:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,145
Активни 816
Страници 75
За един ден 1,302,066
Анализ

Културата още чака своя майор Деянов

Стефан Данаилов използва чара си, за да отмята по-леко министерските задачи. Въпреки това обаче ролята си на администратор той играе слабо
Снимка: Велислав Николов
Един свободен артист, който не иска да се даде на администрацията...От това печели италианското кино.
Заповядайте на изложба "Наивистично и маргинално изкуство на Сърбия" в Софийска градска галерия, организирана от Министерството на културата...

Очакваме ви днес в 17 ч. в зала "Средец" на връчването на грамотите на Националния младежки конкурс за изящни и приложни изкуства, организиран от министерството на културата...

Утре, 23 май, от 16.30 ч. ще бъде открита изложба на ученици и преподаватели от Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография към министерството на културата...

Каним ви на откриването на Фоайе "Алексис Вайсенберг" в зала "България" в присъствието на министъра на културата проф. Стефан Данаилов...

Такива съобщения получават обикновено медиите от министерството на културата. Нито дума за Закона за културното наследство, който се влачи от години, нито за Закона за меценатството, който МК трябваше да популяризира, нито за другата свършена по същество работа от ведомството на проф. Стефан Данаилов. Дали защото такава няма? Или защото тя тече с пълна пара и служителите му не смогват да съобщят резултатите? Или пък защото професорът периодично липсва - ту заради обиколките си из страната в помощ на предизборни кампании, ту заради снимки в Италия?

Любопитно е как точно проф. Данаилов успява все още да държи рейтинга си толкова висок. Сигурно останалите министри му завиждат за стратегията, защото всички те започнаха масово да се сриват в социологическите сондажи. Но не и Ламбо. Не и майор Деянов.



Какво всъщност работи ведомството му



- освен да разпределя парите от бюджета си на държавните театри, галерии, библиотеки и читалища и да съдейства за "целенасоченото утвърждаване ролята на българската култура като национална ценност", както обича да се изразява проф. Данаилов?

Да почнем от мерките и отговорностите към програмата на правителството за 2005 г., изработена заради еврочленството ни. В нея е записано, че до юли 2006 г. културното ведомство трябва да подготви стратегия за развитие на културата. Да сте чули за такава? Предшественичката му Нина Чилова се опита с помощта на експерти да създаде подобна стратегия. До одобрението й от кабинета обаче така и не се стигна, тъй като тя не бе подкрепена еднозначно от културната общност. Така че в момента министерството на културата разпределя пари, без да знае приоритетите си! От министерството не се притесняват, защото всъщност според Закона за закрила и развитие на културата въпросната стратегия трябвало да е готова до края на тази година. Така че работата по изготвянето й върви спокойно. Ако я имаше, стратегията щеше да каже например кои са най-тежките проблеми в културната сфера и да очертае най-важните задачи за 5 или 10 години напред, щеше да набележи културни паметници, на които да се помага приоритетно, щеше да определи кои държавни културни институти трябва да получават повече средства. Сега обаче всичко си върви постарому.

Вярно, има и напредък. Въведе се конкурсен принцип при отпускането на пари. Театри, музеи, опери и прочее културни институции вече кандидатстват с проекти пред министерството на културата, а то отпуска пари на редовни сесии. Все още обаче средствата се разпределят между повечето желаещи, вместо да се даде само на най-, най-добрите. Което на практика прави принципа "на всекиго по нещо" все още действащ. От МК се дочу, че скоро ще посочат фестивалите, които ще финансират приоритетно, тъй като голяма част от тях вече няма да се провеждат ежегодно, а на 2 или 3 г. Но и това предстои.

Министерството на културата освен това продължава да



отпуска пари без сериозен анализ за качеството на творческия продукт



или ефективното управление в съответния културен институт. Да вземем театрите. Самият шеф на дирекция "Театър, вариететно и цирково изкуство" Красимира Филипова признава, че министерството не прави художествен одит, поради което при разпределянето на субсидиите се използва показателят "брой зрители". Идеята на експертите в МК да поканят независими експерти, които да оценят качествата на всеки театър, още не е видяла бял свят.

