:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,324
Активни 859
Страници 1,254
За един ден 1,302,066
Анализ

Напускат ли лекарите България?

Засега не, сочат данните на здравното министерство. В бъдеще обаче тенденцията ще се засили
Снимка: Юлиян Савчев
Началото на годината беше белязано от протести и заплахи, че лекарите ще напуснат страната. Засега това не се е случило.
Около влизането на България в ЕС заканите, че българските лекари масово ще напуснат страната, ескалираха. По форуми и в частни разговори множество медици заплашват, че ще заминат за Европа, лекарският съюз обявяваше апокалиптични данни от Полша, която загубила 5500 лекари след влизането си в ЕС, и предричаше, че ни очаква внос от Третия свят.

Наскоро шефът на съсловната организация Андрей Кехайов обяви, че само за месец съм Европа са отпътували 30 медици, основно за Германия, Франция и Англия. В БЛС има запитвания и от Чехия, Испания, Франция. Търсят се психиатри, хирурзи, анестезиолози, акушер-гинеколози, педиатри, обща медицина.

Това е логично. В ЕС не само заплатите започват от 1200 евро нагоре, и то в по-бедните страни, но и здравните системи са далеч по-уредени и се работи в по-нормална среда. Съпоставено към недоволството у нас, това би трябвало да захрани Европа с потоци от български лекари.



Нищо подобно обаче не се случва на този етап



"Броят на напускащите лекари не е съществен, за да бъде отчетен", обяснява зам. здравният министър Валери Цеков. МЗ дава сертификати на медиците, които искат да работят в ЕС, и от 1 януари досега са дадени около 500 удостоверения за петте медицински специалности - медицина, стоматология, фармация, сестрински грижи и акушерство. Според МЗ те са разпределени поравно между 5-те професии, т.е. лекарите са около една пета от всички.

"Освен това над 90% от тези сертификати са дадени на българи, които отдавна са в чужбина. Сега те просто искат да си вземат документ, с който да им признаят правата да работят като медици", допълва Цеков. Досега те са работили в ЕС, но като помощник-лекари или нещо друго, а с този документ могат да практикуват като лекари.

Европа обаче все още не признава автоматично българските медицински дипломи. Датата, след която това ще става, е 1 януари 2007 г., т.е. едва тези, които ще започнат да се обучават през тази година и студентите след тях, ще имат автоматично приета диплома, която ще им е достатъчна, за да практикуват в ЕС.

Затова към момента МЗ може само да издава документ, който да удостоверява, че медикът е практикувал професията си в 3 последователни години от последните 5. При сестрите и акушерките условието е 2 последователни години от последните 10. Този документ дава същите права на медика да работи като такъв в ЕС, каквито би му дала и признатата диплома. Разликата от времето преди членството ни е, че преди 1 януари МЗ не можеше да дава и това удостоверение, т.е. действително след 1 януари за българските медици е по-лесно да работят в Европа.

Това е и единственият документ, който в момента дава право за практикуване в ЕС. Лекарският съюз може да издава сертификати за членство, но те не дават абсолютно никакви права на докторите, казват от МЗ.

Въпреки това от началото на годината досега документ за практикуване от МЗ са поискали 600 души от 5-те медицински професии. Удовлетворени са около 500 молби, останалите не са подали коректно документи, сочат данните на МЗ.



На какво се дължи неочакваната липса на интерес?



"Това е проблем на индивида, не на здравното министерство. Вероятно е заминаващите да са малко, защото всяка страна има преходни периоди за допускане до трудовия си пазар", смята Валери Цеков. В бившите източноевропейски страни, сега членки, обаче няма такива преходни периоди, но въпреки това и за там няма наплив. В Чехия например има интерес към наши кадри, но предлаганата там заплата е 1200 евро по данни на лекарския съюз.

Проблем може да бъде и езиковата бариера - всеки, който иска да работи навън, трябва почти перфектно да ползва езика, защото иначе няма как да практикува. Да не говорим, че трябва да остави семейството си, родителите, средата. Затова, ако някой заминава, това биха били основно млади лекари.

"Сигурно след няколко години заминаващите за Европа ще са повече и ще има отлив", смята Цеков. Връзките ще се задълбочават повече, манталитетът ще се промени - ще свикнем с мисълта, че с личната си карта можем да отидем навсякъде в Европа. "А когато и тук се въведе еврото, ще падне още една бариера", разсъждава зам.-министърът.

