Шефката на НАП Мария Мургина не получи подкрепата на левите депутати и се отказа да преструктурира приходната агенция, докато не бъде взето политическо решение по въпроса. След продължилата повече от час и половина среща с ПГ на "Коалиция за България" Мургина излезе притеснена и не пожела да уточни с какви аргументи са я убедили да промени намеренията си. Само обяви, че приема част от аргументите на БСП и засега реформа няма да се прави.
Председателят на ПГ Михаил Миков обясни, че с някои от нещата са съгласни, но те трябва да станат факт след решение на коалицията и сериозен политически дебат.
Малко преди това Мургина разговаря и с депутатите на НДСВ и получи уверение, че те стоят зад решението да се пренасочат служителите от териториалните дирекции към по-големите регионални подразделения на агенцията. "Останахме доволни от нейното изложение и НДСВ ще подкрепи усилията във функционалната оптимизация на НАП", обяви говорителят на партията Станимир Илчев. Промените предвиждаха централизиране на функции в няколкото големи регионални подразделения на НАП - София, Пловдив, Варна и Бургас, които събират над 80% от приходите в хазната. Зам.-шефът на жълтите Милен Велчев обясни, че териториалните звена ще се запазят, реформата не предвижда преместването на данъчни служители от едно населено място в друго, а само прехвърляне на функции.
Той допълни, че данъчни от Монтана примерно ще бъдат командировани от време на време в София, за да ревизират столични фирми. В момента в София и големите градове не достигат ревизори и много фирми оставали без редовен финансов контрол. В същото време дирекцията на НАП в Монтана била пренаселена и се правят много повече ревизии от необходимото, за да се отчита дейност.
"Съкращения няма да има", увери Велчев. Той допълни, че ще се закриват щатовете само на пенсионирани и напуснали служители и ще се прехвърлят към регионалните звена. Велчев добави, че промените няма да доведат до риск за събираемостта на данъците и достъпът на данъкоплатците до дирекциите на НАП няма да бъде затруднен. Очаквало се дори финансовите резултати да се подобрят. "Намаляват и корупционните изкушения, тъй като в един малък град всички са познати или роднини", обясни Велчев. Според жълти депутати БСП е против реформите, тъй като се страхува, че ще загуби влияние в по-малките градове.
Според жълти депутати БСП е против реформите, тъй като се страхува, че ще загуби влияние в по-малките градове.
Ами НДСВ като беше 4 години на власт защо ги проспа???
Време на безвремие беше времето на НДСВ. Също като това на стареца Беров (Бог да не го прощава).