Не е преодоляна и пропастта между държавните и частните театри, тъй като последните си остават все така в неизгодно положение - могат да кандидатстват за държавна помощ само за създаване и разпространение на артистичния си продукт, докато държавните имат привилегията да получават и инфраструктурно финансиране.

Бъдещето на читалищата също не е съвсем ясно. По закон са напълно автономни и могат да извършват допълнителни дейности, за да се издържат. Върху тях обаче няма външен контрол. Единственото, което се изисква, е да предоставят отчет в общината. И да не го направят, в закона няма посочена санкция.

И на изпълнителите в родните опери също не им идва да запеят. Според последните данни на МК за първите 6 месеца на 2006 г. приходите на оперно-филхармоничните дружества намаляват. Разходите им обаче растат, а представленията само символично се увеличават. Справянето с проблема може да стане чрез подзаконови нормативни актове и добри правила, които да позволят реализирането на реална културна политика - каквато според доста директори на оперно-филхармонични дружества липсват. Разбира се, и тук няма реални критерии, по които се субсидират различните опери и филхармонии. От години културното министерство не е правило изследване, въз основа на което да ориентира приоритетно парите си.



При музеите нещата пък съвсем не са цъфнали и вързали.



В тях все още има фалшификати въпреки направената от министерството инвентаризация. Кражбите все още не са изключение за разлика от посетителите. Да не говорим за Закона за културното наследство, който уж щеше да въведе строги наказания. Ведомството на Стефан Данаилов направи N-ти опит да напише нов документ, защото сегашният е морално остарял и има много неясноти и вратички, които дават възможност на иманярите да действат безнаказано. Проектът още се прехвърля от работна група на работна група, а междувременно дирекция "Музеи, галерии и изобразителни изкуства" заработи без началник, тъй като Румян Ганчев бе отстранен от министъра заради скандала "Батак".

Не това обаче е причината за другия проблем в тази област - регистрацията на частни сбирки. В момента всички музеи у нас са спрели регистрацията на частни колекции въпреки подадените заявления. Обяснението на директорите е, че процедурата е продължителна, изисква огромен кадрови ресурс и на практика им е невъзможно да я осъществяват. Интересно какви са действията на министъра в тази ситуация, след като спряната регистрация се явява нарушение на една от наредбите към Закона за паметниците на културата и музеите.

Всички помним международната суматоха, която настана заради ценната чиния, която аукционна къща "Кристис" се канеше да продава. Експонатът още е в Лондон. И вероятно ще си остане там, тъй като не можем да представим доказателства, че е наша. А не можем, защото нямаме интегрирана база данни, която да съдържа информация със снимки и описания на всички движими паметници на културата - и на тези в музеите, и на тези в частни ръце. Не дай си Боже, ценен предмет да бъде откраднат у нас и полицията го залови в друга държава - поради липсата на документация няма как да докажем, че в България някой е бил собственик именно на тази вещ.

По-пресен пример даде изложбата с антиките на бизнесмена Васил Божков в Брюксел, организирана с подкрепата на министерството на културата. Стефан Данаилов може и да твърди, че находките са били снабдени с документи за произход и всичко е тип-топ. Според чл. 13 на Наредбата за реда за извършване на оценка на декларираните движими паметници на културата въпросните ценности, които представляват национално богатство, следва да бъдат вписвани в единен регистър. Такъв няма, което означава, че регистрацията на Божковите ценности не е била довършена - необходимо условие те да пътуват зад граница.





Така стигаме до гордостта на Стефан Данаилов



- закона за меценатството, който щеше да донесе повече пари на творците? За година и половина, откакто той е в сила, има регистрирани само 8 меценати и 9 организации, които да посредничат при спонсорство. Даренията за 2006 г. са в размер на 47 170 лв. От МК се оправдават за символичните резултати с това, че законът се нуждае от популяризиране. За което обаче е отговорно именно ведомството, с което очевидно то не се справя. Няма публично известни планове и програми за стимулиране на меценатството, които ежегодно министърът на културата трябва да внася в МС, нито пък е налице изискваният месечен бюлетин, който да разгласява ползите от това да се регистрираш като меценат.

Може би затова напоследък се твърди, че културното министерство се е превърнало в бивш окръжен съвет за култура, който се занимава основно с организиране на тържества, юбилеи и изложби. И че две трети от функциите, които то изпълнява, са обслужващи - счетоводни, финансови, информационни и т.н. На практика почти не виждаме министър Стефан Данаилов и ведомството му да формират политики, да чертаят дългосрочни планове за развитието на културата или пък да контролират изкъсо подчинените си структури. Може би са верни обвиненията, че МК все повече започва да се изчерпва от съдържание. Което обаче се отразява по изключително некултурен начин на родната култура.
26
3225
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
13 Юни 2007 01:09
италянските вълци изпотръшкаха стадото българи а културния министър заработва пари от същите италиянски вълци
13 Юни 2007 02:09
Просташка комунистическа "култура".
Друга форма на ограбване и развращаване на българският народ.
13 Юни 2007 02:17
А къде се скри Авакум Захов
13 Юни 2007 05:09
Един нормален представител на съсловието....
13 Юни 2007 05:21
А бе то тази работа не е като онази ... , да щипеш дамите по меките задни части и да им казваш " Ауууу, ама ти знаеш ли какви хубави очи имаш".
13 Юни 2007 06:03
Проф. Данаилов е куха лейка.
13 Юни 2007 06:35
"На всеки километър", между впрочем, е не културата, а халтурата. Така че - Збогом на културата, да си се оправя самичка. И така май наистина ще й е по-добре.
13 Юни 2007 06:40
На мен ми харесва бат Серго, работи без да вдига шум около себе си, не се забърква в скандали, не краде като колегите си.
таланта си еталант, па и космонафт да го туриш, пак ще се оправи!!
13 Юни 2007 09:29
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 13/6/2007 г/ 11:43:03

13 Юни 2007 09:47
До plamen44.
Не се пише "космонафт", а "космонавт".
Май сте си лика прилика с твоя бат Серго - министър "збогом".
13 Юни 2007 09:59
Самият шеф на дирекция "Театър, вариететно и цирково изкуство" Красимира Филипова признава, че министерството не прави художествен одит, поради което при разпределянето на субсидиите се използва показателят "брой зрители". Идеята на експертите в МК да поканят независими експерти, които да оценят качествата на всеки театър, още не е видяла бял свят.

Чета и се чудя дали да плача или да се смея. Какво означава "художествен одит" и работа на едно министерство ли е да го прави? Какви ще са тези "независими експерти" и от кой ще са независими след като ще бъдат поканени от министерството. Това ми напомня за онези комисии които навремето пътуваха из страната и раздаваха звания по чл. 9 и компетентно се произнасяха за художествените качества на продукцията, но това е друга тема.
През последните години кой ли не се опита да реформира българския театър и все нещо не се получаваше. Най напред самите театри се самореформираха като непосредствено след десети ноември 89 г. изгониха най-големите си звезди( сиреч пенсионираха ги с цел да се освободят места и да се направят икономии) и след време разбрали, че са им нужни ги поканиха на граждански договори срещу хонорари надвишаващи в пъти жалките им заплати. Последва втора реформа според която театрите минаваха на смесено финасиране на принципа 50-30-20 или 70-20-10. Това е съотношението на участие на държава, община и собствени приходи...после имаше и други "реформи" докато се стигна до сегашното положение.
Какъв е основният проблем?
Закон за театъра има от 50 и някоя си година, който всъщност е преписан от "Декрет театралного дело", автор на който е самият.......Вл. Илич Ленин.
Същноста на този декрет се състои в основата, че театърът е ДЪРЖАВЕН, СТАЦИОНАРЕН, РЕПЕРТОАРЕН, ЦЕНЗУРИРАН!!!!
Колкото и реформи да се правят нашият театър продължава да е такъв какъвто ни го е завещал Вл.Илич и това така защото не може да се реформира нещо което е генерално сбъркано и което не отговаря на съвременната действителност.
Какво значи ДЪРЖАВЕН театър? Къде го има това?
Навсякъде по света има театри които се подпомагат от държавата, но само се подпомагат, а самите те са акционерни дружества. У нас има 28 провинциални театри някои от които отстоят на 20-30 до 50 км един от друг. Плевен- Ловеч, Монтана- Враца и т.н.
Попаднах преди време на едно интервю с някакъв англичанин-експерт по култура в ЕК. Той каза много ясно, че ако искаме да сме потребители на изкуство трябва да станем мобилни.
Във всеки един театър у нас се наливат пари, на директорите хич не им пука какво ще поставят и кой ще поставя. Важното е да се отчете някаква дейност за да си запазят статута. Има случаи в провинцията където една пиеса се репетира два месеца и струва няколко десетки хиляди лева и в крайна сметка се играе два пъти!!!!!!!
Така просто не може да продължава и онези от министерството да помислят за законодателни промени, а не за одити и независими експерти.
Мит е, че при намаляване или отпадане на данъците за фирми спонсориращи изкуството ще се получи едва ли не наплив на желаещи да си дадът паричките. Мой приятел бизнесмен веднъж ми каза - "Какво от това, че ще ми намалеят данъците? Аз плащам заплати по големи от тази на Ст. Днаилов на счетоводители чиято единствена работа е да мислят как въобще да не плащам данъци."
Така, че призовавам "мастера" да се огледа и ослуша, да се освободи от всичките хрантутници в министерството които за 15 години не са свършили работа за 5 лева, да види как го правят хората и да го направи и у нас.
13 Юни 2007 10:20
Явно авторката не е доволна от Министър Данаилов, но и тя не знае защо "вярно има известен напредък, ама...", "зако на меценатството се направи, ама...", "срокът за стратегията е края на тази година, ама защо не е вече написана?"(сигурно логиката е, че с министър от въпросната партия всички планове трябва да се преизпълняват ).
"Министерството на културата освен това продължава да

отпуска пари без сериозен анализ за качеството на творческия продукт"
Какъв е този анализ на качеството и кой и как ще го прави? Някакъв критик? Това с анализа на качеството на творческия продукт не идва ли като практика от онези 45 години? Сигурно анализът ще го прави някой нов Пантелей Зарев, който ще търси "върховете в изкуството на капиталистическия реализъм"

Критиката на Морфов вече я чухме - после се оказа, че министерството на него е дало най-много пари
13 Юни 2007 11:02
Може би затова напоследък се твърди, че културното министерство се е превърнало в бивш окръжен съвет за култура, който се занимава основно с организиране на тържества, юбилеи и изложби.


Ха добрутро. Пък и какво друго да се очаква от хора, които тъкмо по този начин си представят функционирането на това министерство? Ламбо не само, че нищо не направи, ами унищожи и някои от малкото смислени неща, направени преди него - например националните центрове за изкуствата.
Къде беше министерството на културата, когато книгоиздателите искаха нулев ДДС върху книгата? Защо законът за меценатството е нефункционален? Тези хора там трябва да бъдат притиснати да си вършат работата.
13 Юни 2007 12:11
"....без сериозен анализ за качеството на творческия продукт!"
За какъв сериозен анализ може да става дума? Опитайте да се свържете с някой от новосъздадения отдел (дирекция?) "Културни политики и стратегии" (или както там се казва, защото от централата на МК не знаят!). Ми, тези хора не ходят на работа! Чака се само да се направят областните планове за икономическо развитие и от тях да се вземе главата за култура, за да се "скалъпи" някаква стратегия. Но там тултурата е поставена в така наречения третичен сектор - обслужващ предимно туризма.
***
Относно качеството на културния продукт - сега проявите се финансират на принципа на приятелските кръгове. Вижте качеството на филмите! Те се правят на ниво 80-те години, а "социалистическия реализъм" е заменен с капиталистически такъв! Няма нито една песен от филм от последните години, която да е станала хит, като "кълнем се" навремето. А парите, които се харчат са повече отколкото навремето.
Същото е положението с парите на направление "Музика" - дават се на кръга около Пламен Джуров - който е съветник на Ламбо. Същият е влязъл и под кожата на Столична община, чрез поставени (и назначени от негжо лица там!). Цица и от там! Незнам как се приема класическата музика в чужбина, но при нас - поне в Софиа, има публика от около 300 постоянни фена, които трудно запълват зала "България".
Подобна е картинката и с изобразителните изкуства. НХГ е под ръководното влияние на една прононсирана алкохоличка - бившата зам. министърка Бисера Йосифова. Тя върти на пръста си цялата администрация, че и СГХГ.
В момента българската култура е паднала на читалищно самодейно ниво. Двата съюза на читалищните дейци в момента воюват помежду си безпощадно. Естествено - за пари! Командировки под формата на участия в разни фолклорни фестивали по чужбина - това единствената им цел!
Министерството няма политика по отношение на книгите. Там всичко е комерсиализирано до безобразие. Центърът, който се занимава с насърчаване на книгоиздовонето работе на приятелски принцип. Например миналата година най много пари бяха дадени на Мирослава Кортенска за книгата "България - европейски измерения", а тя продаде целия тираж на Столичната градска библиотека!!! И добре направи, защото едва ли някой в Бълария би поставил тази книга на нощното си шкавче...
Изобщо... мила родна картинка и обръчи от приятели, любовници, любимци и бегли познати, които се бият в гърдите, че са култур-трегери.
***
Между другото - Днес и утре в НДК има семинар по тези въпроси, но за съжаление - при закрити врати, което означава, че чиновниците сами ще си предлагат и гласуват решенията.
13 Юни 2007 14:05
Сакън, Силве! Плюй в пазва и се моли бае ти Серго да си дебелее на воля и да не извършва излишна дейност. Щото как си я представяш тая работа "да формират политики, да чертаят дългосрочни планове за развитието на културата или пък да контролират изкъсо подчинените си структури“. Ше има "Збогом Колтура!", 9:16, долби-стерео.
13 Юни 2007 14:16
Точно това беше целта когато го назначиха за министър - разчита се на неговата популярност и авторитет, които вече 2 години не се изчерпват, въпреки нищоправенето и не "безпокои" непрекъснато правителството с финансови претенции. Ако хората на изкуството не надигнат глас, авторитетът му ще стигне до края на мандата. Но с това ще свърши и политическата му кариена.
13 Юни 2007 14:31
никога не е късно да станеш за резил. затова се казва всяка жаба да си знае гьола - щото сума ти талантливи и способни хора на изкуството, медицината, науката и прочие се изложиха в политиката