Макар че в ЕС заплащането е по-добро, там и разходите са различни. В Англия например доходът може да стигне до 3000-4000 паунда на месец, но и животът е различен - от тези пари могат да останат 200 лири - данъците са големи, разходите за жилище и храна също. Освен всичко друго там е прието, че лекарят трябва да има определен стандарт - не може да живее скромно, в скромен квартал и къща и да кара скромна кола, пояснява Валери Цеков.

Битува и мнението, че българските лекари не напускат родината си, тъй като тук имат възможност да си изкарват нерегламентирани доходи. Заплатата в болницата може да е 700 лв., но медикът реално си докарва двойно и тройно повече. Някои работят допълнително, други си изкарват комисиони с помощта на фармацевтични фирми или търговци на медицински изделия. Трети пък директно си искат подкупи. В чужбина това няма как да се случи - там се плаща много, но и се работи много.

"Нагласата, че масово ще се заминава в чужбина, се случва в медиите, а не в реалния живот. В България лично аз не съм очаквал и не съм помислял, че може да има голям отлив, въпреки че навсякъде по медиите се говори за това", казва Цеков. "Към момента не засичаме липса на кадри в системата, дори и на медицински сестри. Те намаляват, но още няма липса, която да пречи на работата", допълва заместникът на проф. Гайдарски.



Търсене и предлагане



В МЗ няма справка къде какви специалности се търсят, такава статистика не се води и в ЕС към момента. Когато издава удостоверение за трудов стаж, МЗ не се интересува и в коя държава е човекът, който го иска, нито за коя държава му е нужен. Въпреки това Цеков твърди, че и в Европа няма особена липса на лекари за разлика от медицински сестри.

Той предполага, че в бъдеще ще има и обратна миграция - хора от Румъния и Гърция ще започнат да идват тук. Засега обаче интересът от граждани на ЕС към медицинска работа в България е минимален. За разлика от гражданите на трети страни, които желаят да работят в България - Македония, Молдова, Ирак. В момента обаче те имат доста труден достъп до работа по медицинските професии в България - дипломите им трябва да се легализират от министерството на образованието, трябва да положат изпит по български език, за професионални познания, трябва да имат и разрешение на агенцията по заетостта.

И все пък след няколко години ще има отлив на кадри, повтаря Цеков. И най-вероятно това ще са младите лекари - те са с различен манталитет и няма какво да ги задържа тук. Мисли ли държавата за този момент и как може да се компенсира евентуалният недостиг?

За да не се получи все пак дефицит, тази година ще бъде обявен по-голям прием в университетите - 500 места за лекари и 670 места за медицински сестри. Освен това вече държавата ще поема специализацията на лекарите, т.е. на специализиращите няма да се налага да си плащат, припомня Цеков.

А ако се наложи, може да се облекчи режимът на внос от трети държави, в които има адекватно обучение.

"Никой не обмисля как да сложи пранги на краката на хората, казва Цеков. - Хората могат да бъдат задържани със стимули. И не толкова държавата, колкото обществото е в състояние да измисли тези стимули, когато установи, че лекарите са станали твърде малко. За да останат тук, те трябва да се чувстват адекватно платени и адекватно уважавани", допълва зам.-министърът. По европейски.
Снимка: Велислав Николов
Валери Цеков смята, че отлив може и да има, но след няколко години
50
4190
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
22 Май 2007 00:56
Ние си знаем, а и те го съзнават, че след полученото в БГ 'медицинско образование', много малко от практикуващите в БГ лекари имат познания, умения и капацитет да получат лиценз да практикуват извън БГ. Къде да ходят?
22 Май 2007 03:00
Бе бомбата цъка, ако има статии тип зрел та презрел оптимистичен соц реализъм....

