:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,293
Активни 654
Страници 7,858
За един ден 1,302,066

Агенцията за сигурност - таралеж в гащите

Идеята на премиера изглежда неосъществима в близките 2 години. Чрез нея той по-скоро опита да смени основните теми в обществената дискусия
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Ако информацията на службите бъде отнета от МВР, министърът на вътрешните работи ще бъде просто един полицейски шериф.
Има една вечна тема - пуснеш ли я в публичното пространство, можеш спокойно да гледаш сеира и на управляващи, и на опозиция.

Става дума за специалните служби. 17 години периодично се палят страсти и скандали за реформирането им, обществено-политическият живот се преобръща, а службите си остават все същите.И тази теза е толкова пъти доказвана, че въпросът дали политиците и държавниците управляват службите, или те тях, е основен.

Затова и сега, след като и премиерът Станишев си позволи лукса да вкара в употреба темата, съвсем логично възниква въпросът



дали това ще се окаже таралеж в гащите



Три дни след обявяването на идеята за Агенцията по сигурността нещата изглеждат така. Премиерът пусна политиците по пързалката и те се вкопчиха в темата. Разговорите за Агенцията по сигурността ще поддържат изкуствен дебат и реално напрежение у много хора - от президента през вътрешния министър до шефовете на специални служби.

Всъщност доказателството, че целта на новината за агенцията е отклоняване на вниманието, се съдържа в самото изказване на премиера. От него е очевидно, че самият той изобщо не е наясно какво точно предлага.

Съобщението му се изчерпва в следното - ще се създаде Национална агенция за сигурност (НАС) със силите на три министерства - МВР, на отбраната и на финансите. Това се налагало "от гледна точка на развитието на държавността". И толкова. Подразбра се, че агенцията ще е на пряко подчинение на премиера.

Освен предположението кои точно структури ще съставят агенцията - евентуално Националната служба "Сигурност", военното контраразузнаване, финансовото разузнаване и ако бъде създадена и данъчната полиция, възникнаха много въпроси.

С какво ще се занимава въпросната НАС, ще има ли разследващи функции или само информационни. Освен това е естествено да се попита дали в нея няма да отидат и другите две специални служби в МВР - дирекциите "Оперативно-техническа информация" и "Оперативно издирване", които технически осигуряват използването на специалните разузнавателни средства. Нещо, което би било съвсем естествено с оглед името на бъдещата агенция.

Всъщност подобни схеми датират някъде от около 1991 г., включително и в предизборната програма на БСП от 2005 г. От тогава се предлагат някакви шапки за специалните служби. Така беше и по времето на СДС, така беше и после при управлението на БСП през 1995-1996 г., и при второто правителство на СДС, и при НДСВ. В предишните случаи именно ваденето на тази идея е спомагало за падането на съответното правителство или поне за невъзможността съответната политическа сила да управлява за втори пореден мандат.

Може би сега единствената разлика е, че все още не се предлага под шапката на въпросната НАС да влязат и Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана. Две структури, които въпреки всички президентски, политически, партийни и депутатски заклинания все още работят без закон и се водят основно към държавния глава.

МВР вече откри фронт срещу агенцията. Сигурно е, че ще го последват министерствата на финансите и отбраната. Публиката остана с впечатление, че ресорните министри научиха за идеята на премиера от вестниците.

Засега



само вътрешният министър се почувства достатъчно силен



да се изказва какво може, какво не може и какво да се прави. Неговата метаморфоза се случи бързо - в събота, когато се изказа Станишев, Петков бе доста мек. Тогава коментира, че всички структури в МВР били свързани като с пъпна връв и работели добре и така, а на другия ден вече обясняваше, че изваждането на НСС от МВР би било не каква да е, а груба грешка. Освен това коментира, че въпросът за агенцията трябвало "да бъде обмислен много детайлно и сериозно по отношение на правомощията и ресурса, с който ще разполага" и че "тепърва ще бъде обяснено на обществото и на партньорите и административно-правната страна, т.е. необходимите промени в законодателството". Или иначе казано - тази работа "я стане, я не".



Прав е Петков - досега никога не е ставала



Не година, а дори целият оставащ мандат едва ли ще стигнат за създаването на такава агенция. Извън техническата страна по промяната на законодателството самите спецслужби

ще дадат отпор. Статуквото от последните 17 години им донесе много власт. Толкова власт, че да кадруват по най-високите етажи. И вътрешният министър няма да се даде - че цялата негова власт е в информацията, основно от НСС и от подслушването. Без нея той е един полицейски шериф. Трябва да се добави и президентът, чиято единствена реална власт е да кадрува в службите, като управлява и две от тях.

Очевидно е, че идеята премиерът да концентрира такава огромна власт няма как да се случи. Оттук произтича хипотезата, че идеята за НАС може и да е "таралеж в гащите" на Станишев. Защото може да се окаже обект на доста интересен отпор. Дори и да успее да прокара всичко и лично да поеме контрола върху агенцията и подслушването. Тогава при всеки скандал с използване на СРС ще гърми директно той.

Всъщност трябва да отбележим, че



и сегашното управление, преди да дойде на власт,



обещаваше специални закони за службите, окрупняването им в агенции. Говореше за нуждата от закони за НРС и НСО, за вътрешни отдели, които да следят за корупция в системата. Имаше дори идеи за промени в концепцията за националната сигурност, във военната доктрина и какво ли не. Така правеха преди избори и останалите партии от управляващата коалиция, а и опозицията. Почти 2 години след вота всички обещания са забравени.

Това безхаберие води до разпокъсаност и безконтролност на службите. И предоставя удобна възможност шефовете им непрекъснато да си "мият ръцете" една с друга, а всички заедно - да се оправдават с политиците и да им извиват ръцете.

Вариантите за решаването на проблема не са кой знае колко. Единият е всички специални служби да бъдат поставени под общо ръководство в системата на изпълнителната власт. Вън от министерствата, освободени от опеката на президента. А защо не дори в отделно министерство. Най-малкото защото министрите се избират, контролират и освобождават от Народното събрание. Другият вариант е да се създадат три специални агенции - разузнавателна, контраразузнавателна и оперативно-техническа, които да бъдат пряко подчинени на Съвета по сигурност към Министерския съвет, а дейността им да се ръководи от специален координатор. Третата хипотеза е създаването на нов консултативен орган, в който да влизат президентът, председателят на Народното събрание и министър-председателят. По Закона за защита на класифицираната информация те тримата имат единствено и равно право на достъп до най-големите тайни в държавата. Подобен орган обаче би могъл да формулира най-вече стратегическите приоритети.

Практиката по света показва, че координацията и отговорността за работата на тайните служби са задължение на изпълнителната власт. В подкрепа на тази теза е и фактът, че държавният глава има достатъчно възможности за контрол: чрез Консултативния съвет по национална сигурност и като върховен главнокомандващ в мирно и военно време. Право на контрол има и парламентът чрез двете си специализирани комисии - по външна политика, отбрана и сигурност и по вътрешна сигурност и обществен ред.

Сигурното е едно - службите трябва да бъдат реформирани, за да престанат те да реформират политиката. Но актуалното разклатено състояние на политическата власт отново не й позволява да се захване сериозно със службите. Омагьосан кръг.
15
2387
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
04 Юни 2007 21:31
Статията прави добър и верен анализ. Трябват бързи и ефикасни реформи в МО, МВР , НСО и особено в НРС. Прав е автора , че не е ясно политиците ли управляват тези спец служби или службите избират и поставят политиците .
Ака се върнем на неглижирания случай президент - агент работата става ясна.


Bet
04 Юни 2007 21:51
тея бившите дс където и да ги сложиш все майтап са, седем 7 бодигарда на абитурента първанов, ами срещал съм някога владко в горна баня, немаше салтанати, и кой им плаща питам, гоце гостува, гушите му озвучават цел ден с алармене, по 200 лева на алармажия, кой ги плаща пак питам, много сте пъзливи ве ченгета, големо опазване, жандармерия за доган, големата ценност, пак за пари питам, и щом е толкоз страшно за живота, що сте сторили за обикновените хора, не охранените
04 Юни 2007 21:55
Това че няма да мине няма да мине
Дискусиите са не в счет
Това, защо е предложено-също е ясно
Въпросът е -докога
04 Юни 2007 22:01
Подобни местения на целите служби са неудачни и нецелесъобрацни. Събирането на всички тези служби под една щапка е вредно и опасно. Между службите трябва да има конкуренция. България има един единствен проблем за решаване и това е корупцията и участието в мафиотски структури на хората във високите етажи на врастта. България се нуждае от една служба, подчинена на президента /премиера си има МВР и т.н./, която да разработва само висшите политици, държавни мъже, съдии, прокурори и подобни. Изключително важно е в тази служба едно отделно звено да се занимава само с депутати и с никакви други. Друго звено да се занимава само с правителството и с нищо друго. Трето с висшите прокурори и с нищо друго. С нищо друго, за да нямат възможност в края на годината да отчитат резултати с някакви цаци. При такива условия, по законите на бюрокрацията, щат не щат, в края на годината трябва да отчетат заловени и разобличени депутати в корупция, министри, съдии, прокурори, защото трябва да докажат, че са правили нещо. Като се оправят горните етажи от корупция и се изчистят от мафиоти, самите горни етажи ще се погрижат надолу за законността. Това е философията, че без корупция отгоре, такава е невъзможна и надолу. В България държавните мъже не просто са корумпирани, те са и участници и някакви босове в организираната престъпност.
Подобна служба трябва да бъде на пряко подчинение на президента, за да бъде работеща. Премиерът си има, НС си има, службите трябва да се противопоставят и да не са в едни ръце. Ако създадеш служба, която да разработва президентството, тя не може да се оглавява от президента. Ако ще разработва изпълнителната власт, тя не може да се оглавява от премиера. Няма кой друг да оглави служба, разработваща единствено висшите етажи на изпълнителната, законодателната и съдебната власт освен президентът.
04 Юни 2007 22:12
Ти , Gozambo,
бъркаш спецслужбите с кварталните ти дюкяни - между тях верно може да има конкуренция. А за идеята ти да бъдат разработвани политици - готов си за шеф на новото 6-то, ако успееш разбира се да отстраниш здравата конкуревция на FL и Olo. Нали уж демокрация , разгромихме омразната ДС - сега ново 6-то отделение. И Мирчо Спасов би ти завидял.
04 Юни 2007 22:20
Както казвахме навремето: - "Шумолим брат...и шумим..."
Ей ви един показателен пример от законотворчеството на дупетатското тяло през последните десетина години:
ЗАКОНИ ЗА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ:
......
Предпоследен: Обн. ДВ. бр.122 от 19 Декември 1997г., изм. ДВ. бр.29 от 13 Март 1998г., изм. ДВ. бр.70 от 19 Юни 1998г., изм. ДВ. бр.73 от 26 Юни 1998г.,
изм. ДВ. бр.153 от 23 Декември 1998г., изм. ДВ. бр.30 от 2 Април 1999г., изм. ДВ. бр.110 от 17 Декември 1999г., изм. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2000г.,
изм. ДВ. бр.29 от 7 Април 2000г., изм. ДВ. бр.28 от 23 Март 2001г., изм. ДВ. бр.45 от 30 Април 2002г., доп. ДВ. бр.119 от 27 Декември 2002г.,
изм. ДВ. бр.17 от 21 Февруари 2003г., изм. ДВ. бр.26 от 21 Март 2003г.
.......
Последен: - В сила от 01.05.2006 г./ Обн. ДВ. бр.17 от 24 Февруари 2006г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г.,
изм. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.11 от 2 Февруари 2007г.


