400 000 миньори, пивовари, работещи в металургията, текстила, хранителната промишленост, водоснабдяването, шивашката промишленост и др. браншове, ще се възползват от възможностите за по-високо заплащане, дълъг отпуск и високи добавка за стаж. Това обаче ще стане, след като социалният министър Емилия Масларова разпростре колективните трудови договори във всички предприятия от дадения бранш. Вчера министърът и ръководството на КНСБ обсъдиха практическите аспекти по разпростирането на колективните трудови договори по браншове. На срещата Масларова е обещала договорите да обхванат напълно 15 бранша от май, съобщи след разговора председателят на КНСБ Желязко Христов.
От 10 април пък бизнесът и синдикатите ще започнат да договарят бранш по бранш точно кои предприятия и икономически дейности ще бъдат обхванати от договорените клаузи. Така занапред платеният отпуск за всички работещи във фуражната промишленост ще е от 21 до 23 дни. В производството на захар за стаж към заплатата ще се дава 0.7% за всяка година. В хранителната промишленост пък минималните прагове са договорени и като минимални заплати. По закон още от 2001 г. социалният министър има право да разпростира колективните договори в целия бранш, но досега още никой не го е направил, припомниха от КНСБ.
Синдикатът е готов за протести и стачки, ако правителството не промени намерението си отново да приеме наредба за регулация на заплатите в предприятията с над 50% държавно или общинско участие, заяви Желязко Христов. Той обаче призова работещите в БДЖ, енергетиката, мините и градския транспорт да отложат стачките за след великденските празници.
КОНТРОЛ
Разпростирането на колективните трудови договори ще извади на светло и част от сивата икономика, чийто дял в момента е над 25%, категорични са от КНСБ. Междувременно Асоциацията на индустриалния капитал предложи нови мерки срещу сивия сектор. Сред тях са рязко повишаване на минималните осигурителни прагове, намаляване на осигуровките, както и въвеждане на плосък данък върху доходите на физическите лица или поне намаляването на ставката. Освен това асоциацията изцяло подкрепи предложенията на Българската стопанска камара лицензирани експерт-счетоводители да контролират фирмите и да получават процент от глобите, наложени за разкрити нарушения. Организацията застава и зад идеята да се въведат глоби срещу работниците, които укриват доходи и не се осигуряват върху реалната си заплата.
СИВАТА ИКОНОМИКА В ДЕЙСТВИЕ!
Вместо работодателят да дава кеш пари на ръка на работника за да си покрие социалните разходи, сега ще става чрез профсъюзите, което си е пак "сива" икономика. Ама не за всички рабтници, а само тия дето са в бранша на профсюъзите. Държейки нисък праг на необлагаемия доход (200 лв), печели:
1. Правителството - подхваща инициативи за "борба" с еди-какво си; засегнатите получавт 10%, останалото отива за "борещите се" чиновници;
2. Профсъюзите - отчитат дейност в тяхната си "борба" и нарастване на "влиянието", и чрез членски внос;
3. Работодателите - още един инструмент за "заобикаляне" на данъчни задължения и спекулации при договаряне на трудовата заплата.
Резултатът - по-високо данъчно облагане за тия, които са извън "крилото" на "майката-закрилница", както и влошаване ефективността на държавното управление (харчене на обществени пари за удовлетворяване "искания" на превилегирована" част от обществото).