Редактирано от - Gasparini на 22/5/2007 г/ 06:50:23

22 Май 2007 07:33
Аз мисля, че все пак лекарите в България са на ниво (все пак има малък спад в умението, като сравнявам по-младите с по-старите лекари)Съжалявам обаче че правителството на страната приватизира или реституира ДЕТСКАТА БОЛНИЦА която се намираше на Руски Паметник. В тази болница работеха най-добрите детски лекари.....
22 Май 2007 07:51
Какво иска да каже Авторката не ми е ясно. Значи има проблем , ама всъщност още нямало проблем....Ама проблемът ще се появи скоро , но всъщност са взети всички мерки... Боза !
22 Май 2007 07:53
Ами ще бягат, я! Кой ненормалник ще остане тук да работи за 150-200 евро, т.е. по-малко и от един шофьор!?
22 Май 2007 07:56
Не заминават за чужбина защото първо искат да се научат върху българите как да лекуват , без значение колко ще уморят. Цената на човешкия живот в България е най-ниска а и правосъдието винаги ги защитава. Но в САЩ и Европа по друг начин гледат на лекарската некомпетентност и доста лекари има по затворите последна.
22 Май 2007 08:01
Е те това са данни, на които трябва да се вярва безрезервно!Както на всяка дума на минздрав!Някога да ви е лъгал човека?Аз явно съм голямо изключение, тъй като познавам петима лекари, тръгнали от януари насам по Европа-двама ми бяха директни подчинени, от другите един замина за Дания, друг за Люксембург, а един от топ-анестезиолозите в града ни замина за Лондон.Само че, това са отделни случаи, като цяло те не могат да бъдат никаква пречка за процъфтяващата ни здравна система, особено като се има впредвид наплива по нашите граници на доктори, желаещи да работят качествено и всеотдайно за по 200-400 евро на месец...
22 Май 2007 08:13
поне 10-15 % от нашия випуск -2000 сме в чужбина, а следващите още повече не вярвам някой от нас да се е обръщал към услугите на този зам министър.Така че статистиката им куца сериозно .
22 Май 2007 08:37
Познавам добър хирург/според мен / който си докарва от частна практика и държавна между 10 000 и 15 000 лева на месец. Какво да прави в Германия?
22 Май 2007 08:56
televiz, Бай Драган,

към овца последна и тра-ла-ла - миналата седмица купих по молба на поредния заминал в Хонландия наш колега ( селяните от Лозен още плачат за него, че ги е напуснало докторчето ) отоскоп, за да може да преглежда деца на познати от България, които са "безкрайно" доволни от здравеобслужването там....дете с възпалено ухо чака и на НИКОГО не му пука....нямат си Пирогов и моралът им е висок! С две думи - завършилите в София и Варна (донякъде) са си на много добро европейско ниво.
22 Май 2007 09:03
Търсят се в кратък срок лекари със специалност Обща медицина, владеещи немски език, за работа в Германия.
За справки: тел. 052/30 28 93 – катедра по Обща медицина Варна, доц.Маджова


Горната обява се препечатва от blsvarna.dolphin-3.bg ей тъй просто за сведение на скептиците. Подобни четива могат да се намерят и в http://www.jobs.bg!
Искрено Ваш
Хипократ
22 Май 2007 09:22
Хипократе, здрасти!Пусна ли се по пързалката?Ако още не си-успех!
22 Май 2007 09:55
май чужди езици за практика в българия ще са потребни, нема търсене навън за лекари, без качества са, търсят политици, вервай си, от години млад не е почнал работа при нас
и драги милюционери знам колко ресурс хвърляте да пречите кадърните млади да си тръгват оттук, и що да стоят, да се кефят на прекрасния ви живот, време е да учите езици, последните напускащи сте вий, кому сте потребни

