След близо месец мълчание директорът на националното следствие Ангел Александров подава оставка. Но само от поста на административен ръководител, т.е. остава си редови следовател. Това означава и че ще продължи да е член на Висшия съдебен съвет. Там е от парламентарната квота. Александров избра да съобщи новината чрез БНР. Официални изявления от службата вчера нямаше.
Оставката ще бъде депозирана в сряда по време на заседанието на ВСС. Пред колегите си Александров щял да обяви подробно и мотивите си. Категоричен е обаче, че не напуска заради корупционния скандал, заради който в оставка е и икономическият министър Румен Овчаров. С оттеглянето си директорът искал да опази авторитета на НСлС, който много бил пострадал. Самият Александров с противоречиви изявления също спомогна за това.
Той искал с оставката да сложи край и на спекулациите, че в съвета вече се събирали 5 души, които по закон могат да поискат оставката му. Александров отрича и, че се надява оставката му да бъде един вид вот на доверие и ВСС да я отхвърли. Твърдо е убеден, че не иска повече да е начело на службата. Но отказа да отговори дали напуска под натиск. Не е тайна, че по темата той няколко пъти говори с главния прокурор Борис Велчев.
Александров и Овчаров се разследват за престъпление срещу правосъдието във връзка с делото "Топлофикация". Това стана ясно от проверката на корупционния скандал, който сериозно разлюля държавата. Все още обвинения не се повдигнати, каза вчера пред "Сега" наблюдаващият зам. градски прокурор Иванка Трифонова. Тя отказа повече информация за хода на разследването.
Според прокуратурата има данни, че Овчаров и Александров са обсъждали факти от разследването "Топлофикация". Става въпрос за съдбата на шефа на фирма "Фронтиер" и близък до Овчаров Красимир Георгиев, който вече е обвиняем по делото за пране на пари. Изяснява се дали са оказвали натиск.
Овчаров и Александров се разследват по вече образуваното дело срещу бившия зам.-министър на икономиката Корнелия Нинова и следователката Татяна Шарланджиева.
Прокуратурата така и не прати резултатите от разследването на ВСС, нито пък се намериха петима от кадровия орган, които да поискат дисциплинарното уволнение на Александров заради уронване престижа на съдебната власт. Нищо не им пречи обаче да го направят и след като го освободят от директорския пост.
Скандалът тръгна на 25 април, когато Александров поиска дисциплинарното уволнение на Шарланджиева, тъй като изнасяла данни по делото "Топлофикация" в полза на Красимир Георгиев. Едва тогава един през друг всички замесени започнаха да си разменят обвинения. Следователките Зоя Иванова и Шарланджиева и Корнелия Нинова обвиниха Александров, че ги е натискал и изнудвал във връзка с "Булгартабак", Държавния резерв и комисията по хазарта. Александров обвини, че Овчаров го е заплашвал с физическо ликвидиране. Шефът на цигарения холдинг Христо Лачев нападна Александров и зам.-министъра на бедствията и авариите от квотата на ДПС Делян Пеевски, че го изнудват. Пеевски бе уволнен още в първите дни на скандала. Срещу него в момента се води дело за използване на служебно положение за набавяне на противозаконна облага. Обвинение още не му е повдигнато.
Гарван гарвану око не вади
Факт обаче е, че единствено "следователят" Александров (имам особено мнение за неговите следователски качества) се опъва и прави такива тепегьозки номера.
Докато не се внесе малко от малко морал в ръководството на съдебната власт, всички редови и честни хора от нея ще бъдат в един кюп с другите мутри като Александров, Воденичаров, Манчев и пр.