Комисията за борба с корупцията пък реши да покани главния прокурор Борис Велчев в началото на другата седмица, за да го изслуша по казуса.
Председателят на левите депутати Михаил Миков нарече атаката на Александров политическа. "Това, което се случва, е вредно за България, за правителството и за БСП, още повече че тече партньорска проверка от Европейската комисия по глава "Правосъдие и вътрешни работи", заяви Миков. Той настоя Александров да бъде отстранен, докато трае проверката. Махането на Овчаров в този момент обаче не било необходимо, тъй като той не вземал решения по разследване и не доказва факти. "Той носи своята политическа отговорност и никой не е над закона", допълни шефът на лявата ПГ.
Колежката му Татяна Дончева бе далеч по-многословна. По повод обясненията на шефа на "Булгартабак" Христо Лачев, че е имал разговор с Александров в кабинета му, Дончева заяви: "Дружески разговори в кабинета на шефа на следствието са, меко казано, странни". Тя обърна специално внимание на ролята на зам.-министъра на бедствията Делян Пеевски в случая. "Познавате ли 26-годишен човек, парламентарен секретар в предишното правителство, междувременно завършил висше образование, адвокат в Благоевград, адвокат в София и следовател", запита Дончева.
Според лявата депутатка противопоставяне между БСП и ДПС няма, а отлагането на приватизацията на "Булгартабак" е случайно съвпадение на факти. Имало интереси да стане скандал по време на кампанията и те били на ГЕРБ и хора от БСП, които подкрепят бъдещо партньорство с ГЕРБ. Дончева наблегна на това, че става дума за икономически интереси. "Енергетиката, бъдещите големи проекти и бъдещата геостратегическа ориентация на България - дали тя ще бъде едностранно свързана с Русия, или ще може да направи и проекта "Набуко", както и кой ще строи АЕЦ "Белене", кой ще строи "Бургас-Вльора" и "Бургас-Александруполис", са огромен залог", заяви още Дончева. Неслучайно прицел в тази битка бил Румен Овчаров, защото ставало дума за милиарди.
Царските парламентаристи предпочетоха да не правят солови изказвания по скандала. Това направи лидерът Симеон Сакскобургготски, който привика журналистите, въпреки че формалният повод за срещата бе да ги запознае с резултатите от разговора си с бившия председател на ЕП и сегашен президент на Международното европейско движение Пат Кокс. Сакскобургготски се ограничи в рамките на това, че случващото се "тревожи и притеснява всеки гражданин, но както знаете, има си институции, които действат". Той не пожела да навлиза в детайли и призова да се изчака мнението на компетентните власти.
Лидерът на НДСВ не отговори еднозначно и на въпроса дали партията му ще подкрепи искането на социалистите за отстраняването на шефа на следствието. "Първо ще трябва да се чуем и тогава", обясни той. И допълни, че лидерите на коалицията не обмислят среща идните дни.
Докато властта се опитваше да даде обяснение на войната, ДСБ настоя Станишев да се яви в парламента и да даде обяснение какви действия е предприел по въпроса. Костовистите започнаха да събират подписка за съставяне на анкетна комисия в НС, която да провери действията на Румен Овчаров и следствените органи по корупционните практики в столичната "Топлофикация".
БНС и "Атака" подкрепиха инициативата, а СДС я бойкотира. Сините обявиха, че започват преговори за вот на недоверие.
---
ИНТЕРЕСИ
"Има хора, които искат да използват един конкретен случай за тяснопартийни и личностни интереси." Така премиерът Сергей Станишев коментира от Португалия намерението на опозицията да поиска вот на недоверие към кабинета заради скандалите около "Булгартабак" и следствието. "Ясно е, че в предизборна кампания опозицията, партии като ГЕРБ или ДСБ се опитват да политизират този случай в максимална степен и да разклатят управляващата коалиция", каза Станишев. "Не смятам, че който и да е от управляващата коалиция ще загърби нашата обща отговорност за стабилността на държавата", заяви Станишев.
ПО ЗАКОН
Ангел Александров е член на ВСС, пратен там от парламента. Според конституцията мандатът на изборен член на съвета се прекратява при четири условия - подаване на оставка; влязъл в сила съдебен акт за извършено престъпление; трайна фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от една година; дисциплинарно освобождаване от длъжност или лишаване от право да упражнява юридическа професия или дейност.