Редактирано от - Пейчо Пеев на 22/5/2007 г/ 10:37:43

22 Май 2007 11:51
Аз лично не считам, че държавата ще остане без лекари. Някои ще заминат, някои ще останат, нови ще се обучат... Щом има хора - ще има и лекари.
Освен това населението намалява. От 8, 9 милиона преди "демокрацията" сме останали по-малко от 7, 6 милиона. И още ще намалява. Значи нормално е лекарите в България да бъдат по-малко от преди 17 години, нали?
Съвсем друга тема е здравната реформа, здравната каса, заплащане, пациенти, неуредици и т.н. Всички сме на един огън - и лекари, и пациенти.
22 Май 2007 12:30
обияви като тази поместил хипократ могат да дъдат препечатъни със стотици, от медицински списания в германия, франция, скандинавските страни(особенно), испания и т.н. страни членки на европейскоата обстност така че който бг лекар иска да замине да се (до)изучи медицината, да работи и живее в подобра среда за повече пари, винаги сте си намери работа.за език изибсто е бесмисленно да се говори, ясно е че говоримият език за страната плус разбира се англййски е най малкото задължително условие за лекар да имигрира или отидес на работа в чужбина.това с какво очи се гледа на имигрантите-лекари от източна европа , за тяхната специализация и конпетентност е друг въпрос , но примерно за недостика на (кфалифицирани)лекари е показателен факта че в някой части на източна-германия нуждата от лекари е толкова голяма че ако направис договор за някое малко градче или село за участъков лекар за 10 год.примерно получавас не само добри пари, жилисте, работа за съругаата , детска градина за децата и т.н. а и стартов капитал който доколкото знам не се и връста.така че заповядайте млади хора от бг в европа ние имаме нужда от вас.
22 Май 2007 12:53
Дали липсва интерес към Англия ще стане ясно до няколко месеца, когато се очаква признаването на права на лекарите , равни с тези на леарите от новите страни членки на ЕС.Пълно признаване на дипломите с нужда от знания по езика по заявка на работодателя. Написаното прикрива този факт, но не виждам как ще го прикрива , когато се подпишат документите. В Англия ще ви останат 200 лири , ако живеете като парвеню, което не е целта на занятието
22 Май 2007 13:03
televiz,
Здравей (ако все още си он-лайн, разбира се). Не съм се пуснал по пързалката - немският ми е доста слаб (достатъчен бе все пак за курортите навремето). Говоря свободно английски и руски.
Първата ми цел в живота ми е да си взема специалността по Обща медицина тези дни - затова и нямам време за писане. След това ще потърся вариант за Англия. Там се търсят ОПЛ, особено за заместване и дежурства. Имам колежка ОПЛ, която замина преди 4 години и тя проверява на място пътеките. След като полските колеги се справят, не виждам причина и аз да го направя. Парите, които получават за един уикенд за заместване са просто умопомрачителни.
М/у другото въпросната колежка успя да си приравни дипломата (още преди влизането ни в ЕС), макар и трудно и сега работи в болница като педиатър.
Поздрави!
22 Май 2007 13:17
Под"пързалка"имах впредвид точно изпита ти.Много прилича на детска игра, да знаеш!Някой някъде те вика, нещо правиш, нещо приказваш, след теб идва следващия и т.н. до успешния завършек в някоя кръчма, барабар с комисията/Дай Боже!/Другото-всеки опитва, всеки с късмета си.Брат ми живее в Лондон, даже тези дни станал поданик на Нейно величество.Питам го защо-казва ми, че за 6-7 години имал вече право на някаква тяхна си пенсия след време.В родината ни някой да има дори такава елементарна сигурност?
22 Май 2007 13:20
P.S.Що се отнася до замествания на ОПЛ-та в Англия, със сигурност знам, че много немски доктори летят за уикенда натам и насам и изкарват доста повече, отколкото в Германия за седмица.
22 Май 2007 13:28
Хипократ2007, след препечатването на такива обяви е добре да пообясниш на колегите си, че някои такива обяви са за запълване на най-непривлекателните работни места в най-непривлекателните места на Германия и то срещу 1300 ? месечно (и не се води работа а "специализация". Да живееш с такава сума там си е грозна мизерия а тук един среден ОПЛ изкарва повече. В Германия има хубави лекарски места с огромни заплати, но само с един дребен недостатък - заемат се основно от немци.
22 Май 2007 13:50
така е едно GP за това че НЕправи нисто в едно съботно-неделно дежурство си докарва горе доле ½ заплата в ?, докато ако един хирург за оперирайки през дезурството неполучава и цент за това, за кардиолога състо и за другите колеги по клиниките ..еее разбира се не съвсем GP -ТО предимно писе напрлавление, някоя рецепта, види некоя ухо на некое дете, кръвно на некоя бабицка , занимава се с алкохолици и наркомани, засие някоя рана.....зи за всичко това на GP-to mу се пласта... но проблема е че медицината не е само масина за правене на пари,
а >70% от GP-тата са много ниска подготовка(дано в бг нестата да не са така)особенно тези които са били повече от 5 години на едно и състо работно място.те нямат никаква мотивация за осъвърсестване , не четат периодичната мед.литература, не посестават курсове, семинари , конгреси да не говорим че за последно са били по клиниките в болниците по време на амануенсурата или когато по задължение за придобиване на право да лекува самостоятелно или в краен слчай когато са стажували за специяност(обста медицина). за съжаление за много млади лекари GP-то е първа и последна спирка в професията а и най важното са парите.
22 Май 2007 13:50
хипократ пробвай в лестър, търсят
в цел свет никой не се пъне да става доктор, дълго учене и ако не е платено смисъл никакъв, тук обаче гяволетата открили начин за ловене доктори с трици

