1.5 млн. евро се отпускат за България
по линия на европейските младежки фондове, съобщи председателят на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева вчера. Младите хора и неправителствените организации ще получават консултации как да участват в европейските младежки програми в новооткрития Национален център "Европейски младежки програми и инициативи" към Министерския съвет. Центърът ще администрира програмата на ЕС "Младежта в действие", програма "Евродеск България" и др.
Социални програми ще заменят експертизата
за инвалидност за хората над 65 г. Здравното и социалното министерство тепърва ще разработят програмите, които ще помагат за рехабилитацията и обслужването на възрастните. Новият ред по издаването на експертизите за инвалидност ще бъде готов до месец, разбраха се вчера министрите Емилия Масларова и Радослав Гайдарски. Причина за изключването на пенсионерите от освидетелстване е, че занапред експертизата ще се дава само на хората в трудоспособна възраст - от 15 до 65 г. Така по-възрастните въобще няма да бъдат насочвани към Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК). Сега те са основен контингент за комисиите - от 260 000 освидетелствани през 2006 г. близо 65% са хора над 65 г. Така сроковете за издаване на експертните решения в комисиите ще се съкратят, единодушни са министрите. За децата до 15 г. ще се въведе специална оценка. Критериите ще отчитат по-точно спецификата на детските заболявания и вродените увреждания. Едновременно с това ще бъдат разработени и социални програми за адаптация и подпомагане. Лекарските комисии вече ще определят степен на работоспособност, а не както е сега - степен на неработоспособност. Задължително ще се описват и условията, при които заболелите могат да продължат да се трудят. Основната промяна ще бъде в Закона за здравето, но измененията ще ограничат и част от преференциите, които се дават на базата на експертизата. Затова ще се наложат промени в данъчните закони, законите за митниците, за движение по пътищата, за висшето образование, за социалното подпомагане, наредбите за ползване на мобилните телефони.
До края на сезона руските туристи ще плащат
за българска виза 20 евро, а не 35 евро, както е в останалите страни от ЕС. Тава стана ясно при посещението на вицепремиера Ивайло Калфин вчера във Варна. На 1 юни влезе споразумение между съюза и Русия за 35 евро за виза, но България ще продължава да поддържа по-ниска цена, за да няма отлив на летовници. На по-късен етап обаче цените ще бъдат изравнени. Миналата година България е била посетена от 200 000 руски туристи, а очакванията за тази са ръст от 50 000. Калфин заяви, че забавянето при издаването на визи тези дни било породено именно от неяснотата колко ще струват. Освен това в Русия влязъл закон за туризма, който изисквал лицензиране на туроператорите. Консулствата ни трябвало да проверяват надлежно фирмите. За да няма опашки, България командировала хора в помощ на мисиите ни. Фирмите и гражданите вече били обслужвани в отделни часове.
3.33 млн. лв. ще получат 1398 читалища
у нас, съобщиха от министерството на културата. Парите идват от финансовото ведомство по предложение на министъра на културата Стефан Данаилов. Читалищата ще използват средствата за текущи ремонти, набавяне на нова литература и периодика, закупуване на компютърна техника и др.
"...Здравното и социалното министерство тепърва ще разработят програмите, които ще помагат за рехабилитацията и обслужването на възрастните..."
Ако въобще останат възрастни дотогава!