Година и месец след като повдигна обвинение за подкуп и пране на 375 000 лв. на зам.-шефа на фонд "Земеделие" Красимир Неделчев, Софийската градска прокуратура е внесла в съда и обвинителния акт срещу него. С това се похвали вчера шефът на СГП Николай Кокинов. Делото срещу вече бившия зам.-директор на фонда се разследваше от прокурорското спецзвено.
Пред съда Неделчев ще отговаря за получаване на подкуп, пране на пари и измама. Според прокуратурата той получавал определени суми, за да урежда фирми да печелят проекти по програма САПАРД, твърди БТА. Обвинение за подкуп по делото има и Ивелина Капралова, член на ЦИК за последните президентски избори.
От съда отказаха всякаква информация с мотива, че делото е с гриф "Секретно". Така не стана ясно дали то вече е разпределено на съдия и дали е насрочено. Съдът може и да го върне на прокуратурата за отстраняване на нарушения. Това вече се случи с два от обвинителните актове на спецзвеното - срещу прокурора Станислав Гюров и срещу 8 митничари и тираджии, приближени до Николай Методиев-Пилето.
В обвинителния акт се посочва, че на 25 май 2004 г. Неделчев е наредил превалутиране на 375 000 лв. от личната си сметка в ДСК по друга сметка в Инвестбанк и превод на превалутираната сума от 182 795 евро по друга сметка. На 8 юни 2004 г. парите са били преведени в сметка в Росексимбанк. Прехвърлянията е правил, за да заличи следите на мръсните пари.
Според прокуратурата като длъжностно лице Неделчев е приел от Ивелина Капралова 10 000 лева, за да одобри проект по САПАРД за купуване на животни и машини за месопреработване. Капралова според обвинението е посредничела - издирвала фирми и ги убеждавала, че може да им осигури успешно кандидатстване по САПАРД.
Твърди се още, че през 2004 г. Неделчев е измамил Георги Георгиев. Обещал му да изработи план за винарна, с който той да кандидатства по програма САПАРД. Така нанесъл на Георгиев щети от 20 000 лева и 2000 евро.
След като стана обвиняем, Неделчев бе уволнен от фонда. След него прокуратурата погна и директора му Асен Друмев, обвини го за сключване на неизгодни сделки, ощетили "Земеделие" с 1 млн. лв. По дознанието срещу Друмев във вторник показания даде и земеделският министър Нихат Кабил.
За подкуп в особено големи размери, който е особено тежък случай, Наказателният кодекс предвижда от 10 до 30 г. затвор, глоба до 30 000 лв. и конфискация на цялото или на част от имуществото. Прането на пари пък се наказва от 3 до 12 г. решетки и с глоба от 10 000 до 30 000 лв. и конфискация.
Накзателният кодекс може да предвижда и числата от тотото. Съда, обаче, предвижда друго: Няма достатъчно доказатлства по повдигнатите обвинения. Няма основание заподозреният да се укрие или извърши ново престъпление. Обвиняемият се освобождава под гаранция от 1000 лв.
Дежа-ву!