Редактирано от - Пейчо Пеев на 22/5/2007 г/ 14:10:06

22 Май 2007 13:58
така е между 1300-1500? е заплатата на амануенс или мед.кандидат, на GP-тата за германия незнам но в скандинавия стартовата е 5000-5500?, ако имас специалност допълнително, после на тях им се пласта и за всеки пациент по отделно и за всичко което правис на пациента така че заплата се повисава до 8-10 000?/месец , отделно дежурство.за сравнение специалист кардиолог ако не е завеждаст отделение 5500 , дежурставата отделно но там се пластат само т.н.активни часове 180-200 ?/ час зависи от деня, но факт е че GP-та са много добре платени на всякъде , за сметка на което повечето от тях незнаят а и немогат нисто и като лекари са на обидно ниско ниво
22 Май 2007 14:39
televiz,
Не съм те разбрал за пързалката (явно). Относно кръчмата и поводите за пиене в нея ще доложа след една седмица.
Heat,
за местата и заплатата няма да коментирам. За първото - не съм бил там (но едва ли е по-мизерно от тук), а за второто - не съм звънил на посочения телефон. Със сигурност бъркаш за нашите пари. Моята практика е средна по размер (1200 пациенти) и чистият ми доход на месец е с пъти по-нисък, а смятам че добре си я ръководя.
Пейчо,
благодаря за съвета.
WC designer,
Ако и от кенефното проектиране разбираш толкомо, колкото и от нашата работа, явно ти си проектанта на нашенските кенефи - по миризмата се познава!
22 Май 2007 15:41
Моето мнение е, че изтичането на лекарите ще се засилва в геометрична прогресия следващите години.
Вярно че езикът трябва да се владее доста добре, не както за общите професии, а дори и инженерите поминуваме добре със скромни чуждоезични познания. Това обаче едва ли ще е голяма пречка за хора, които са научили имената на нам колко си хиляди кокали, мускули и нерви, на латински.
БГ нищо добро не я чака тогава. Мрънкалниците ще си спомнят с умиление за дискусиите хиляда лева докторска заплата много ли са или не.
22 Май 2007 15:55
Напускането на лекарите вече ще е като напускането на другите специалисти - досега им пречеше липсата на тапии. Някои ще напуснат - едни ще успеят, други - не и или ще станат санитари или шофьори, или ще се върнат. Които успеят, материално ще се добре, дали ще се адаптират, е друг въпрос. Някои няма да напуснат, защото не са добри специалисти или не знаят езици, други ще предпочетат да останат тук, живеейки прилично, макар и материално не толкова добре. Нищо ново - процесът тече за други професии и апокалипсис не е дошъл. Вярно, за някои професии вече се намират по-трудно хора и трябва да търсиш доста и да наддаваш със заплата и условия. Но пък това урегулира професиите - от една страна се вижда кой е добър и кой не, от друга - добрите почват да получават прилично дори и тук.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?

Редактирано от - Manrico на 22/5/2007 г/ 15:57:53

22 Май 2007 16:18
Началото на годината беше белязано от протести и заплахи, че лекарите ще напуснат страната. Засега това не се е случило.

Всеки процес си изисква технологичното време.
Явно е обаче, че политиката на някои страни (напр. Германия) е доста агресивна по отношение на нашенските лекари, щом държавни емисари обикалят страната ни и то още отпреди поне 4-5 години. Те самите не са лекари, а специалисти по управление на човешки ресурси, но знаят да си вършат работата добре.
Валери Цеков смята, че отлив може и да има, но след няколко години.

