Българското законодателство не е приложило 52 евродирективи и това може да коства сериозни санкции за страната ни. За това е предупредила Еврокомисията в писмо от 20 април, съобщи министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова. Тя участва в обсъждането на годишната програма на парламента, свързана с членството в ЕС и в прегледа за изпълнение на мерките на кабинета. Междувременно обаче България се е справила със 7 директиви. Най-голямо е изоставането в Министерството на икономиката и енергетиката - с 14 неизпълнени разпоредби, в МВР те са 9, социалното министерство не е успяло със 7, а ведомството на Николай Василев - с 6.
Грънчарова определи положението като тревожно и обясни, че по процедура имаме само 2 месеца, за да наваксаме пропуснатото и да докладваме за свършеното до 20 юни. Санкции обаче ще бъдат налагани след около 6 месеца, защото процедурата в ЕК допуска още едно предупредително писмо, след което казусът ще бъде отнесен в съда в Люксембург. Глобите, които грозят страната ни, са или еднократни, или за всеки ден, докато проблемът не се изчисти.
Грънчарова уточни, че вече е предупредила парламента за очакванията на Брюксел бързо да бъде приет законопроект за пазарите на финансови инструменти, автомобилните превози, промените в Търговския закон, в закона за околната среда, за управлението на отпадъците и за биологичното разнообразие.
Министърката бе категорична, че не търпи отлагане приемането и на законите за медицинските изделия, за местните избори, за движението по пътищата, за убежищата и чужденците, за експортното застраховане и за животновъдството. Тя призова НС да задвижи спешно нещата и с новия Гражданско-процесуален кодекс до средата на юни.
До края на годината парламентът трябва да приеме общо 67 директиви, решения и регламенти, свързани с ЕС. От ДСБ определиха програмата като "скучна" и "без характер".
|
|