Всички административни структури в изпълнителната власт да са длъжни да публикуват в интернет данни за обществената информация, която съхраняват и начините за достъп до нея. Това предлага СДС с промени в закона за достъп до обществената информация. Идеята е сайтовете на институциите да имат специална секция "достъп до информация". Там трябва да са публикувани адресът, телефонът и работното време на звеното в съответната администрация, което отговаря за приемането на заявленията за предоставяне на достъп. На същото място да са описани и вътрешните правила за достъп до данните и регистрите, съхранявани от всяко ведомство.
Сайтовете на институциите задължително да съдържат техните правомощия, функции и отговорности, предлагат още от СДС Глобата за длъжностно лице, което без уважителна причина не се произнесе в срок по заявление за достъп, да стане от 50 до 100 лв. вместо сегашните 20 до 50 лв., предлагат депутатите на Петър Стоянов.
Според проекта за една година всички институции трябва да преведат интернет адресите си според новите изисквания, а финансовият министър да предвиди средства в бюджета за 2008 г.
През март измененията в закона за достъп до обществена информация, внесени от Йордан Мирчев (НДСВ), Радослав Илиевски (КБ) и Румен Ангелов (БНС), предизвикаха бурен скандал. Основен противник на измененията е неправителствената организация "Програма за достъп до информация". Поправките не минаха в комисията по европейските въпроси в НС, но медийната им даде зелена светлина.
---
ЦЕЛИ
Измененията в ЗДИ целят да регулират търговията с информация от обществения сектор, за която няма правила в момента. Те са превод на европейска директива, с която България е длъжна да се съобрази от 1 януари т. г. Иначе ще трябва да плаща по 30 000 евро за всеки просрочен ден. Според противниците на проекта обаче се създава паралелен режим, който рискува да предизвика административен хаос и да затрудни достъпа до обществена информация.
|
|