:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,633
Активни 748
Страници 24,198
За един ден 1,302,066

Повече отпуск и добавки за 400 000 работещи

Бизнесът готов да вдигне осигурителните прагове, за да се бори със сивия сектор
400 000 миньори, пивовари, работещи в металургията, текстила, хранителната промишленост, водоснабдяването, шивашката промишленост и др. браншове, ще се възползват от възможностите за по-високо заплащане, дълъг отпуск и високи добавка за стаж. Това обаче ще стане, след като социалният министър Емилия Масларова разпростре колективните трудови договори във всички предприятия от дадения бранш. Вчера министърът и ръководството на КНСБ обсъдиха практическите аспекти по разпростирането на колективните трудови договори по браншове. На срещата Масларова е обещала договорите да обхванат напълно 15 бранша от май, съобщи след разговора председателят на КНСБ Желязко Христов.

От 10 април пък бизнесът и синдикатите ще започнат да договарят бранш по бранш точно кои предприятия и икономически дейности ще бъдат обхванати от договорените клаузи. Така занапред платеният отпуск за всички работещи във фуражната промишленост ще е от 21 до 23 дни. В производството на захар за стаж към заплатата ще се дава 0.7% за всяка година. В хранителната промишленост пък минималните прагове са договорени и като минимални заплати. По закон още от 2001 г. социалният министър има право да разпростира колективните договори в целия бранш, но досега още никой не го е направил, припомниха от КНСБ.

Синдикатът е готов за протести и стачки, ако правителството не промени намерението си отново да приеме наредба за регулация на заплатите в предприятията с над 50% държавно или общинско участие, заяви Желязко Христов. Той обаче призова работещите в БДЖ, енергетиката, мините и градския транспорт да отложат стачките за след великденските празници.



КОНТРОЛ

Разпростирането на колективните трудови договори ще извади на светло и част от сивата икономика, чийто дял в момента е над 25%, категорични са от КНСБ. Междувременно Асоциацията на индустриалния капитал предложи нови мерки срещу сивия сектор. Сред тях са рязко повишаване на минималните осигурителни прагове, намаляване на осигуровките, както и въвеждане на плосък данък върху доходите на физическите лица или поне намаляването на ставката. Освен това асоциацията изцяло подкрепи предложенията на Българската стопанска камара лицензирани експерт-счетоводители да контролират фирмите и да получават процент от глобите, наложени за разкрити нарушения. Организацията застава и зад идеята да се въведат глоби срещу работниците, които укриват доходи и не се осигуряват върху реалната си заплата.
1
2199
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
04 Април 2007 20:47
СИВАТА ИКОНОМИКА В ДЕЙСТВИЕ!
Вместо работодателят да дава кеш пари на ръка на работника за да си покрие социалните разходи, сега ще става чрез профсъюзите, което си е пак "сива" икономика. Ама не за всички рабтници, а само тия дето са в бранша на профсюъзите. Държейки нисък праг на необлагаемия доход (200 лв), печели:
1. Правителството - подхваща инициативи за "борба" с еди-какво си; засегнатите получавт 10%, останалото отива за "борещите се" чиновници;
2. Профсъюзите - отчитат дейност в тяхната си "борба" и нарастване на "влиянието", и чрез членски внос;
3. Работодателите - още един инструмент за "заобикаляне" на данъчни задължения и спекулации при договаряне на трудовата заплата.
Резултатът - по-високо данъчно облагане за тия, които са извън "крилото" на "майката-закрилница", както и влошаване ефективността на държавното управление (харчене на обществени пари за удовлетворяване "искания" на превилегирована" част от обществото).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД