:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,882
Активни 186
Страници 30,447
За един ден 1,302,066
Анализ

Досиетата на прехода

Корупционните афери станаха по-интересни и актуални за обществото от количеството и качеството на доносниците на бившата ДС в сегашния политически елит
Борис Попиванов
Почти всички повтарят, че има скандал. Огромен скандал. Невиждан скандал. Според някои - скандал, какъвто не е имало от началото на прехода. Случаят с "Топлофикация", започнал преди малко повече от година, сякаш невинно, като един от многобройните примери за нередности, се търкаляше като снежна топка, увличайки постепенно община, министри, правителство, следствие, прокуратура, парламент. Лавината тръгна да се свлича в навечерието на европейските избори и изтласка основните теми на обществения дебат. Попфолкът временно замлъкна. Баташкото клане леко притихна. Но какво се настани на тяхно място?

Усещането за скандалност допълнително се засилва от медиите. Съобразно със своите специфики, те персонализираха проблемите и преформулираха актуалния стадий на борбата с корупцията като дилема "за" или "против" Румен Овчаров. Въпросът наистина е съществен, но оставя на заден план важния разговор за корупционния модел на прехода изобщо. Преди да търсим кой е виновен, трябва да се запитаме



как стават възможни схемите на корупция в България.



Обществото не може да бъде обвинявано за вторачването си в персоналните решения. Когато съдебната система не предоставя достатъчно убедителни отговори на въпроса за конкретните виновници, тази функция се иззема от медиите и гражданите. С всички предубеждения, емоции и грешки, които могат да произтекат от това.

Търсенето на истината за онова, което се случва в България, се разгръща на три равнища. Първото е добре известно и широко експлоатирано. Досиетата отпреди прехода може би държат рекорд сред други теми по честота на завръщане в обществения дневен ред. Заслугата на дясната опозиция е, че неизменно напомня за тях и критично съпоставя българската инертност по разкриване на фактите с активността и ентусиазма в другите бивши социалистически страни. С възникването на последния скандал досиетата се оттеглиха на заден план. Корупционните афери станаха по-интересни за гражданите от количеството и качеството на доносниците и хората с картончета в сегашния политически елит. Миналото не е толкова вълнуващо, колкото настоящето - ето го очевидното обяснение, макар и не единственото. Хората все по-малко намират смисъл в ровенето из тайните на бившите служби. Първо, защото смятат, че някой е ровил преди тях. Второ, защото мислят, че някой днес рови селективно. И трето, защото виждат, че от ровенето не произлизат някакви забележителни последици. Несъмнено талантлив и способен журналист, оказал се с досие, продължава да води своето предаване със същото умение, както по-рано, и със също толкова видни гости, както преди. Нищо не се е променило. Ето защо общественото внимание се насочва към следващата фаза, към досиетата на прехода.

Много по-значима актуалност добива присъдата за направеното и ненаправеното по време на прехода, в бурните години на промяната. Разбира се, мнозина се стремят да представят престъпленията след Десети като естествено продължение на престъпленията преди Десети, като резултат от подмолните действия на служителите на бившия режим, сътворил от пепелищата на политическата диктатура нова икономическа мафия. В това може би има нещо вярно, но едва ли изчерпва целия проблем за отговорността. Смениха се достатъчно парламентарни мнозинства и правителства от всевъзможни разцветки и нюанси, за да можем да локализираме виновниците в една партия, в един кабинет, в един приятелски кръг. От една страна, това провокира растящо недоверие към способността (и волята) на политическия елит да ограничи престъпността. От друга страна, създава се хранителна среда за нови популизми, предлагащи измамно прости подходи към тежки, омотавани с години и десетилетия кълба от проблеми.



"Корупция има, корумпирани няма"



Подобно заключение лесно фокусира недоволството на широки слоеве от обществото към политическия и правов ред в България. Влизането на страната в Европейския съюз усили нетърпимостта към корупцията. До 1 януари съществуваше неизразената надежда, че Брюксел ще постави нещата на място и ще въздаде необходимата справедливост. Ще се наложат правила, ще заработят стандарти, ще се изпълняват критерии, стесняващи периметъра на действие на политико-икономическите групировки у нас. Не стана точно така. Правила действително се въведоха, стартираха проверки, заблещукаха червени и жълти точки, но обществените очаквания не бяха задоволени. Потребно бе реално разкриване на мащабна корупционна афера с придружаващото го налагане на наказания. "Топлофикация" бързо се превърна в най-добрият кандидат за постигане на резултати. Развитието на събитията направи общинското дружество реален тест за



