Към протестите на работещите в столичния градски транспорт вчера се присъединиха и миньори от двата най-големи комплекса у нас - "Марица-изток" и "Бобов дол". Работещите в мини "Марица-изток" настояват да се отмени облагането на социалните плащания и напълно да отпадне наредбата за регулирането на заплатите. От декларацията на миньорите излиза, че те ще подкрепят протеста на столичните ватмани и шофьори, какъвто и да е той.
Заболели работници от мините в Бобов дол пък поискаха разрешение от столичния кмет да разпънат палатки пред президентството и да протестират срещу това, че не са получили от работодателя си обезщетения за професионални заболявания. По техни данни мината им дължи към 500 000 лв. 20 бивши и настоящи миньори се канят да дойдат в София да протестират. Един от тях - трудоустроеният Исмаил Тахиров, заплашва дори да се самозапали пред президентството, защото не получава парите си вече шеста година, въпреки че е спечелил делото срещу мината, предаде БТА. Мини "Бобов дол" са дадени под наем на пернишката фирма "Ораново", в договора има клауза фирмата да изплаща редовно заплати и обезщетения.
Синдикалното напрежение в БДЖ, избухнало във връзка с предстоящите съкращения на 941 места, пък бе потушено вчера от ръководството на железниците, което се срещна с 3 от общо 5-те синдикални организации. Шефовете на БДЖ са обяснили, че 261 служители ще бъдат пенсионирани, 232 са незаетите работни места, 59 души ще бъдат пренасочени и реално съкращенията ще обхванат 389 души. Внезапното си решение ръководството на БДЖ аргументирало с програмата за развитие до 2009 г. В действителност обаче под синдикален натиск преди месец бе подписано споразумение за 20% повишение на заплатите, а тези пари няма откъде да се вземат без съкращения.
Днес пък ЧЕЗ - компанията, която държи електроразпределението в Западна и Северна България, ще обяви, че са сключили споразумение със синдикатите. И там профсъюзите плашат със стачка заради планове за съкращения.
ЛАВИНА
Бюджетната субсидия за БАН и за научните изследвания като цяло да се увеличи двойно, поиска вчера общото събрание на академията в декларация до Сергей Станишев. Учените настояват за справедливо и достойно заплащане на висококвалифицирания им труд. Те искат още от 1 юли БАН да получава 100% от издръжката си, а не 90 на сто, както сега. Субсидията е 68 млн. лв., 89 на сто от тях отиват за заплати и реално не остават за режийни разходи, обясняват от БАН. Академията иска и ежегодно публичните средства от БВП за наука да растат с 0.15 %, което е и ангажимент пред ЕС.
|
|