6 млн. лева сложиха край на транспортната стачка в София, макар и претенциите на водачите да възлизат на 24 млн. лв. допълнително за заплати. В края на стачните преговори стана ясно, че от авто- и електротранспорта ще успеят сами да осигурят останалите средства, за да покрият исканията на шофьорите и ватманите. До последно обаче синдикатите не отмениха стачната готовност в опит да извоюват максимална част от исканията си.
Въпреки че цяла седмица водачите на автобуси, тролеи и трамваи заплашваха, че от 15 май столичани ще ходят пеша, ден преди протеста стачката беше отменена. Късно вчера стачните комитети подписаха споразумение с общината, което да гарантира изпълнението на исканията им.
"Работниците остават в стачна готовност", предупреди Розен Зарков, председател на федерация "Транспорт" към КТ "Подкрепа". Ако някое от исканията не бъде изпълнено, шофьорите могат да започнат стачка, без да е нужно отново да се минава цялата процедура по закона за уреждане на колективните трудови спорове. В споразумението с общината не са заложени срокове. Тепърва стачните комитети ще се споразумяват и с правителството, защото половината от исканията им зависят от решения на кабинета. "Вероятно в декларациите си към представителите на държавата ще заложим и конкретни срокове", увери Зарков.
До развръзката се стигна след извънредно заседание на столичния общински съвет. По предложение на екипа на кмета Бойко Борисов СОС реши да разплати авансово 6 млн. лв. на СКГТ за вече продадени карти за намаления. 22 млн. лв. субсидия за преференциално пътуване е отпуснала общината от началото на годината, но продадените карти са за 6 млн. повече. Финансистите са длъжни да харчат равномерно през 12-те месеца на годината парите за картите и фактурите над планираното, тъй като досега стояха неразплатени. Според съветници обаче това е само временно решение на проблема.
"От приходите на самите фирми ще дойдат останалите средства, необходими за покриване на договореното 200 лв. увеличение на заплатите", разясни председателят на бюджетната комисия в СОС Иван Нейков. За тази година прогнозните постъпления на транспорта ще са с 14 млн. лв. повече от м. г., отчетоха от общината.
До решението на СОС се стигна с цената на три гласувания и напускане на групата на ССД, която обяви, че тече политиканстване на гърба на транспорта. Съветниците възложиха до месец кметският екип да е готов със стратегия за развитие на транспорта, както и за нова политика за пътуванията с намаление. СОС настоява и държавата да поеме 50% от преференциалното пътуване. Сега делът й е 20%.
Другият спорен момент е около наредбата за регулация на заплатите. Въпреки че синдикатите настояваха тя изцяло да отпадне, кабинетът направи козметични промени. По-съществената новост е, че в мениджърските договори ще бъде записано при какви условия ще се увеличават заплатите. "От общината ни увериха, че какъвто и да е договорът с мениджмънта, заплатите на транспортните работници ще бъдат увеличени с 200 лв.", заяви Розен Зарков.
РАВНОСМЕТКА
В момента исканията на транспортните работници са изпълнени на 50%, призна Розен Зарков. При поискано 250 лв. увеличение на заплатите общината дава 200 лв. Срещу настояването за отпадане на наредбата за регулация кабинетът прие "по-мек" вариант. Общината изпълни искането да се откаже от концесиониране на линиите. По другите 3 искания още няма окончателно решение - социалните плащания да не се облагат, да се промени наредбата за болничните, да се даде I категория труд на шофьорите.
|
|