умението на българската демокрация да докаже ефективността си



Жалко е, че следственият и съдебният казус се напоиха с толкова остра медийна скандалност, изкушаваща към лекомислено посочване на жертвени овни. В самото навечерие на изборите БСП, уж сериозна партия, извади на публичния тепих вътрешните си проблеми и почти доведе нещата до издирване на "крадеца с партиен билет". Много по-полезно за установяването на фактите щеше да бъде, ако бе даден път на нормалната процедура. Но това можеше да се случи, ако институциите се придържаха коректно към принципа на разделение на властите. Стана така, че в скандала се замесиха практически всички основни институции на законодателната, изпълнителната и съдебната власт. Загубеният синхрон, координация и взаимен баланс отвориха вакуум, който бързо се запълни с непремислено медийно говорене. От шефа на следствието през министъра на икономиката до столичния кмет - всички казаха неща, които могат да им костват много. Все пак положителният факт е налице. Вместо да си говорим за анатомичните особености на попфолк звездите или за митичността на баташкото клане, върнахме дебата за корупцията в центъра на политическия живот. Българското общество не желае да участва в нещо, което разглежда като корупционна демокрация. Ако се тегли чертата на партийното уравнение, от това ще спечелят онези, които рационално и прагматично представят и провеждат съответната политика в европейски условия. Ако се тегли чертата на институционалното уравнение, сега е моментът съдебната система, преживяла толкова трусове, конституционни поправки, ниски рейтинги и взаимни обвинения, да оправдае смисъла от съществуването си. Не е ли в състояние да го стори,



по-добре да си внесем съдебна система от чужбина,



както си внесохме успешен модел на управление на митниците отвън.

Има обаче и трето равнище, което не бива да се забравя. Става дума за досиетата след прехода. Българските политици сами запълват досиетата, с които ще ги оценяваме след време. Ще ги оценяваме по решенията на конкретни проблеми. Ще ги оценяваме по усвояването на еврофондовете, по изграждането на нова инфраструктура, по реформите в образованието и здравеопазването, по ефективността на европейското им присъствие. Ще ги оценяваме и по това, какво ще се прави с "Топлофикация" и цените на парното в следващия отоплителен сезон. Досиетата на прехода вече са налични и - както личи от настоящия случай - започва поетапното им отваряне. Какво ще пише в досиетата на следпреходната фаза все още зависи от самите политици.
Снимка: Архив "Сега"
Скандалът с "Топлофикация" и милионите в сметките на бившия й шеф Валентин Димитров повлече постепенно община, министри, правителство, следствие, прокуратура, парламент.
 Малцина вече се интересуват от досиетата на агентите на бившата Държавна сигурност. Много по-любопитни са новите досиета на прехода.
18
2584
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
07 Май 2007 08:36
Българина е лесна плячка на червените тарикати
Подхвърлиш му един оглозган кокал с надпис доносници и той, народо, гризе ли гризе с развалените си зъби.
От доносниците нищо не е звисело и не зависи
Зависеше от тези на които се донасяше. Лошото е че и днес продължава да зависи от тях!
Гоце бил доносник!? Глупости! На гоце му снасяха и преди и доста повече сега.
Доносници бяха всички и масово го правеха без пари, даже нямаше кой да ги слуша, защото въобще нямаше герои за които да се плати дори 5 лв ако ги донесеш. Само послушни гризачи, но днес доста гласовити.
07 Май 2007 10:05
"Корупция има, корумпирани няма", това е почти по Конфуций, пардон Поп, че и Иванович...ХаХа.
07 Май 2007 10:20
Аре пак пушек и мъгла.
Че нали и в новите досиета лицата пак са си същите. И пак тихомълком се пишат досиета и чат пат прехвърчат искри, когато се пресекат неприемливо интересите.

Дайте да видим старите, за да разберем кой кой е от новите.
Иначе само ще ни подхвърлят разни кукли на конци като Вальо Топлото и баба Цеца.

07 Май 2007 10:36
Играта, дето се играе, е мно-ого стара. Само че сега се казва: Тука има корупция, тука нема корупция!
07 Май 2007 11:03
Откриха кабел за кражба на ток в суперлуксозния хотел “Тамплиер” в Банско, собственост на ексзам. министъра на енергетиката и ексшеф на борда на директорите на “Топлофикация” - София Илко Йоцев

Без да обжалва констативния протокол, неотдавнашният надзорник на Вальо Топлото плати нанесените загуби на “Електроразпределение” в размер на 13 800 лв.
07 Май 2007 11:07
peruna no comment
07 Май 2007 11:15
Уравнението е просто - Досиетата отпреди прехода са почти равни на тези от прехода. Или - тези които командваха пряко или косвено и сега командват пряко или косвено. Естествено има и изключения от правилото.
07 Май 2007 12:00

Вярно е, че сегашните досиета са много по-интересни от досиетата от преди 1989-та година. Също така е вярно обаче, че и сегашните досиета се вадят много избирателно, за да може едни мафиоти да се отърват от конкуренцията на други мафиоти.
Но явно така е при демокрацията.
07 Май 2007 12:12
Комисията по разкриване на досиетата трябва да реагира по най-бързия начин във връзка с казуса Великотърновски университет – изборите за ректор са на 17 май.Кандидатите са само 6, не е толкова трудно да ги проверите! Покажете, че търновските университетски бандити (Харалампиев и Буров – Благовест и Черньо), са най-обикновени и долнопробни доносници.




