Малкия Маргин старателно подрежда Наказателния кодекс в очакване на съда, за да даде показания по делото за убийството на Милчо Бонев-Бай Миле. |
"Свидетелите съвсем ни взеха за...", възмути се съдия Петя Крънчева от отговорите на Николай Маринов - Малкия Маргин. След като друг състав отложи делото срещу него и брат му, той бе разпитан по процеса за убийството на Бонев, един от босовете на СИК и бивш съдружник на Бай Миле и Големия Маргин. Същата съдия Крънчева в сряда чака 3 часа Маджо да се появи, за да даде показанията си, смъмри го за закъснението, но не каза и дума срещу внушителното присъствие на частната му охрана в съдебната зала.
Възмущението й вчера бе предизвикано от отговора на Маринов, че не знае от кого наема къщата край морето, където обичайно прекарва със семейството си цяло лято. Оказа се, че Николай Маринов всичко е научавал от медиите - и за убийството на Бай Миле, и за съдружието с брат му Красимир Маринов. Нямаше и версия за убийствата на по-голяма част от бившите босове на СИК. "Не съм толкова в нещата, за да знам", обясни той на съда.
Малкия Маргин познавал бегло Милчо Бонев и не знаел друго за него, освен че се занимава с туризъм и е запален по ФК "Славия". Самият Маринов бил левскар. Двамата били на косъм да сключат сделка за парцел в Слънчев бряг, но не успели да се договорят за цената. Това обаче не развалило отношенията им. Бай Миле винаги бил усмихнат и веселяк пред Малкия Маргин, радвал му се заради брат му.
Самият Маринов не скри, че се е движел с две коли и въоръжена охрана. Не можа обаче да обясни с какво оръжие били охранителите му, защото не бил експерт.
Преди това той разпозна един от подсъдимите - Георги Стефанов. Работил през 2002 г. като шофьор в ескорта му. Но напуснал заради "лични проблеми и недостатъчно заплащане". Бегло познавал и друг - Тихомир Дочев - Мравката. Бил го виждал по кръчмите. Стилиян Георгиев и Анатолий Мънков Маринов не разпозна.
Преди да влезе в ролята на свидетел, Маринов бе на подсъдимата скамейка пред съдия Лада Паунова. Както се случва вече от половин година обаче, делото срещу него, брат му Красимир Маринов - Големия Маргин и още петима, обвинени в подготовката на три убийства, бе отложено. Смях в залата предизвика констатацията на съда, че Младен Михалев - Маджо е нередовно призован да свидетелства и безрезултатно много пъти е търсен на адреса си на ул."Пушкин" в столицата. Съдът нареди МВР да изготви справка кога Маджо е влизал и излизал от страната. Ден по-рано Михалев се разходи из Съдебната палата с мощна частна и държавна охрана. И едва ли остана магистрат или служител, който да не разбра за визитата му. "Можеха тогава да му връчат призовката", шегуваха се вчера в палатата.
Лада Паунова нареди проверка на болничния на Големия Маргин, който от 5 месеца се възстановява от операцията си от дискова херния. Оказа се, че на датата на издаването му - 16 април, на Маринов не му е разрешавано да напуска домашния си арест.
Делото бе отложено за юни, тъй като вчера в залата не се явиха Големия Маргин и Иво Карагеоргиев. Здравният статус на подсъдимите все повече се влошава. Карагеоргиев страда от нестабилна стенокардия, според адвокатите му е пред инфаркт. Съдът назначи експертиза. В тежко здраве е и Веселин Тошев. Маргините и останалите петима бяха задържани през октомври 2005 г. по време на операция "Респект".
ОПРАВДАНИЯ
Полицията е била извикана в Съдебната палта, когато разпитваха Маджо, за да пази магистратите. Тази версия се пръкна вчера от интервю на вътрешния министър Румен Петков пред Би Ти Ви. В сряда от пресцентъра на МВР обявиха, че зам.-министърът на правосъдието Димитър Бонгалов е поискал полицейски сили "поради опасност от физическо премахване на свидетел".
Петков отказа да коментира дали застрашеният свидетел е бил Маджо и поясни: "В писмото, изпратено до нас, става дума за осигуряване спокойствието и сигурността на магистратите по време на заседанието". Освен това полицаите действали изцяло по разпореждане на съдебна полиция. "Правосъдното министерство има достатъчно основания да поиска да бъде гарантирана нормалната работа, разбира се, и животът на магистратите", посочи Петков.
Шефът на ВАС Константин Пенчев обаче остро разкритикува безпрецедентната ситуация в палатата онзиден. Той си избра едно от вестникарските заглавия, за да коментира поведението на съда: "Държавата спря, за да мине Маджо". "Добре, че вече не съм млад съдия, защото аз нямаше да го чакам, а щях да реагирам по друг начин. Не помня аз да съм чакал някой свидетел като съдия", коментира Пенчев пред БНТ. И добави, че ако свидетел е закъснявал или не е идвал, е предприемал мерки. Съдия Крънчева обаче не намери текст в НПК, който да й позволи да глоби Михалев за закъснението. А той се извини със задръствания и служебни ангажименти. Тя не настоя свидетелят да каже адреса си и прие отговора му, че живее в Европа и може да бъде призован чрез адвокатите си.
НАКАЗАНИЯ
Още не е ясно дали полицаите, които брутално пребиха фоторепортер в Съдебната палата в сряда, ще бъдат наказани. Те ще бъдат уволнени, ако се намерят доказателства за вината им. В момента по случая тече проверка. Разпитват се и репортери. Проверката е възложена на директора на Столичната полиция и трябва до приключи до седмица.
Емил Иванов от в. "Експрес" пострада заради свръхмерките за сигурност покрай присъствието на Маджо в Съдебната палата в сряда. Той се опита да снима униформен. За побоя има и медицинска експертиза.
В сряда в 9 часа ще има половинчасов протест на фоторепортери пред МВР.