Да, ето това е вярно. След такъв период от време може да се почувства.
22 Май 2007 16:28
В Англия няма проблем с нашите тапии. Само трябва да ти излезе ГМ-то /нещо като сертифакат от тамошния лекарски съюз/. Процедурата е доста бавна. За румънците вече е напълно решен въпроса. В близките месеци и за българите... Мой колега в Дарбишир чака на финалната права... ОПЛ там са мнооого добре ! Още по-бързо става за Франция - търсят спешна медицина , анестезиолози , хирурзи /някои специалности/... Обаче навсякъде искат отличен ГОВОРИМ език. Който си го постави за цел , няма да има проблеми...Успех на всички предприемчиви колеги Спасяването на давещите се е в ръцете на самите давещи се.
22 Май 2007 16:28
Да, вероятно на първо време някои от предлаганите длъжности да не са много привлекателни, особено за местните лекари. Но за нашенските лекари такива позиции са на светлинни години от тукашната ситуация. И никой не е казал, че щом започне един лекар на дадено място, той ще е обвързан за цял живот.
За владеенето на езика: особено важно е перфектното владеене на местния език за психиатри и това е разбираемо. За други специалности едно добро ниво е достатъчно, но е важна медицинската терминология и тази на общуването с пациента в процеса на работа.
Адаптирането към писмената работа също не е леко, но тя е различна за различните специалности не е непреодолим процес.
А и Здравната каша отдавна е своеобразен налудничав полигон за обучение на лекарите в това отношение.
22 Май 2007 16:35
досега им пречеше липсата на тапии

Това поне за лекарите не е вярно. Ако една професионална тапия се признава в една държава от ЕС се признава във всички (е за адвокати и подобни май има някакви тънкости). Поне от 1970-те а може и по от рано българските дипломи се признават в членката на ЕС Гърция. От 1990 след обединението на Германия българските дипломи се признават и там защото са се признавали в ГДР. Признаването на дипломите ни в Австрия също е от много време а след 1996 това се отнася за целия ЕС. Да не отваряме дума, че почти всички от новите членове на ЕС от 2004 г признават дипломите ни от соцвремената.
22 Май 2007 16:45
Хипократ 2006, незнам от какви миризми разбираш и това си е доста тъка работа все пак, от твойте постинги разрбах 1-во че ще се лицензираш и 2 -ро че искаш да си опиташ късмета в Европа.това наистина е много добра идея защото в българия
е досто по зле от примерно в унгария, но ти казваш си се запътил с твойта диплома
за към to UK?? това наистина е добра дестинация сигурен съм че и работа ще започеш , в европа само който го мързи е безработен, а и по добри пари ще получаваш отколкото в бг, в това не се и съмниявам, но с този манталитет , култура(не само обща, понеже приятелиу медицинска нямаш) , начин на мислене(не говора начин на разговор , при теб просто липсва) , не вярвам да освен
софиор на линейка някой да те вземе на работа макар и с тапия за специялист в България като бъдещ ОПЛ. но дано те вземат там ще се научиш да мислиш и контактуваш с хората като равни с равни а не с твоят ориенталски -балкански манталитет си мисли8 , че като си събул цървулите и дрънкаш си като шопен примерно

p.s. бих те взел на работа в моят окръг но незнам освен руски как се оправяш с френският(англияски всички лекари говориме).наздраве хипократе и дано ти провърви и имигрираш).ние ви чакаме тук с отворени обятия наистина , и колкото повече дойдете тук да работите толкова по добре cheers

22 Май 2007 16:57
Хеат ,"признаване" на диплом е едно съвсем друго е приемане на работа и осте по трето е заплащане, функции на работното место и т.н. аз съм от 87 година (на голко години си била тогава??) в чужбина и за тези 20 години съм работил не като носач на пицца или кебаб а за това което съм учил и в този момент мога, та да ти кажа за бългрите (и мен в частност) е валидан аксиомата че като си в чужбина трябва да забравиш че си българин, колкото повече се опитваш да го покажеш толкова по големи неприятности щ е имаш от твойте амбиции. в бг освен хубава природа няма нищо друго добро, да не говорим за академичното образование с изклучение на инженери(но това е и техническо) .....та на този приятел потенциялен имигрант още един път успех и дано се завърне в България с човали пари и да разправя как е завладял Европа..но според мен ско имигрира няма да се върне..еххххх cheers all
22 Май 2007 17:15
За лекарите у нас се говорят световни тъпотии.Пресата не допуска ясни, то4ни, 4естни и т.н. разговори.Вси4ки български лекари, които съм срещал в германско са на световно равнище, дори превъзхождат колегите си по знания и практи4ески умения.Няма неуспял лекар в германско.Българинът е дори по-добър диагностик от германец, тъй като има по-пъргав ум.Тези в министерството са едни големи 4укове.Журналистите също допринасят за повреждането на колективното съзнание по въпроса с лекарите , по една много проста при4ина, защото те нямат хал хабер какво представлява едно медицинско следване и въобще какво представлява лекарския труд.Дълги години задълбо4ено се работеше за ликвидирането на една професия в името на ба4каторите.Пак повтарям, бариерите на непризнаване на дипломите там са изцяло изкуствени.Медицинското образование у нас е на висота.Мога много по ?, но дотук.
22 Май 2007 17:31
hamalin точно това е проблема, всичко българско е НАЙ НАЙ и НАЙ.колега хамалин
в коя клиника и къде рабориш да обнемиме малко инфо не само за медицината .а това което казваш за бг-лекари в чужбина съм до ниякъде съглен, понеже те като дойдат тук гледа да наваксат пропуснатото в българия, да не ти казвам какво е положението с пакистанците, индййците, китайците и африканците..те са мнооого по добри и диагностици и изледователи от българксите си колеги..еми вземи което и да е престижно медицинско списание и прочети ..само имената на авторите на едиториялите или изследванията..само индййци, пакистанци, китайци, японци и тук там евреи ..българи няма .. а и няма и да има ..но това едва ли ще ти промени мнението че се пак българите са върха на сладоледа
22 Май 2007 17:49
на повечето изказали се тук колеги , за съжаление като им спрвърши работното време им свършва и възмжноста за диалог в кибер-пространството, а толкова ли е трудно да се абонират за някой оператор
22 Май 2007 17:51
WC, не вели4ая, българинът е ошушкан след тези 50 не4увани години.Ето например, бил съм и по либийско, но не знам там да са работили някога македонски лекари, не съм виждал румънски, нито унгарски, нито дедеерски, нито турски и etc.Видях полски лекар, който дойде на интервю при Херра, имаше 1 /една/ година стаж, Нахакан до пръсване, пан полски, просто да им имаме само4увствието.Такова 4удо като нас, такова българско унижение на лекари аз не знам и затова става дума.Аз видях такива глупости от завждащ отделението, 4е нямам думи.Но той е германец и на всяка кра4ка, и в коридора го под4ертава.Гола вода.Западът още мисли, 4е на Балканите хората трева пасят.
22 Май 2007 18:00
така е hamalin, както ти казах аз съм от 20 години не в либия а в европа и знам мноого добре как е, не сме нито по добри нито по лоши от германци сърби ли турци., това ми бесе мисълта че е време българина да мисли че е равен като германеца примерно ..а не както винаги по бг-сайтове се говори че българинът е НАЙ НАЙ и НАЙ , както и ти горе доле каза в по предишният си постинг..да българинът е нългарин но в германия е пак българин ..това е парадоксалното вие ги обиждате , казвате че западняците са въздух подналягане а се стремите към там даже и да берете портокали като и Хипократ 2006 макар и като лекар cheers
22 Май 2007 18:06
а, оператори бол....
22 Май 2007 18:28
Колеги, темата беше дали българските лекари напускат България.В момента, сега.Инфото за навън е ценно само за този, който се е запътил натам.Потокът си тече, явлението е видимо засилено напоследък, само по министерството не го виждат.Колкото до това-как е навън-колкото човечета, толкова и истории.Лично мнение-в България в момента се развива с бързи темпове алтернативно здравеопазване за платежоспособни пациенти.В него се печели долу-горе, колкото поЕвропа.Министерството се прави, че не вижда.Тази "вътрешна миграция"е много по-страшна в момента, защото оставя без кадри цели градове.От което страдат не лекарите, ами неплатежоспособните пациенти.
22 Май 2007 18:48
televiz, ето това е проблема ти говориш динамични темпове за развитие (еми крайно време е и за това)но най вече за печелене на пари от това(от лекуването на хората не от правенето на медицинска наука прави разлика), та казваш вие печелуте добре в българия..оки а какво печелят ваште пациенти от това???
българия е във абалоутно всички калсации , категории и класификации на последните места по заболеваемост смъртост и т, н показатели е и кво ако примерно д-р иванов има 10 000 лева заплата ??? *** съм го у *** и доктор след като само пари са му в тъпата кратуна
22 Май 2007 18:53
А какво му е лошото ако България е на последните места в класациите по смъртност, заболеваемост и т.н.
22 Май 2007 19:01
WS....,