Редактирано от - Pavlik Morozov на 14/6/2007 г/ 02:01:05

13 Юни 2007 15:05
Културата още чака своя майор Деянов
Това е така защото пък от своя страна майора си чака културата. Deadlock, както се казва.
13 Юни 2007 15:47
...Щом културата си чака майор Деянов, значи в българия културата е...на всеки километър==
13 Юни 2007 15:53
Художествен одит е нещо като социалент одит.
По принцип, тези неща не са лоши, стига наистина да има култура и съответно социална сфера. А не само размахване на помощи за асоциални елементи.

13 Юни 2007 16:20
Министерство на културата трябва да се закрие. Както и впрочем Министерство на Образованието, Министерството на Хаяско, Министерство на околната среда и водите, Министерство на политиката по бедствия и аварии, Министерство на икономиката и енергетиката, както може би и някои други.
13 Юни 2007 17:23

Редактирано от - Zomby на 13/6/2007 г/ 20:04:50

13 Юни 2007 17:46
Важното е министърът да се харесва на червените бабички и неграмотния "електорат" , а това, че не прави нищо - веднага ще се появят червените "социолози" - Райчевци и Стойчевци, които да "обяснят" колко "успешен" министър е.
13 Юни 2007 17:56
Слави напуска bTV; БНТ и Нова тв нямат нужда от шоуто на Трифонов
13 юни 2007 | Агенция "Фокус"
В началото на есента "Шоуто на Слави" вече няма да бъде част от програмата на bTV, научи "Експрес". През октомври договорът между телевизията и "Седем осми" изтича, потвърдиха от пиара на медията и по всичко личи, че той няма да бъде подновен...- Натиснете тук
13 Юни 2007 19:02
Силвия, целувам те. Най-сетне някой каза истината за този некадърен администратор. И процентаджия. Сашо Божков лайна да яде пред този ненастиник и човекомразец. Окраде всички пари с В. велев, негов подлога чителищен, а да не говорим за Невянка малчева, която без да е написала нито ред получи "Златното перо". Без коментар. това е културата в българия, и ако вклячив и надката, според която Дамян вече се води Дамян Захариев.
13 Юни 2007 21:27
Любопитно е как точно проф. Данаилов успява все още да държи рейтинга си толкова висок.

Майор Деянов е поставил постове на всеки километър за да обстрелват данъкоплатеца с култура.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД