Половината от хората, които имат нужда от лечение, не могат да си го позволят, сочат данните на национално представително изследване на НЦИОМ, цитирано от "Фокус".
Лечение не могат да си позволят предимно възрастните хора над 60 г., ромите, нискообразованите и хората със стандарт под средния. Основната причина е липсата на достатъчно пари. Други пречки пред необходимото лечение са липсата на информация за това, кои лечебни заведения могат да лекуват заболяването на пациента (14%) и липсата на информация за достъп до медицински услуги (12%). Сред хората, които не могат да си позволят лечението, най-голям дял заемат хронично болните - 74 на сто.
Допълнителното заплащане за медицински услуги, които НЗОК не покрива, се възприема от 69% от анкетираните най-вече като форма на корупция. Това мнение се споделя предимно от пенсионерите, живеещите в големи лишения и нискообразованите, но също и от чиновниците на изпълнителско ниво.
70% от българите разчитат предимно на традиционната медицина. От алтернативните методи най-използвани са билколечението при 15% от анкетираните, и хомеопатичните лекарства (6 на сто). Хомеопатията е особено популярна сред хората с висок стандарт на живот, високообразованите и столичани. Билколечението е разпространено сред всички социално-демографски групи и вероятно допълва традиционната медицина, отчита изследването.
60% от анкетираните твърдят, че стриктно спазват лечението, предписано от лекуващия им лекар. Най-дисциплинирани са възрастните хора над 60 години и живеещите в селата. Едва 2% от всички интервюирани са заявили, че никога не спазват предписанията на лекаря. Това са предимно хора, които не могат да си позволят да отделят средства за медикаменти - роми, безработни и живеещи в мизерия.
95% от анкетираните никога не са подавали жалба при възникнал проблем при ползването на здравни услуги, а 91% не могат да посочат институция, която защитава правата им като пациенти. Близо 18% обаче твърдят, че са били жертва на неправилна диагноза, 5% - на неправилно оперативно лечение, 18 на сто - на неправилно медикаментозно лечение.
Между 10 и 40 на сто от гражданите на ЕС получават увреждания или дори умират вследствие на лекарски грешки, неправилни диагнози или пропуски в здравната система, обяви пък Антония Първанова, депутат в Европарламента.
Всеки втори не може да си позволи лечение
Логично следствие от действията на Министерството на здравеопазването, силно подпомогнато от медицинското лоби в Народното събрание, което стана все повече събрание и все по-малко народно за 18-те години след 1989. Логично следствие от грижовното отношение на медиците и тяхното лоби в парламента(разбирай грижа за собствените си преки интереси). Как депутатите поне веднъж не създадоха облекчения за бедните болни, а винаги приемаха закони като че ли средната платежоспособност на българина е като тази на швейцареца, а българските лекари са некорумпирани като финландските.