Който не си плати наложените му заради административни нарушения глоби в определен от закона срок, да бъде осъждан, включително и на лишаване от свобода.
Това предложи вчера при представянето на проекта за нов Административно-наказателен кодекс (АНК) прокурорът от ВКП Цони Цонев, който е член на работната група по изготвяне на документа. Според него трябва да се предвиди затвор и при тежки административни нарушения.
Цонев посочи, че подобен подход например е възприет и в Германия, и Унгария. Там също са заложени наказания лишаване от свобода за административни провинения. В Германия в срок до 45 дни, а в Унгария - до 60 дни.
Според Цонев това наказание може да се налага за много дребни престъпления, с които през последните години се напълни НК. Така, вместо да се задвижва цялата тежка държавна наказателна машина и процедура, за да се накаже някой дребен бракониер след много години и в крайна сметка само с глоба, може да се предвиди да има лишаване от свобода от няколко дни по много по-бързата административна процедура. Подобен може да е подходът примерно при управление на автомобил със съдържание на алкохол в кръвта от 0,5 до 1,2 промила или друго много тежко административно нарушение на правилата за движение. Затвор може да се предвиди и за повторно нарушение.
Идеята на Цонев е различна от предвиденото в проекта за АНК задържане в полицейски арест до 30 денонощия. Според варианта сега всеки, който не заплати наложена му глоба в срок, може да лежи в арест на МВР за срок от 90 денонощия и полагане на общественополезен труд. На всеки 25 лв. неплатена глоба ще се налага по 1 денонощие. Така ако някой не е издължил санкция от 100 лв. например, ще е застрашен от 4 денонощия в ареста, ако неплатената глоба е 200 лв. - 8 денонощия, и т. н. Наказанието обаче не може да надхвърли 90 денонощия дори и неплатеното да е над 5000 лв.
Предложението на Цонев е съвсем ново административно наказание и предвижда лишаване от свобода, което основно ще се изтърпява в трудови-поправителни общежития.
Предвижданото в момента задържане в полицейски арест и съпътстващ общественополезен труд има проблем с Европейската конвенция за правата на човека, където е заложено, че не може да има принудителен труд, алармираха вчера юристи.
Междувременно съдии от Върховния административен съд пък се възпротивиха на предвиждания размер за задържане до цели 90 денонощия в проекта. Според тях това е необосновано голям срок.
Все още спорове по отношение на АНК има и относно това, кой да налага административните наказания - съответният държавен орган или пък съдът, както и дали процедурите да са подсъдни както сега на районните съдилища като първа инстанция, или да се гледат от новите 28 административни съдилища.