Почти няма област в държавата, в която да не се работи по пътни обекти, но най-сериозната строителна дейност това лято ще е концентрирана в Хасковския регион, се разбира от плановете на фонд "Републиканска пътна инфраструктура".
Неотдавна шефът на фонда Веселин Георгиев заяви, че въпреки интензивната работа по шосетата през това лято няма да има проблеми за пътуващите към морето. Под липсата на проблеми обаче се разбира предимно това, че ремонтните и строителните работи трябва да се извършват със спазване на правилата за сигнализация на участъците.
Невралгичните точки, по които ще се работи в посока от София към морето са две - между Стара Загора и Чирпан по магистрала "Тракия" и отсечката от Омуртаг до Търговище по пътя до Варна.
През 2007 г. за пътни ремонти е предвидено да се изхарчат малко над 26 млн. евро. С тях трябва да се обновят около 116 км. Някои от предвидените за ремонт отсечки са между София и Калотина, Каварна - Балчик, Кранево - Златни пясъци, Варна - Бяла, Русе - Варна и др. Извън това, трябва да стартират ремонти на още около 183 км, които са концентрирани във Великотърновския регион и между София, Перник и Кюстендил.
Около 107 км републикански пътища през годината ще бъдат обновени по програмите "Основен ремонт" и "Капитално строителство" на пътния фонд. Освен шосетата от първи, втори и трети клас това включва и магистралите. Някои по-важни обекти, които се предвижда да бъдат пуснати в експлоатация са 48-километровата отсечка от Провадия до Айтос и 8-те км от Омуртаг до Търговище. По същите програми е предвидено да се работи и по моста над река Марица в зоната Харманли - Любимец, както и по мостовото съоръжение над реката при Стамболийски.
Сред обектите, чието изграждане вече е стартирало, са участък от южната дъга на софийския околовръстен път между Драгалевци и Симеоново. Случилите се тези дни задръствания нищо чудно да продължат, защото неотдавна стана ясно, че проектите за разширение на трасето са остарели и трябва да се актуализират.
Други важни пътни отсечки, по които се работи това лято са обходът на Силистра, шосето от Царево до Ахтопол и от Ясна поляна до Приморско.
Значително по-скромно изглеждат вече нещата по европейската програма ФАР-Трансгранично сътрудничество, изпълнението на която е към финала. През 2007 г. по тази линия трябва да бъдат обновени около 68 км шосета, като по-големите обекти са по участъка от Разлог до Садово, където трябва да се ремонтират 58 км. Други 10 км ще се обновяват от Градево до Предела.
Строителството на магистралите се отлага за догодина, като изключим магистрала "Люлин", на чието официално строителство беше даден старт в началото на тази година. Според плановете магистралата трябва да е готова до 3 г. Голяма част от строителните предприемачи обаче са резервирани, че това ще се случи. Вероятно сроковете ще се проточат във времето. Проектът се смята за особено значим за живеещите в квартали като Княжево, Павлово и Горна Баня, откъдето сега минава целият международен трафик към Гърция, Македония и Югозападна България.
Магистрала "Люлин" на практика ще бъде свързана с бъдещата "Струма" (София - Кулата). По това трасе остава да бъдат изградени 138 км от Долна Диканя до Кулата. Според плановете строителството на двата участъка - от Долна Диканя до Дупница и от Сандански до Кулата - трябва да започне още тази година. Те трябва да са изградени до ноември 2010 г.
ЕСЕННО СТРОИТЕЛСТВО
С 210 млн. евро от Кохезионния фонд се предвижда да бъде финансирано също изграждането на част от магистрала "Марица" (Оризово - Капитан Андреево). Трасето на аутобана е разположено по направлението на общоевропейски коридор №4 с начало при пътен възел "Оризово" на магистрала "Тракия". Предвижда се при работите обектът да бъде разделен на четири участъка, които включват около 68 км ново строителство на магистрала. Става въпрос за отсечките от 5-и км до 77-и км при Харманли. За изграждането на трасето има пълна проектна готовност. Частично са извършени и отчуждения на земите по протежение на бъдещата магистрала. Процесът по обезщетяването на собствениците не е приключил още в Старозагорска област. Намеренията на пътното ведомство обаче са изграждането на аутобана да започне през октомври или ноември и да бъде завършено за 3 години.
През 2007 г. за пътни ремонти е предвидено да се изхарчат малко над 26 млн. евро. С тях трябва да се обновят около 116 км...
Само БТК да бе продадена на истинската й цена, сега щяхме да караме само по магистрали...