Премиерът Ярослав Качински. Зад гърба му е емблемата на партията, основана от близнаците "Ред и справедливост". Шеговитият символ на партията е и гумено пате. |
Премиерът Ярослав зашемети европейската общественост преди няколко дни със следния аргумент срещу новия начин на гласуване в ЕС, предлаган от Германия:
"Ако не беше Втората световна война, населението на Полша щеше да е много повече от сегашните 38 милиона, може би щеше да достигне 66 милиона души. И щеше да може да претендира за по-голяма тежест в Съвета на ЕС. Искаме да ни се даде само това, което ни бе отнето", заяви той, без да уточни как е стигнал до тези числа.
Популисти за анализаторите и патриоти за феновете, те разбиха политическата апатия, обхванала обществото при управлението на бившия държавен глава Александър Квашневски. Лех превзе варшавското кметство и президентството, а след него Ярослав седна в премиерското кресло.
Еднояйчните близнаци - Лех се различава по малката бенка на лявата буза - имат фанатични поклонници и яростни отрицатели, изтъква сп. "Шпигел". Разполагащи с цялата власт, близнаците умело си служат с нея и не цепят басма на политическите си опоненти.
Братята са родени във Варшава на 18 юни 1949 г., като Ярослав е с 45 мин. по-голям от Лех. Баща им Раймунд, участник във Варшавското въстание през 1944 г., е инженер, а майка им Ядвига е научен работник. Близнаците стават популярни още като деца с участието си във филма "Двамата, които откраднаха Луната" (1962). Лех е женен от 1978 г. за бившата специалистка в Морския институт в Гданск Мария Мацкевич и има 26-годишна дъщеря Марта. Ярослав е ерген, но се носи слух за връзката му с депутатката в Сейма (Долната камара на парламента) от управляващата партия "Право и справедливост" Йоланта Шчипинска. Те обаче не говорят за брак, твърди в. "Газета виборча".
Юристите-антикомунисти Лех и Ярослав влизат в политиката
рамо до рамо още от края на 70-те г. чрез опозиционния Комитет за защита на работниците, а при създаването на независимия профсъюз "Солидарност" начело с Лех Валенса през септември 1980 г. братята са негови членове, като Лех Качински съветва стачния комитет в Гданската корабостроителница. След въведеното на 13 декември 1981 г. военно положение той е арестуван. Година по-късно го пускат и пак работи за нелегалния "Солидарност". Съпругата му Мария също помага в борбата. След демократичните промени, през 1990 г., близнаците създават партията "Споразумение за центъра". Оглавява я Ярослав и след година те влизат в Сейма. В началото на 90-те години съратникът им в битката за демокрация Валенса вече е президент и прави Лех координатор по сигурността в канцеларията си. Заради спор за политиката на правителството на Ян Олшевски през 1993 г. Лех е уволнен и това провокира продължаващия до днес конфликт на близнаците с Валенса. Причината според него е, че те първо рушат, а после мислят какво да градят.
Въпреки скандалния "развод" с Валенса Лех Качински остава по върховете - шеф е на Сметната палата до 1995 г., после влиза в кабинета на Йежи Бузек като министър на правосъдието от юни 2000 г. до отстраняването му през юли 2001 г. Лех печели популярност заради борбата му с корупцията във властта, а Ярослав помага със законодателни инициативи.
Близнаците не желаят да свирят втора цигулка в политиката и създават партията "Право и справедливост", след като Лех губи министерския пост. Той е неин шеф две години, а през 2002 г. става и кмет на Варшава, като остава такъв до 22 декември 2005 г. - ден преди президентската му клетва. Формацията "Made in Kaczynski" триумфира като първа политическа сила с 27 % от гласовете на парламентарните избори прeз септември 2005 г. Преди вота за президент през октомври същата година Ярослав Качински уверява, че няма да посегне към премиерския пост, ако брат му Лех стане държавен глава, тъй като според него поляците трудно биха приели близнаци да заемат двата най-високи поста в страната. Така нарастват шансовете на Лех за пост № 1 и той успява да победи с 54, 04 % срещу 45,96 % съперника си Доналд Туск. Скоро след 23 декември 2005 г., когато пое президентството, Лех от тв екрана каза на Ярослав, че мисията е приключена. Това беше сигнал, че братята ще делят властта. На 14 юли м. г. те го сториха - Ярослав положи клетва пред Лех като премиер, заменяйки ненужния им за камуфлаж Кажимеж Марцинкевич. От този ден Полша стана първата държава в света, управлявана от еднояйчни близнаци. За борба с тях бившият президент Лех Валенса създаде движението "Полша на здравия разум". Той атакува лошия вкус в управленския стил на Лех и Ярослав.
Безспорни са две качества на братята - неподкупност и честност
Те ги превърнаха в политически капитал и обявиха пред обществото, че през живота си не са откраднали нищо освен Луната като деца на шега. Много анализатори смятат, че близнаците разчупиха политическия традиционализъм в Полша и установиха стил на управление, коренно различен от този на предществениците им в президентското и премиерското кресло. Лех признава в интервю, че говори няколко пъти на ден по телефона с брат си и реализира в живота идеите му. Двата стълба във външната политика на близнаците са засилване на връзките със САЩ и развитие на отношенията с другите страни-членки на Европейския съюз, въпреки че двамата се обявиха против европейската конституция. Ярослав Качински дори не се поколеба да предложи създаването на полска фракция в европейския парламент и се заговори, че Варшава може да стане своеобразна източна опозиция в ЕС. Идеята, отхвърлена като гротескна, не беше спонтанна, а произтича от неговите и на брат му разбирания за външната политика. Те спечелиха точки в страната с острите си критики и на Запад, и на Изток, като докоснаха чувствителната за поляците струна - светът да ги уважава като нация. Лех и Ярослав нападнаха Германия и Русия за споразумението за газопровода по дъното на Балтийско море и отсякоха, че то накърнява интересите на Полша. За тях много от полските външнополитически проблеми произтичат от липсата на енергийна сигурност. Във вътрешната политика президентът Лех Качински се зарече да продължи борбата с корупцията, която водеше още като правосъден министър. Той обеща икономическа стабилност, повече социална солидарност и справедливост за извършителите на престъпления по времето на комунизма и за засегнатите от тях. Държавният глава и премиерът се застъпват за съчетаване на модернизацията с католическия традиционализъм в страната, призовавайки да се следват заветите на покойния папа Йоан Павел II.
Близнаците вкараха фамилното си име в политиката и
не обръщат внимание на опитите да ги очернят
При представянето на партийния символ - гумено пате, Ярослав на 23 септември м. г. призова избирателите да хранят добре патките - каламбур с фамилията Качински (качка на полски е патка) за извличане на политически дивиденти. Миналата година се заформи скандал с премиера-близнак заради отпечатани във в. "Жечпосполита" документи на тайните служби на полския комунистически режим (една част разсекретени, други изнесени тайно според изданието). В тях се намекваше, че Ярослав е хомосексуалист. Политическият му противник Лех Валенса се втурна да уверява по телевизията, че всичко е истина. Баткото Качински обаче, без да му мигне окото, обясни в медийното пространство, че това е хомокомпромат и нищо друго. Факт е, че братята недолюбват обратните и държат на традиционните семейни ценности. Лех като кмет през 2004 и 2005 г. забрани два гейпарада с мотива, че документите за тях не са в ред, а и афиширането на гейовете като такива ще накърни обществения морал. Ярослав описа откритата гейориентация като крах на цивилизацията и отсече, че това е неприемливо. Пак той се изцепи, че на гейовете не трябва да се позволява да преподават.
Близнаците не обичат пътешествия, предпочитат домашния уют и компанията на приятели, а ергенът Ярослав живее с майка им, пенсиониран професор по литература, в къща, пълна с котки, разкрива в. "Таймс". Ярослав не позволява да бъде сниман в профил, защото не си го харесва.
Лех и Ярослав Качински може и да нямат богат опит на международната арена. Майстори са да развиват спорни от либерална гледна точка възгледи, но умеят да трупат политически капитал и да го реализират в съответния властови ресурс. Едва ли ще успее техният проект родината им да стане крепост на неоконсерватизма. Но са политици, които не бива да бъдат подценявани, особено от гледна точка на българската перспектива. И тук вече са се наредили един-двама, които лелеят власт по рецептата на скандалните полски близнаци.