07 Май 2007 12:13
Г-н професорът Буров, който се е запътил да става ректор на ВТУ обясни, че нямало да го избират за агент, бил се кандидатирал само за ректор. Ало, ДОНОСНИКА, май забравяш, че за агент си се главил много преди, а колко струваш и като агент, ти си знаеш, ама да му мислят тия, дето са те вербували. Не лъжи, че си работил за държавата! ДОНОСНИКЪТ работи само ЗА СЕБЕ СИ!Катериш се със зъби и нокти по онова, дето ти се струва че е нагоре, но най-накрая ще се наденеш на нещо, дето стърчи!ЧЕРНА гадино, заради такива като тебе ВТУ стана мръсна дума, за това ще отговаряш!И кажи на водещия си офицер да те зачеркне! Ние вече сме го направили.

07 Май 2007 12:13
Да ДОНОСНИЧИШ не значи да СЛУЖИШ на държавата! Доносникът е гнида, мръсна гадина, която е поставила себе си уж в услуга на службите. Вербували са я най-често като са я хванали в крачка: я да лъже, я да краде, я да курварства. Такъв зародиш на въшка може само да клепе другарчето(колегата), та да прави кариера и пари, какво друго? И понеже е инсект, цял живот се храни с кръвта на другите.В политическата полиция, 6-ти отдел на ДС, е било пълно с инсекти. Такава гад е т.н. професор, Стоян Буров.За такива няма минало!Има РАЙД!

07 Май 2007 12:14
ДОНОСНИК означава ЗАВИСИМ! Кандидат-ректорът на ВТУ Буров и настоящ зам.-ректор е бил и е част от политическата полиция.За такива няма минало време! Такова нещо може да има само у нас. Този човек топи когото си иска и онези му вярват или поне се правят, че е така, за да му създават още по-голяма зависимост. Вие, които искате да го обслужвате, давате ли си сметка, че неговата зависимост е по-голяма и по-страшна и от наркоманията и алкохолизма? Или сте забравили? Или така ви е изгодно?Който застане до доносника, нека да му носи кръста

07 Май 2007 13:01
XYZxyz


07.5.2007 г. 12:00:22
Но явно така е при демокрацията.


Ще ме извиниш XYZxyz, но ще ти направя една малка поправчица - Нееее, така е при българския модел демокрация ...![/b]
07 Май 2007 13:02
Именно крадците и техните партии 17 години баламосват хората с "ченгета и досиета", за да прикриват истинските грабители - себе си. Мошеници и предатели! Но българите отдавна не им се връзват на тъпия номер. Който ревне срещу "ченгетата и досиетата", губи изборите и се свива. Справка - СДС, ДСБ, НДСВ. Сега това ще се случи на БСП. Р. Овч. и Т. Донч за да прикрият далавераджийството си и бандитизма на енергийната мафия, пособиха за свои душмине някакви шестаци и ченгета. Последва удар от "Сава", който несъмнено се е посъветвал преди това с "Гоце". И Р. Овч. вече ГД и скоро още повече ЩГД.
----
Статията поставя важни въпроси, никак не е слаба Можеше да се припомни, че фразата "Досиетата на прехода са по-важни от досиетата на ДС" принадлежи на Г. Първанов, изрече я през лятото на м. г.
07 Май 2007 13:40
Мексикански Вожд,

Мръсно време беше..... За съжаление тези, които създадоха този модел, направиха и сегашното време мръсно!
07 Май 2007 15:58

Досиетата едва ли трябва да се делят на три както е написано в статията: досиета отпреди прехода, досиета на прехода и досиета след прехода. Групите/равнищата, както пише в статията/ са две: досиета от преди 1989 и досиета след 1989 година, като в много случаи става въпрос за едни и същи хора. Няма такова понятие като преход - то е измислено само, за да отдалечат "светлото капиталистическо бъдеще" някъде далеч в времето, защото иначе няма смислено оправдание защо беше необходима смяната на системата след 1989-та година и защо доходите ни са няколко пъти по-ниски. След 1989-та година в България има капитализъм, наричан незнайно защо демокрация и демократите управляват България. Разбира се с съдействието и подкрепата на САЩ. Това е - за сегашната действителност много хора скачаха като улави по площадите и ревяха като магарета. Така и не разбраха, че са използвани.
07 Май 2007 21:47
Авторе ,
Не "Досиетата ... " , а "Досието на Прехода" е пред вниманието на българското общество... Влез в час ... Така , не за Добро , и други замотаваш ...

07 Май 2007 21:51
Впрочем , помоли Петьо Цеков , да те вземе със себе на Витоша... Успех...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД