:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,697,097
Активни 338
Страници 8,027
За един ден 1,302,066

Икономистите видяха противоречия в идеите на БСП

Противоречия и разхвърляност съзряха в идеите на БСП икономистите. "В предложенията се смесват крайно либерални с крайно социални мерки", коментира Иво Марков от Института за икономика и международни отношения. Намаляването на данъците за хората с ниски доходи е добра мярка, но не е ясно как ще се компенсира противоречието с увеличаването на бюджетните разходи, каза Марков. Според него вдигането на заплатите трябва да се съчетае със съкращения.

Въвеждането на плосък данък от 10% върху доходите над 200 лв. е най-рационалната идея на БСП, смятат повечето икономисти. Според Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика алтернативният вариант за сваляне на налозите - със ставки от 10%, 16% и 24% според размера на заплатата - е по-слаба мярка и няма да спести повече пари на хазната.

Икономистите окачествиха идеята за данък "богатство" за хората с доход над 100 000 лв. като "спорна". "Това е демагогия. Ясно е, че тези пари няма да бъдат събрани, защото в такива ситуации се търсят начини за заобикаляне на данъците", коментира Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч".

Доста критики събира идеята за образователен фонд "Интелект", в който държавата да внася по 20 лв. на месец на всяко новородено до навършване на 14 г. По-добре е тези средства да се вложат в образователната система днес, вместо да се инвестират срещу съмнителен резултат в бъдеще, коментира депутатът от ДПС Алиосман Имамов.

Бизнесът недоволства най-много срещу отлагането на намалението на осигуровките с 3% за 2008 г. "Преобладават популистките предложения. Опитват се от доходите на по-богатите да прехвърлят на по-бедните. Това обаче само може да тласне хората към сивата икономика", смята зам.-шефът на БСК Дикран Тебеян. Камарата приветства единствено идеята за фонд "Интелект". Вероятно защото предложението преди година направи председателят на камарата Божидар Данев. По същата причина и КНСБ хареса намалението на данъчната скала на 10, 16 и 24%. Синдикатът обаче е против въвеждането на плосък данък и намалението на вноските, заяви зам.-шефът Пламен Димитров.
5
1830
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
19 Юни 2007 09:10
Я, тук що няма коментари? Или всички са заети да пишат кой колко малко получава като заплата и каква велика работа върши. А между впрочем един полосък данък би имал нелош ефект върху доходите на доста българи, лошото е, че те май нямат време, желание и ум да се замислят за това...
19 Юни 2007 09:49
Няма коментари, пич, щото форума е пълен с червени левундери. Плосък данък от 10% върху доходите над 400 лв. (примерно) и ниска социално-осигурителна тежест (сега варира между 36 и 43% в зависимост от дохода) единстевни могат да доведат до осезаемо увеличаване на разполагаемият доход на населението. Нали това всъщност иска "социалната" БСП?? Безразборното вдигане на бюджетни заплати без да се отчита производителността на труда може да доведе само до фискална криза.
19 Юни 2007 09:56
Данъчните ставски и сега са ниски, но за осигуровките не е така. За тях никой не говори и не иска да се намалят, защото у нас сега и за в бъдеще пенсионерите ще са повече от работещите. За информация към горното: данък печалба е 10%, доходите на физич.лица се облагат средно с 20%, а за осигуровки се плащат общо около 36%.
19 Юни 2007 10:06
Ако получаваш 200 лв или те осигуряват на толкова може да ти се струват ниски данъчните ставки.
19 Юни 2007 20:34
При 3 пъти по-ниска производителност на труда и 4 пъти потребление на енергия над допустимото количество, при разцвета на криминалните производствени структури, прекупвачеството, далаверите, ръководени от най-високо равнище, при задушаващото градовете и крайбрежието мутренско строителство, израз на прането на пари от незаконна дейност, трудно може да се очаква някакво движение към ЕС и висок жизнен стандарт.
До месец-два страната ще бъде залята с протести - от тази на охранителите с 202 лева заплата, до най-добре платените, които, сравнени със съседите, са мизерни. Мизерни и неоправдани. Липсата на стоково покритие, липсата на производство, на материални блага, липсата на гъвкава икономическа стратегия, която да въвлече ЕС в движението ни напред, води до куха валута, до скрита инфлация и бъдеща жестока криза. Повикайте експертите, икономистите, махнете цървулите, ако искате да спасим икономиката от разгром! Слепи ли сте?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД