 60 години. резюме-България-член на лелеяните НАТО и ЕС, в същото време "демократите" обвиняват "комунистите" в лайкейство към Русия. Спорът за русофилията и русофобството в България, както знаем, не е от вчера, той датира още след руско-турската война. И според мен, не той е съществен, особено днес.Истината е, че България не се е определила, което означава, че не е определила нац. си интереси. Смешно е да се твърди, че това са ЕС и НАТО и енергийните проекти, твърде общо звучи. Забелязали ли сте, че ние нямаме ясна позиция по нито един международен проблем, ние винаги сме някъде по средата, което пък ни олеква сред останалите държави. Определението за сила /или мощ/ в теориите за международните отношения варира от географски дадености, население и т.н. до военен потенциал, та дори и нац. характеристики, межд. конюнктура etc. и въпреки това, редица страни, които не са кой знае колко "надарени", имат и успяват да защитят своя нац. интерес. това обаче се случва, когато той е ясно дефиниран и е съизмерим с потенциала на тая страна. иначе казано, не бива да се пънеш за неща, които не са в твоите възможности. за мен държавите са като хората, има амбициозни и некадърни, има и страхливи комплексари, има ги всякви. ние, за жалост, сме от мижитурките. Забелязали ли сте, че в България няма документ, който да посочва кои са нац.ни интереси, същевременно няма български политик, който да не споменава поне веднъж, че еди кое си е в защита на нац. интерес. тоест, защитава се нещо, дето го няма...Аз съм на мнение, че дори да не можеш да постигнеш кой знае какво е добре да изкажеш позицията си, така и другите ще те уважават /същото важи и за държавите/. А нашите политици гръмко заявяват, че "ние сме за международното положение), за мир между народите, за всички възможни енергийни проекти, за /против, според случая/резолюция на СС на ООН по Косово, по Иран и так далее. тъй че нито сме в realpolitika, нито в демокрацията, нито в робовладелието, а нещо in the middle of nowhere. последната реклама на "Загорка" казва, че ние сме българи, затова сме от един отбор, една команда) ето това е отправна точка за нац. интереси...ако и кухите ни политици го схванат, ако и ние им го внушим, ще я бъди България-та...
28 Март 2007 11:28
Като цяло - добра статия Потвърждава го гъгнивото ехидничене на ционистчетата, подлогите им и "западнячетата" мухляви. Никаква демокрация при "папа" не е имало и няма да има. Нито е в кратуните на отбългарените "патриотчета".
Но и Маркс ++ е прав за Гърция. Особено уместно е напомнянето му за грубото потъпкване на волята на гърците след ВСВ и иронията спрямо рИвящите за Унгария-56 боклуци. Наистина СССР беше измамен от ЮК и САЩ, тяхна беше инициативата за "студената" война. Ще добавя, че не е чудно това им поведение, управляваха ги йодеите Чърчил и Труман. Тогава и започна ционисткото настъпление срещу властта в САЩ и тази хубава страна с хубаво население за 20 години беше превърната в USrael.
28 Март 2007 11:30
Сирена, рожбо, т'ва е редовния турлю-гювеч в сряда.
Че и заглавието му днес е такова е в буквален превод.
Той ди-то, да знаеш, има тайна формула в която вкарва:
всички горещи думи на деня (европеизъм, американизъм, мусюлмани, комуняги, капиталисти, турци, гърци, сърби, араби, евреи, палестинци, иранци, бомби, катюши, ябълки, круши...) + ПСВ, ВСВ + дати, факти + лъжи, цитати + преразказ в първо лице единствен род. Вари ги на бавен огън нощта вторник срещу сряда и ги поднася на гладните форумци. Всеки отбира любимата си дума или коментира самият ди и ето ти ги 200 постинга... Всички доволни. Нищо лично.
Със здраве
28 Март 2007 11:35
Аз една поправка бих вкара само:
Няма как в 1939 Мусолини да гони сърби от Косово, при положение, че Югославия пада в ръцете на Оста през Април 1941, когато италианците създават Велика Албания.
28 Март 2007 11:49
В интерес на истината, гърците трябва да целуват ръцете на Чърчил, че в Ялта процентите бяха 75% за САЩ и Великобритания срещу 25% СССР..
За има няма 50 години, гърците ни отсвириха икономически. А преди 1944 беше обратното, нме ние ходехме да берем маслини а те идваха тук да берат домати .
Жалко че Сталин така си беше харесал България, щото нещо съм чувал че се колебаел между нас и Австрия. Единственото хубаво от целата работа е че все пак удържахме Южна Добруджа, ама румънците пратиха войски на източния фронт, та немаше как Джугашвили да им върне таз територия.
28 Март 2007 12:09
Не бе Фичо,
Бат Джимо мисли, че Косово уж се откъсвало от Сърбия с груба сила, безпринципно.

Бат ти Джимо го казва съвсем ясно, ама нали трябва да си упражняваш дезинформирания език, та...
Дмитри се възмущава, че следствие на риълполитик точно в смисъла който ти си описал, се довършва започнатото от фашистите през 39-та.
28 Март 2007 12:12
Пейчо,
ако българия граничеше с бялото море щеше да е в интереса на британците, черното е вътрешно море и не ги интересува, пак заради крайбрежиетото си бе ухажвана югославия, на търговията и трябва корабоплаване и крайбрежие,

не за търговията се притесняват ингилизите, по страшно щеше да е ако ЧервеноАрмейския Флот има база на крайбрежието на Средиземо море. Те затова са всичките патаклами с Русия, като се почне от Кримската война насам (а може и по-отрано).
28 Март 2007 12:13
Марксе пак си сътворил исторически тюрлю гювеч ама това си научил по партийните учебни години. За твое сведение има публикувани именно тук във форума сведения от наши и руски източници, че уклонът даже и сега на гръцките комунисти е силно троцкистки. Това обяснява и ходовете на Сталин към Гърция казано накратко. Ако не можеш да схванеш си е за твоя сметка.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД