:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,790
Активни 241
Страници 6,355
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Как се създава аграрна олигархия

Последните промени в закона за земята обслужват интересите на наемателите и накърняват тези на собствениците на земи
снимка: Николай Дончев
Марин Божков
През последните 30 години българското земеделие бе обект на най-малко три радикални експеримента, всеки от които напълно унищожаваше резултатите от предходния. За да разберем ясно заплетения възел от противоречия около земеделските земи днес е необходимо, макар и съвсем кратко, да припомним тези

неуспешни експерименти

В края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век очертаващият се провал на модела "ТКЗС" подтикна апарата на Българската комунистическа партия към създаването на аграрно-промишлени комплекси - крупни държавни земеделски имения - латифундии, в които насилствено кооперираните селяни загубиха и последните остатъци от връзката със своята земя и се превърнаха в нещо като полузакрепостен селски пролетариат. Народната власт прокарваше тази реформа при силната пасивна съпротива не само на селяните, но и на "народните" ТКЗС.
В началото на 90-те години вълната от промени, помела комунистическия обществен и правов ред, ликвидира АПК и ТКЗС като основа на селскостопанската инфраструктура и наложи сложен и непрактичен ред за възстановяването на собствеността върху земеделските земи "в реални граници". Като прибавим към това липсата на поземлен кадастър, непълнотата на архивите и напредналата възраст на последните стари хора, спомнящи си кой какво е притежавал, възстановяването на земята по предписания от закона ред се очерта като неизпълнима задача. Към това се прибави и човешката алчност.
Законът за собствеността и ползването на земеделските земи започна да дава дефекти още в първите месеци след приемането си и постепенно списъкът с промените му дотолкова набъбна, че само търсач на силни усещания би могъл да се ориентира в многобройните писани на коляно кръпки. В същото време, докато бившите земеделски земи, включени в очертанията на големите градове, предизвикваха голям интерес, много хора, напуснали родните си места, не проявиха никакъв интерес към върнатата им земя "из къра" или "по чукарите" и огромни земеделски площи останаха да пустеят.
Така се стигна до днешната

почти безизходна ситуация

- примитивно земеделие, недостиг на земя, годна за съвременно механизирано обработване, и в същото време - големи пустеещи площи.
Агробизнесът в България се представлява от ограничен брой арендатори, ползващи основно наета земя. Интересите на тази група диктуват политика за окрупняване на земеделската собственост с привилегии за арендаторите по отношение на останалите участници в процеса. Тази философия е залегнала като основна и в последното изменение на многострадалния Закон за собствеността и ползването на земеделските земи.

Какво се променя

. Може би най-съществени като правна същност и фактическо значение са негласно проведените ограничения на правата на собствениците на земеделска земя в интерес на арендаторите. Те са в две направления:
- Сключването на договор за аренда може да се извърши и само от един съсобственик на земеделска земя. Ако двама съсобственици сключат договори с различни арендатори, предимство има онзи, който пръв е вписал договора си. Това изменение не разрешава тежкия проблем с неразделените съсобствени земи, а само създава предпоставки за безкрайни семейни вражди.
- Преди да продаде на трето лице своята земя собственикът е длъжен първо да я предложи по договорената цена на арендатора.
Приближаването на правната фигура на арендатора до тази на съсобственика, макар и да почива на някакви фактически аргументи, всъщност представлява

недопустимо ограничение

на правото на собственост, накърняващо едно от основните правомощия на собственика, установени още от Римското право - да се разпореди със собствената си вещ съобразно своята воля. При това в комплекс с предишното ограничение единият съсобственик може чрез сключването на аренден договор да ограничи правото на собственост на всички останали съсобственици в интерес на арендатора. Така никой от съсобствениците не може да продаде своята част дори на децата си, въпреки че не по негова воля е сключен договора за аренда на земята.
· Собствениците нямат право да заменят имоти, за които има сключен договор за аренда, с имоти от държавния поземлен фонд.
· Изричното изключване на писмените декларации и свидетелските показания като средство за доказване на правото на собственост също е пример за косвено ограничение във формите на доказване на собствеността.
· Променя се правното положение на арендаторите. Поставянето на всички основни собственически правомощия - владението, ползването и разпореждането със земеделска земя - в зависимост от арендаторите на земята, не може да бъде оправдано с никакви правни аргументи. Непазарният натиск върху собствениците на земеделска земя, които са слабата страна в арендното правоотношение, отваря кутията на Пандора. Създават се предпоставки за завладяване на земи от страна на арендаторите или за изкупуването им при условията на тежка правно-икономическа принуда.
Опитът на държавата да постигне определени цели на аграрната си политика не чрез икономически средства и регулация, а по пътя на ограничаването на правото на собственост на гражданите си в интерес на неголяма група лица е поредният пример за

