Близките на осъдения на смърт заедно с нашите медицински сестри палестински лекар Ашраф ал Хаджудж отново са отправили молба за съдействие до президента Георги Първанов докторът да получи българско гражданство. Това обявиха бащата и сестрата на Ашраф по Дарик радио. Те заявиха, че животът на роднината им е застрашен, тъй като Либия продължава да го приема за палестински бежанец и зад него не стои държава или организация, която да се застъпи.
Сестрата на Ашраф - Дарийн, обясни, че либийците представят брат й за лекар, а той е само студент по медицина и е бил в Бенгази през 1998 г., за да довърши образованието си.
Близките на палестинеца отново напомниха, че Ашраф е бил измъчван многократно, за да признае престъпление, което не е извършил. Бил е принуждаван да се подписва и на бял лист, а по-късно дописаното в него е обявено за самопризнание. Така либийците са постъпвали и спрямо петте българки. Сестрите и палестинецът не са се познавали, преди да бъдат арестувани, което влиза в пряко противоречие с твърденията на либийските власти за заговор за заразяване в болницата в Бенгази, допълни бащата на Ашраф.
Специалистът по СПИН проф. Виторио Колици пък заяви, че епидемията е избухнала преди 9 г. с разновидност на вируса, върлувала в африканските държави на юг от Сахара и в Чад. Той обясни, че най-вероятно пациентът "нула" в болницата в Бенгази е дете, инфектирано от майка си. Предполага се, че жената е била имигрант от Централна Африка. Колици бе категоричен, че българките и палестинецът нямат отношение към разпространението на заразата.
Италианският професор обясни още, че около 2002 г. либийското правителство е поискало от него и от другия известен изследовател на СПИН Люк Монтание да се включат в разследването. Българските представители са потърсили контакт с Колици на по-късен етап, допълни професорът.
---
НА ВИСОКО НИВО
Френско-либийски разговори на високо ниво са се провели в Париж миналата седмица, съобщи в. "Журнал дю диманш". Темата е била съдбата на петте българки. Контактите са били осъществени между членове от екипа на новоизбрания френски президент Никола Саркози и либийски официални представители, пише изданието, като се позовава на дипломатически източник.
Въпрос за процеса срещу медицинските ни сестри е изпратен по интернет до Муамар Кадафи, с когото студенти от Оксфордския университет ще проведат интервю чрез сателитна връзка вдругиден, съобщи интернет изданието "Либия днес". Това ще е първото подобно интервю с лидера, той предпочитал да участва в преки предавания.