(Продължение от 1-а стр.)
"Ако не се намери едновременно решение по проблемите за студентските такси и студентското кредитиране, ще наложа вето върху промените в Закона за висшето образование", заяви вчера президентът Първанов в поздравителен адрес до участниците във Фестивала на българското образование.
Ректорите на държавните ВУЗ не са единни по внезапно настъпилия обрат.
"Редно е преди либерализацията на таксите да има закон за кредитиране на студентите, иначе има опасност от залитане и потърпевши ще са студентите", коментира ректорът на Русенския университет доц. Марко Тодоров. Според него държавата трябва да има контрол върху процеса и такава е практиката във всички страни.
Ректорът на Техническия университет в София проф. Камен Веселинов смята, че решението показва липса на далновидност у депутатите. "Системата трябва да е гъвкава, а по този начин държавата прави погрешна стъпка", коментира той. "Официално пред хората никой не е давал разумни доводи защо се запазва старото положение, но неофициално най-вероятно има страх у управниците, че няма да има студенти или че това е нещо ново за България", добави ректорът на най-големия технически вуз.
Вчера депутатите решиха още, че вузовете ще бъдат освободени от данък печалба. Промяната бе гласувана по предложение на Министерството на финансите. В момента те са длъжни да плащат данък върху приходите от таксите за обучение. "По груби изчисления висшите училища дължат около 50-60 млн. лв.", заяви министър Вълчев. Ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов заяви, че подкрепя идеята, тъй като вузовете не могат да генерират печалба, а преходен остатък.
Колежите вече ще обучават студентите за 3 години и ще издават диплома за професионален бакалавър. Университетите също ще могат да обучават тригодишни бакалаври, ако учебните програми на специалностите го позволяват, реши още образователната комисия. Професионалните бакалаври могат да учат за магистър, но програмата им трябва да е 2 години.
|
|