Държавата е на път да узакони незаконното обучение на бакалаври и магистри в два педагогически колежа на Великотърновския университет - в Плевен и във Враца. Проектът за преобразуването на колежите във филиали е одобрен от агенцията по оценяване и акредитация, похвали се ректорът проф. Иван Харалампиев дни преди изтичането на втория му мандат. В Плевен ще се обучават специалисти по педагогически специалности и информатика, а във Враца - по начална и по предучилищна педагогика. От агенцията потвърдиха, че са дали положителна оценка на проекта. Следващата стъпка е просветният министър Даниел Вълчев да го предложи за гласуване от правителството.
Двата акредитирани колежа могат да обучават само специалисти, но вузът престъпваше правилата и приемаше и студенти в по-високи степени по други специалности. Филиалите на вузовете могат да обучават бакалаври и магистри, ако имат поне 10-членен академичен състав на основен трудов договор.
Преобразуването теоретично е възможно само ако филиалите отговарят на изискванията на закона, коментира министърът на образованието Даниел Вълчев пред "Сега". Той припомни, че при акредитацията ще се следи основно за необходимия академичен състав и за сградата, където се води обучението.
Ректорът на ВТУ проф. Харалампиев се сдоби с печална слава през 2003 г. Тогава Върховната касационна прокуратура установи, че вузът грубо е нарушил закона, като е приемал близо 11 000 студенти в незаконни центрове в 16 големи града. Разследване на "Сега" установи, че ректорът е сключвал договори с фирми, в част от които участват самият той и други представители на вуза. Фирмата получава 70% от студентските такси и организира обучението, а ВТУ прибира останалите 30% и праща преподаватели. Незаконните звена трябваше да бъдат закрити още през 2003 г. От просветното министерство увериха, че най-късно догодина обучението в неакредитирани звена на вузовете ще се преустанови.
РЕАБИЛИТАЦИЯ
Софийският апелативен съд отмени решение на Окръжния съд в Перник от юли м.г., съобщи БТА вчера. Според окръжния съд "Международно образование" ЕООД трябва да прекрати дейността си. Търговското дружество обучава студенти от Междурегионална академия за обучение на кадри в Киев. Според съда в Перник "Международно образование" няма акредитация по закона за висшето образование и не може да посредничи за дейност, за която няма разрешение. Според тричленен състав на САС обаче дейността на фирмата не противоречи на закона. "Международно образование" е сред 22-та нелегитимни "вуза", за които просветният министър Даниел Вълчев сезира главния прокурор през март м.г.
|
|