:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,683
Активни 511
Страници 557
За един ден 1,302,066
Интервю

Още е рано за плосък данък в чист вид

Пенсиите трябва да растат повече от заплатите, смята депутатът от ДПС Алиосман Имамов
Алиосман Имамов
Алиосман Имамов е роден през 1953 г. в с. Абланица, Благоевградска област. Завършил е УНСС, специалност статистика и иконометрия. Доктор на науките. Депутат от ДПС и заместник-председател на комисията по бюджет и финанси в Народното събрание. Семеен, с две деца.

----------



- Г-н Имамов, изненадаха ли ви социалните предложения на БСП?

- Това са политически решения на един политически форум на една от управляващите сили. Те ще се обсъдят на коалиционен форум и той ще вземе решение, кои от тях ще станат част от една бъдеща стратегия за управление до края на мандата. Не сме обсъждали официално в парламентарната група или на друг форум на ДПС тези предложения, но това ще стане скоро и ще излезем с официална позиция. Това, което споделям сега, до голяма степен отразява моето лично мнение и това, което ще отстоявам на предстоящото обсъждане в рамките на ДПС.

Но като цяло не съм изненадан от идеите, защото БСП е лява политическа сила. Време беше тя да обърне по-сериозно внимание на социалната политика. Изненадан съм обаче от някои детайли, особено свързаните с данъчната политика. Даже виждам известен икономически еклектизъм - смесване на противоположни идеи, свързани с облагането на доходите на физическите лица. Самата идея за плоския данък е чисто либерална, а идеята за диференциране на данъка в зависимост от доходите, т.е. богатите да плащат повече, а бедните - по-малко, е чисто лява идея. Не може да има алтернативност в тези две идеи, когато става дума за БСП като класическа лява партия.

- Това, че плоският данък е либерална идея, означава ли, че ще го подкрепите, ако се превърне в окончателната позиция на социалистите?

- Идеята за плоския данък се лансира отдавна главно от експертни и академични среди. Ние трябва да вървим към оплоскостяване на данъка. Определено обаче смятам, че на този етап нашата икономика не е готова за въвеждането на плоския данък в неговата чиста форма. Защото все още по отношение на доходите има много силна диференциация, т.е. хората се различават по размера на доходите си в много голяма степен, което означава, че те трябва да се облагат различно. Трябва да вървим към оплоскостяване на данъка успоредно с ограничаването на диференциацията в доходите. Плоският данък е подходящ и най-социално ефективен в общества, където доминира в голяма степен средната класа със сравнително еднакви доходи.

- Значи липсата на средна класа е причината да смятате, че все още е твърде рано за плосък данък във варианта една ставка от 10%?

- Ние сме за плосък данък, но не в неговата чиста форма, като се следва един процес на оплоскостяване от година на година. Предполага се, че процесът на намаляване на различията в доходите ще продължи.

- Ще поясните ли какво влагате във формулировката "плосък данък, но не в чист вид"?

- "В чист вид" означава да се премахнат всички етажи в таблицата за облагане. Оплоскостяването означава или намаляване на броя на етажите, или намаляване на разликата между отделните данъчни ставки за съществуващите етажи.

- Как оценявате алтернативата, която предлага БСП - 10% данък за доход до 400 лв. на месец, 16% при заплата между 400 и 800 лв. и 24% за "най-богатите"?

- Това означава общо намаляване на абсолютния размер на данъка, но запазване, даже увеличаване на диференциацията и отдалечаване на скалата от плоския данък.

- ДПС има ли конкретен вариант за данъците догодина?

- Пак напомням, че ние не сме обсъждали конкретно предложение, но смятам да предложа на обсъждане идеята да се намали броят на скалите в таблицата и евентуално разликата между данъчните ставки за най-ниските и на най-високите доходи. Последното определено ще влезе в противоречие с идеите на БСП да се увеличи диференциацията и да се направи скалата по-стръмна по отношение на данъчната ставка.

Все още недостатъчно сериозно и мотивирано се обсъжда проблемът за общата данъчна ставка при един евентуален плосък данък. Най-често се споменава 10%, но това не е мотивирано от гледна точка на ефекта от този данък върху икономиката и от гледна точка на евентуалните загуби за бюджета от тази редукция. Ако се стигне до някакво споразумение за въвеждането на плосък или елементи на плосък данък, трябва много сериозно да се мотивира данъчната ставка - дали ще бъде 10%, 15% или 20%.

- БСП твърди, че 10% плосък данък биха довели дори до плюс 39 млн. лв. за хазната, докато алтернативата би довела до загуба от 558 млн. лв.

- Надявам се това твърдение да се основава на много сериозни анализи, защото ако говорим, че се повишава събираемостта на данъка в резултат на намаляването на данъчната ставка, това става най-често за сметка на сивата икономика. Ако все още има резерви в тази посока, тя е права. Но никой все още не е дал ясна и категорична оценка, какви резерви има в сивата икономика по отношение на данък общ доход.

- Представители на вашата партия вече се изказаха в посока, че не разбирате защо осигуровките не се намалят от средата на годината.

- Това е текст, който е записан в закона за бюджет 2007. Там се казва, че при благоприятни фискални условия трябва да се предприемат необходимите мерки за намаляване на осигурителната тежест с още 3%. Разбира се, условието "благоприятни фискални условия" може да се тълкува многозначно, но според нас то е налице. Следователно, ако е необходимо да се отлага тази мярка, би трябвало да има други причини - не фискални. Бихме желали да знаем какви са тези причини.

- Одобрявате ли идеите на БСП за осъвременяване на пенсиите?

- Едва ли има партия, която не желае да повиши пенсиите. Големият проблем е как да стане това. Единственият източник за подобно увеличение е една успешна икономическа политика, чрез която да се заделя този ресурс за увеличение на пенсиите.

Смятам, че пенсиите трябва да нарастват с по-високи темпове, отколкото заплатите в държавния и частния сектор. Заплатите в частния сектор се регулират до голяма степен от пазарните механизми и непрекъснато растат. Заплатите в държавния сектор до голяма степен следват нарастването на заплатите в частния сектор. При пенсиите обаче подобни регулативни механизми няма и държавата трябва да предприеме мерки, с които да осигури по-високи темпове на нарастване на пенсиите.

Мисля също, че пенсиите като потребление и като разход в никакъв случай не заплашват макроикономическата стабилност. Понеже разходите, които извършват пенсионерите, обикновено са за стоки от първа необходимост, по-голямата част произведени в България, те не утежняват външнотърговския баланс и в никакъв случай не водят до влошаване на дефицита по текущата сметка. Има такива опити за оправдание, които според мен са абсолютно недопустими и необосновани.

- Вие съгласен ли сте, че заплатите трябва да растат с тези 10%, което е практика от години?

- Според мен трябва да се запази тенденцията към нарастване на заплащането. Дали ще бъде 10, 8 или 15%, зависи преди всичко от темповете на нарастване на икономическата активност, на БВП.

- Данък "лукс" не е либерална идея, но все пак как я оценявате?

- Доколкото знам, в някои европейски страни съществува подобен данък, но не можем автоматично да пренасяме подобни данъчни схеми в България. Той би имал социален и икономически ефект само тогава, когато сме наясно, че при нас съществува една социална група от хора, които са достатъчно богати и биха могли да отделят средства, с които да подпомогнат социалната система. Има и нещо друго - ако става дума за прослойката на предприемачите, те много лесно биха могли да ползват законови средства чрез другите данъци, например чрез корпоративния данък, за да избегнат едно допълнително данъчно бреме.

- Тоест едва ли тези пари реално ще се съберат.

- Да, едва ли такъв данък би могъл да се реализира ефективно. Ако става дума за експертите, например работещите във финансовата сфера, които са високо платени с високи доходи, ние не бива да ги обременяваме с допълнителна данъчна тежест, защото техните високи доходи са резултат от техните умения и знания, от труда им, от това, че са полезни на съответните фирми и на страната като цяло.

- Много икономисти се съмняват в ефективността на фонд "Интелект", тъй като в него би се събрала твърде ниска сума и не би имало желания ефект, ако парите се дават на всички ученици, а не целево.

- Това предложение много ми напомня на масовата приватизация. На всички е известно как завърши тя. Освен това ефектът от подобен фонд е някъде в бъдещето, което означава, че той е съмнителен и неясен. Така че подкрепям тези становища, според които е по-добре тези средства да бъдат заделени за образователната система днес и ефектът да се появи след време.

- Все пак кои идеи на БСП са най-близо до позицията на ДПС и могат да бъдат подкрепени от вас?

- Като цяло всичките предложения на БСП като намерения, идеи и цели ние бихме могли да ги подкрепим. Нашите основни различия са в начините, по които те могат да се постигнат. Естествено, че и ние искаме да има по-високи пенсии, по-високи заплати, по-добри условия за образование. Но основните различия са по какъв начин да се постигнат, така че да не се предизвикат нежелани ефекти, които да доведат до още по-голямо влошаване на социалните параметри на населението.

- Ако преминем на темата земеделие, не смятате ли, че ДПС си отбеляза негативна точка с това, че предложи и впоследствие бе назначен човек със спорна репутация за шеф на фонд "Земеделие"?

- Не съм склонен да приема една такава класификация на г-н Тадаръков. Надявам се, че лидерите на управляващата коалиция са преценили внимателно неговата автобиография и са сметнали, че в нея не съществуват елементи, които биха му попречили добре да си изпълнява задълженията.
30
3599
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
25 Юни 2007 01:17
Нека и аз, простия Шако да го светна тоз доктор Алиосман за некои работи:
Първо - Богатите у нас не плащат никакви данъци. Хич!
Второ - Доход над 600евро месечно не е лукс, дори и в някои Африкански държави вече.
Трето - ЗДОФЛ не е закон за облагане на физическите лица, а Закон за освобождаване на некои физически лица от плащане на данъци. Описаните изключения са до буквата "к", ако не се лъжа.
Четвърто - ако за фирмите е 10%, в най-скоро време сичкото от доктор до сиганин става фирма.
Пето - Алиосман е гола вода...
25 Юни 2007 05:41
Самодоволен и ояден помак, който дължи всичко на България, а работи за ДПС и Сопола.
25 Юни 2007 07:39
Самодоволен, ояден помак и нахален. За шест години така трансформираха етажи и ставки, че сега на практика в Българя е въведено плоско данъчно облагане на доходите на физическите лица с 20 процента данъчна ставка.
99 % от хората попадат в етажите 20 –22 % ДОД.
Трябва скала от 10 до 45-50 процента и поне 5 етажа, плюс данък богатство, както е в нормалните държави.
25 Юни 2007 08:06
Абе този 4овек трудно се подписваше преди 18 години, да не говорим за математиката му, сега го сложили....Абе аман от празни кофи, акъл да вземаме.Ей за туи сме на това дередже.
25 Юни 2007 08:08
Боже, Боже, слез си пребери вересиите, та и този псевдо доктор с тях!
25 Юни 2007 08:26
Държавата е тотално оплоскостена. С толкоз много плоски държавници и анализатори.
25 Юни 2007 08:59
Защото все още по отношение на доходите има много силна диференциация, т.е. хората се различават по размера на доходите си в много голяма степен, което означава, че те трябва да се облагат различно. Трябва да вървим към оплоскостяване на данъка успоредно с ограничаването на диференциацията в доходите.

Ахмед, прибери си човека да не те резили! Все пак за либерална партия се пишете!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
25 Юни 2007 09:02
обичам да слушам за плоския данък от коментатори с кръгла форма
25 Юни 2007 09:06
Имамов, моите уважения към всичките ти титли и образования, ама нищо не разбираш от икономика! Май след последната защита си престанал да четеш, вземи се огледай - навсякъде, където е въведен плосък данък нещата вървят от добре по-добре. Пари за по-високи пенсии ще има, ако има и високи заплати, макар и обложени с плосък данък!
Гледай си стакмистиката, там си специалист!
25 Юни 2007 09:14
Защо нападате човека, той до скоро имаше българско име?...
25 Юни 2007 09:18
Либерал, а? По-скоро е за БКП....
25 Юни 2007 10:32
- Данък "лукс" не е либерална идея, но все пак как я оценявате?
- Той би имал социален и икономически ефект само тогава, когато сме наясно, че при нас съществува една социална група от хора, които са достатъчно богати
- ако става дума за прослойката на предприемачите, те много лесно биха могли да ползват законови средства чрез другите данъци, например чрез корпоративния данък, за да избегнат едно допълнително данъчно бреме.

Ами направете го 8% корпоративния данък, а всички физически лица със заплати над 800 лв. - 38 % ДОД !!!
Нали сме социална държава....
25 Юни 2007 10:32
Само плоския данък не е панацеята, колеги, трябва да се въведе и плоска администрация -- да е толкова плоска, че да не се вижда. Сега хрантутим 500 000 като този. И ако не пречеха, някак си щеше да е добре, но те са толкова недалновидни, че пречат на бизнеса да им изкарва заплатите.


25 Юни 2007 11:15
рано било?!

като се зинесат още 2-3 завода в Румъния ще е късно.

Либерална икономика и ниски данъци, за да сме конкуретни, тва е.

25 Юни 2007 11:18
Икономиката ни е готова за плосък данък. Не са готови политиците които ни управляват.
Те тези политици никога няма да станат готови, защото главите им са дървени. Ако бяха зелени - все някога щяха да узреят, дървото обаче си е дърво.
Следователно - смяна. Смяна на политиците с дървени глави.
Пък следващите политици - дано чуват какво им говорят експертите...
25 Юни 2007 14:13

Ако турнат един плосък данък от примерно 15 или 20 процента върху всички доходи, независимо от размера им, за нула време ща напълнят бюджета с два пъти повече приходи от ДОД. Е, и мен ще ме ошушкат доста повече, както и повечето българи, но карай да върви, нали някои смятат плоския даннък за манна небесна.
25 Юни 2007 14:26
Плоският данък е подходящ и най-социално ефективен в общества, където доминира в голяма степен средната класа със сравнително еднакви доходи
Като например в Русия, Румъния, Македония... Опа - пропуснах САЩ - не че са го въвели, ама що се мотат - тъкмо си отговарят на горното условие.Пък тая лакардия за плосък, по-плосък и не-дотам-плосък силно ми напомня за "малко бременната". Май някъде са раздавали докторските степени на кило и който не вземе - бият го...в село Абланица май...
25 Юни 2007 14:30
Заплатите в частния сектор се регулират до голяма степен от пазарните механизми и непрекъснато растат. Заплатите в държавния сектор до голяма степен следват нарастването на заплатите в частния сектор.
Ама как тъй бе?Нали имаше едни експерти, дето разправяха, че щяло да стане точно обратното?
25 Юни 2007 14:34
Прост пример като за демократи.

А, Б и В са различни доходи облагаеми с ДОД
А - 300 лева месечно
Б - 600 лева месечно
В - 900 лева месечно

Нека 200 лева минимална необлагаема сума

Плосък данък от 10%,
А плаща 10 лева ДОД остават му 290
Б плаща 40 лева ДОД остават му 560
В плаща 70 лева ДОД остават му 830

Плосък данък от 15%,
А плаща 15 лева ДОД остават му 285
Б плаща 60 лева ДОД остават му 540
В плаща 105 лева ДОД остават му 795

Плосък данък от 20%,
А плаща 20 лева ДОД остават му 280
Б плаща 80 лева ДОД остават му 520
В плаща 140 лева ДОД остават му 760

ДОД с различни скали за облагане
до 200 - необлагаем
от 200 до 400 - 8%
от 400 до 800 - 16%
над 800 - 24%
А плаща 8 лева ДОД остават му 292
Б плаща 48 лева ДОД остават му 552
В плаща 104 лева ДОД остават му 796

Като се добави, че за момента плосък данък от 10%, а даже и 15% едва ли е осъществим, какво се получава? Кой данък е за предпочитане? То на логиката за 10% плосък данък може и скалите да не са 8, 16 и 24%, а да кажем 2, 4 и 8%, нали така?
25 Юни 2007 14:40
Аз лично бих предложил друга скала
за облагаме в евро/месечно:

до 800 евро - необлагаеми
от 800 до 1600 - 8% за над 800
от 1600 до 3200 - 16% за над 1600
от 3200 до 6400 - 24% за над 3200 евро
над 6400 евро - 32% за над 6400 евро
25 Юни 2007 14:41
Кой данък е за предпочитане?
Зависи какво искаш и можеш да постигнеш. При една затворена страна товариш яко с данъци и събираш пари. При отворена гледаш да задържиш В в страната, че ако замине, ще се лишиш от всичко.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
25 Юни 2007 14:48

Плоският данък не означава по-нисък данък както си мислят болшинството от демократите. Примерно плосък данък от 50% с или без минимална необлагаема сума по-нисък ли е от сега действащия? Ако се говори за плосък данък от 10%, тогава е възможна и скала за облагане в зависимост от дохода от порядъка на 5-6-8-10-12%. Прав е в случая турчина от статията, че плоския данък има смисъл при "белите" държави, които имат и развита средна класа. Едно е да ни се иска, а съвсем друго са фактите в мафиотска България.
25 Юни 2007 14:57
Точно за белите държави не е прав турчинът. Ако в една държава всичко ти е наред, и малко по-висок данък ще понесеш. В държава като нашата, където една част от качествените хора са тръгнали да се изнасят, а друга се колебаят, ако не се положат специални усилия да ги задържим, включително и с намаляване на данъци, става лошо.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
25 Юни 2007 15:28
Хубаво ги редиш XYZ, обаче ми дай сметката за 3000 лв. примерно, където според мене идва определението за средна класа. Само ДОД идва горе-долу една и половина-две средни заплати. Даже и плосък данък от 20% е на сметка. Пък тези тъпанари говорят за още една степен от 28%.
25 Юни 2007 16:33
Патагонец,
как го сметна, че е по-добре?!
Едни са реалностите, други са нашите въображаеми представи. Средна класа с доход над 3000 лева!!! Че това си е бедняк, откъдето и както да го погледнеш.
Какви са реалностите:
Средната работна заплата в България сега е около 350 лева. Като махнеш осигуровките, за облагане с ДОД остават около 300-310 лева. Ако има укриване на доходи, то те и при плосък данък ще се укриват, т.е. разлика няма.
БСП предлага ДОД, който за тези 300 лева е 8% за сумата над 200 лева, т.е. в случая 8 лева, а ти предлагаш 20% плосък данък, което си е 20 лева. Вярно е, че за по-високите доходи, в крайна сметка тези 24% предлагани от БСП в един момент ще надминат 20% на плоския данък, но това става при над 1800 лева облагаеми с ДОД доходи, т.е. над 2000 лева преди осигуровките, а колко хора в България получават такива доходи?


Редактирано от - XYZxyz на 25/6/2007 г/ 16:40:44

25 Юни 2007 17:25
Не се сещам да съм предлагал плосък данък от 20%. Казах само, че за високите (декларирани!) доходи даже плоският данък от 20% е на сметка. Поне в страните, където е въведен той е по-малък от 20%, някъде е и 10%.
Като стане въпрос за справедливо данъчно облагане всеки си гледа интереса. На някой може да му се струва, че облагането на високите (само за България) доходи е справедливо, но този, който плаща едва ли мисли така.
25 Юни 2007 17:26
Много хора получават и доста по-големи доходи. Въпроса е колко ги обявяват.
Нисък плосък данък всъщност удря по сивата икономика, т.е. по хранилките на такива като Алиосманчо.
25 Юни 2007 17:56

Не виждам връзка между плоския данък и "сивата икономика". В крайна сметка плоския данък е частен случай на облагането по скала на доходите. Сивата икономика ще си е все толкова както и при няколко скали, така и при частния случай на една скала /плосък данък/. Плоския данък всъщност удря по най-зле платените, които в България са най-много. За това и не е подходящ за нас, тъй като и без това най-зле платените са платени доста под всякакви поносими граници, а те са може би 80-90% от плащащите ДОД.
25 Юни 2007 19:28
Е да де! За другите държави в преход плоския данък е подходящ, само за България не е ! Сигурно ония са по-глупави от нас и са решили да си запазят висококвалифицираните специалисти, а не да ги прогонват с данъци. Пък и откъде накъде огромното мнозинство ще плаща символични данъци, а само малцинството, декларирало доходите си ще бъде драно според "справедливите" стръмни данъчни скали? Значи ако кютиш на държавна служба с 300 лв. заплата си О.К., обаче ако си изкарваш 10 пъти по толкова те задължават да плащаш заплатите на двама такива чиновници?!
26 Юни 2007 10:16
Плоския данък всъщност удря по най-зле платените

Чакай, това е вярно само при едно условие: Ставката на плоския данък да е висока. Например - 20% и на горе. Обаче ако е 10% - нали е друго. И пак може да има необлагаем минимум. Може да има и под 10% ставки за ниски доходи...
Важното е от определен доход на горе данъка да е плосък. Първо - опростява се системата, и второ - за да има стимул да се работи и получава повече. Сега стимула го няма, освен да се крие част от дохода. Иначе - повечето работа не е адекватна на по-голяма възнаграждение...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД