Всички завършващи студенти трябва да владеят писмено и говоримо най-малко един чужд език. Особено внимание трябва да се обърне на владеенето на английски език в държавите, в които не е матерен. Това е една от препоръките, приета от министрите на образованието на страните в ЕС, съобщи вчера Светломира Калоянова от просветното министерство на конференция за висшето образование в Европа. Друга европрепоръка е занапред студентите да пребивават определен период в друго висше училище. Практически ориентираните специалности трябва да подготвят кадри за пазара, а научно ориентираните - да правят научна кариера, посочи Калоянова.
Само преди месец при посещението си в България еврокомисарят по регионалната политика проф. д-р Данута Хюбнер посочи, че са малко българските студенти, които се възползват от програмата за обмен на ЕС "Еразъм". В нея през академичната 2005-2006 г. са участвали 154 000 студенти и 23 000 преподаватели от ЕС. В България обаче от възможността за обмяна на опит с университети в чужбина са се възползвали едва 882 студенти и 414 преподаватели. Още по-малко са чуждестранните студенти и лектори, които идват на обмен в българските висши училища. Основната причина за това е слабото ниво на владеене на чужди езици от бъдещите висшисти и лектори.
Според ректора на Русенския университет доц. Марко Тодоров българските магистърски програми не се приемат добре в Европа. Причината е краткият срок за обучение и това ги превръща в курсове за квалификация, обясни доц. Тодоров. Според него магистрите след завършена бакалавърска степен трябва да учат поне 1,5-2 години, а сега има и програми с продължителност 1 година.
Доц. Тодоров определи като крайно неразумно и неудовлетворително решението на парламента, с което бяха въведени два вида бакалаври. Това стана с промените в Закона за висшето образование, според които колежите обучават за 3 години професионални бакалаври. Парламентът запази и досегашните бакалаври, които се обучават 4 години. Още при обсъждането на предложението мнозина от ректорите се възпротивиха на въвеждането на новата образователна степен.
|
|