Биляна Раева е родена на 12 юли 1973 г. във Варна. Завършва магистратура по международни политически и икономически отношения в Политическата академия в Краков. След това специализира Европейски въпроси в Амстердам. През 2000 г. постъпва на стаж в Еврокомисията. Следващите пет години работи в европейски неправителствени организации в Брюксел. От 2005 г. е шеф на дирекция "Управление на проекти и програми" в Министерството на държавната администрация. Владее английски, полски, италиански, френски, руски и испански език. Дъщеря е на Илия Раев, шеф на Фестивалния комплекс във Варна.
-------------------------
- Госпожице Раева, как си обяснявате медийната канонада срещу вас още с първите ви крачки върху политическия подиум?
- Още със самото влизане в политиката усетих, че пътят никога няма да е постлан с рози. Интересът невинаги е позитивен, но може би това са принципи, които тепърва ще уча. Моето обяснение е, че новите неща, новите хора и новите идеи винаги предизвикват внимание. Явно в България вниманието се показва и по този начин.
- Чувствате ли се заложник на заварени вътрешнопартийни противоборства, които нямат нищо общо с личността ви?
- Не, не се чувствам заложник никому. Моето чувство към хората в НДСВ винаги е било изключително позитивно. Това е силата, която направи възможно България да е член на ЕС. Възприемам себе си като един от тези млади хора, които подкрепят на 100% европейското членство на България.
- Подадохте ли вече молба за членство в партията?
- Да. Аз съм човек на действието и може би час след като заявих, че ще го направя, подадох молбата си.
- Кой според вас е най-несправедливият упрек, който чухте за себе си?
- Съмнението в моята кадърност да поема съответните отговорности и изопачаването на лингвистична основа на информация, която е обществено достояние и е напълно проверимо.
- Протеже ли сте на Николай Василев?
- Не се чувствам протеже на Николай Василев. Самата аз не бих допуснала да съм протеже на когото и да било, дори на собствените ми родители. Когато на 19 г. напуснах България, заминах навън да търся собствената си реализация - моята лична, на Биляна Раева. Дъщеря съм на познати хора във Варна и колкото и да съм се стремяла да съм винаги първа, отличник, все чувах това изречение: "Да, ама тя е дъщеря на еди-кой си." Семейството ми е дало невероятната атмосфера за растеж, образование, формирало ме е като характер донякъде, но всеки се изгражда сам като личност. Това е най-голямото удоволствие, което изпитах, когато заминах за първи път в чужбина, за да се захвана с тежка работа. И тогава чух същите позитивни отзиви за себе си, но без хората да знаят нито откъде идвам, нито на кого съм дъщеря. Всичко съм постигнала сама. Може да не е бомбастично, да не съм суперзвезда, но съм го постигнала с много труд.
- Как все пак ще разсеете съмненията, че дължите 1-вото си място в листата на НДСВ на вашия баща, който е известен варненски бизнесмен и потенциален спонсор на партията?
- Дори не подозирах, че баща ми има такива големи възможности. НДСВ залага на млади и кадърни хора и в периода, в който работих в България през последните две години, доказах, че за кратко време мога да постигна реални резултати. Предполагам, че това е основанието да бъда включена в листата.
- Как се озовахте шеф на дирекция в Министерството на държавната администрация? Познавахте ли Николай Василев преди това, той ли ви покани?
- Лицето Николай Василев е много положително познато във Варна. Той направи изключително много за нашия град и аз се гордея, че съм в неговия екип. Освен това той е един от основателите на "Българския Великден", където членувам и аз. Освен това е един млад, успял навън човек, който се е върнал в България и е пример за всички като мен. Дирекция "Управление на проекти и програма" предизвика интереса ми поради факта, че България още тогава, през 2005 г., се подготвяше за усвояване на структурните фондове от ЕС, които са нещо много непознато за България. Аз разполагах с достатъчно багаж като опит и като познаване на структурните фондове и развитието им в Европа през последните 8 г. Участвах в работни групи, които разработваха новите виждания за изразходване на тези средства.Така че, когато МДААР започна да формира екипа си, приех предизвикателството да работя за България.
- Освен еврофондовете по кои друг европейски теми се чувствате подготвена и силна?
- Европа трябва да инвестира в своите хора. Тук не става дума само за еврофондовете, а за конкретни политики на държавите-членки. Пример може да бъде Ирландия, една от най-бедните страни при влизането си в ЕС, която днес е икономически лидер. Трябва да инвестираме в младежите, в новите технологии. Това е нашият реактивен двигател за бъдещето.
- Ирландия е много модерно сравнение в България. Но вие виждате ли в политиката на правителството нещо, което малко от малко да показва стремеж към този модел?