законодателен клиентелизъм

във вреда на голяма част от хората:
· Арендаторът или ползвателят на правно основание може да изгони с помощта на полицията всяко лице, ползващо имота без правно основние така, както ако е собственик на имота - в това си правомощие арендаторът вече има дори повече права от собственика на един недвижим имот, за когото такава възможност съществува само теоретично.
Благородната и народополезна цел, декларирана като основна причина за измененията в закона, е уедряването на поземлените имоти и създаването на условия за модерно механизирано земеделие. В тази посока са направени две важни стъпки:
- При липса на съгласие за ползването на масив той се предоставя на ползвателя, арендувал най-много земя. На него се предоставят и земите от масива, за които няма сключени договори. Собствениците на имоти формално могат да се противопоставят на такова действие като подадат специална декларация. Но автоматизмът при предоставянето за ползване на едно трето лице на вещ без съгласието на собственика й е недопустим.
- При замяна на частни имоти с такива от държавния поземлен фонд, когато с нея се постига уедряване на имота, не се прилагат ограничения за размер на земеделските земи - предмет на замяната.
С последното изменение на закона се прави опит най-после

да се ограничат палежите на стърнища

- грозна практика, нанесла на земята, хората и природата немалко щети през последните години. Ползвателите на земеделски земи, в които е извършено изгаряне на стърнища или растителни отпадъци, се наказват с глоба от 500 до 6000 лева при първо нарушение и от 1000 до 12 000 лв. при повторно. Въвеждането на административно-наказателна отговорност за полските палежи е безспорно стъпка в правилната посока.
В същото време довършването на висящи съдебни производства по Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд среща крайно противоречива и непрофесионална уредба. Докато някои висящи дела се довършват по досегашния ред, който е бил в сила при започването им - състояние напълно разбираемо и резонно, за други се разпорежда да се довършат по новия ред, което поставя страните в положението или на гадатели - предусетили развитието на закона, или на предизвестено загубили заведените дела.
Поредните изменения в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи представляват опит проблемите в българското земеделие да се решат чрез правно ограничаване на конституционно признатото за ненакърнимо право на собственост на гражданите. Избраният подход е непазарен, патерналистичен и ограничителен. Той не само че не премахва досегашните проблеми, но поставя законодателя, държавата и гражданите в услуга на една неголяма, но консолидирана и близка до властта група крупни земеделски арендатори, оформящи своеобразна аграрна олигархия.
Опитът на правото да създаде обществени отношения обаче никога не е имал особен успех. Несъобразяването с фактическата ситуация на село и използването на

закона като средство за икономическа принуда

бяха в основата на провала на предишните земеделски реформи. Дали с влизането в сила на поредното изменение на закона за земята ще бъдем свидетели на оздравителен процес или на поредния клиентелистки провал, предстои да видим тепърва.
Земеделието в България се нуждае не просто от поредното, писано в тъмна доба изменение, прието от самотните депутатски карти, а от задълбочен дебат, проучване на чуждия опит и широко обсъден нов закон.
А дали имаме ли нужда от поставяне на държавата в услуга на собствениците на големи имения, както е в Латинска Америка, е друг въпрос.
Снимка: Архив "Сега"
Последните промени в закона за земята ограничават правата на собствениците на земи.
21
5422
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
01 Април 2007 23:24
Извергите в българския парламент, които по ирония на съдбата носят името "народни избраници", ден и нощ умуват как да превърнат ежедневието на дребния човечец в ад. Целта е 2/3 от живота му да мине в опашки по държавни институции и съдилища, на 45 години вече да е клиент на Чирков за троен байпас на сърцето, а на 50-55 вече да е на оня свят. Гореописаният закон има за целта да скъси и без това кучешкия животец на хиляди дребни собственици, в мнозинството си баби и дядовци от село, които обикновено делят заедно с 10 братовчеда някоя и друга крилива нива от 20 декара. Изродът депутат даже и за тях се е "погрижил". Затова, както съм писал и друг път, ако някой откачен атентатор се гръмне в парламента и изтръшка повечко депутатска сган, хората ще излязнат на улиците на всенародно веселие (така, както палестиницте се радваха на 9/11). Със сълзи от радост на очи народът ще си честити благата вест!

