Докато министрите и експертите се чудят откъде да започнат с превантивните дейности, бедственото положение в с. Бенковски продължи и цял ден вчера спасители отводняваха къщи и пътища. |
Вчера трябваше да стане ясно и колко пари ще са нужни, но комисията не е стигнала до единно мнение. Според думите на екоминистъра сумата е 27 млн. лв., като към тях трябва да се прибавят и парите за София, които ще надхвърлят 30 млн. лв.
От 2005 г. до сега правителството системно отделя средства за почистване на речните корита, изграждане на диги и поддържане на хидросъоръженията, напомнят от МС. През 2006 г. са дадени 17 млн. лв., а за първите три месеца на 2007 г. - 1,8 млн. лв. Съоръженията, възстановени с тези средства, не са създали проблеми при последните наводнения, твърдят от комисията.
Обектите в списъка ще бъдат разпределени в три групи. МС обещава да осигури средства, техника и работна ръка. Следващата седмица пак ще има заседание на комисията и на него ще бъдат поканени и представители на сдружението на общините.
МРРБ ще изготви предписания по Закона за устройство на територията за предприемане на мерки срещу незаконното строителство в заливните зони на реките. Ще се прегледат и отводнителни канали около населените места.
---
БЕЗ ВОДА
Обстановката в Пловдивска и Пазарджишка област постепенно се нормализира. Десет села в Пловдивско останаха без питейна вода след пороите, а част от кварталите в областния град трети ден са без топла вода. Спасители отводняваха къщи в град Съединение и селата Гелеменово и Бенковски, където бедственото положение продължи. Кметицата на Гелеменово Атанаска Кръстева се оплака на омбудсмана Гиньо Ганев и потърси съдействие за изясняване на вината. Хората от селото смятат, че са потърпевши от изпускане на води от яз. "Тополница". Според Кръстева бездействието и липсата на координация на държавните ведомства е осуетило почистването на речни корита и изпълнението на проект за изграждане на подпорни съоръжения и укрепване на Телки дере.