Следователката Татяна Шарланджиева и зам.-министърът на икономиката Корнелия Нинова са разговаряли по телефона с шефа на "Фронтиер" Красимир Георгиев преди всеки негов разпит. Така показанията на бизнесмена в качеството му на свидетел по делото за пране на пари срещу бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров са били предварително нагласявани според доказателствата, с които разполага следствието.
Това става ясно от данните, събрани със специални разузнавателни средства. Подслушван е бил Красимир Георгиев. Информация от тях е цитирана в доклада на националното следствие, с който е поискано дисциплинарното уволнение на Татяна Шарланджиева. Секретните материали бяха предоставени в сряда на членовете на Висшия съдебен съвет.
В разследващия екип задачата на Шарланджиева била да разкрие взаимоотношенията между Димитров и Георгиев в общото им дружество "Банско пропърти партнърс 2" ООД. В него съдружник е майката на ексшефа на парното Цеца Димитрова.
Шарланджиева провела три повърхностни разпита на Красимир Георгиев - на 2 август, 11 октомври и 1 декември м.г. Тя изобщо не се е заинтересувала какъв е произходът на парите, с които е финансирано "Банско пропърти партнърс 2". При първия разпит на Георгиев тя не го попитала и за взаимоотношенията му с фирмата на Валентин Димитров "ПроМарк". Въпросът бил зададен едва при декемврийския разпит, когато вече по делото имало доказателства, че друга фирма на Георгиев - "Ледербел", е превела голяма сума по сметката на "ПроМарк" в Австрия.
Интересен факт е и че по време на първия разпит Шарланджиева е в отпуск, но се връща специално от Бургас в София, за да разговаря с Георгиев. "Това красноречиво илюстрира съмнителното желание на Шарланджиева на всяка цена да проведе първия разпит", пише в доклада на следствието.
На 23 август м.г. следователите претърсили сейфове, регистрирани на името на приближени до Валентин Димитров и ползвани от него в Пощенска банка. Намерили над 4 млн. лв. и много документи за финансирането на "Банско пропърти партнърс 2". Сред тях имало и договор от 13 декември 2005 г., според който Димитров дал заем на дружеството. Иззет бил и запис на заповед, съставен на 15 декември 2005 г., който обезпечавал договора.
Въпросните документи са предявени на Георгиев едва месец и половина след откриването им. Бизнесменът обяснява, че двата документа не са произвели действие. Като доказателство той представя споразумение от 15 декември 2005 г. за анулирането им. Шарланджиева не проверява дали документите не са съставени така, че да прикрият действителното превеждане на сумата. Не изяснява и защо записът на заповед не е унищожен.
В деня на претърсването съпругата на Георгиев - Мая Петкова, посетила трезора на Пощенска банка, където престояла 13 минути. После се оказало, че на името на Георгиев и на негови фирми там има 6 банкови касети, които били изпразнени през септември м.г. Това говори за изтичане на информация по делото.
Според доклада от 5 октомври до 1 декември м.г. между Георгиев и Шарланджиева бил установен траен контакт, при който посредник била заместничката на Овчаров Корнелия Нинова. В доклада се цитират няколко разговора, проведени точно преди разпитите на Георгиев. На 6 октомври например Шарланджиева призовава по телефона на разпит Георгиев. Той я пита дали да приготви нещо, а тя му отговаря: "... Допълнително ще се уточним. Може ли?". Веднага след това Георгиев разговаря с Нинова, която го съветва: "Не прави нищо до неделя, в неделя ще се видим трима души... дотогава не прави, с никой не говори, не прави нищо."
След срещата има нов разговор между Нинова и Георгиев. Собственикът на "Фронтиер" пита за начин, по който да покаже подкрепа. Интересува се кога е рожденият ден на Шарланджиева. В деня на разпита си (11 октомври) Георгиев два пъти праща и съобщение на Нинова, което гласи: "Твойта приятелка е фантастична!".
Тройна среща има и преди разпита на Георгиев на 1 декември. След нея той свидетелства, че бахамската му офшорка "Ледербел" е превела крупна сума на "ПроМарк" по договор за заем. След разпита напуска България и оттогава е в чужбина. Въпросният договор е представен на разследващите от съпругата му. Разследващите обаче се съмняват в автентичността му. Затова е и назначена експертиза.
Дисциплинарното дело срещу Шарланджиева е насрочено за края на май, научи още "Сега". По него ще бъде разпитан целият разследващ екип. Не е ясно обаче дали СРС-ата ще могат да бъдат използвани. Ако съставът приеме, че не могат, дисциплинарното дело много трудно ще издържи пред ВСС.
|
|