Само това да беше
.
P.S. За правилника за движение не ми се мисли - променян е 70 или 80 пъти!
А при данъчните и митническите закони е ужас...

Редактирано от - OLDMAD на 04/6/2007 г/ 22:28:29

04 Юни 2007 22:35
А аз си мисля, че реформи не са необходими. Необходими са свестни хора в управлението. Но сред политическата класа такива просто нема.
04 Юни 2007 23:50
реформаторска идея и от мене, черпя, мъри за селекционер на власта, само да сложи правилните хора на постовете и го освобождаваме
05 Юни 2007 08:48
За да има контрол, трябва да има ефективен контролен орган. Контролът е обратно пропорционален на демокрацията, но демокрацията от своя страна е право пропорционална с престъпността и злоупотребите.
Аз избирам реда и законността.
Който предпочита властниците да са безконтролни, значи живее до известна степен от престъпността.
05 Юни 2007 09:32
Ми че то гащи няма
05 Юни 2007 11:59

Не е лошо да се обнови системата. Да се използва новата структура за осъвременяване на хора, техника и технология, за да има страната пълно съответствие на управление- обществено поведение-контрол и регулация . Тази Национална агенция за сигурност следва да съдържа в себе си и Управление от специализирани трибунали за ускорено съдопроизводство. Така ще се реши в някаква степен и липсата на нормална, некорумпирана съдебна система и ще се отговори на неотложните обществени потребности. Сегашната съдебна власт трябва постепенно да се подготви за разпускане и нов набор. Тя от години не произвежда правосъдие, а се е сраснала с професионалната престъпност и е част от олигархичното управление на България.
Каква да бъде подчинеността на Агенциията, за да не се насочи тя към решаване на междупартийни и междуличностни отношения?Налага се представата за колективен орган на управление на агенцията с членове, съгласувани между премиер, президент и комисията по сигурноста на НС.
05 Юни 2007 13:51
реално българия е собственост на няколко групировки, дс са гушите, гоце, имат и военните, полицията за другите мълча, и като как ще позволят на един да има цялата тайна власт, край на бизнеса значи, не го вярвам
05 Юни 2007 15:30
Опа-а-а-а! Открихме Америка!
05 Юни 2007 17:58
ДС. Или КДС. Или НСА. Все едно и също нещо. Служба, измислена да пази властта. В сегашното време ще пази олигархията.
05 Юни 2007 18:43


Гръцка телевизия показва престъпния свят на гр. Сандански >>> Натиснете тук


Излъченият филм формирал крайно отрицателно настроенине в Гърция и днес бил обект на коментари в цялата страна, предаде и кореспондентката на БНР. Кореспондентката подчерта, че ако подобно нещо бъде показано за нещо случило се в Гърция, шефовете на местната полиция вече са щели да бъдат с подадени оставки или направо уволнени.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД