Прокуратурата към Върховния касационен съд е поискала официално потвърждаване на смъртните присъда на българските медсестри и палестинския лекар. Това съобщи Франс прес, позовавайки се на либийското интернет издание на "Либия днес". Заседанието на съда е утре.
Документът на прокуратурата е от 100 страници и в него се съдържат и събраните доказателства срещу българките и палестинеца. АФП също тиражира новината за потвърждаване на смъртните присъди, като се позова на либийски източници, както и че случаят ще приключи тази седмица. Либийският адвокат Осман Бизанти предвижда не повече от три заседания. Координаторът на българската защита Траян Марковски обаче изрази съмнение пред БГНЕС дали изобщо ще се даде ход на делото на предстоящото заседание на съда. Това означава, че жалбата ще бъде отхвърлена и смъртните присъди ще останат в сила.
Преди ден президентът Първанов не изключи нито един вариант за развитие на делото, вкл. и потвърждаване на присъдите. В този случай той очаква бързо свикване ва Висшия съдебен съвет, който е извънсъдебна инстанция, за бързо разрешаване на случая.
"Незабавно след произнасянето на решението на Върховния съд ще започнем да работим върху пакет от мерки за постигане на решение, позволяващо медиците да избегнат смъртното наказание", отбеляза шефът на фондация "Кадафи" Сейф ал Ислам пред АФП. Той допълва, че първата стъпка е компромис със семействата на заразените деца, и уточнява, че в случай на постигане на съгласие Висшият съдебен съвет би могъл да смекчи наказанието на затвор. Впоследствие присъдата би могла да бъде изтърпяна в родината на осъдените.
"ЕС и България имат варианти за действие и готовност да ги използват при всякаква възможна развръзка на предстоящото съдебно заседание", заяви външният министър Ивайло Калфин в Люксембург. На заседанието на Съвета по общи въпроси и външни отношения еврокомисарят Бенита Фереро-Валднер обясни, че има качествена промяна в диалога и либийските власти търсели активно сътрудничество с Евросъюза.
---
СДЕЛКАТА
Съдбата на медиците продължава да зависи основно от "евро-либийските сделки", обобщи АФП. Споразумението за освобождаване на медиците задължително минава през компромис със семействата на заразените деца, които искат финансови обезщетения. Говорителят на роднините Идрис Лага обясни, че преговорите продължават, но че постигането на споразумение е спъвано от липсата на предложение от страна на ЕС за размера на обезщетенията.
Е това са двойни стандарти на така наречения ЗАПАД - Едно говорят пред нас друго правят с Либия!!!
Нека съдбата им тежи на гювендията надежда и чифута паси!!!!!!!