Чиновниците от министерствата на бедствията и на образованието могат да се похвалят с увеличение на заплатите от над 100 лв. Промяната влиза в сила със задна дата от 1 януари, предвижда постановлението на Министерския съвет за заплатите в бюджетните организации. Документът бе обнародван в "Държавен вестник" вчера.
От миналия юли до сега средната брутна заплата в Министерството по бедствията и авариите се увеличава със 140 лв. Хората на Емел Етем вече ще получават 660 лв. вместо досегашните 520 лв. Промяната идва от двойното вдигане на заплатите в "Гражданска защита" след приемането на закона за защита на населението при бедствия. От началото на 2007 г. основната заплата на спасителите нарасна на 600 лв.
Малко по-ниско - 133 лв., е увеличението на заплатите на просветните чиновници. От 586 лв. през юли то става 719 лв. от януари. Една от причините за скока е, че в МОН се сформираха две дирекции - за управлението на структурни фондове и европейски програми и за вътрешен одит, а служителите в тях получават двойни заплати, обясни главният секретар на МОН Димитър Танев. Той уточни, че в двете дирекции работят 40 човека, което е много на фона на общата численост във ведомството. Сега се компенсира и изоставането в заплатите на младши и старши експерти.
БЕЗ ПРОМЯНА
Едно от най-високите възнаграждения - средно 897 лв. на служителите в комисията "Кушлев", остава на същото равнище. Без стотинка увеличение са и учените. Началната заплата на професор е 510 лв., на доцент - 426 лв., а на главен асистент - от 337 до 363 лв. Директорите на училищата и детските градини също ще получават миналогодишните си възнаграждения - от 332 до 379 лв. в зависимост от големината на училището. До 1 юли, когато бюджетните заплати се увеличават с 10%, учителите ще получават начална заплата от 272 до 315 лв. в зависимост от квалификацията.
|
|