Четирима бивши директори на фалиралата "Агробизнесбанк" вчера получиха ефективни присъди за източването на 22 млрд. стари лева от трезора. Петият бе оправдан, защото раздадените от него кредити на предприятия от военната индустрия са били върнати на банката.
14 години след извършеното престъпление Христо Александров получи 3 г. и 6 м. затвор при първоначален общ режим и за 6 г. и половина бе лишен от правото да заема отговорни постове във финансови институции. Той бе признат за виновен в отпускането на 13 необезпечени заема. За Александров това е четвърта присъда.
Гинко Ализотов, Петър Нейчев и Деню Каназирски получиха по 4 г. затвор и 6 г. няма да могат да заемат висши постове във финансови институции. Ализотов в момента е на ръководна длъжност в Пощенска банка, а Нейчев оглавява надзорния съвет на ИП "Популярна каса 95". Тримата бивши банкови директори бяха признати за виновни, че от 1993 до 1995 г. са сключили неизгодни сделки - отпускали са необезпечени кредити на група фирми, свързани с Александров и Данов. Сред тях са "Стад" на Христо Данов, "Юнион Алком" и "Телерпрес" на Христо Александров и Финансово-брокерска къща "Пловдив" на Данов и Александров. Ализотов е отпуснал 60 "лоши" кредита, Каназирски - 37, а Нейчев - 35.
Изненадващата оправдателна присъда на Данов бе мотивирана с това, че отпуснатите от него 4 кредита на фирми от военнопромишления комплекс, сред които "Металхим холдинг" - Сопот, "Оптикоелектрон"- Панагюрище и "ЕОМ" - София, са били върнати на банката. Срещу Данов и Александров не са повдигнати прокурорски обвинения, че са отпускали кредити на свързани със самите тях фирми.
Гражданските искове, които финансовото министерство внесе срещу бившите банкери, бяха частично уважени, като Александров ще трябва да плати 14 164 лв., Нейчев - 12 000 лв. , Каназирски - 27 000 лв. , а Ализотов - 61 593 лв. Отделно Нейчев, Каназирски и Ализотов ще трябва да заплатят солидарно на държавата сумата от 6,9 милиона лева.