ПС. В Закона за лекарствата, който ограничава собствениците на аптеки до шепа фармацевти, личи същият почерк на алчен корумпиран депутат-изрод, който си играе с народното търпение.
02 Април 2007 00:11
Франция и досега си е селска и селскостопанска страна, но освен това е и лидер в ЕС. Освен това не забравя и последния корен лоза в Клошмерл и се грижи за безценното му изкрящо вино.
У НАС тайфа набедени адвокати(Филип-фифи Димитров) и другия престъпник и хептен набеден за ”литератор” Александър Йорданов се вживяха като кравар и земеделец и ЛИКВИДИРАХА по кръчмарски най-важния отрасъл у нас изхранващ селяните, „гражданите” и чиновниците. Ако Фифи Перото не беше изколил кравите, а бе ги запазил или удвоил и въвел картотека и сертификати при последващата „луда крава” в Англия нашето и без това много по-хубаво телешко щеше да е хит в Европа и съответно "луди" доходи. Това беше първата динена кора подложена на икономиката в БГ след което „челният опит” имаше ефекта на доминото за всичко друго.

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 02/4/2007 г/ 00:14:08

02 Април 2007 08:42
belchev прав си отвсякъде.Напълно съм съгкасен с теб.Даже ми се иска някой самолет да удари народното събрание когато си гласуват заплатите защото всички ще са там и министерския съвет и президентството.Аз мога да живея и без кметове депутати министри и всякаква такава сбирщина от изроди.С удоволствие бих помагал на чужда армия ако успее да ги ликвидира тези боклуци.
02 Април 2007 09:28
Абе Филип Димитров им е виновен на комунягите... Много им е виновен. На тях все някой им е виновен. Бил обратен... А Лилов е прав... Айде холан... знаем и ние някои неща. Истината е много проста. Комунягите в България са най-некадърните комуняги в Европа. Бяха такива, са такива и такива ще бъдат. Реваха някога срещу Бакърджиев, че им бил сключил лошо споразумение за газа с USSR, a сега Р.Овч. зорлем без нужда сключи много по-незигодно споразумение и за това всички ще плащат. Комунягите са разсипници. Те знаят само да прахосват. Така ще стане и с кооперациите им - тези за които се пише този закон за земите - за да се узакони новото заграбване на земята. Пак ще фалират и комунягите ще ходят гладни. Споко...
02 Април 2007 10:50
Личи, че автора не е наясно с времето, когато не е бил роден.
1. ТКЗС, като форма на коопериране съществува у нас още през 20 години на миналия век. Насилствено са били кооперирани през 50 години едрите земевладелци (колаци).
2. Преминаването от ТКЗС към АПК е обусловено от повишената интензификация и ефективността на обработкаголеми площи от машини с голяма производителност. За това на времето храната беше евтина.
3. Връщането на земята можеше да се извърши в реални граници и без да се разрушава изградената инфраструктура и съществуващия машинен парк. Връщането в "реални граници" е прокарана за да могат наследниците на едри земевладелци да си ги получат и продадът. Към настоящия момент има значителна част, където собствеността все още не е върната в "реални граници".
02 Април 2007 10:53
Преди да плюеш на затворено партиен принцип, сети се, че сме съвременници на тъпотиите и престъпленията на Филипина Димитрова. И помним как бяха разпарчетосани ТКЗС-тата. Пък и пътуваме, та видяхме как е в Унгария, Чехия, Полша. Никой не си изкла добитъка, никой не ликвидира селското стопанство.. Къде месиш двамата некадърници Бакърджиев и Овчаров - твой проблем. Но тук се мисли, а не се развива партийна пропаганда. При това съвсем глупава.
02 Април 2007 10:56
emacs,
Прав си! Комунягите ликвизираха кооперациите, те разпарцелосаха блоковете на по 1-2 декара, те разпиляха селскостопанската техника, те изклаха добитъка. "Земята в реални гариници." Няма бог освен Желю, а Филип е негов пророк!
02 Април 2007 11:08
автора на статията, по време на Иван костовото правителство беше юрист в Агензията за приматизация, та ми е интересно дали ще вземе да напише нещо и РМД приматизацията, ако не лъжа по писваше и във вестинк "Седем" орган на ДСБ.Иначе голяма загриженост за собствениците на земя , ама доксега какво направихте, последните предложения в закона за земята които ВИЕ КРИТИКУВАТЕ СА ПОСЛЕДИЦА ОТ ДОСАГШНОТО развите на на въпроса за възстановяване на земята, най-лошото че няма много кандидати да я работят.
02 Април 2007 14:50
ВеселякУ, пише се кУлаци, не кОлаци. Неграмотни сте си вие комунетата... Затова сте си комунета.

Неверния Тома, хората имаха и имат право да си вземат земите. Просто те са си техни, а не ваши. Това щеше да стане рано или късно, по един или по друг начин. Ако не беше направено със закон, сега щяха да вървят делата пред европейските съдилища и пак щяха да се върнат. И всичко щеше да се точи досега. Не можахте да го разберете това вие комунягите. За общо добро беше земята да се върне с ред и бързо. Но понеже сте примати и понеже сте тъпи, заинатихте се като магарета на мост и почнахте да пречите с разни орсовки и др. И освинихте нещата - както сте ги освинили във всяка държава в която сте били на власт на света. Но българските комунисти са най-некадърните в Европа.

Fabian, Юлий Цезар също е бил обратен, също както и Александър Велики. А да си чувал за едни филмчета с участието на великия идеолог на БСП(к) А. Л. на млади години?
02 Април 2007 15:21
emacs
Брей, многу умни тия синчена на партийните секретари. Изучили са, какво са правили бащите им. Ма не споменаваш, че думата е заемка от руския. Сал таквиз кат теб знаят тънкия изговор на тая дума употребявана, като наречие само от партийни функционери.
02 Април 2007 16:36
Не забелязахте ли досега, че между онези комунисти от преди демокрацията и тези комуняги, които са днес на власт има разлика от земята до небето. Дори външно да изглеждат комунисти, вътрешно са капиталисти. А набедените демократи външно са капиталисти, но душичките им са комунистически. Определено Мичурин си е поиграл доста.
02 Април 2007 16:37
ВеселякУ, просто съм чел книжки и съм запомнял, докато такива като теб са спали по чиновете и са се прозявали. Например чели сме Солженицин, ако изобщо нещо ти говори това име. И руския сме го научили по-добре от комунетата. Защото комунетата са тъпи. А българските комунета са най-тъпи.
Думата "кулак" е значително преди революцията и има съвсем различно значение по онова време. Ето какво казва Дал в 4 томния тълковен речник на руския език:
Скупец, скряга, жидомор, кремень, крепыш; перекупщик, переторговщик, маклак, прасол, сводчик, особ. в хлебной торговля, на базарах и пристанях, сам безденежный, живет обманом, обчетом, обмером; ... денежный барышник, гуртовщик, скупщик и отгонщик скота; разносчик, коробейник

Това няма нищо общо със селянин, камо ли пък с богат селянин.
Ето ти малко материал за четене по темата - за Соловецките лагери. Натиснете тук
02 Април 2007 17:20
Аз пък си мисля, че всичко си е на пед с измененията на закона за земеделските земи. Който плаща, той поръчва музеката. На който не му харесва музиката, да си слага тапи в ушите
02 Април 2007 17:29
Кулак - зажиточный крестьянин. Термин имел хождение в дореволюционной России, в период Гражданской войны и практики "военного коммунизма" (1917-1921), а также во времена коллективизации.

Во времена коллективизации (1928-1932) также получил распространение термин раскулачивать - т.е. насильственно и безо всякого суда лишать крестьянина, считавшегося кулаком, средств производства, земли, и всех граждансих прав. Попасть в число кулаков мог практически любой крестьянин. Судьбу людей, обвиненных в том, что они являются кулаками, решал не суд, а т.н. "тройки НКВД" или ОСО НКВД. Кроме лишения имущества раскулачивание кончалось, как правило, ссылкой в отдаленные места или заключение в ГУЛАГ. В результате коллективизации были уничтожены или высланы из родных мест сотни тысяч крестьян и их семей.

