Прокуратурата е иззела най-различни и "удивително странни" договори при обиска в централата на "Булгартабак". Това научи "Сега" от източници от държавното обвинение. Става дума както за договори за услуги, така и за дистрибутори, твърдят запознати. Внезапното влизане в холдинга в края на работния ден в сряда градският прокурор на София Николай Кокинов обясни с опасност от укриване или манипулиране на документация. Това обаче не било допуснато. В същото време били атакувани още 5 обекта.
Изземването е част от дело за длъжностно присвояване в особено големи размери, което е срещу виновни длъжностни лица от холдинга. Тепърва ще се изяснява дали договорите са подписвани с колективни или еднолични решения. Наказателната отговорност е лична и много често делата за длъжностни престъпления се пропукват именно по тази линия.
Проверяваните договори са сключвани през 2006 г., научи още "Сега". Тогава шеф на дружеството вече е Христо Лачев. Той се замеси и в корупционния скандал, като обвини шефа на националното следствие Ангел Александров, че му иска по 150 000 лв. на месец.
Проверката, на базата на която е образувано делото, е започнала на 3 април. Формалният повод бил писмо на федерацията на тютюнопроизводителите.
"Струва ми се невероятно някакви браншови организации на тютюнопроизводители да са подали сигнали, които да са предизвикали обиските в "Булгартабак", заяви пред "Сега" Юли Манойлов от синдикат "Тютюнева промишленост" в КТ "Подкрепа". Обикновените производители нямали интерес от напрежение в "Булгартабак", който им изкупува стоката. От министерство на земеделието посочиха, че браншова асоциация "Федерация на тютюнопроизводителите" не е оставила телефони за комуникация.
Напрежение в тютюневите среди предизвика миналогодишното решение на холдинга да определи 9 основни дистрибутори на цигари за цялата страна на териториален принцип. Това според запознати е и основният начин за източване на дружеството.
Няколко месеца след това по сигнал на уволнената зам.-министърка Корнелия Нинова, която е шеф на УС на "Булгартабак Холдинг", започна ревизия на определени дистрибуторски фирми, за които има съмнения, че наред с цигарите на "Булгартабак" търгуват и с контрабандни.
Тогава министърът на икономиката Румен Овчаров обяви, че много от дистрибуторите отчитат далеч по-ниски печалби и плащат много по-малко данъци от очакваното. Търговската отстъпка при цигарите е 10% от крайната цена, а продажбите на "Булгартабак" са за около 1.5 млрд. лв. годишно. Следователно у дистрибуторите остават към 150 млн. лв. приходи. Публична тайна у нас е, че много от дистрибуторските фирми плащат отчисления на партийни централи срещу тяхната протекция при вкарването им в търговската схема.
|
|