много добре си направил/а едно време, че си отишил там. И точно там имаш право да даваш компетентно мнение и квалификации. На български се изразяваш с доста грешки, така че по-добре не ни излагай или пиши на "родния си език". И моля не се вживявай в ролята на "големия брат", като ни "потупваш" по раменцата, морализирайки ни. Мерси.
22 Май 2007 19:02
Heat,

чаках те пред входа вчера. Или забрави за обещанието?
22 Май 2007 19:04
WS да се чете WC
22 Май 2007 19:13
имам разбира се и не само това право да ти кажа в очите колко много обичам всичко българско и родно, а не като теб, като Хипократ 2006, като този и онзи които като всички българи ходили на екскурзия във венеция примерно си мислият че площада с гълъбите е като този пред мавзолеия на вожда и учитела (Ви).та бележки за моят правопис може да имаш, ако това те дразни може или да ми пишеш на друг някакъв език, или да си космополитанка.това е балканският(ориенталски) синдром езика..родната пещера..ехх мама му стара тука когато се озовах и говорих чужди езици колкото ти може би, как пък никой не ме попита защо толкова лошо се произнасям, та и сега (парвя грамити´ ески грешки не само на български ..де) наздраве и на теб чакаме ви тука живота ако не е по добър поне е по спокоен отколкот в българия..идвайте cheers
22 Май 2007 19:21
аа забраих ти кажа никой не го интересува тук ни българия ни откъде съм дошъл само ме питаха къде е букурещ и когато се оказа че не е в българия сряха да ме питат и за ромъния , но факт за език никога не са ми правили бележка , освен тук в този вестник.мойта учителка по език (тука на времето искаха тъпии че владееш писменно и говоримо съответният език, преди да искаш да си на пазара за работна ръка, но това 1988 сега може би няма такива изисквания понеже даже и в българия ромите има за официялен език англййският) та нея даже не е бях и чукал та ми даде без проблем въпросното тескере.дали пък тебе не трябва да те
обичам преди да спреш с тези забележки относно моят словоред??имаш мобилен апарат надявам се.cheers
22 Май 2007 19:24
-дементни нападки не ме обиждат
- наздраве и на теб
- всеки решава сам за себе си - в моя случай има твърде много причини да съм при нашите гълъби
- това делене на ваши и наши малко ме смущава, когато идва от истински толеранти европейци
- лека нощ
22 Май 2007 19:32
хигиена, з атолерантност ако говориш първо се научи , когато говори8 с непоснати и искаш да ги критикуваш го прави така че да няма поводи твоят опонент да си легне прди теб.ти хигиена се държа доста неприлично с мен , един непознат за теб човек, само заради това че аз ти казах това което мисля.оки това е твое мнение но аз ти казах че от 20 години не живея в българия , идвам си на 2-3 години и за това смея да твърдя че нещата ги виждам мноого по добре от тези които жиевят там.дали си съгласна или не няма значение но ако водиш диалог с някой , то би трябвало 1-во да го уважаваш и 2-ро да се опита8 да разбереш какво иска да ти каже, колкото и да ти е трудно.лека нощ и наздраве
22 Май 2007 20:30
WC, за едно си прав:дали печелят нещо пациентите е работа на управляващите в съответната държава, в БГ на държавата не и пука за това.Печалбата на лекарите си е тяхна работа и как се оправят-също!
22 Май 2007 22:18
Higia, аз си държа на думата и си изпълнявам казаното, но:
- късно разбрах за протеста
- след това подочух, че всъщност причината била решение на съвет (или каквото е там) съставен от ваши лекари, да се дават преми на едни медици а на други - не. Реших, че си е ваш вътрешен проблем и едва ли ще се радвате външни хора да се ровят в кухнята.
Със здраве и добри пожелания за успех (искрени).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД