Премиерът Станишев призова депутатите да помислят как да озаптят законово купуването на гласове от местни феодали на предстоящите общински избори. Той изрази загриженост, че на вота наесен бизнесмени и техни лобисти ще се опитат да влияят върху нагласата на избирателите. "Наблюдаваме един процес, който се опасявам, че ще бъде доста засилен и на тези местни избори, за купуване на гласове, прокарване на отделни независими общински съветници или такива, които представляват регионални партии или бизнес структури." Това заяви премиерът в Бургас след откриването на семинар за структурните фондове.
Той предупреди, че подобен избор разводнява политическата отговорност в общинските съвети и създава основа за безпринципни коалиции, които са среда за тежка корупция. Той не даде конкретни примери, но само по Южното Черноморие са регистрирани пет нови предизборни формации. От тях с най-голям финансов ресурс е бъдещата партия на бургаския предприемач Ваклин Стойновски, собственик на все още непостроения небостъргач в града.
Премиерът посочи, че в такива случаи мажоритарният вот не върши работа, защото чрез хвърляне на финансов ресурс, особено в малките общини, лесно може да се вкарат общинари, които да отстояват корпоративни интереси.
Купуването на гласове бе криминализирано м.г. в Наказателния кодекс и се наказва с до 3 г. затвор или пробация. В избирателния закон обаче може да се въведе глоба и за продажба на гласове. Така стана преди вота за президент, когато за първи път бе въведена санкция от 300 лв. за това провинение.
Станишев съзря опасност и във вътрешния предизборен туризъм, зачестил напоследък по Черноморието. На много места вече са регистрирани хиляди приходящи избиратели, маскирани като сезонни работници. Премиерът обаче се изказа против ограничаване мандатността на кметовете, което било в разрез с конституцията.
КАРЕ
РЕАКЦИЯ
"Засега нещата са на идейно ниво, имаме рамката в НК, която трябва да бъде детайлизирана в закона за местните избори", коментира лявата депутатка Мая Манолова. Според нея е малко вероятно тази седмица парламентът да гласува поправките в закона за местния вот, въпреки че са в дневния ред на НС. Левите са категорични, че принципът за уседналост трябва да важи и за местните избори. "Още не е ясно обаче как ще бъде записано това в закона - дали като период от време, през който са живели в общината, или ще зависи от това къде хората плащат местни данъци и такси", обясни Манолова. Обмисля се да бъде запазена и преференцията.
Така е!
Демокрацията си е Демокрация, ама Избори се печелят с пари! С много пари!
При Демокрацията, който НЯМА пари/много/, НЕ печели Избори- ДУХА СУПАТА!Да сте чули или видяли партия на Бедните да печели Избори при Демокрацията?!
Впрочем, Изборите при Демокрацията се печелят с пари, но заради още повече пари! MONEYкрация, де!