- Основното в Ирландия беше превръщането на страната в добро място за инвестиции. Инвестициите търсят добро обслужване от страна на администрацията, добри условия за създаване на бизнес и добро качество на човешкия ресурс, който да осъществи самата инвестиция. България е прекрасно място за такъв растеж. Тя трябва да се развива благодарение на хората, които са невероятно способни, невероятно кадърни и с едни от най-високите коефициенти за интелигентност.
- В момента в ЕС се водят няколко основни дебата. Как например се отнасяте към членството на Турция в ЕС?
- В интерес на България е всички нейни съседи да участват по максимално интегриран начин в европейските структури. България се прослави като износител на сигурност и защитник на евроатлантическите ценности в целия регион. Ние трябва да останем този стожер на просперитет и сигурност на Балканите. В наш интерес е всичките ни съседки да бъдат членове на ЕС.
- Дори мюсюлманска страна като Турция с 80 млн. население?
- България в момента е външна граница на ЕС, което носи и своите негативи. Нека да не звучи егоистично, но колкото по-далече от нас е тази външна граница, толкова по-добре. Именно затова трябва да държим на нашата сигурност и да мислим за собственото си бъдеще.
- Трябва ли според вас принадлежността към християнските ценности да залегне като основополагащ текст в бъдещата европейска конституция?
- Ами аз съм възпитаник на полската академия по политически науки в Краков и там за първи път се сблъсках с католическото общество, с начина, по който те възпитават децата си в католицизъм. Полският католицизъм не приема другите форми на християнството, в т. ч. и православието. Това обаче не попречи на поляците да са едни от най-горещите привърженици на членството на България в ЕС. Самата Ангела Меркел не включи изречението за християнските ценности в декларацията по случай 50-годишнината на ЕС. Аз вярвам в многообразието на живота, в многообразието на всяка човешка личност да изповядва своите културни ценности, да се самоопределя като религия и етнос.
- Но ако религията и ценностната принадлежност не са критерий за ЕС, докъде според вас ще стигнат границите на съюза?
- Не бих се наела с конкретни граници. Знам, че не се предвижда ново разширяване в обозримо бъдеще. Както казах, ние подкрепяме бъдещото европейско членство на съседите ни. Нека видим докъде ще ни доведе този процес на диалог.
- В европейския спор "екология или индустриализация" вие на коя страна сте?
- България трябва да стане добро място за живот. А това предполага баланс между инвестиции и грижа за опазване на природата. С прискърбие констатирах преди година и половина, че София е станала едно ужасно място за живеене. В момента градът е хаос. Личното ми убеждение е, че Земята върви към затопляне и това ще се отрази на нашите деца. Отсега трябва да се замислим какво ще произведем, какво ще консумираме днес и къде ще изхвърлим отпадъците. Аз бях един от инициаторите за разделно събиране на хартията в администрацията, която е един от големите консуматори. Научих го от моята баба, лека й пръст, която винаги събираше отделно пластмаса, стъкло и хартия. Европа пък ме научи на съпричастност. Не мога да допусна, че някой може да си изхвърли боклука на улицата. Това е начин на възпитание.
- Вие сте от Варна. Харесва ли ви бетонираното Черноморие от последните години?
- Определено не. Допускаме грешката на други страни, които преди нас се превърнаха в атракция, като Испания например. Не бива да го правим. Нашата природа е едно от чудесата на света. Други страни разказват легенди за България, а ние самите не я ценим. Затова политиката ни в туризма трябва да се промени.
- Очаква се тази кампания отново да извади на дневен ред въпроса за повторното отваряне на III и IV блок на АЕЦ. Възможно ли е българските евродепутати да повлияят за това?
- Сигурно може да предоговорим и Ньойския договор и България да изглежда по съвсем различен начин. Аз тепърва навлизам в политиката, но като експерт съм наясно, че когато се водят преговори, има стратегически цели, национален интерес и спорни зони, по които се преговаря. Специално за двата блока на АЕЦ знам, че са се водили денонощно много преговори. Нека се радваме, че България има възможността да инвестира в ядрена енергия. Темата е много сериозна. И ако е взето решение блоковете да бъдат затворени, то е било на много високо ниво.
- Имахте ли възможност да разговаряте със Симеон Сакскобургготски и какво ви каза той?
- Да. Имах честта да се срещна с Негово величество. За мен той е "Негово величество". По-възрастните хора от нашия род винаги са имали много позитивно и обично отношение към царя. Винаги много съм уважавала Симеон Сакскобургготски като личност. С него споделяме общата идея, че България е една светиня. Той ми пожела много енергия, много трезво отношение, разсъдък и успех.
Става за депутат новата фаворитка! Усвоила е занаята да говори дълго и безсмислено.
_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?