Визитка
Родена е в София. Завършва през 1974 г. английска и италианска филология в СУ "Св. Климент Охридски". През 1978-1980 г. специализира международни отношения в УНСС. До 1990 г. работи в Министерството на външните работи. Започва като преводач, за да стигне до пълномощен министър в посолството в Рим и генерален консул в Република Сан Марино. После e депутат от БСП във ВНС, в 36-ото и 37-ото Народно събрание, а в 38-ото - от Евролевицата. Била е член на комисиите по външна политика, правата на човека, медиите и националната сигурност, член на българската делегация в ПАСЕ. През 2001 г. е назначена за директор на "Права на човека" и за говорител на външно министерство. От февруари 2002 г. е посланик на България в САЩ. Омъжена, с един син.
- Г-жо Поптодорова, президентът на САЩ Джордж Буш дойде и си отиде, но въпросът, който се поставяше през цялото време, си остана. Защо дойде?
- Време е вече българите да осъзнаят, че са членове на Европейския съюз и НАТО. И така както не би се питала нито една от европейските столици защо е дошъл на посещение американският президент, така и аз мисля, че не бива да задаваме въпроса по този начин: "Защо дойде?" Разбира се, че ще дойде, това са съюзнически отношения. Някой попита: "А защо не отиде и в Румъния?" Защото догодина ще е в Румъния.
- Буш каза на пресконференцията: "Правителството да си отвори очите за корупцията". Но не постави този въпрос на президента и премиера. Нима в официалните разговори Америка си затваря очите за българската корупция ?
- Нека внеса първо езикова точност. Президентът Буш каза на пресконференцията: "Да държи очите си отворени". Има граматическа разлика, която прераства в много сериозна смислова разлика: не - "да си отвори очите", а "да ги държи отворени", изразът беше "to keep their eyes open". Тоест очите са отворени. На разговора с премиера Станишев темата беше въведена точно като поздравление, като похвала. Буш каза: "Ние тръгнахме от времето, когато ви питахме: какво става с вашите борчески групировки, с "борците". Сега виждам, че имате доказателства за борба с престъпността, за което ви поздравявам. Искам вие да останете като "г-н Порядъчност" (Mr. Clean)."
- Досега и САЩ, и Европейската комисия работеха в синхрон по този въпрос. Даваха приблизително еднакви оценки за борбата с организираната престъпност и корупцията. Как се случи така, че ЕС и САЩ се разделиха в оценките си за България точно по този въпрос?
- Не мисля, че има разминаване в оценките. Комисарят по правосъдието и вътрешния ред Франко Фратини похвали усилията и напредъка на България в борбата с престъпността. В момента в Америка вървят корупционни дела и Буш даде пример с (фалиралата енергийна компания) "Енрон", като каза на министър-председателя Станишев: "Мой дългогодишен приятел със силни позиции в Републиканската партия (Кенет Лий) въпреки всичко бе признат за виновен". Той го даде като пример за правосъдие в Америка и като сложност на дело срещу човек със силни политически контакти. Буш отбеляза, че пътят е отворен и за България. Няма да скрия, че това се дължи в голяма степен на главния прокурор Борис Велчев, който имаше великолепно посещение във Вашингтон.
- Трябва ли да смятаме, че сега се наблюдава отслабване на американския натиск? За разлика от Съединените щати тук няма осъдени на високо равнище. Какво ги кара да смятат, че е настъпила важна промяна?
- Фактът, че започват публични процеси и публични разследвания. Това е началото на пътя и тук е важно насърчението - че това е забелязано. Съжалявам, но ще кажа и още нещо: смятам, че още нямаме достатъчна обществена нетърпимост. Нямаме още усещането, че това е работа и на нас самите. Склонни сме да отправяме похвали: "Хитро момче, успя". Неплащането на данъци се възприема като успех. В Америка например не се говори за "граждани", а за "данъкоплатци". Ние нямаме културната категория "данъкоплатец" - като добросъвестност към държавата и като свобода на съзнанието, че със своята порядъчност придобиваш правото да протестираш. Следила съм събития и в Италия, и в Англия. Уличени в корупция именити хора се самоубиват под тежестта на общественото презрение. Тук задавам въпрос чрез вестника: Кой отхвърли всички тези, за които знаем, че демонстрират лукс и пренебрежение към добросъвестните?
- Какво предлагат американците?
- Те ни дават пример и подкрепа, но ще отида нататък - в разговора по тази тема нямаше упрек, а предложение да ни окажат експертна помощ за създаването на новата Агенция за национална сигурност, за която говори министър-председателят Станишев.
- Важна тема при посещението на Буш бе съдбата на осъдените в Либия български медици. Президентът изрази съгласие да има компенсации за семействата на заразените деца. В международната фондация ЕС участва с 2 млн. евро. Какво е участието на САЩ?
- По проекта на болницата "Бейли" в Хюстън бяха предвидени 400 000 долара за медицински съоръжения в Бенгази. Засега няма отговор от Либия дали приема помощта. Мисля, че ще има още новини, но да ги оставим да се случат.
- Заместник държавният секретар Джон Негропонте, който носеше писмо от Буш до Кадафи, не бе приет на 18 април от либийския лидер. Той бе член на делегацията на Буш в София. Разкри ли какво се е случило в Триполи?
- Няма такова писмо. Информацията излезе май от либийската агенция (ДЖАНА). Ако би имало писмо, това щеше да е много силен знак. Америка дава политически знаци много пестеливо. За разлика от европейците, които се изредиха да гостуват в Либия на високо равнище, американците са възприели друг подход: искат Триполи първо да изпълни ангажиментите си, преди да й дадат политически знак на високо равнище. Затова (държавният секретар) Кондолиза Райс не отива в Либия.
- Буш каза на България, че не й трябва противоракетен щит, защото далекобойните ракети биха прелитали над нея. Тя трябвало да се пази от ракети със среден обсег, каквито май вече няма, защото трябваше да бъдат унищожени съгласно договора от 1987 г. Откъде би дошла такава заплаха?
- Балистичните ракети биха прелетели не само над България, но и над цяла Европа. Съоръженията в Централна Европа само биха засекли изстрелването. Но мишената биха били Съединените щати. Съоръженията са предназначени да пазят САЩ. Въпросът обаче за ядрен щит в Европа трябва да бъде обсъден в Брюксел.
- Защо САЩ са толкова резервирани към пренасяне на въпроса в НАТО, както предлага българският външен министър Ивайло Калфин, а предпочитат да го разглеждат в двустранен аспект?
- Мисля, че вече не са резервирани. Разговорите на срещата на Г-8 водят натам. Буш каза: Дайте да седнем всички и да мислим как да се осигури такава защита. Той дори зае неочаквано отворена позиция, като се съгласи да проучи предложението на руския президент Владимир Путин за използване на радар в Азербайджан.
- Буш благодари на Първанов, че му дал добър съвет за Косово: да мисли не само за независимост на провинцията, но и как да се даде привлекателна перспектива на Сърбия. Американците досега не са ли разсъждавали в такава посока?
- Разсъждавали са. Поддържам връзка с Държавния департамент по този въпрос, а миналата есен бяхме домакини на контактната група. Участничката от американска страна Роз-Мари ди Карло винаги е мислила как да бъде стимулирана Сърбия, за да види полза от решаването на проблема.
- Тогава защо Буш е имал нужда от български съвет, за който благодари?
- Защото имаме експертиза, защото за Сърбия е много важно да има добър съсед. А България има нужда от модерна и силна Сърбия, защото тя е на пътя ни към Европа. Мисля, че трябва да бъде похвалена българската дипломация за нейната регионална политика. Казвам го не само защото съм част от съсловието.
- Като говорим за пътуване към Европа - а по-нататък и към Америка, нека се спрем на въпроса за визовия режим на САЩ. За да се премахне, трябва отказите на визи за български граждани да не надхвърлят 3%? Какви са данните?
- Сега равнището е 15-16%, а беше 30%. Но не знаем какви са критериите за отказ. Как се преценява добросъвестността на кандидата за пътуване? Съзнаваме, че никоя държава няма да разкрие източниците си на информация, но все пак е необходима някаква обобщена система от критерии, за да не се чувстват хората несправедливо лишени от право на пътуване.
- Как ще се реши въпросът?
- Предложението е или да се вдигне прагът на откази - говори се за 10%, - или въобще да отпадне. Такъв либерален законопроект от сенатора Джордж Войнович бе внесен за разглеждане и той се казва Закон за подпомагане на съюзниците на Америка във войната срещу тероризма. Целта е да бъдат откроени и насърчени съюзниците на САЩ. Но има още един критерий - броят на оставащите, онези, които не се завръщат след изтичане на визата им. Трябва да се има предвид, че всеки, който пътува, гарантира чрез своето добро поведение пътуването на следващите. Не става дума само за българи, а за тези 12-14 млн. нелегални имигранти, заради които се подготвя Закон за имиграцията. Темата е много сложна и не виждам близко решение. Но тя рефлектира и върху закона за визите.
- Реален ли е предполагаемият 3-годишен период за отпадане на визите?
- Не казвам, че е сигурен, но не е невъзможен.
|
|