Чудно как организаторите на инициативния комитет за издигане на медицинските сестри за евродепутати още не са поканили за свой член Муамар Кадафи? Либийският лидер няма как да е недоволен от идеята им, защото тя едва ли ще помогне на нашите сънароднички в неговия затвор, но със сигурност ще им навреди.
Да си представим, че всички формални законови пречки отпаднат и че сестрите се явят задочно на избори.
Има две възможности:
Първо, всяка от тях да оглави листата на една партия; второ, пет инициативни комитета да издигнат по една от тях като независими кандидати.
При първата възможност проблемът е само един: "Това ще попречи на някои "величия" да влязат в Европарламента", обясни вчера пред в. "24 часа" проф. Александър Джеров, член на инициативния комитет. След като обаче работим с хипотези, нека допуснем, че и по партийните върхове туптят патриотични сърца. Да допуснем също, че такава саможертва е възможна.
Сестрите "отиват" на избори. Възниква въпросът: коя от тях чия листа ще оглави. За сънародниците ни, които желаят избавлението на всички, това няма значение. Не би трябвало да има значение и за петте затворнички. Изборите обаче неизбежно са политически и
ако партиите бъдат използвани като ракети носители,
ще се види, че не всички имат една и съща мощност. Някои ще изпълнят мисията си, други ще достигнат ниска орбита и ще паднат. Поне така сочат социологическите сондажи за нагласите на избирателите. Според последни данни само четири партии прескачат избирателната бариера: БСП, ГЕРБ, ДПС, "Атака". Това означава, че още на старта трябва да бъде решено коя от сестрите ще бъде лишена от реален шанс за Европарламента. Може би те ще трябва да се споразумеят или да си направят вътрешни избори, защото едва ли някой от инициативния комитет или който и да е българин би се наел да им прави селекция.
Ако допуснем някакво вътрешно решение в името на перспективата поне четири да защитят общата кауза чрез дистанционно участие в Европарламента, ще видим, че пак няма да са толкова. ГЕРБ вече регистрира кандидатите си и останаха само три перспективни партии с формално отворени листи. Така че трябва още една от сестрите да отпадне. Заедно с двете априори отпада и палестинският лекар Ашраф, който споделя общата съдба на нашите медици, но инициативният комитет се преструва, че не го забелязва. Той заяви желание да получи българско гражданство, но очевидно инициативните спасители са склонни да го жертват. Така от шестимата, които заслужават еднаква защита на човешките права, защото са невинни,
половината ще бъдат евродепутати мъченици,
а останалите - обикновени мъченици. Европа никога не ги е делила и посланието, което инициативният комитет би изпратил до нея, не само че няма да я активизира още повече, а ще я обърка и разколебае. България трябва да е единна зад всички, за да звучи твърдо гласът й. Другото би било само политекзотика и нищо повече.
Впрочем либийските магистрати отдавна пускат сигнали, че са склонни да разделят подсъдимите по степен на "виновност". Две от сестрите и палестинецът са сочени като направили самопризнания. За тях не се предвижда милост. Останалите могат да получат смекчени присъди. Кадафи има нужда от такъв резервен вариант, за да създаде впечатление за обективност на либийския съд, като в същото време спаси лицето си пред своите сънародници, които настояват за възмездие заради заразените деца, и заедно с това да изпрати послание до света, че не е толкова кръвожаден, след като е склонен да пощади живота на половината обвинени.
Сега да предположим и
втората възможност:
сестрите да не се обвързват с партии, а да се явят като независими кандидати. Може би това ще привлече към урните избиратели, които са отвратени от партиите и не гласуват за никоя от тях, но едва ли ще накара твърдите електорати да се откажат от партийния вот. Мобилизацията на европейски избори е най-трудното нещо, особено в новоприетите в ЕС страни, сочи практиката от изборите през 2004 г., а и преди тях. Участието е 20-30%. Това означава, че, първо, може да не се съберат достатъчно гласове за избирането на сестрите, и, второ, как ще бъдат накарани избирателите да разпределят гласовете си равномерно, така че всички сестри да влязат в Европарламента, а не да има натрупване на бюлетини за едни и недостиг за други. Никой не предлага подходящ механизъм, което означава, че пак се стига до перспективата едни да бъдат избрани, а други (или дори всички) - не.
Подхвърлянето на неизпълними идеи, колкото и да са красиви, е по-скоро вредно, защото създава лъжливи надежди и условия за тежки разочарования на и без това изтормозените медици. Вероятно и в инициативния комитет някои си дават сметка, че като вдигат шум по медиите, помагат не толкова на затворничките, колкото на себе си. В техните среди се мяркат имена на изпаднали от файтона политици, на провалили се бизнесмени, на самодейни адвокати и позабравени интелектуалци, които имат остра нужда да напомнят на обществото за своето съществуване, за да не ги отпише окончателно.
Много грешен анализ. Малко на автоцензура бие. Кадафи е доказан лицемер. Поведението му не зависи от това какво прави или не прави България. Следователно, съобразяване с него в дадената ситуация е абсурдно. Аргументи за и против, разбира се може да има но само на базата на нещата които стават в България. А ислям-социалиста ще си намери повод за това което си е наумил при всички случаи. Най-добрата тактика и стратегия за такива като него е тоягата. Там трябва да засилим усилията. И разбира се да го дразним евентуално да си изтърве нервите каквито признаци вече има.