Для лиц, которые были против раскулачивания, но сами не могли быть причислены к кулакам, использовался термин подкулачник.

До революции 1917 слово кулак имело другое значение. По Далю:
"Скупец, скряга, жидомор, кремень, крепыш; перекупщик, переторговщик, маклак, прасол, сводчик, особ. в хлебной торговля, на базарах и пристанях, сам безденежный, живет обманом, обчетом, обмером; ... денежный барышник, гуртовщик, скупщик и отгонщик скота; разносчик, коробейник".

То есть, это слово обозначало не экономический статус, а черты характера человека или профессию.

emacs
Умишлено ли пропусна първата част???
А ясно не ти е удобна.
Колкото за ученото, татенцето ти навремето гонеше децата на тези "селяни" от училище. А ма тия работи явно ти са спестени. А може би се срамуваш от деянията на отците си, та всичко отричаш. Та даже и значенията на думите прикриваме. Ей, това с белите якички си мисли, че само то учено, а другите са голи, боси и прости селяни.
Пази боже сляпо да прогледа!
02 Април 2007 18:32
emacs,
Пак бъркаш! Това че ние комунистите сме по-тъпи от тебе са първите ти 2 грешки. Ние, които искахме запазване едрото земеделие не сме комунисти. Втрата е е че се смяташ умен. Трябваше да се запази ПРАВОТО на хората да останат в кооперации евентуално трансформирани в А.Д. Трябваше да се връща земята не "в реални граници", а реално, като едновремено се извърши комасация. Трябваше... Абе какво ти обяснявам, като си толкова умен...
02 Април 2007 18:46
...баби и дядовци от село, които обикновено делят заедно с 10 братовчеда някоя и друга крилива нива от 20 декара.


Да бе.

Една такава баба. моя комшийка, съвсем наскоро продаде единият от двайсетте си декара за скромната сума от 350 000 лв (триста и петдесет хиляди).

Това за сведение.

02 Април 2007 19:39
Как се създава анална олигархия
02 Април 2007 23:04
"Като прибавим към това липсата на поземлен кадастър, непълнотата на архивите"
Като за начало послъгваш. Емлячните регистри са отвратително подробни и се водят от време оно. А има и църковни, за които не ви се слуша.
02 Април 2007 23:16
"Арендаторът или ползвателят на правно основание може да изгони с помощта на полицията всяко лице, ползващо имота без правно основние така, както ако е собственик на имота - в това си правомощие арендаторът вече има дори повече права от собственика на един недвижим имот, за когото такава възможност съществува само теоретично."
Да с просълзим? С учредяването на вещно право собственикът прехвърля част от правата си на бенефициента. В цитирания случай - всички, без право на разпореждане.
02 Април 2007 23:24
"С последното изменение на закона се прави опит най-после
да се ограничат палежите на стърнища
- грозна практика, нанесла на земята, хората и природата немалко щети през последните години."
Уважавам хората, дето една лопата пръст не са обърнали през дългия си живот. Дали практиката е грозна или красива е въпрос на естетика. Щетите, нанесени на земята, могат да се изчислят количествено. За природата като нещо отделно от земята не ми се говори. А за хората, като нещо отделно от земята и природата - съвсем.
02 Април 2007 23:59
Да се е%ем у тъпанарино! Дъвчем статията и се готвим да му го заврем у авторо rei vindicatio, па то шоуто било у коментите!

emacs,
Я обясни какво е жидомор? Другите успях да ги разбера, даже и маклак.
За натиснете тук - ма дали историята на Соловки не започва 1918? Даже преди създаването на ВЧК? Дали първите заточеници не са изпратени там с подписа на др. Ленин? Дали не са довчерашни негови другари по емиграция, дето могат да кажат това-онова? Меншевики и есери? Да цитирам имена?

"Това няма нищо общо със селянин, камо ли пък с богат селянин."
Ма как ша има! Никита Сергеевич Хрущев, секретарь ЦК УКП (б) баш тогава, нема нищо общо ни с глада, ни с разкулачването! И никога не е бил член на Секретариата на ЦК на ВКП (б), атветственным па тем самым! НКВД и НКГБ.
Ма много сладко сте го докарали - др. Брежнев и Соловки! И свидетели сте намерили, браво!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД